techukraine.net techukraine.net Відокремлена платформа соціальних медіа для сучасності

Відокремлена платформа соціальних медіа для сучасності

| | 0 Comments| 9:39 AM
Categories:

Перейти до шляху мастодонтів до спілкування.

Приватизація Twitter підштовхнула людей до перегляду соціальних мереж.

Зрештою, інколи потрібні роки праці, щоб закріпити надійну присутність у суспільстві, і вас будь-коли може позбавити цього привілею якийсь багатий підприємець. Централізація всієї цієї влади дратувала багатьох, особливо після тієї саги з Twitter.

Так почалися пошуки нового дому. Соціальна платформа – неконтрольована, чиста, де жоден злий алгоритм не відстежує кожен ваш крок.

Введіть…

Чому потреба в Mastadon зростає?

Технічно це не соціальна мережа! Mastodon — це утиліта з відкритим вихідним кодом, яка дозволяє розгорнути власну соціальну мережу, яка з’єднується з іншими.

Зараз існує понад 9200 серверів Mastodon з 1,2 мільйонами активних користувачів щомісяця. Усі ці сервери мають власну політику, і ними керують організації та окремі особи.

Автори зображення: Statista

Важливо, що користувачі серед серверів можуть спілкуватися один з одним як одна велика (соціальна) мережа. Крім того, є зручний спосіб одним клацанням миші відокремити весь шум часової шкали, щоб отримувати оновлення лише від людей на вашому сервері.

Щодо цього, на сервері зазвичай розміщені однодумці. Наприклад, Toot.Garden призначений для тих, хто говорить про мистецтво, ігри та життя.

Відповідно до конкретних умов, кілька серверів охоче приймають нових користувачів, тоді як інші надсилають нові реєстрації для перевірки вручну, перш ніж приймати їх. Крім того, деякі екземпляри Mastodon вимагають плату за підписку для приєднання.

Загалом, немає єдиного визначення для мережі Mastodon. Це дикий, відкритий і вільний. І це той факт, що робить його справжньою соціальною мережею для людей.

За лаштунками

Mastodon є частиною fediverse (об’єднаного всесвіту). Він використовує ActivityPub, як і багато інших об’єктів, що не є Mastodon, зокрема Pixelfed, Plume та багато інших.

Усі ці проекти, які реалізують протокол ActivtyPub, можуть спілкуватися один з одним, як два веб-сайти Mastodon.

Це робить fediverse великим децентралізованим Інтернетом із відкритим вихідним кодом, яким керують люди та для людей. Однак самостійне розміщення сервера зазвичай коштує дорого і вимагає технічного обслуговування. Тож більшість натовпу натомість використовує простіший підхід, приєднуючись до відкритих серверів.

  Як створити 3D-ефекти в CapCut

Користувацький досвід Mastodon

Щоб звикнути до інтерфейсу користувача, може знадобитися деякий час. Поставивши їх поруч, це схоже на Twitter. Просто розташування стовпчиків інше.

Ліворуч можна миттєво опублікувати. Середній стовпець – це ваш канал, який ви можете значною мірою налаштувати. На крайній правій панелі містяться всі параметри, зокрема «Дослідження» (популярні хештеги, люди, на яких варто стежити тощо), «Локальне» (вміст сервера), «Об’єднане» (вміст fediverse) тощо.

Особисто він виглядає сильно натхненним Twitter. І це не погано. Зрештою, користувачі Mastodon здебільшого X-Twitterati, і не завадить виглядати як те, що вже є модним.

Давайте ще трохи поговоримо про те, що тут на тарілці.

Локальна та об’єднана мережа

Оскільки ви приєднаєтеся до сервера, Local на правій панелі відфільтрує все інше федерації.

Тут ви можете побачити лише @username, тоді як для вкладки Federated у вас буде @[email protected].

І оскільки fediverse постійно розширюється, він матиме багатомовний вміст, до якого ви можете відчувати себе байдужим. Зокрема, об’єднана хронологія показує все, що стосується того, за ким слідкуєте ви або будь-хто з вашого домашнього сервера. Так він з’єднує всі екземпляри Mastodon.

Але ви можете зробити це більш особистим, про що йдеться в наступному розділі.

Налаштування шкали часу

Оскільки Mastodon стосується більше федерації, ніж вашої локальної інстанції, іноді (особливо, коли ви починаєте) ваші федеративні часові рамки будуть здаватися, скажімо так, сміттям.

З цим можна зробити дві речі: заблокувати та застосувати мовний фільтр.

Для блокування є два способи. У локальній мережі можна просто заблокувати або вимкнути звук конкретного користувача.

За допомогою об’єднаних часових шкал це дає можливість заблокувати користувача або весь домен, оскільки деякі сервери мають дуже вузький діапазон.

Далі, мовна фільтрація доступна, коли ви клацнете (піктограма шестірні) «Налаштування», яка знаходиться на правій панелі головного екрана Mastodon.

Згодом натисніть Налаштування>Інше на панелі ліворуч і виберіть бажані мови для часових шкал.

Це знову схоже на те, що ми бачимо в Twitter. Тим не менш, це перші кілька налаштувань, які ви повинні зробити, щоб зберегти актуальність часових шкал.

Пряме повідомлення

Mastodon має зовсім іншу концепцію прямих повідомлень. Насправді прямі повідомлення не є суто особистими чи приватними. Все-таки вони називаються приватними згадками.

  Додайте нові слова або відредагуйте поточні в словнику свого веб-переглядача

Важливо: коли ви натискаєте «Приватно згадати @username», ви отримуєте попередження про те, що ці повідомлення не зашифровані наскрізним.

Коли ви натискаєте @, спадне меню вказує на те, що це повідомлення побачать лише згадані користувачі. Але слід знати, що адміністратори серверів все ще можуть мати до них доступ.

Прямі повідомлення перетворюються на груповий чат, якщо згадується кілька користувачів. І можна отримати доступ до цих повідомлень за допомогою опції @ Private Mentions на головному екрані Mastodon.

Зрештою, ці повідомлення є «пристойно» приватними. Але оскільки вони не зашифровані, і адміністратор сервера може їх бачити, утримайтеся від надання будь-яких конфіденційних відомостей, як-от паролів.

Безпека облікового запису

Злам облікових записів у соціальних мережах не є чимось новим. Тому вам слід максимально використати доступні протоколи безпеки.

По-перше, ви можете перевірити активні пристрої в розділі «Сеанси». Якщо щось здається підозрілим, ви можете просто скасувати доступ.

Крім того, Mastodon дозволяє налаштувати двофакторну аутентифікацію (у налаштуваннях облікового запису на лівій панелі). Крім того, авторизовані програми в розділі Двофакторна автентифікація перераховують усі офіційні та сторонні програми, які мають доступ до вашого профілю Mastodon. Як і у випадку з Sessions, ви можете перевірити та припинити доступ до свого профілю Mastodon для будь-якої програми.

Застереження: будьте особливо пильні, користуючись сторонніми програмами. Перегляньте їхню політику конфіденційності, щоб дізнатися, до чого вони можуть отримати доступ і ділитися зі своїми діловими партнерами.

Міграція профілю

Оскільки тут немає централізації, що робити, якщо окремий екземпляр закриває магазин?

Згідно з угодою про сервер Mastodon, усі екземпляри, перелічені на офіційному веб-сайті Mastodon (https://joinmastodon.org/servers), повинні повідомити про це за 3 місяці до закриття своїх безкоштовних або платних послуг.

Це робиться для того, щоб будь-кому було достатньо часу для переходу на інший сервер, що є можливим і легким.

Параметри знаходяться в нижньому розділі налаштувань облікового запису (попереднє зображення): Перехід до іншого облікового запису та Перехід з іншого облікового запису.

Міграція здебільшого стосується перенесення підписників до нового облікового запису та підтримується імпортом/експортом даних.

Крім того, документація дійсно корисна, а процес простий. Більшість користувачів можуть зробити це за один раз без будь-яких ускладнень.

  Як шукати в усіх службах потокового передавання фільму чи телешоу

Хто ще на Mastodon?

Соціальна мережа ніщо без значної аудиторії. Особливо для мікроблогів потрібні знаменитості та популярні організації для всієї цієї балачки та галасу.

Оскільки люди повільно переходять до Mastodon, має бути щось, що триматиме їх до цієї нової ідеї децентралізованої соціальної мережі до того часу. Про це дбають облікові записи ботів.

Облікові записи ботів автоматизують діяльність і є способом тримати підписників у курсі подій. У Mastodon є кілька облікових записів, налаштованих як дзеркало Twitter. Отже, хоча ви можете перевірити, що відбувається з вашою улюбленою знаменитістю чи брендом, взаємодія зараз неможлива.

Але й воно не безлюдне. Як уже зазначалося, наразі на Mastodon понад 1,2 мільйона активних користувачів і понад 10 мільйонів облікових записів.

Один користувач підготував цю електронну таблицю Google із відомими обліковими записами Mastodon, яка оновлюється чотири рази на день. На даний момент цей список містить 299 добре відомих облікових записів, включаючи:

Загалом, я можу продовжувати, але інтереси суб’єктивні, і найкращий спосіб почати – використовувати електронну таблицю. Однак ви також можете розпочати без будь-якого такого списку, щоб увійти.

Щойно ви підпишетеся за деякими, об’єднана хронологія заповнюватиметься на основі вашої активності, і ви продовжуватимете отримувати нові для взаємодії.

Як і будь-які зміни, перші кілька днів Мастодонта можуть бути незручними. Однак це майбутнє соціальних мереж, і присутність там не зашкодить.

Навіщо ризикувати?

Ніхто не просить вас зараз попрощатися з тією пташиною мережею. Не в цьому суть. Проте, подобається це чи ні, це приватне. Простіше кажучи, вас можуть вигнати до того, як ви отримаєте можливість сказати: «Чому я?» І це може статися з будь-якою людиною чи організацією.

Отже, якщо для вас важлива ваша соціальна присутність, налаштування сервера Mastodon — найкращий шлях вперед. Крім того, ви можете приєднатися до одного, і більшість з них безкоштовні.

Але я не можу придумати ситуації, коли дехто з вас не попросить більше варіантів прямо зараз. Для тих небагатьох ось список альтернатив мікроблогам Twitter.