Як працюють розумні будинки?

Розумні будинки, як і будь-який інший будинок, лише з додатковими параметрами керування освітленням, розетками, термостатами тощо. Але ці додаткові елементи керування ускладнюють роботу, а розуміння того, як вони працюють, допоможе вам створити кращий розумний дім.

У минулому ми розповідали, що таке розумний дім, і навіть давали поради для центрів, голосові помічники як Alexa і Google Assitant, і як налаштувати a бюджетний розумний дім. Але якщо ви налаштовуєте свій перший розумний дім або оновлюєте наявний розумний дім, важливо розуміти, як вони працюють, коли ви приймаєте рішення про те, що до нього додати. А в розумних будинках це все про радіо та мізки.

Ваші розумні гаджети працюють на радіо

Коли справа доходить до пристроїв, які живлять ваш розумний дім, усі вони мають щось спільне: радіо. Незалежно від того, чи це Wi-Fi, Zigbee, Z-wave, Bluetooth, або фірмова, велика відмінність між вашим розумним пристроєм і нерозумною версією – це радіо.

Але це радіо не дає вашим лампочкам, розеткам і дверним дзвінкам жодного розуму. Це для спілкування. Ви можете подумати, що ваші пристрої взаємодіють безпосередньо з вашим телефоном або планшетом і навпаки, але зазвичай це не так. І навіть у випадках, коли це, як Bluetooth, це завжди кінець історії. Майже всі ваші розумні пристрої спілкуються з посередником, мозком вашого розумного дому, якщо хочете.

  Як вставити смайли в Photoshop

Вашому розумному домі потрібен мозок, іноді більше ніж один

Ця картинка містить п’ять «мозків» для спілкування в розумному домі.

Наразі ви повинні знати, коли розмовляєте зі своїми пристроями Echo або Google Home; вони передають ваш голос на сервери Amazon і Google для інтерпретації. Без цього процесу голосові помічники не розуміють жодного сказаного вами слова. Правда в тому, що майже всі (якщо не всі) ваші розумні гаджети працюють однаково. Перш ніж відео розумного дверного дзвінка потрапляє на ваш телефон, воно проходить через сервери виробника дверного дзвінка. Коли ви натискаєте кнопку вимкнення в програмі Philips Hue, цей сигнал надходить від вашого смартфона до бездротового маршрутизатора, до концентратора Philips. Потім цей концентратор зв’язується з вашими лампочками Hue, щоб вимкнути їх.

Думайте про сервери або концентратори (а іноді і те й інше) як мозок вашого розумного дому. Ось де інтелект. Не в самих гаджетах, а не в програмах чи фізичних пультах, які ви використовуєте для взаємодії з ними. А ці сервери та концентратори надають додаткові можливості, крім увімкнення та вимкнення. Вони забезпечують рутини, розпізнавання облич, автоматизацію, керування голосом тощо.

Але слід пам’ятати, що ваш розумний дім може мати більше одного набору мозку. Ваш Google Home підключається до серверів Google; ваші лампи Philips Hue підключаються до концентратора Philips, Lutron до концентратора тощо.

Деякі виробники розробляють пристрої для зв’язку з універсальними концентраторами, як-от пристрої Z-wave, які підключаються до концентраторів SmartThings або Hubitat. Але вам все одно може знадобитися залучити сервери та концентратори інших компаній для взаємодії між усіма вашими пристроями. Лампочки Philips Hue, наприклад, можуть працювати з концентратором SmartThings, але при цьому вони все ще використовують Philips Hub.

  Як змінити налаштування AirPods і AirPods Pro

Більше мізків – більше гаджетів, більше ускладнень і, можливо, затримок

Важливо знати, що ваш розумний пристрій зв’язується з чимось (концентратором, сервером тощо), оскільки розумні будинки найкраще працюють, коли все працює разом. Якщо ви віддаєте перевагу спілкуватися зі своїм домом, щоб керувати ним, але ваше світло не працює з Alexa, то це також може бути не розумне освітлення.

На щастя, виробники пристроїв це розуміють і зазвичай намагаються працювати з якомога більшою кількістю різних служб. Отже, якщо ви вже зупинилися на певній марці лампочок, коли додаєте датчики руху, вам потрібно ще раз перевірити, чи вони взаємодіють з вашими лампочками. Але важливо звернути увагу на те, як вони взаємодіють.

Кожен додатковий «мозок» у ланцюжку вносить точки невдачі та ймовірність відставання. Наприклад, уявіть, що ви створюєте режим, який вмикає світло у вітальні, коли ви приходите додому і відчиняєте двері. Якщо ваш розумний замок працює через Wi-Fi, а світло — на Z-wave, то дані, які ви прийшли додому, мають передаватися від замка до маршрутизатора, до хмари розумного замка, назад до маршрутизатора, до концентратора, потім до ваших вогнів. Попутно хмара і центр побачать дані та вирішать, що з ними робити.

Ці додаткові поїздки викликають затримку. Це може незначно або дуже помітно залежно від швидкості вашого Інтернету, залучених пристроїв, а також серверів і концентраторів. Повністю локально керована система (всі Z-wave через безхмарний центр, наприклад Hubitat або HomeSeer) майже завжди працюватиме швидше, ніж система, яка використовує хмару. Але відмова від хмари може обмежити, які пристрої ви можете використовувати, і навіть виключити голосове керування, яке працює виключно на хмарних серверах.

  Як створити нові розділи для групування каналів у Slack

Крім неправильно інтерпретованих даних, ще одна точка збою для «багатомозкових» будинків – це коли виробник пристроїв перестає працювати або змінює права доступу. Ваш хаб може перестати працювати, або служба, яку ви використовуєте (наприклад, Nest), може повністю припинити доступ. І ваш розумний дім може зламатися через це.

Продумано додавайте додаткові пристрої

Виберіть місце, щоб контролювати свої речі, і дотримуйтесь цього.

Це не означає, що ваш будинок не може добре працювати з різними типами радіостанцій і виробниками. Іноді найкращим рішенням є вихід за межі поточної суміші. Ви не знайдете лампочки Ecobee (принаймні, поки що), але це не означає, що ви не повинні використовувати розумні лампочки разом зі своїм термостатом Ecobee.

Але чим більше ви зможете обмежити стрибки через різні концентратори та сервери, тим краще буде у вашому домі. А коли цього не уникнути, спробуйте вибрати «домінуючий» або «контролюючий» мозок. Наскільки це можливо, надсилайте свої пристрої через один «концентратор», будь то концентратор розумного дому чи голосовий помічник. Надавши контроль одній службі, ви принаймні обмежите стрибки додатків, коли прийде час створювати підпрограми, автоматизацію та навіть основні елементи керування.

Найкраще, щоб контролювати взаємодію ваших гаджетів розумного дому, — це почати з хорошого розуміння того, як вони взаємодіють і що керує цими взаємодіями.