Як записати файл ISO на USB-накопичувач в Linux

Categories:

Користувачі Linux традиційно записували файли ISO на DVD або CD, але багато комп’ютерів більше не мають дисководів. Кращим рішенням є створення завантажувального USB-накопичувача — він працюватиме на більшості комп’ютерів і швидше завантажуватиметься, запускається та встановлюється.

Як працюють завантажувальні USB-накопичувачі Linux

Як і живий компакт-диск або DVD, завантажувальний USB-накопичувач дозволяє запускати практично будь-який дистрибутив Linux, не впливаючи на ваш комп’ютер. Ви також можете встановити дистрибутив Linux на свій ПК з нього — привід CD або DVD не потрібен. Однак ви не можете просто скопіювати або розпакувати файл ISO на USB-накопичувач і очікувати, що він спрацює. Хоча ви технічно не «записуєте» файл ISO на USB-накопичувач, потрібен спеціальний процес, щоб взяти ISO-файл Linux і створити завантажувальний USB-накопичувач з ним.

Є два способи зробити це: Деякі дистрибутиви Linux містять графічний інструмент для створення завантажувального диска USB, який зробить це за вас. Ви також можете використовувати команду dd, щоб зробити це з терміналу будь-якого дистрибутива Linux. Який би метод ви не вибрали, вам знадобиться ISO-файл дистрибутива Linux.

Наприклад, Ubuntu Linux має два вбудованих способи створення завантажувального USB-накопичувача. Завантажувальний USB-накопичувач надає користувачеві той самий досвід, що й DVD-диск Ubuntu Live. Це дозволяє випробувати популярну Unix-подібну операційну систему, не вносячи змін на комп’ютер. Коли ви будете готові інсталювати Ubuntu, ви можете використовувати USB-накопичувач як носій інсталяції.

Для створення завантажувального USB-накопичувача вам знадобиться інсталяційний ISO-образ Ubuntu, тому переконайтеся, що у вас є завантажив версію Ubuntu ви хочете використовувати.

Щоб було зрозуміло, цей завантажувальний USB-накопичувач завантажиться в робочу копію Ubuntu Linux, але не збереже жодних внесених вами змін. Кожного разу, коли ви завантажуєте Ubuntu з цього USB-накопичувача, це буде новий екземпляр Ubuntu. Якщо ви хочете мати можливість зберігати зміни та дані, вам потрібно створити завантажувальний USB-накопичувач із постійним сховищем. Це більш складний процес.

Просто вставте отриманий USB-накопичувач в будь-який комп’ютер і завантажтеся з USB-пристрою. (На деяких комп’ютерах вам також може знадобитися вимкнути безпечне завантаження, залежно від вибраного дистрибутива Linux.)

  Як керувати схованки Encfs в Linux

Хоча ми використовуємо Ubuntu як приклад тут, це буде працювати аналогічно з іншими дистрибутивами Linux.

Як створити завантажувальний USB-накопичувач графічно

Установка Ubuntu за замовчуванням включає програму під назвою Startup Disk Creator, яку ми будемо використовувати для створення нашого завантажувального USB-накопичувача. Якщо ви використовуєте інший дистрибутив Linux, він може включати подібну утиліту. Перевірте документацію вашого дистрибутива Linux — ви можете знайти його в Інтернеті — для отримання додаткової інформації.

Для користувачів Windows ми рекомендуємо Rufus для легкого створення живого USB-накопичувача.

Попередження. Це призведе до видалення вмісту цільового USB-накопичувача. Щоб переконатися, що ви випадково не записали на неправильний USB-накопичувач, ми рекомендуємо видалити всі інші підключені USB-накопичувачі, перш ніж продовжити.

Для Ubuntu підійде будь-який USB-накопичувач ємністю 4 ГБ або більше. Якщо ваш вибір ISO у Linux більший за цей (більшість не є), можливо, вам знадобиться більший USB-накопичувач.

Коли ви впевнені, що до вашого комп’ютера під’єднано лише правильний USB-накопичувач, запустіть Startup Disk Creator. Для цього натисніть клавішу Super (це клавіша Windows на більшості клавіатур) і введіть «завантажувальний диск». З’явиться значок Startup Disk Creator. Клацніть його піктограму або натисніть Enter.

З’явиться головне вікно програми Startup Disk Creator. USB-пристрій буде виділено на нижній панелі.

Натисніть кнопку «Інше». З’явиться стандартне діалогове вікно відкриття файлу. Перейдіть до розташування вашого ISO-файлу Ubuntu, виділіть його та натисніть кнопку «Відкрити».

Тепер головне вікно програми Startup Disk Creator має нагадувати знімок екрана нижче. У верхній панелі має бути виділений образ ISO, а на нижній — USB-накопичувач.

Переконайтеся, що ISO-образ і USB-накопичувач правильні. Натисніть кнопку «Створити завантажувальний диск», коли ви готові продовжити.

З’являється попередження, яке нагадає, що USB-накопичувач буде повністю стерто. Це ваш останній шанс повернутися без змін на USB-накопичувач. Натисніть кнопку «Так», щоб створити завантажувальний USB-накопичувач.

Індикатор виконання показує, наскільки близький процес створення до завершення.

З’являється повідомлення з підтвердженням, коли створення завантажувального USB-накопичувача повністю завершено. На комп’ютері, який ми використовували для цієї статті, процес зайняв близько п’яти хвилин.

Натисніть кнопку «Вийти». Тепер ви можете або перезавантажити комп’ютер і завантажитися з USB-накопичувача, або від’єднати USB-накопичувач, перенести його на інший комп’ютер і завантажити там.

  Як грати в Just Cause 3 на Linux

Як створити завантажувальний USB-накопичувач за допомогою dd

Інструментом, який ми будемо використовувати для створення завантажувального диска з командного рядка, є команда dd.

Попередження: Цю команду потрібно використовувати дуже обережно. dd зробить саме те, що ви йому скажете, як тільки ви це скажете. Немає запитань «Ви впевнені» чи шансів відмовитися. dd просто йде вперед і виконує інструкції, які ви йому дали. Тому ми повинні бути дуже обережними, щоб те, що ми йому наказуємо робити, безумовно, те, що ми хочемо, щоб він зробив.

Нам потрібно знати, з яким пристроєм пов’язаний ваш USB-накопичувач. Таким чином ви точно знаєте, який ідентифікатор пристрою передати dd у командному рядку.

У вікні терміналу введіть таку команду. Команда lsblk перелічує блокові пристрої на вашому комп’ютері. З кожним диском пов’язаний блоковий пристрій.

lsblk

Результати від lsblk відображатимуть диски, підключені до вашого комп’ютера. На цій машині є один внутрішній жорсткий диск, який називається sda, і один розділ під назвою sda1.

Підключіть USB-накопичувач і скористайтеся командою lsblk ще раз. Вихідні дані з lsblk будуть змінені. Тепер USB-накопичувач буде вказано у виводі.

У списку є новий запис, який називається sdb, і в ньому є два розділи. Один розділ називається sdb1 і має розмір 1 КБ. Інший розділ називається sdb5 і має розмір 14,6 ГБ.

Це наш USB-накопичувач. Ідентифікатор, який нам потрібно використовувати, представляє диск, а не будь-який із розділів. У нашому прикладі це sdb. Незалежно від того, як він названий на вашому комп’ютері, пристрій, якого не було в попередньому списку lsblk, має бути USB-накопичувачем.

Команда, яку ми збираємося видати dd, виглядає так:

sudo dd bs=4M if=Downloads/ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdb conv=fdatasync

Давайте розберемо це.

sudo: Ви повинні бути суперкористувачем, щоб видавати команди dd. Вам буде запропоновано ввести пароль.
dd: Назва команди, яку ми використовуємо.
bs=4M: параметр -bs (розмір блоку) визначає розмір кожного фрагмента, який зчитується з вхідного файлу та записується на вихідний пристрій. 4 МБ є хорошим вибором, оскільки він забезпечує пристойну пропускну здатність, і це точне кратне 4 КБ, що є розміром блоку файлової системи ext4. Це забезпечує ефективну швидкість читання та запису.
if=Downloads/ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso: параметр -if (вхідний файл) вимагає шлях та ім’я ISO-образу Linux, яке ви використовуєте як вхідний файл.
of=/dev/sdb: -of (вихідний файл) є критичним параметром. Це має бути надано разом із пристроєм, який представляє ваш USB-накопичувач. Це значення, яке ми визначили за допомогою команди lsblk раніше. у нашому прикладі це sdb, тому ми використовуємо /dev/sdb. Ваш USB-накопичувач може мати інший ідентифікатор. Переконайтеся, що ви вказали правильний ідентифікатор.
conv=fdatasync: параметр conv визначає, як dd перетворює вхідний файл під час його запису на вихідний пристрій. dd використовує кешування диска ядра під час запису на USB-накопичувач. Модифікатор fdatasync забезпечує правильне та повне очищення буферів запису, перш ніж процес створення буде позначено як завершений.

  Як налаштувати сервер Resilio Sync на Linux

Відсутній візуальний зворотний зв’язок від dd, оскільки відбувається процес створення. Він працює і нічого не повідомляє, поки не закінчить.

Оновлення: у останніх версіях dd тепер має параметр status=progress, який надає оновлення процесу раз на секунду. Наприклад, ви можете замість цього запустити цю команду, щоб побачити статус:

sudo dd bs=4M if=Downloads/ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdb conv=fdatasync status=progerss

Коли завантажувальний USB-накопичувач створено, dd повідомляє про кількість даних, які були записані на USB-накопичувач, час, що минув у секундах, і середню швидкість передачі даних.

Ви можете перевірити, чи працює завантажувальний USB-накопичувач, перезавантаживши комп’ютер і завантаживши його з USB-накопичувача, або спробуйте завантажитися з нього на іншому комп’ютері.

Тепер у вас є портативна робоча копія Ubuntu або іншого дистрибутива Linux на ваш вибір. Він буде незайманим щоразу, коли ви його завантажите, і ви можете завантажити його практично на будь-якому комп’ютері, який вам подобається.