techukraine.net techukraine.net Чому акули становлять серйозну загрозу кібербезпеці (так, акули)

Чому акули становлять серйозну загрозу кібербезпеці (так, акули)

Categories:

Як би це не дивно, але акули зробили фурор у світі кібербезпеки, полюбивши наші підводні інтернет-кабелі. Виявляється, ми вступаємо в бійку не тільки з кіберзлочинцями на суші, але й з їхніми гострозубими колегами під морем.

Отже, приготуйтеся разом з нами прокотитися на кіберхвилі, коли ми розглянемо приголомшливі пригоди незвичайних підозрюваних, які втручаються в наше онлайн-з’єднання. Це не типовий саботаж інтернет-кабелю, а глибоководні махінації хактивістів із плавниками, яких ми називаємо акулами.

Якщо говорити серйозно, хоча ці могутні морські істоти мають дивну звичку гризти підводні кабелі, вони становлять для них меншу загрозу, ніж ми.

Неймовірний зв’язок між акулами та кібербезпекою

Підводний світ величезний і кишить життям, а акули, як верхівкові хижаки океану, викликають увагу та трепет. На жаль, їхня гонитва за здобиччю призводить їх до несподіваних зустрічей з волоконно-оптичними кабелями, які перетинають дно океану.

Перші переконливі докази дивного потягу акул до волоконно-оптичних кабелів були знайдені в 1985 році, коли акулячі зуби були знайдені в експериментальній лінії передачі даних біля Канарських островів. Пізніше того ж року укуси акул спричинили зрив чотирьох сегментів кабелю в Атлантичному океані, що змусило нас задуматися про причину такої дивної поведінки.

Ще один сумнозвісний випадок, коли акули вплинули на цифровий зв’язок, стався біля узбережжя Африки, де низка збоїв у роботі Інтернету призвела до здивування мережевих інженерів. Після ретельного розслідування було виявлено, що акули малоймовірні винуватці, і вони перегризли підводні кабелі, залишивши всю територію без доступу до Інтернету.

Лише після кількох подібних приголомшливих інцидентів мережеві інженери почали помічати дивний зв’язок між акулами, втратою підключення до Інтернету та подальшими проблемами кібербезпеки. Зростання кількості таких інцидентів вкаже на вразливість нашої цифрової інфраструктури, де навіть найнепередбачуваніші фактори можуть серйозно скомпрометувати системи кібербезпеки та відкрити двері для кібератак і витоку даних.

  Як користуватися навушниками AirPods та AirPods Pro: повний посібник

Чому збій в Інтернеті становить загрозу кібербезпеці?

Втрата підключення до Інтернету не тільки кидає тінь на наше цифрове життя, але й може створити безліч несподіваних ризиків для кібербезпеки. Щойно напад акули занурює регіон у цифрову темряву, таке раптове відключення світла відкриває для кіберзлочинців цілий світ можливостей для удару.

Підприємства та організації, які значною мірою покладаються на Інтернет у своїй повсякденній діяльності, піддаються найбільшому ризику. Без стабільного з’єднання критичні системи безпеки можуть вийти з ладу, залишаючи їх підданими потенційним порушенням безпеки. Подібно до цих опортуністичних хижаків, кіберзлочинці процвітають у хаосі та плутанині, спричиненій такими інцидентами, користуючись ослабленим захистом для здійснення атак як на підприємства, так і на окремих осіб.

Крім того, втрата підключення до Інтернету може перешкоджати спілкуванню та координації між командою безпеки, сторонніми постачальниками послуг безпеки та навіть правоохоронними органами, уповільнюючи їхню реакцію на кіберзагрози. Крім того, без Інтернету особи, чиї конфіденційні дані були скомпрометовані в результаті порушення, можуть не бути негайно проінформовані про це, що робить їх більш сприйнятливими до шахрайства та спроб фішингу.

Крім того, втрата доступу до Інтернету може створити атмосферу невизначеності та паніки серед користувачів. Не маючи можливості підтвердити автентичність веб-сайтів або електронних листів, люди можуть стати жертвами зловмисних схем і мимоволі надати конфіденційні дані кіберзлочинцям. Так само відсутність стабільного підключення до Інтернету може створити сприятливий ґрунт для поширення дезінформації, яка може ще більше ввести користувачів в оману.

У 2014 році вірусне відео напад акули на підводний кабель Google змусив Google відповісти, обернувши свої транстихоокеанські кабелі сталевою бронею, що захищає від акул (відповідно до Опікун). У той же час екологи поділилися стурбованістю щодо того, як ця підводна інфраструктура може становити загрозу для водних тварин — зрештою, йдеться не лише про нашу безпеку.

  30 найкращих безкоштовних програм Chromecast

Якщо вам цікаво, як наше ставлення до навколишнього середовища породжує кібератаки, вам слід поглянути на зв’язок між зміною клімату та кіберзагрозами.

Чому акули люблять волоконно-оптичні кабелі?

На відміну від деяких фільмів про акул (так, ми дивимося на вас, «Щелепи 2»), акули не їдять кабелі, тому що кабелі не є частиною дієти акул. Будучи цікавими істотами, якими вони є, акули іноді стають жертвами власних хижацьких інстинктів, коли стикаються з волоконно-оптичними кабелями. Їхні чутливі органи чуття, такі як електрорецептори та бічні лінії, можуть сплутати електромагнітні сигнали, які випромінюють ці кабелі, з сигналами їх жертви та змусити їх вкусити. На жаль для нас, ці несподівані випадки можуть призвести до перебоїв у з’єднанні з Інтернетом.

Незважаючи на свої вражаючі мисливські навички, ці могутні морські створіння можуть стати жертвами складнощів сучасних технологій, показуючи нам, що світ природи та цифровий світ іноді стикаються дивовижним чином.

Чому інтернет-кабелі все-таки йдуть під океан?

Підводні кабелі зв’язку перетинають дно океану з метою з’єднати світ і забезпечити послідовний глобальний зв’язок. Такий підхід до підключення пропонує більше контролю та є більш безпечним шляхом для передачі даних між континентами. На відміну від своїх супутникових аналогів, які стають жертвами затримок і перешкод сигналу, підводні кабелі забезпечують високу швидкість передачі даних і меншу затримку, що робить їх ідеальним кандидатом для цього завдання.

Хоча ідея прокласти інтернет-кабель під водою може спочатку здатися дивною, з технічної точки зору вона досить практична. Глибоко під морем кабелі захищені від наземних загроз, таких як наземні конфлікти, аварії на будівельних майданчиках і більшість екстремальних погодних явищ. Більше того, величезний розмір самого океану робить можливим безперешкодні кабельні маршрути та зменшує ризик руйнівної людської діяльності. Закопані глибоко під дном океану або покриті довговічною бронею, ці кабелі здатні витримувати зовнішні навантаження та забезпечувати стабільне підключення до Інтернету.

  6 причин, чому комп’ютери Mac не підходять для ігор

Однак підхід із використанням підводних кабелів зв’язку пов’язаний із кількома труднощами, включаючи близькі зустрічі з морськими мешканцями — ну, переважно з акулами.

Чи варто нам турбуватися про захист інтернет-інфраструктури від акул?

Оскільки перетинати бурхливі води території, де кишить акулами, може бути непросто, постає запитання, чи достатньо ми робимо для захисту інтернет-інфраструктури від акул? Враховуючи велич океану та популяцію цих вершинних хижаків, що ховаються в ньому, це завдання далеко не з простих. Тим не менш, винахідливі дослідники та технічно підковані інженери впиваються в цю проблему, досліджуючи методи захисту підводних кабелів, не завдаючи шкоди морській екосистемі.

Після зміцнення своїх підводних кабелів покриттям, схожим на кевлар, щоб запобігти шкідливим укусам акул, Google відтоді стикався з меншою кількістю таких випадків. Однак, хоча акули, які гризуть кабель, створюють кращу історію, вони не є головним винуватцем більшості несправностей кабелю.

Відповідно до Міжнародний комітет із захисту кабелів (ICPC), більшість несправностей кабелю можна пояснити діяльністю людини, незалежно від того, спричинена якорями кораблів або рибальськими траулерами, які випадково зачепили підводні кабелі. Отже, окрім того, що ми є найслабшою ланкою в ланцюжку кібербезпеки, ми також становимо більшу небезпеку для кабелів, ніж природні катаклізми (такі як землетруси, смерчі, підводні зсуви та сильні припливні течії) та акули разом узяті.

Зрештою, хоча ми повинні турбуватися про зміцнення інтернет-інфраструктури, захист від акул є лише невеликою частиною проблеми. Ми відіграємо в цьому більшу роль, ніж велика риба з поганою репутацією, і прагнення до гармонії між штучними мережами та природою є ще одним із наших обов’язків.

Нам знадобляться більші кабелі

У колосальному океані кібербезпеки навіть маленька акула може зробити великий фурор. Щоб захистити наші інтернет-кабелі від цих підводних чудес, потрібне нестандартне мислення та кілька серйозно великих кабелів. Але не бійтеся, хоча акули можуть кусати, у нас є мегабайт, щоб утримати їх на відстані.