Пояснення цифрової криміналістики за 5 хвилин або менше

Цифрова криміналістика є важливою частиною кібербезпеки, яка передбачає ідентифікацію, збереження, аналіз і представлення цифрових доказів.

Це багато речей, які потрібно дізнатися за 5 хвилин або менше. Однак ми підсумували все необхідне для вас у початковому розділі цієї статті.

Докази збираються та зберігаються за допомогою наукового процесу, який забезпечує їх прийнятність у суді.

Навіщо нам цифрова криміналістика?

Без цифрової криміналістики ми не можемо визначити, чи є системи вразливими чи скомпрометованими. Навіть якщо ми виявимо порушення, нам потрібна допомога цифрової криміналістики, щоб відстежити, що сталося, чому це сталося та як це сталося.

Таким чином, підприємства або інші спеціалісти з кібербезпеки можуть виправити проблеми з безпекою та гарантувати, що такого ж типу кібератака не пройде наступного разу.

Оскільки дані та технології, з якими ми взаємодіємо, щодня стають складнішими, інструменти цифрової криміналістики та судово-медичних розслідувань гарантують, що ми можемо притягнути кіберзлочинців до відповідальності за модифікацію, крадіжку чи будь-яку іншу зловмисну ​​діяльність.

Коли компаніям слід використовувати цифрову криміналістику?

Можуть бути різні ситуації, коли бізнесу потрібно використовувати цифрову криміналістику.

Найпоширенішим з них є витік даних, коли цифрова криміналістика (зазвичай експерти з інших організацій також приходять на допомогу) дозволяє їм оцінити вплив і контрзаходи, а також як з цим боротися наступного разу.

Інші сценарії можуть включати шахрайського працівника, фішингове шахрайство, витік даних з організації тощо.

Переваги цифрової криміналістики

Цифрова криміналістика не обмежується лише метою спіймання кіберзлочинців, вона також має кілька інших переваг.

Деякі з них включають:

 • Це корисно для відновлення даних (за допомогою методів вилучення)
 • Він захищає дані та, отже, будь-яку цінність, яку вони містять
 • Це допоможе вам зібрати докази злочинної діяльності або докази для спростування звинувачень
 • Розслідування кіберзлочинців будь-якого масштабу
 • Це забезпечує цілісність системи
 • Виявлення злочинців
 • Запобігає майбутнім кіберзлочинам, використовуючи отриману інформацію

Різні типи цифрової криміналістики

Типи цифрової криміналістики залежать від використовуваного середовища чи платформи. Отже, кількість типів не обмежується описаними нижче. Ми включили деякі з основних, щоб ви мали перевагу:

Комп’ютерна криміналістика: все це полягає в ідентифікації, збереженні, зборі, аналізі та поданні доказів на комп’ютерах. Звичайно, це включає в себе ноутбуки/ПК і підключені накопичувачі як частину. Мобільні накопичувачі також включені.

Мережева експертиза: коли процес розслідування зосереджений на мережі та її трафіку, це називається мережевою експертизою. Умови дещо відрізняються, оскільки включають моніторинг, захоплення, зберігання та аналіз зловмисного трафіку, порушень і всього підозрілого в мережі.

Криміналістика мобільних пристроїв: криміналістика, яка займається відновленням доказів із мобільних телефонів, смартфонів, SIM-карт і всього, що є віддалено мобільним (або портативним).

Криміналістика цифрових зображень: фотографії можуть бути викрадені, цифрово змінені та використані не за призначенням. Криміналістика цифрових зображень стає в нагоді в таких ситуаціях, коли вони перевіряють метадані та будь-які пов’язані дані для підтвердження зображення. Криміналістика зображень може бути досить цікавою та складною, оскільки ми вже живемо в епоху домінування ЗМІ.

Криміналістика цифрового відео/аудіо: криміналістика включає аудіокліпи та відеофайли, і тут ви можете підтвердити та перевірити походження файлу на автентичність і чи було воно змінено.

Криміналістика пам’яті: докази, вилучені з оперативної пам’яті комп’ютера. Зазвичай мобільні пристрої не є частиною цього. Це може змінитися, оскільки пам’ять мобільних пристроїв стає все більш складною та важливою.

Процес цифрової криміналістики

Як згадувалося вище, цифрова криміналістика дотримується наукового процесу, який гарантує, що зібрані докази є прийнятними в суді, незалежно від діяльності, що перевіряється/розслідується.

Процес цифрової експертизи включає три етапи:

 • Збір даних
 • Експертиза та аналіз
 • Звітність
 • Якщо ми розіб’ємо процес, пов’язаний з цим, ми можемо підсумувати їх так:

  За допомогою ідентифікації ви ідентифікуєте докази, пов’язаний пристрій, джерело вихідних даних, джерело атаки тощо. Коли ви зрозумієте, з чим маєте справу, і дізнаєтеся про всі потенційні джерела доказів, ви зможете їх додатково проаналізувати.

  Збереження має вирішальне значення, оскільки воно записує/зберігає докази так, як їх було знайдено, без підробки. Дані/докази часто можуть бути конфіденційними. Тому до процесу консервації потрібно підходити обережно.

  Зібрання йдеться про вилучення/копіювання/збереження доказів, знайдених на різних носіях. Звучить легко, але процес збору життєво важливий для всього, а використовувані методи впливатимуть на якість даних, що збираються.

  Аналіз зібраних доказів буде додатково розглянуто, щоб отримати висновки з інциденту та зробити висновок залежно від типу доказів і обсягу залучених даних. Іноді це може спонукати до необхідності звернутися за допомогою до інших експертів-криміналістів.

  Звітування – це представлення та систематизація ідей/доказів, знайдених у процесі. Це повинно допомогти будь-кому іншому (іншим експертам) продовжити розслідування без жодних проблем.

  Етапи цифрової криміналістики

  Хоча я згадав про етапи цифрової криміналістики, перш ніж приступити до процесу, дозвольте мені зупинитися на деяких додаткових деталях:

  #1. Перша відповідь

  Це перша фаза будь-якого цифрового криміналістичного процесу, на якій повідомляється про ситуацію. Тож команда експертів із цифрової експертизи може вжити відповідних заходів.

  Йдеться не лише про отримання сповіщень, а й про те, наскільки ефективно команда криміналістів реагує на вирішення ситуації та розкладає всі свої карти, щоб швидко виконати роботу.

  #2. Обшук і виїмка

  Як тільки надійшло повідомлення про злочин, команда криміналістів починає пошук/ідентифікацію та конфіскацію залучених засобів/платформ, щоб припинити будь-яку пов’язану з цим діяльність.

  Ефективність цієї фази гарантує відсутність подальшої шкоди.

  #3. Збір доказів

  Докази ретельно вилучені та зібрані для подальшого розслідування.

  #4. Захист доказів

  Зазвичай експерти визначають найкращі способи збереження доказів, перш ніж зібрати їх усі. Але, зібрані, вони повинні забезпечити їх безпеку. Тож докази можна опрацьовувати далі.

  #5. Збір даних

  Дані збираються з доказів за допомогою необхідних промислових процесів, які зберігають цілісність доказів і не змінюють нічого зібраного.

  #6. Аналіз даних

  Після того, як дані отримані, експерти починають перевіряти, що вони мають бути прийнятними в суді.

  #7. Оцінка доказів

  Зібрані докази буде перевірено командою криміналістів, щоб визначити їх зв’язок із будь-якою пов’язаною кіберзлочинною діяльністю, про яку повідомляється.

  #8. Документація та звітність

  Після завершення розслідування починається фаза документування та звітування, де включаються всі найдрібніші деталі для подальшого використання та представлення суду.

  #9. Показання експерта

  На останньому етапі експерт стане в нагоді, щоб перевірити та висловити своє бачення даних, які будуть використані в суді.

  Зауважте, що весь процес цифрової криміналістики є великим і може змінюватися залежно від технології та методології, що використовуються. Процес, який використовується в реальному світі, може бути набагато складнішим, ніж той, який ми тут обговорюємо.

  Цифрова криміналістика: виклики

  Цифрова криміналістика — це величезна сфера, у яку входить багато речей. Немає жодного експерта, який би в цьому допоміг. Для цього завжди потрібна команда експертів.

  Незважаючи на все це, деякі проблеми включають:

  • Складність даних зростає з кожним днем
  • Інструменти злому, доступні кожному
  • Місця для зберігання збільшуються, що ускладнює вилучення, збір і дослідження
  • Технологічний прогрес
  • Відсутність речових доказів
  • Автентичність даних стає ще жорстокішою, оскільки розвиваються методи підробки/модифікації даних.

  Звичайно, з технологічним прогресом деякі проблеми можуть зникнути.

  Не забувайте, що інструменти штучного інтелекту також намагаються подолати виклики, які постають у ситуації. Але навіть тоді виклики ніколи не зникнуть.

  Випадки використання цифрової криміналістики

  Хоча ви знаєте, що це стосується кіберзлочинів, які саме? Деякі з випадків використання включають:

  Крадіжка інтелектуальної власності (ІВ).

  Крадіжка IP відбувається щоразу, коли актив/інформація, унікальна для компанії, передається компанії-конкуренту без дозволу. Цифрова експертиза допомагає визначити джерело витоку та як мінімізувати або пом’якшити загрозу, яка виникла після обміну.

  Порушення даних

  Порушення даних організації з будь-якою зловмисною метою буде вважатися порушенням даних. Процес цифрової криміналістики допоможе виявити, оцінити та проаналізувати, як сталося порушення даних.

  Витоки співробітників

  Співробітник-шахрай може зловживати авторизацією та витік інформації, навіть не помітивши цього.

  Команда цифрової криміналістики може проаналізувати, що саме стався витік, і дослідити часові рамки цього, щоб вжити заходів проти нечесного працівника в суді.

  Шахрайство/шахрайство

  Шахрайство може відбуватися в різних формах і розмірах. Цифрова криміналістика допомагає нам знати, як це сталося, що допомогло цьому статися та як залишатися в безпеці. Джерело/актор, відповідальний за це, також має бути проаналізовано в процесі.

  Фішинг

  Існують фішингові кампанії, які призводять до витоку даних і різноманітних інцидентів кібербезпеки.

  Деякі з них цільові, а деякі можуть бути випадковими. Отже, цифрова криміналістика аналізує її коріння, визначає мету та пропонує, як не потрапити в оману в таких кампаніях.

  Незалежно від того, наскільки технічно підкована організація, фішинг — це те, що завжди може зробити когось уразливим у будь-який момент, не усвідомлюючи цього.

  Зловживання даними

  Ми маємо справу з великою кількістю даних; будь-хто може зловживати будь-якою інформацією з різних причин. Цифрова криміналістика допомагає довести, що сталося, і запобігає збитку або зменшує її.

  Розслідування для підтвердження претензій організації

  Вам потрібні конкретні докази, щоб підтвердити те, що ви стверджуєте. Отже, щоразу, коли виникає суперечка, цифрова криміналістика допомагає зібрати докази, які ви можете використати, щоб дійти висновку.

  Навчальні ресурси

  Якщо ви вважаєте цифрову криміналістику інтригуючою, ви можете звернутися до деяких навчальних ресурсів (книг), які можна знайти на Amazon. Дозвольте надати вам короткий огляд деяких із них:

  #1. Основи цифрової криміналістики

  Основи цифрової криміналістики є ідеальним ресурсом, щоб отримати перевагу у вашій подорожі вивчення цифрової криміналістики.

  У книзі розглядаються основи, використані методи, концепції, які вам потрібно зрозуміти, та інструменти, необхідні для роботи з ними. Крім того, книга також містить приклади з реального світу, які допоможуть вам краще зрозуміти речі, додаючи вказівки на кожен крок процесу.

  Ви можете знайти детальну інформацію про цифрову криміналістику для комп’ютерів, мереж, мобільних телефонів, GPS, хмари та Інтернету.

  #2. Цифрова криміналістика та реагування на інциденти

  Цей ресурс цифрової експертизи та реагування на інциденти допоможе вам навчитися створювати надійну структуру реагування на інциденти для ефективного керування кіберінцидентами.

  Ви можете досліджувати методи реагування на інциденти в реальному світі, які можуть допомогти з розслідуванням і відновленням. Основні принципи та рамки стосуються реагування на інциденти.

  Не обмежуючись цим, книга також містить інформацію про розвідку про загрози, яка допомагає в процесі реагування на інциденти, а також кілька фрагментів аналізу зловмисного програмного забезпечення.

  #3. Цифрова криміналістика

  Як випливає з назви, посібник із цифрової криміналістики представляє практичні дії з використанням широкого спектру інструментів.

  Отже, ви можете попрактикуватися в аналізі медіа, мережевого трафіку, пам’яті та кількох інших кроків, пов’язаних із цифровою криміналістикою. Відповіді пояснюються таким чином, щоб ви усвідомили правильний порядок кроків і практикувалися відповідно.

  Підведенню

  Загалом цифрова криміналістика захоплююча й приголомшлива водночас. Однак, якщо ви зацікавлені в кібербезпеці, цифрова криміналістика – це те, що вам слід вивчити.

  Далі ви можете прочитати про інформацію про безпеку та керування подіями та найкращі інструменти SIEM, які допоможуть захистити вашу організацію від кібератак.