Неупереджений погляд на їх застосування та ризики

Безкоштовна VPN справді є однією з найбільш суперечливих тем. З одного боку, люди радять триматися від нього подалі, як від чуми, а з іншого боку, один пошук у Google дає сотні результатів із рекомендаціями найкращих безкоштовних VPN.

Чи є порада уникати безкоштовних VPN лише змовою преміальних компаній VPN? Чи є практичне застосування безкоштовних VPN? Що ж, сьогодні я збираюся неупереджено поглянути на безкоштовні VPN, не намагаючись догодити преміум-володарям VPN або поставити під загрозу безпеку користувачів в Інтернеті.

У цій публікації я розповім про хороші та погані сторони безкоштовних VPN і про те, чому вони служать.

Безкоштовні VPN: існування та проблеми

Користувачі люблять безкоштовне програмне забезпечення, тому майже всі категорії програмного забезпечення мають деякі програми, які є абсолютно безкоштовними. Попит на безкоштовні VPN у десятки разів перевищує попит на преміальні або платні VPN, принаймні згідно з обсягом пошуку Google. Тому наявність безкоштовного VPN є необхідністю.

Однак чому безкоштовні VPN мають суперечливу репутацію? Я маю на увазі, що безкоштовні програми існували завжди, і вони будуть існувати. Тоді чому безкоштовний VPN є такою важливою справою? Відповідь полягає в тому, як воно працює порівняно зі звичайним безкоштовним програмним забезпеченням. Давайте порівняємо:

Безкоштовні програми проти. Безкоштовні VPN

Ніщо не створюється безкоштовно. Окрім роботи розробника над додатком, додатку потрібен спеціальний веб-сайт або інші джерела для розповсюдження. Хостинг є ще більшими витратами, якщо це веб-інструмент, наприклад інструмент для редагування фотографій.

Більшість розробників можуть заробити достатньо грошей за допомогою пожертвувань і, можливо, реклами на веб-сайті, щоб запускати ці програми безкоштовно. Веб-хостинг не такий вже й дорогий, і вони навіть отримують достатньо прибутку, щоб виправдати свою роботу.

Однак VPN залежить від фізичних серверів. Більшість служб VPN надають кілька серверів в одній країні з підтримкою десятків країн. Наприклад, NordVPN має 5880 серверів, а ExpressVPN також має тисячі серверів у понад 105 країнах.

Створення нової компанії VPN не так просто, оскільки вам доведеться розгортати фізичні сервери та керувати ними в десятках країн або платити за сервери стороннім постачальникам. Пропускна здатність і стабільність – це інші проблеми, які вимагають хороших серверів, вартість одного сервера яких може перевищувати 200 доларів США на місяць.

З такими дорогими вимогами безкоштовна мережа VPN не може підтримувати себе за рахунок пожертв або інших звичайних методів монетизації. Розрив у витратах і прибутках настільки великий, що безкоштовний VPN ніколи не може запропонувати кращий сервіс, ніж платний VPN. Навіть посередній сервіс вимагає додаткових методів монетизації, деякі з яких є незаконними.

Погана сторона безкоштовних VPN

Безкоштовні VPN настільки погані, що я навіть не можу порівняти їх із платними VPN, оскільки єдина перевага, яку вони мають перед ними, — це ціна. Перш ніж перейти до виправдання використання безкоштовного VPN, важливо знати про погані сторони безкоштовних VPN.

Нижче наведено деякі помітні недоліки безкоштовних VPN, які ви можете розглянути перед використанням.

Нижча швидкість

Щоб скоротити витрати, безкоштовні VPN використовують менше серверів, тому сервери легко перевантажуються та досягають обмежень пропускної здатності. Деякі навіть використовують спільні сервери. Незважаючи на те, що всі VPN сповільнюють швидкість Інтернету, безкоштовні VPN мають набагато більший вплив.

Обмеження даних і сервера

Незалежно від того, чи використовуєте ви повністю безкоштовну VPN чи безкоштовну версію преміум VPN, це, безперечно, матиме обмеження. Ви матимете доступ лише до кількох серверів, переважно в популярних країнах, а безкоштовні VPN мають обмеження даних, щоб заощадити пропускну здатність або заохотити до оновлення.

Деякі безкоштовні мережі VPN показують рекламу

Деякі безкоштовні служби VPN вибирають монетизацію за допомогою реклами. Коли ви ввімкнете VPN, він почне показувати спливаючу рекламу та навіть відкриту рекламу на вкладках браузера. Це може дуже дратувати, і більшість таких мереж VPN дуже агресивні з рекламою.

Вони можуть збирати та продавати особисту інформацію

Дані користувачів є надзвичайно цінними та мають великий попит у рекламних цілях. Деякі безкоштовні мережі VPN можуть збирати ваші дані, щоб використовувати їх, або продавати їх третім особам, щоб заробити гроші. Безкоштовні VPN можуть робити це, навіть якщо в їхній політиці конфіденційності сказано, що журнали не реєструються. Зазвичай такі практики виявляються у витоку даних, наприклад Порушення даних UFO VPN.

Відсутність додаткових функцій

Більшість безкоштовних VPN мають лише можливість вибрати сервер і запустити/зупинити VPN. Їм не вистачає розширених функцій, таких як Split Tunneling, і навіть деяких необхідних, таких як Kill Switch. Це робить їх придатними лише для базового використання, а не як надійне рішення безпеки.

Непослідовне обслуговування

Перевантажені сервери можуть призвести до збоїв і відключення серверів, що є великою проблемою, якщо ви використовуєте VPN спеціально для приховування свого місцезнаходження.

Якщо VPN відключається під час використання, джерело може відкрити ваш IP-адресу. Також не допомагає те, що безкоштовні VPN не мають перемикача відключення для захисту в таких сценаріях.

Не кажучи вже про те, що часті відключення можуть дратувати, особливо якщо ви використовуєте VPN для ігор.

Це може містити зловмисне програмне забезпечення

Існує високий попит на VPN, і не так багато хороших безкоштовних варіантів VPN. Це робить його хорошим продуктом для хакерів, щоб давати помилкові обіцянки та заражати пристрої шкідливим програмним забезпеченням.

Те, що може здатися нешкідливим VPN, може заразити ваш пристрій небезпечним шкідливим програмним забезпеченням. Деякі безкоштовні мережі VPN навіть надають послуги VPN разом із прихованим шкідливим кодом для викрадення інформації чи видобутку криптовалюти.

Немає підтримки клієнтів

Безкоштовні служби VPN не мають команди підтримки клієнтів для вирішення технічних проблем і зазвичай навіть не відповідають на ваші запитання щодо послуги. Можливо, це не є великою проблемою, оскільки безкоштовні VPN вже надають базові послуги, але це варто згадати, оскільки преміальні VPN зазвичай мають хорошу підтримку.

Практичне застосування безкоштовних VPN

Якщо ми подивимося на всі наведені вище мінуси безкоштовних VPN, будь-хто може зробити висновок, що їх не варто використовувати. Однак це лише тому, що ми розглядаємо всі мінуси разом і припускаємо, що надійних безкоштовних VPN не існує.

Хоча це правда, безкоштовні VPN матимуть ці недоліки, це не означає, що вони матимуть усі ці проблеми одночасно.

Наприклад, безкоштовна мережа VPN може відстежувати та зберігати ваші дані, але це не означає, що вона також бомбардуватиме вас рекламою. Крім того, деякі безкоштовні VPN мають дуже обмежені сервери, але пропонують дуже надійне з’єднання, як-от VPN браузера Opera.

Якщо ви виберете правильний безкоштовний VPN для своїх потреб, то безкоштовний VPN може мати багато застосувань. Нижче я перелічую деякі варіанти використання VPN, де безкоштовного VPN більш ніж достатньо; вам не потрібен преміальний VPN.

#1. Приховати свою особистість

Гаразд, скажімо, безкоштовний VPN може таємно відстежувати вашу активність і, можливо, також ідентифікувати вас. Однак деяких людей хвилює не те, щоб їх відстежували; мова йде про відстеження конкретної сутності.

Якщо ви не хочете, щоб певний веб-сайт або онлайн-служба ідентифікували вас, то безкоштовного VPN цілком достатньо для шифрування вашого трафіку. Я впевнений, що деякі користувачі погодяться на те, щоб їх відстежувала компанія VPN, якщо вона захищає їх від певних організацій, яких вони хочуть уникнути.

Зрештою, порівняно з великою історією відстеження Google, цей компроміс може не видатися комусь надто тривожним.

#2. Це добре для випадків одноразового використання

Можливо, вам не завжди потрібен VPN, але часто вам може знадобитися його використання. Наприклад, я часто стикаюся з проблемами виправлення ігор, оскільки деякі розробники ігор обмежують певний трафік у дні виправлення. Тому я щойно завантажив безкоштовний VPN, щоб виправити гру, а потім видалив його пізніше.

Наявність платної VPN буде марною тратою, якщо вам потрібна лише обмежена мережа VPN, як-от розблокування веб-сайту.

#3. Уникайте дроселювання

Незважаючи на те, що VPN знижує швидкість вашого Інтернету, обмеження від вашого провайдера чи джерела завантаження можуть бути набагато гіршими. Навіть деякі онлайн-ігри керують трафіком на основі пріоритету розташування, щоб зменшити навантаження на сервери. Багато таких проблем можна вирішити, якщо ви використовуєте безкоштовну службу VPN із хорошою швидкістю.

Оскільки VPN може приховати ваш трафік і місцезнаходження від інших, це може запобігти регулюванню на основі місцезнаходження або вмісту. Для завантажень і потокового передавання через веб-переглядач браузер Opera із вбудованим VPN добре працює для мене. Однак я рекомендую для VPN на рівні ОС Міський VPN безкоштовна версія, якщо вам не потрібна безкоштовна VPN-провайдер P2P.

#4. Доступ до вмісту з географічним обмеженням

Доступ до контенту з геообмеженим доступом є, мабуть, найпоширенішим використанням безкоштовних VPN. Якщо ви використовуєте надійну безкоштовну мережу VPN, яка не заражає ваш пристрій зловмисним програмним забезпеченням і не показує рекламу, безкоштовної мережі VPN достатньо, щоб розблокувати веб-сайти або потокові служби,

VPN, про які я згадав вище, для цього більш ніж достатньо. Хоча Atlas VPN також має хорошу необмежену безкоштовну версію з дуже високою швидкістю, якщо вам потрібна VPN для потокового передавання.

#5. Безпечне підключення до публічної Wi-Fi

Вам не обов’язково потрібен захист VPN преміум-класу, щоб підключитися до загальнодоступного Wi-Fi. Більшість популярних безкоштовних VPN (наприклад, наведених вище) використовують шифрування AES-256 для захисту вашого з’єднання. Цього більш ніж достатньо, щоб будь-який хакер не міг побачити ваш трафік у загальнодоступному Wi-Fi.

#6. Перевірте VPN

Вам не доведеться брати кредитну картку, перш ніж дізнатися, як VPN працюватиме для ваших потреб. На жаль, більшість преміальних VPN вимагають дані вашої картки навіть для безкоштовної пробної версії. Безкоштовна мережа VPN може допомогти вам перевірити, чи корисна вона для ваших потреб.

Наприклад, якщо ви хочете, щоб VPN зменшував пінг в іграх, то безкоштовний VPN може допомогти перевірити, чи це матиме значення.

Безкоштовні VPN: використовувати чи не використовувати

Поки ви користуєтеся надійною безкоштовною службою VPN, вона може мати багато застосувань. Чесно кажучи, зловмисне програмне забезпечення та показ реклами є дуже рідкісними стратегіями монетизації для VPN. Є багато безкоштовних мереж VPN, яким не потрібно вдаватися до таких крайнощів, щоб залишитися на ринку. Для основної функції приховування IP-адреси та захисту вашого з’єднання достатньо безкоштовного VPN.

Однак, коли ви не можете ризикувати безпекою та анонімністю, наприклад у корпоративному середовищі, преміум VPN є обов’язковим. Вони не тільки мають розширені функції безпеки, але сьогодні багато з них постачаються з серверами на основі оперативної пам’яті, де реєстрація даних неможлива, як-от NordVPN і ExpressVPN.