Налаштування Pi-Hole у Linux для кращої роботи без реклами

Pi-hole — це інструмент Linux, який дозволяє користувачам блокувати рекламу та шкідливі сайти на всіх пристроях, підключених до мережі.

Те, що Інтернет змінив рекламу, не секрет. Це не тільки дешевше, але й реклама в Інтернеті дозволяє брендам орієнтуватися на цільову аудиторію на основі демографічних показників і контролювати ефективність своїх рекламних оголошень, чого не можна зробити з традиційними медіа, такими як телебачення, радіо та газети.

За даними PwC Global Entertainment & Media Outlook за 2022 рік, рекламодавці в США витратили 189,3 мільярда доларів на онлайн-рекламу, що в 2,7 рази більше, ніж 69,7 мільярда доларів, витрачених на рекламу на телебаченні.

Згідно зі звітом, до 2026 року витрати на онлайн-рекламу будуть у 3,8 рази більші, ніж на телевізійну рекламу. Все більше і більше рекламодавців розміщують оголошення в Інтернеті. Як це впливає на роботу користувачів в Інтернеті?

Згідно зі звітом Global Web Index про блокування реклами, 40% користувачів Інтернету блокують рекламу. У звіті зазначається, що п’ять основних причин блокування реклами користувачами такі: реклами занадто багато в Інтернеті, занадто багато реклами дратує або не має значення, реклама надто нав’язлива, реклама іноді містить віруси або помилки, і, нарешті, реклама займає занадто багато екранний простір.

Оскільки кількість рекламодавців зростає, а деякі навіть використовують агресивні рекламні методи, користувачі можуть залишитися безпорадними, не маючи можливості контролювати свій досвід роботи в Інтернеті.

Однак це не обов’язково має бути так. Такі інструменти, як Pi-hole, дозволяють користувачам повернути контроль і припинити набридливу та неприємну рекламу на своїх пристроях.

Що таке Pi-hole?

Згідно з офіційною документацією Pi-hole — це служба доменних імен (DNS), яка захищає ваші пристрої від небажаного вмісту без встановлення програмного забезпечення на стороні клієнта. Щоб зрозуміти, що робить Pi-hole, важливо знати, як комп’ютери спілкуються через Інтернет.

Комп’ютери спілкуються один з одним через адреси Інтернет-протоколу (IP). Це числа, які представляють ресурси в Інтернеті.

Однак, оскільки комп’ютери не можуть розпізнати доменні імена, їх потрібно перетворити на відповідні IP-адреси. Це робить система доменних імен (DNS). DNS також може блокувати доступ до сайтів через DNS sinkholing.

DNS sinkhole — це метод, який використовується для запобігання доступу до шкідливих сайтів або небажаних доменів шляхом перенаправлення запитів для цих доменів на неіснуючу або контрольовану IP-адресу. Синкхолінг DNS працює шляхом налаштування DNS-сервера зі списком доменів, доступ до яких заборонено.

Потім DNS-сервер перехоплює запити DNS на доступ до доменних імен і порівнює запитане доменне ім’я зі своїм списком заборонених доменів. Якщо збіг знайдено, DNS-сервер повертає налаштовану контрольну або хибну IP-адресу, таким чином блокуючи (синкхолінг) доступ до запитуваного забороненого домену.

Зважаючи на те, що таке DNS sinkhole, ми можемо сказати, що Pi-hole — це мережевий блокувальник реклами на основі DNS, який захищає мережі від реклами та інтернет-трекерів. Він діє як воронка DNS, блокуючи домени, які показують рекламу. Він є у вільному доступі та може бути встановлений на будь-якому комп’ютері Linux або міні-комп’ютері Raspberry Pi.

  Як налаштувати файл підкачки в Linux

Якщо Pi-hole налаштовано як DNS для маршрутизатора, реклама буде заблокована в усій мережі. Це означає, що на всіх пристроях, таких як телефони, комп’ютери, ігрові консолі, смарт-телевізори та інші інтелектуальні пристрої, під’єднані до мережі, не буде реклами. Це на відміну від блокувальників реклами, встановлених у браузерах, які блокують рекламу лише на одному пристрої.

Щоб заблокувати домени, які показують рекламу, Pi-hole використовує список блокувань веб-сайтів, які розміщують рекламу, який підтримується спільнотою. Коли підключений пристрій намагається отримати доступ до домену, який показує рекламу, Pi-hole відповідає недійсною IP-адресою, що, у свою чергу, призводить до блокування реклами. Pi-hole використовує недійсну IP-адресу 0.0.0.0

Причини налаштування Pi-hole

Налаштування Pi-hole у мережі є дуже корисним. Деякі з цих переваг включають:

Блокуйте рекламу та небажані сайти на всіх пристроях у мережі

Оскільки Pi-hole блокує рекламу на рівні мережі, це гарантує, що всі пристрої, які користуються мережею, не мають реклами. Крім реклами, Pi-hole дозволяє користувачам блокувати всі веб-сайти, які вони вважають небезпечними для користувачів мережі. Це може бути що завгодно: від веб-сайтів для дорослих до веб-сайтів, які пропагують насильство. Таким чином користувачі, особливо діти, захищені від шкідливого контенту.

Pi-hole захищає конфіденційність користувачів

Рекламні компанії показують персоналізовану рекламу за допомогою трекерів для моніторингу онлайн-активності користувачів і збору даних про їхні звички перегляду. Цьому можна запобігти за допомогою Pi-hole, який блокує онлайн-трекери від захисту конфіденційності користувачів. Проте блокувальники реклами на основі веб-переглядача дозволяють трекерам видобувати дані користувачів.

Покращена продуктивність мережі

Оскільки Pi-hole блокує небажаний вміст, це може призвести до покращення продуктивності мережі за рахунок зменшення обсягу даних, необхідних для завантаження або обробки пристроями в мережі

Захищає пристрої від шкідливих програм та інших шкідливих сайтів

Джерело зображення: Pi-hole

Pi-Hole є дуже корисним для будь-якої мережі, оскільки дозволяє користувачам мати досвід без реклами, запобігає видобутку їхніх даних, захищає їх від шкідливих сайтів і захищає пристрої від фішингу, зловмисного програмного забезпечення та сайтів-вимагачів.

Він також блокує мережі майнінгу монет, щоб запобігти використанню пристроїв для майнінгу криптовалюти без відома або згоди користувачів.

Вимоги до налаштування Pi-Hole

Для встановлення Pi-hole у домашній мережі Pi-hole вимагає будь-якої з наведених нижче офіційно підтримуваних операційних систем:

  • Випуск Buster/Bullseye ОС Raspberry PI на архітектурі ARM
  • Випуск Ubuntu 20.x/22.x на архітектурі ARM/x86_64
  • Випуск Debian 10/11 на архітектурі ARM / x86_64 / i386
  • Випуск Fedora 35/36 на архітектурі ARM / x86_64 / i386
  • Випуск CentOS Stream 8/9 на x86_64

На комп’ютері, на якому буде встановлено Pi-hole, потрібно принаймні 512 МБ оперативної пам’яті. Необхідно мінімум 2 ГБ вільного місця, навіть якщо рекомендовано 4 ГБ.

Нарешті, для налаштування та використання Pi-hole потрібне підключення до Інтернету та доступ до панелі адміністратора маршрутизатора.

Як налаштувати Pi-hole на Linux

Щоб показати, як встановити Pi-hole на Linux, у цьому посібнику буде описано, як встановити Pi-hole на Ubuntu, який є найбільш поширеним дистрибутивом Linux. Використовуватиметься найновіший випуск Ubuntu 22.04.1 LTS.

Виконайте наступні кроки, щоб установити Pi-hole на Ubuntu

#1. Оновіть свою операційну систему – перш ніж інсталювати будь-яке програмне забезпечення на Linux, бажано оновити операційну систему. Виконайте наступний рядок у терміналі, щоб інсталювати всі доступні оновлення:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

#2. Налаштуйте статичну IP-адресу – оскільки Pi-hole є сервером, для належної роботи йому потрібна статична IP-адреса. Статична IP-адреса – це IP-адреса, яка не змінюється, якщо ви не зміните її самостійно. DNS-сервери використовують статичні IP-адреси, щоб пристрої знали, як підключатися. Якщо вони продовжуватимуть змінюватися, користувачам також доведеться постійно переналаштовувати DNS-сервери на своїх комп’ютерах, щоб користуватися Інтернетом. Щоб налаштувати статичну IP-адресу, якщо у вас її ще немає:

  Як використовувати команду top Linux (і розуміти її вихід)

#3. Перейдіть до «Параметрів», «Wi-Fi» і натисніть значок шестірні. Якщо ви використовуєте Ethernet, перейдіть до «Налаштування», «Мережа» та клацніть піктограму шестірні біля дротового з’єднання.

#4. Клацніть вкладку IPv4 і внесіть зміни, щоб відповідати наведеному нижче знімку екрана

#5. Щоб переконатися, що це спрацювало, відкрийте термінал і виконайте:

ip address show

У виділеному рядку зверніть увагу, що ми додали IP-адресу 192.168.0.10, а у виділеному тексті немає слова «динамічний», що означає, що IP-адреса, яку ми встановили, є статичною.

#6. У терміналі виконайте таку команду, щоб установити Pi-hole

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Виконання наведених вище команд починає встановлення необхідних залежностей, і це призводить до підказки на екрані для налаштування Pi-hole

#7. На цьому першому екрані просто натисніть Enter

#8. Оскільки Pi-hole є безкоштовним інструментом, ви можете підтримати його за допомогою пожертв, перейшовши на Pi-hole Donations. Натисніть Enter, щоб продовжити

#9. Оскільки ми вже встановили статичну IP-адресу, натисніть C, щоб продовжити

#10. Використовуйте клавіші зі стрілками вгору або вниз, щоб перейти до бажаного постачальника DNS. Ви можете вибрати будь-який, але зазвичай рекомендуються Quad9 (відфільтрований, ECS, DNSSEC), Cloudflare (DNSSEC) або OpenDNS (ECS, DNSSEC) через їх відмінну політику конфіденційності. Вибравши бажаний варіант, натисніть Enter, щоб продовжити.

#11. Як згадувалося раніше, Pi-hole використовує список блокувань, керований спільнотою, для блокування доменів розміщення реклами та шкідливих сайтів. Це єдиний список хостів StevenBlack, який Pi-hole пропонує вам додати. Натисніть Y, щоб додати його.

#12. Веб-інтерфейс адміністратора – це простий спосіб керувати Pi-hole. Його невстановлення не вплине на функціональність Pi-hole. Однак настійно рекомендуємо його встановити. Натисніть Y, щоб установити його та продовжити

#13. Натисніть Y, щоб інсталювати Lighttpd для використання з веб-інтерфейсом адміністратора, встановленим на попередньому кроці.

#14. Щоб Pi-hole показував вам точну статистику щодо активності, що відбувається на Pi-hole DNS. Потрібно ввімкнути журналювання запитів. Натисніть Y, щоб увімкнути його та продовжити

#15. Оскільки ви ввімкнули реєстрацію на попередньому кроці, тут ви можете вибрати, скільки інформації ви хочете бачити. Рівень 0, Показати все, буде вести журнал усіх доменів, відвіданих усіма клієнтами (пристроями) за допомогою Pi-hole у мережі. Використовуйте клавіші зі стрілками ВГОРУ та ВНИЗ, щоб вибрати потрібний рівень журналювання, а потім натисніть Enter, щоб завершити встановлення. Однак поки що не закривайте термінал.

#16. Якщо ви встановили веб-інтерфейс адміністратора відповідно до рекомендацій, вам буде надано реєстраційні дані для доступу до веб-сторінки адміністратора. Вам буде надано посилання на сайт і пароль

#17. Щоб отримати доступ до веб-інтерфейсу адміністратора, відкрийте свій браузер, введіть вказану URL-адресу веб-інтерфейсу, у цьому випадку це http://192.168.0.10/admin, і введіть вказаний пароль для входу. Ви опинитеся на такому екрані

Ця інформаційна панель відображатиме всю необхідну інформацію про використання Pi-hole. У верхньому правому куті зеленим кольором Domains on Adlist відображається кількість доменів. Pi-hole заблокує, оскільки ми додали рекомендований список блокувань.

Якщо ви хочете додати новий веб-сайт до списку заблокованих, натисніть «Керувати списком оголошень» трохи нижче 168 482, де показано кількість заблокованих доменів.

#18. Останнім кроком є ​​налаштування маршрутизатора, який ви використовуєте, для використання вашого комп’ютера Linux, де ви встановили Pi-hole як DNS-сервер. Оскільки маршрутизатори бувають різними, метод для цього буде різним.

  Як встановити ZFS на Linux

Тому зверніться до посібника з маршрутизатора, щоб дізнатися, як це зробити. У документації Pi-hole також є сторінка про те, як це зробити на різних маршрутизаторах. Перейдіть до Pi-hole як DNS-сервера, щоб дізнатися, як це зробити.

Наступне — з’ясувати, чи працює Pi-hole на ваших пристроях.

Як дізнатися, чи правильно працює Pi-Hole

Pi-hole налаштовано на блокування реклами в мережі. Таким чином, простий спосіб дізнатися, чи працює Pi-hole, це відкрити веб-сайт, який, як ви знаєте, зазвичай містить рекламу, зокрема сайти новин, такі як CNN, BBC, Reuters тощо.

Ще простіший спосіб – відкрити цей сайт Pi-hole test site. Якщо ви не бачите реклами на сторінці, Pi-hole працює. Однак якщо ви бачите рекламу на сайті, Pi-hole не працює. Перевірте конфігурацію маршрутизатора.

Проблеми в установці Pi-Hole

Піхол, як і інші інструменти, не ідеальний. Ви можете зіткнутися з деякими з цих проблем під час використання Pi-hole:

Pi-hole не блокує всю рекламу

Рекламні компанії знають про такі інструменти DNS-блокування реклами, як Pi-hole. Деякі компанії долають перешкоду блокування реклами через DNS, розміщуючи рекламу прямо в коді програми, наприклад, в іграх, або роблячи рекламу частиною потокових даних, як у випадку з YouTube. Таким чином, ви все одно бачитимете рекламу YouTube, оскільки ця реклама є частиною відео, яке ви транслюєте, а не розміщується окремо.

Pi-hole залишає простір

На відміну від браузерних блокувальників реклами, які видаляють простір, який займала б реклама, Pi-hole не видаляє їх. Натомість ви отримуєте порожнє місце, де б розміщувалися оголошення. Це може дратувати пристрої з маленьким екраном.

Pi-hole блокує рекламу на всіх пристроях у мережі

Оскільки це інструмент блокування реклами на рівні мережі, він не дискримінує пристрої в мережі. Що ще гірше, немає інтерфейсу, щоб легко вимкнути блокування на деяких пристроях. Таким чином, вам доведеться змінити налаштування DNS на цих конкретних пристроях вручну.

Це тому, що навіть якщо ви вимкнете Pi-hole, ви не зможете підключитися до Інтернету без скидання налаштувань DNS на маршрутизаторі або залучених пристроях.

Незважаючи на свої недоліки, Pi-hole все ще дуже корисний для захисту користувачів і робить їхній досвід роботи в Інтернеті приємнішим.

Примітка автора

Pi-hole є дуже корисним інструментом для тих, хто користується Інтернетом. Крім простого блокування дратівливої ​​реклами, яка може зробити серфінг в Інтернеті неприємним досвідом, він може захистити вашу конфіденційність в Інтернеті, блокуючи Інтернет-трекери, розміщені на пристроях для моніторингу дій користувачів в Інтернеті.

Крім того, він може захистити ваш комп’ютер від доступу до зловмисних сайтів, які можуть заражати зловмисне програмне забезпечення або програми-вимагачі. Крім того, він може захистити користувачів мережі від доступу до шкідливих сайтів. Незважаючи на те, що його встановлення може бути виснажливим, Pi-hole є інструментом, який кожен, хто користується Інтернетом, вважатиме дуже корисним.