9 найменших надлегких дистрибутивів Linux

| | 0 Comments| 7:49 PM
Categories:

Швидкі посилання

У вас старий ПК валяється і припадає пилом? Як щодо флеш-пам’яті USB невеликої ємності, яка лежить у шухляді, недолюблена? Ви можете повторно використовувати свій старий комп’ютер і флеш-накопичувач USB, встановивши крихітний дистрибутив Linux.

​Дистрибутиви Mini Linux чудові, оскільки вони вимагають менше системних ресурсів, ніж інші варіанти, але все ще забезпечують повну роботу операційної системи, і у нас є дев’ять найменших дистрибутивів Linux, з яких ви можете вибрати.

Перш ніж почати: як створити завантажувальний флеш-накопичувач USB

Перше, що вам знадобиться, це інструмент для створення завантажувального флеш-накопичувача USB. Вам потрібно буде записати крихітний дистрибутив Linux на завантажувальний носій, перш ніж робити щось інше. Є багато інструментів, які можна використовувати для створення завантажувального флеш-накопичувача USB. Однак найкращою рекомендацією для користувачів Windows є Rufus, а користувачам Linux і macOS варто спробувати Etcher.

Руфус

Rufus — один із найшвидших, найменших і найпростіших інструментів для запису USB, доступних для Windows. Він має пристойні параметри налаштування та може автоматично виявляти флеш-накопичувач USB. Крім того, Rufus може визначити тип ISO, який ви намагаєтеся записати, і застосувати загальні налаштування для будь-якого крихітного дистрибутива Linux.

Завантажити: Руфус для вікна

Офортник

Користувачам Linux і macOS слід використовувати Etcher, відкритий інструмент для запису USB. Як і Rufus, Etcher маленький, дуже швидкий і має чудовий графічний інтерфейс, який робить інструмент неймовірно простим. У Etcher небагато налаштувань, але він добре працює в переважній більшості випадків. Користувачі Windows, які вважають Rufus заплутаним, також можуть використовувати Etcher, оскільки цей інструмент також доступний для Windows.

Завантажити: Офортник

Тепер перейдемо до крихітних дистрибутивів Linux!

ArchBang базується на Arch Linux і натхненний CrunchBang, іншим невеликим дистрибутивом Linux. ArchBang — це, по суті, Arch Linux, спрощений і зменшений у розмірі. Він включає потужність і гнучкість Arch Linux без складного налаштування та інсталяції, але в крихітному пакеті дистрибутива Linux.

ArchBang працює на i686 або x86_64 сумісних машинах, використовує 700 МБ дискового простору та потребує лише 256 МБ пам’яті.

ArchBang — це повнофункціональна настільна операційна система або портативна оперативна ОС. Він швидкий, стабільний і завжди оновлений, що робить його зручним мінімальним дистрибутивом Linux для тих, хто має старий комп’ютер.

Tiny Core — це дистрибутив Linux, розроблений Робертом Шінглдекером, провідним розробником попереднього дистрибутива Damn Small Linux. Хоча сайт Damn Small Linux зараз мертвий, ви все ще можете знайти активні ISO в Інтернеті.

  Як грати в ігри Atari на Linux

Інсталяція Tiny Core Linux TinyCore займає хвилину 21 Мб, включаючи базовий дистрибутив і пристойний графічний інтерфейс. Для роботи базової інсталяції потрібно принаймні 46 МБ оперативної пам’яті, але вам знадобиться трохи більше (рекомендовано 128 МБ), якщо ви хочете запускати додаткові програми та інше програмне забезпечення (тоді як для MicroCore потрібно лише 28 МБ!). Зауважте, що вам знадобиться використовувати кабель Ethernet, щоб підключитися до Інтернету за допомогою TinyCore, оскільки стандартної підтримки бездротового зв’язку немає.

Найкращим варіантом для більшості людей є встановлення CorePlus, розмір якого становить 106 МБ. CorePlus має підтримку бездротового зв’язку, підтримку неамериканських клавіатур, засоби встановлення для альтернативних віконних менеджерів та інші зручні утиліти налаштування.

Absolute Linux — це 64-розрядний дистрибутив Linux, заснований на проекті Slackware. Він постачається з попередньо встановленими LibreOffice та Firefox, але не заважає важким настільним комп’ютерам, таким як KDE або GNOME. Натомість Absolute Linux використовує спритний менеджер вікон IceWM.

Це не найменший дистрибутив Linux з точки зору фактичного розміру завантаження або встановлення, округлюючи приблизно до 2-3 ГБ, але він працюватиме на більшості обладнання завдяки своєму легкому пакету та мінімальним вимогам до обладнання.

Porteus — це легкий, але повний дистрибутив Linux, оптимізований для роботи з флеш-пам’яті USB. У вас немає? Не переживай! Porteus працює на SD-карті, CD, DVD, жорсткому диску чи іншому завантажувальному носії. Він маленький і шалено швидкий, що дозволяє завантажуватись і виходити в Інтернет, поки інші операційні системи ще думають про завантаження.

Porteus працює на будь-якому процесорі Intel, AMD або VIA x86/64 (також доступні збірки i586), що потребує лише 512 МБ дискового простору та 256 МБ пам’яті. Вам не потрібен жорсткий диск, оскільки він може працювати зі знімного носія. Якщо ви використовуєте Porteus на знімному носії інформації, ви можете скористатися перевагами його «Постійного» режиму, зберігаючи дані безпосередньо на пристрої зберігання.

Він доступний як у 32-бітній (ідеально підходить для старих ПК), так і в 64-бітній версії. Кіоскне видання Porteus також доступна мінімальна система, заблокована для загального використання на веб-терміналах. Ви можете завантажити версії Porteus для Cinnamon, GNOME, KDE Plasma, LXDE, LXQt, MATE, Xfce або Openbox — значний набір варіантів для маленького дистрибутива.

Puppy Linux — це дуже легкий дистрибутив Linux, який найкраще працює з флеш-пам’яті USB, SD-карти, компакт-диска, DVD-диска або будь-якого іншого завантажувального носія. Ви можете встановити Puppy Linux на своє обладнання, якщо хочете, але насправді це не обов’язково, якщо у вас є завантажувальний флеш-накопичувач USB.

  Скануйте свої сервери Windows і Linux на вразливість за допомогою Nessus

Варто також зазначити, що Puppy Linux не є окремим дистрибутивом і не є дистрибутивом Linux із численними «розладами» (наприклад, варіанти Ubuntu включають Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu тощо). Швидше, Puppy Linux — це набір дистрибутивів Linux, побудованих з використанням того самого спільного принципу, тих самих інструментів і певного набору «цуценятих» програм.

На момент написання статті існує десять офіційних дистрибутивів Puppy Linux. Для всіх потрібно не більше 300 МБ місця на жорсткому диску. Однак вони мають різні вимоги до процесора та оперативної пам’яті, починаючи від процесора з тактовою частотою 300 МГц і 256 МБ оперативної пам’яті. Як завжди, чим більше у вас потужності, тим краще працюватиме дистрибутив, навіть якщо це крихітний дистрибутив Linux.

Щоб дізнатися більше та вибрати правильну версію, зверніться до офіційного Сторінка завантаження дистрибутива Puppy Linux.

SliTaz, або Simple Light Incredible Temporary Autonomous Zone, — це легкий, повнофункціональний графічний дистрибутив Linux. Простіше кажучи, SliTaz — це маленький, швидкий, стабільний і простий у використанні, ідеальне поєднання для крихітного дистрибутива Linux.

Мінімальні вимоги SliTaz включають i486 або x86 Intel-сумісний процесор, щонайменше 80 МБ дискового простору та 192 МБ оперативної пам’яті (проте, це може знизитися до 16 МБ RAM залежно від версії SliTaz, яку ви використовуєте). Проте варто зауважити, що Дистрибутив Watch припускає, що SliTaz може працювати на i386, а коментатор цієї статті пояснює:

Шляхом тестування та читання повідомлень на форумі я визначив, що поточний 32-розрядний випуск націлений на i586, але ЦП без інструкції CMOV не можуть завантажити ядро. Таким чином, процесори Intel Pentium Pro і AMD Athlon є мінімумом.

На жаль, я більше не маю достатньо старого апаратного забезпечення, щоб конкретно прояснити будь-яку з цих претензій, але будьте впевнені, SliTaz створено для підтримки ряду набагато старішого обладнання.

Однією з цікавих особливостей SliTaz є те, що він працює переважно у системній пам’яті. Після завантаження SliTaz ви можете видалити завантажувальний флеш-накопичувач USB для виконання інших завдань. SliTaz також має «постійну» функцію, що дозволяє зберігати ваші дані та особисті налаштування на знімному носії, готовому до використання під час наступного завантаження. Майте на увазі, що для роботи цієї функції потрібно залишити медіа в машині.

Крихітний дистрибутив antiX Linux на основі Debian не тільки невеликий, але й часто оновлюється, надаючи налаштування, нові функції, оновлення тощо. AntiX Linux добре відомий як один із найдружніших дистрибутивів Linux для старого обладнання, тому багато людей звертаються до цього міні-дистрибутиву Linux, щоб знову запустити та запустити старий ноутбук.

  Як використовувати Dropbox з командного рядка Linux за допомогою Dropbox Uploader

Рекомендований мінімальний обсяг оперативної пам’яті для AntiX становить 256 МБ, хоча він може працювати і з меншим обсягом. Для встановлення також знадобиться жорсткий диск на 7 ГБ.

Незважаючи на те, що antiX Linux крихітна, вона виглядає добре. Базовий інсталяційний пакет включає менеджер вікон IceWM, який пропонує багато можливостей для налаштування. Крім того, є інтегрована панель керування antiX, яка дозволяє налаштувати величезний спектр функцій antiX.

Ваш передостанній крихітний дистрибутив Linux – це Bodhi Linux. Bodhi Linux — це повнофункціональний дистрибутив Linux на базі Ubuntu LTS, який використовує Moksha Desktop. Крім того, Bodhi Linux доступний у трьох версіях: стандартна версія, версія AppPack і версія Legacy.

Версія Standard має обмежені параметри та додатки, тоді як версія AppPack пропонує більше функцій, додатків і опцій із коробки. З усіх трьох версія Legacy є найменшою, призначеною для роботи зі старішим, менш потужним обладнанням.

Мінімальні технічні характеристики Bodhi Linux вимагають процесора 500 МГц, принаймні 512 МБ оперативної пам’яті (зі 128 МБ у 2022 році) і 5 ГБ дискового простору.

Джеррі Безенкон/Вікімедіа

До останнього мінімального дистрибутива Linux, Linux Lite. Тепер Linux Lite не є найменшим дистрибутивом Linux, але він добре працює на достатньо зменшеному обладнанні. Базуючись на Ubuntu, мінімальними рекомендованими характеристиками є процесор з тактовою частотою 1 ГГц із 768 МБ оперативної пам’яті та 8 ГБ пам’яті, що значно перевищує більшість сучасних апаратних засобів. Отже, ви можете собі уявити, наскільки добре Linux Lite працюватиме на старішій машині.

Крім того, Linux Lite — це крихітний дистрибутив Linux, розроблений для зручності користувача. Зокрема, Linux Lite було розроблено, щоб допомогти користувачам Microsoft Windows перейти до Linux із схожим інтерфейсом користувача, знайомими програмами, такими як Firefox, Thunderbird і VLC, що входять до стандартного дистрибутива (і можливістю завантажувати інші пакети).

Ви можете повернути свій старий комп’ютер або інше обладнання до життя за допомогою будь-якого з цих супермаленьких дистрибутивів Linux. Ці легкі дистрибутиви Linux — чудовий спосіб забезпечити одним комп’ютером родича, якому не потрібна складніша операційна система.