9 найкращих інструментів для усунення несправностей мережі, які ми переглянули у 2020 році

Здається, що всі звинувачують мережу в будь-якій можливій проблемі, з якою вони стикаються з комп’ютерами. Хоча для цього є причина: часто це мережа. Справа в тому, що мережі складні і багато чого відбувається в звичайній мережі. І коли багато чого відбувається, багато чого може піти не так. Отже, коли щось піде не так, а врешті-решт станеться, вам потрібно розпочати усунення несправностей. Як і для будь-якого іншого завдання, ефективне усунення несправностей вимагає використання відповідних інструментів. Сьогодні ми обговорюємо найкращі інструменти для усунення несправностей мережі.

Ми почнемо із загальної дискусії щодо усунення несправностей мережі. Що це таке, навіщо це потрібно і як підійти до завдання. Ми перейдемо до дев’яти найкращих інструментів для усунення несправностей мережі. Як ви побачите, не всі наші улюблені інструменти є складними інструментами, які коштують багато тисяч доларів. Деякі з них є простими старими інструментами командного рядка, які входять до більшості операційних систем. Насправді, ми намагалися зберегти гарний баланс між інструментами командного рядка та GUI. Наш вибір інструментів працює разом, щоб створити чудовий набір інструментів, який, на нашу думку, допоможе вам у більшості випадків усунення несправностей.

Про усунення несправностей мережі

Ефективне усунення несправностей мережі вимагає системного підходу. Ви починаєте з основних симптомів або скарг користувачів і намагаєтеся визначити джерело проблеми. Як тільки ви все-таки знайдете його, виправити його часто не складно. Основна складність зазвичай полягає в пошуку проблеми. Мережі – це великі та складні речі, тож з чого почати?

Найкраще часто переглядати останні зміни. За умови, що ваша мережа налаштована належним чином, вона не порушиться сама по собі. На відміну від автомобіля чи іншого механічного пристрою, мережа не піддається зносу, який може призвести до його поломки. Найчастіше, коли щось починає йти не так, це тому, що щось змінилося. Це не обов’язково означає, що мережа змінилася. Це може бути різне його використання. Наприклад, один користувач може завантажувати величезний файл з Інтернету і спричиняти погіршення продуктивності Інтернету для всіх інших.

Найосновніше золоте правило усунення несправностей будь-чого – не тільки мереж – може заощадити вам багато часу та горя: не робіть припущень. Зокрема, не думайте, що користувачі говорять вам все – або навіть, що те, що вони розповідають, є правдою. Перевіряйте все самі.

9 найкращих інструментів для усунення несправностей мережі

Що стосується інструментів, які можна використовувати для вирішення проблем з мережею, то їх так багато, що ми могли б написати про них цілу книгу. Насправді, на цю тему написано чимало книг. Сьогодні ми зосередимося на найкорисніших інструментах. Ви, ймовірно, вже знаєте деякі з них, але, можливо, не усвідомлювали, як вони можуть допомогти у вирішенні несправностей. Інші інструменти в нашому списку не мають іншої мети, окрім як допомогти у вирішенні несправностей.

1. Набір інструментів інженера SolarWinds (БЕЗКОШТОВНА ПРОБНА ОПЕРАЦІЯ)

Наш перший запис — це набір інструментів інженера від SolarWinds. Якщо ви не знаєте компанію, SolarWinds створює одні з найкращих інструментів адміністрування мережі та системи. Його флагманський продукт, Network Performance Monitor, є одним із найкращих інструментів моніторингу мережі. SolarWinds також славиться створенням кількох чудових безкоштовних інструментів, деякі з яких нещодавно були розглянуті, коли ми обговорювали найкращі калькулятори підмережі або найкращі сервери TFTP.

Але сьогодні ми говоримо про набір інструментів інженера SolarWinds. Як випливає з назви, це не інструмент, а повний набір інструментів. Набір інструментів інженера включає понад 60 різних інструментів. У ньому є всього потроху. За допомогою автоматичного виявлення інструмент виявить усі ваші мережеві пристрої, включаючи детальні відомості, такі як зіставлення портів комутатора. Хоча це не дуже допоможе вам у вирішенні проблем, коли виникнуть проблеми, вони можуть покращити ваші знання про мережу, що може виявитися неоціненним під час усунення несправностей.

Цей набір інструментів містить чудові спеціальні інструменти для усунення несправностей. Такі інструменти, як Ping Sweep, DNS Analyzer і TraceRoute, можна використовувати для виконання надійної діагностики мережі та швидкого вирішення складних проблем мережі. І якщо вас турбує безпека, ви можете використовувати деякі інструменти набору інструментів, щоб імітувати атаки на вашу мережу та допомогти виявити вразливі місця.

Набір інструментів інженера також має чудові функції моніторингу та оповіщення. Він буде стежити за вашими пристроями та видавати сповіщення, коли виявить проблеми з доступністю або здоров’ям. Це часто може дати вам час відреагувати, перш ніж користувачі почнуть дзвонити, щоб поскаржитися. А якщо цього недостатньо, ви також можете скористатися деякими із включених інструментів для керування конфігурацією та консолідації журналів.

З усіма цими функціями набір інструментів SolarWinds Engineer не є безкоштовним. Ціна починається від 1 495 доларів США і вказана за місце, що вимагає однієї ліцензії на іменованого користувача. Якщо ви хочете спробувати цей набір інструментів, у SolarWinds доступна безкоштовна 30-денна пробна версія.

БЕЗКОШТОВНА 30-ДЕННА ПРОБНА ОПЕРАЦІЯ: НАБОР ІНСТРУМЕНТІВ SOLARWINDS ENGINEER

Кілька корисних інструментів командного рядка

Деякі з найкорисніших інструментів усунення несправностей мережі вбудовані безпосередньо в більшість операційних систем. Вони можуть не здаватися вам інструментами для усунення несправностей, але, як ми скоро побачимо, кожен може дати цінне уявлення про те, що може бути не так у вашій мережі.

2. Пінг

Ping насправді є найпростішою з усіх команд усунення несправностей. Він не робить багато, але те, що він робить, є настільки корисним, що входить до складу кожної окремої операційної системи. Технічно кажучи, Ping просто надсилає пакети ICMP-ехо-запиту до цілі та чекає, поки вона відповість, відправивши назад пакети-відповіді ICMP. Цей процес повторюється певну кількість разів — 5 за замовчуванням у Windows і до тих пір, поки він не буде зупинений за замовчуванням у більшості реалізацій Unix/Linux, що дозволяє йому збирати статистику. Ping обчислює затримку між кожним запитом та його відповіддю і відображає час назад. У варіантах Unix він зазвичай також відображає значення поля TTL відповіді, вказуючи кількість переходів – або маршрутизаторів – між джерелом і призначенням.

Як інструмент усунення несправностей, Ping може бути вашим першим кроком. Скажімо, наприклад, що користувач скаржиться на повільну відповідь з корпоративної інтрамережі. Запустивши Ping веб-сервера внутрішньої мережі з робочої станції цього користувача, ви можете швидко провести першу діагностику. Якщо статистика Ping показує повільний час відповіді, ймовірно, у вас проблема з мережею. З іншого боку, пінги нормальні, можливо, це сервер не відповідає досить швидко. Незважаючи ні на що, це дає вам відправну точку для подальшого налагодження.

3. Tracert/Traceroute

Залежно від того, чи працюєте ви зі світу Windows чи *nix, ви будете знати цей інструмент командного рядка як Tracert або Traceroute. Вони майже ідентичні і служать тій же цілі. Команда, яку ви запускаєте, надавши їй IP-адресу призначення, відобразить список усіх маршрутизаторів, які потрібно пройти між комп’ютером, з якого ви виконуєте команду, і IP-адресою призначення.

Як інструмент усунення несправностей, Tracert так само корисний, як і Ping. Сучасні мережі часто будуються з стійкістю та надлишковістю з кількома шляхами між будь-якими двома точками. Коли один із кількох шляхів з будь-якої причини збивається, трафік автоматично перенаправляється на інший шлях. Цей інший шлях може погіршити продуктивність.

Іншою корисною особливістю Traceroute є те, що, як і Ping, він відображатиме деяку статистику часу відгуку для кожного переходу. Це робить його безцінним інструментом для точного визначення місця будь-якої повільності або перевантаженості мережі. Для кожного переходу Traceroute покаже вам мінімальний, середній та максимальний час відповіді.

4. Ipconfig

Ipconfig — це ще один інструмент командного рядка, який входить до складу більшості операційних систем. Команда використовується для відображення інформації про стек протоколів IP комп’ютера, на якому ви її запускаєте. Різні перемикачі або параметри командного рядка дозволять вам відображати більше або менше деталей.

За замовчуванням команда відобразить IP-адресу, маску підмережі та шлюз за замовчуванням, пов’язані з кожним мережевим інтерфейсом, встановленим на комп’ютері. Додавання параметра /all відобразить значно більше інформації. Він, наприклад, дасть вам MAC-адресу кожного інтерфейсу. Він також вказує, чи IP-адреса та конфігурація були зроблені вручну чи через DHCP. А у випадку DHCP він розповість вам деталі про сервер DHCP та оренду.

Ipconfig має ще одну утиліту, крім надання інформації про локальну машину. Деякі з перемикачів командного рядка Ipconfig призведуть до скидання або зміни деяких параметрів. Оренди DHCP можна змінити за допомогою команд ipconfig /release та ipconfig /renew. Перший звільняє поточну оренду DHCP, а другий запитує нову IP-адресу від сервера DHCP. Як інший приклад, команду ipconfig /flushdns можна використовувати для очищення кешу розділення імен DNS.

5. Netstat

Одна з проблем з усуненням проблем із підключенням TCP/IP пов’язана з величезною кількістю з’єднань і служб у будь-якій системі. Netstat може допомогти вам визначити статус кожного з’єднання та які служби запущені, допомагаючи вам звузити пошук. Netstat, який доступний у більшості операційних систем, може швидко надати детальну інформацію про клієнтські послуги та зв’язок TCP/IP.

Видача команди відображає всі активні з’єднання на локальному комп’ютері, як вхідні, так і вихідні. Крім того, Netstat може також відображати порти прослуховування на комп’ютері, де він запущений. Netstat — це команда, яка приймає багато опцій. І щоб зробити все більш заплутаним, варіанти відрізняються між платформами. Наприклад, Netstat -b у Windows відображатиме ім’я виконуваного файлу, пов’язаного з кожним з’єднанням, тоді як в OS X або BSD він використовується разом з -i для відображення статистики в байтах.

Найкращий спосіб дізнатися про всі доступні параметри вашої конкретної версії на Netstat – це запустити його за допомогою -? можливість відобразити екран довідки інструмента. У системах *nix ви можете відобразити сторінку керівництва Netstat, щоб отримати ту саму інформацію.

6. Nslookup (і копати)

Останні інструменти командного рядка називаються Nslookup і Dig. Чому два різні інструменти? Ми збираємося пояснити. Nslookup і Dig використовуються для перевірки роздільної здатності DNS. Служба доменних імен або DNS — це служба, яка використовується комп’ютерами для розв’язування імен хостів, таких як www.microsoft.com, до IP-адрес. Неправильне дозвіл DNS, коли DNS-сервер повертає помилкову IP-адресу, є поширеною проблемою, хоча її часто не помічають.

За командою Nslookup зазвичай слідує ім’я хоста і повертає відповідну IP-адресу. Одним із недоліків Nslookup як інструменту усунення несправностей є те, що, хоча він за замовчуванням опитує DNS-сервер, налаштований локально, він не використовує бібліотеки розділення імен операційної системи. Таким чином, Nslookup може повернути правильну інформацію, навіть якщо система визначення імен комп’ютера не працюватиме.

Щоб обійти цю проблему, було створено Dig. Незважаючи на те, що його синтаксис дещо інший – особливо при використанні розширених параметрів, Dig по суті виконує ті ж цілі, що й Nslookup, але використовує бібліотеки операційної системи. Основним недоліком Dig є те, що він не включений у більшість операційних систем, хоча він поставляється з Bind – програмним забезпеченням сервера DNS ISC – яке можна завантажено з веб-сайту ISC.

7. Інструменти Sysinternals

Сysinters насправді не продукт. Це веб-сайт, який тепер є частиною Microsoft TechNet. Sysinternals є в нашому списку, оскільки він має кілька корисних інструментів для усунення несправностей мережі. Загалом на сайті є понад 60 різних інструментів, які можна завантажити, але не всі з них призначені для усунення несправностей мережі.

Серед найцікавіших інструментів від Sysinternals є Piping, який є покращеною версією Ping, яку можна використовувати для вимірювання продуктивності мережі. Це інструмент командного рядка, як і Ping, але він пропонує більше опцій, таких як можливість виконувати Ping за допомогою пакетів TCP замість ICMP. Це може виявитися кращим тестом, ніж стандартний Ping, оскільки запити ICMP не завжди обробляються так само, як TCP.

Ще один корисний інструмент від Sysinternals називається TCPView, програма для Windows, яка покаже вам детальний список усіх кінцевих точок TCP і UDP у вашій системі, включаючи локальні та віддалені адреси та стан TCP-з’єднань. У старих версіях Windows TCPView також повідомляє про назву процесу, якому належить кінцева точка. TCPView подібний до Netstat, розглянутого вище. Однак він пропонує більш інформативну та зручну підмножину Netstat.

8. Wireshark

Сніфери пакетів — це особливий інструмент для усунення несправностей, який дозволяє детально вивчати мережевий трафік. Вони є мікроскопами інструментів для усунення несправностей мережі. Сніфери пакетів роблять дві речі. По-перше, вони захоплюють кожен пакет, який надходить або виходить з мережевого інтерфейсу. Але важливіше те, що сніфери пакетів пропонують потужні інструменти аналізу, які декодують заголовки пакетів, збирають розмови та надають бажане уявлення про те, що відбувається у вашій мережі.

Говорячи про перевірку пакетів, Wireshark, безкоштовний інструмент з відкритим вихідним кодом, схоже, є посиланням. Це стало стандартом, якому хочуть наслідувати багато інших інструментів, навіть комерційних. Інструмент особливо відомий своїми потужними можливостями аналізу. Багато адміністраторів використовують утиліти командного рядка, такі як tcpdump або Windump для захоплення трафіку, оскільки вони вже присутні в системах, де вони хочуть захоплювати трафік. Потім вони завантажують файл захоплення в Wireshark для аналізу. На додаток до можливостей аналізу, фільтри Wireshark є ще однією вражаючою особливістю продукту. Використовуючи фільтри, можна зосередитися на саме тих даних, які їх цікавлять, що спрощує аналіз.

Wireshark має стрімкий курс навчання, але його варто вивчити. Це один з найкорисніших інструментів для усунення несправностей. Він існує вже майже двадцять років і був портований на більшість основних платформ.

9. Nmap/Zenmap

Nmap, що означає Network Mapper, є інструментом сканування, який використовується для виявлення хостів і служб, таким чином будуючи «карту» мережі, звідси й її назва. Nmap працює, надсилаючи спеціально створені пакети на цільовий хост(и) — на кшталт Ping — і аналізуючи відповіді.

Основне використання Nmap полягає в тому, щоб аналізувати, які послуги доступні на комп’ютері. Він виявить хости та їхні служби та виявить їх операційну систему. За допомогою сценаріїв інструмент можна використовувати для розширеного виявлення служб, виявлення вразливостей тощо.

Nmap, який є інструментом командного рядка, запущений як утиліта лише для Linux, але з тих пір він був перенесений на кілька інших операційних систем, включаючи Windows, Solaris, HP-UX, більшість варіантів BSD, включаючи OS X, AmigaOS та IRIX. Якщо ви віддаєте перевагу графічним інтерфейсам користувача, було випущено кілька інтерфейсів GUI для Nmap. Найкращий з них називається Zenmap і з тієї ж команди, що й Nmap. Zenmap, порівняно з Nmap, набагато легше вивчити та опанувати завдяки його добре розробленому інтерфейсу користувача. Можливо, це не найкрасивіший інструмент, але він має чудову функціональність.

Висновок

Це був лише зразок того, що ми вважали найкращим або найкориснішим інструментом для усунення несправностей мережі. Є багато інших доступних інструментів, і, чесно кажучи, ми не спробували їх усі. Насправді, можливо, існує багато інструментів, про які ми навіть не знаємо. І найкращий інструмент для одного сценарію усунення несправностей може бути не найкращим в іншому контексті. Отже, не існує найкращого інструменту, який би задовольнив усі потреби. Найкраще мати якомога більше доступних і навчитися ними користуватися до того, як вам знадобиться.