9 мов програмування, яким загрожує зникнення

Ключові висновки

  • R втрачає свої позиції у світі програмування аналітики даних і навряд чи підніметься вище в рейтингу.
  • Корпорація Майкрософт більше не віддає перевагу Visual Basic і його замінює Visual Basic .NET для розробки програм Windows.
  • Хоча Haskell колись була популярною функціональною мовою програмування, інтерес до неї зменшується через повільний час відгуку та конкуренцію з боку Go та Python.

Технології постійно розвиваються, і мови програмування, які ми використовуємо, не є винятком. Зі зростанням популярності штучного інтелекту та того, як він керує використанням цих мов, ще більше уваги приділяється тому, які з них будуть з нами в майбутньому, а які ні.

Універсальні мови програмування, включаючи Python, Java та JavaScript, переважають, тоді як інші є більш нішевими та, здається, впадають у немилість.

Оскільки зміна є єдиною константою, вам слід відійти від цих дев’яти мов, які, ймовірно, не скоро стануть основними гравцями.

1. Р

Мова програмування R прийшла з наміром підкорити світ програмування аналізу даних. З розквітом протягом багатьох років, вона нещодавно почала втрачати свою опору для мови програмування Python.

Як мова програмування, R пропонує різноманітні цінні функції для програмістів, але наразі вона знаходиться на низькому рівні. Посідає 18 місце в рейтингу індекс TIOBEі навряд чи підніметься вище.

Незважаючи на це, мова все ще використовується, і ви можете встановити R на свій комп’ютер Mac або Windows, якщо хочете спробувати його.

2. Visual Basic

Visual Basic — це стара мова, яка з’явилася на машинах Windows у 1991 році. Але, схоже, мова програмування Microsoft навряд чи переживе свої дні слави.

Оскільки Microsoft більше не надає перевагу Visual Basic, її смерть майже неминуча. Visual Basic .NET, ще одна об’єктно-орієнтована мова програмування, значною мірою зайняла її місце, і вам слід ознайомитися з нею, якщо ви зацікавлені в розробці програм Windows.

Ви можете подумати, що Visual Basic .NET постраждає від тих самих наслідків, що й його попередник, але Microsoft, схоже, не збирається припиняти його підтримку найближчим часом. Зрештою, Visual Basic .NET є основним елементом екосистеми Windows.

3. Haskell

У Haskell найкращі роки позаду, що дуже прикро; багатьом програмістам хотілося б, щоб вони знали, як кодувати на цій чудовій, функціональній мові програмування. Ця мова стала популярною, оскільки багато людей почали кодувати великі фінансові програми, використовуючи її рідні монади та алгебраїчні типи даних.

Запозичуючи елементи з Miranda, Clean, HOPE та кількох інших мов, Haskell міг багато чого запропонувати. Однак повільний час відгуку зробив його непопулярним вибором серед розробників. Ця неефективність, ймовірно, призвела до зменшення інтересу, що призвело до відсутності останніх оновлень; останній актуальний був дев’ять років тому.

Haskell також постраждав у порівнянні з більш актуальними, гнучкими мовами, такими як Go та Python, які продовжували кидати виклик мові 2000-х своєю силою та корисністю. Зрештою, програмування Go недаремно повернуло собі позицію в індексі TIOBE.

4. Програми Visual Basic

Visual Basic for Applications, широко відомий як VBA, є чудовою мовою автоматизації, яку використовує набір продуктів MS Office. Від автоматизації завдань Excel до створення документів MS Word і PowerPoint, VBA та його макроси можуть допомогти вам у багатьох справах.

Якщо вірити чуткам, Microsoft може замінити VBA на JavaScript, враховуючи його популярність і гнучкість.

Отже, коли Microsoft може відмовитися від своєї мови програмування?

Зважаючи на те, що багато організацій покладаються на модель VBA для автоматизації своїх повторюваних завдань, це може не відбутися ще деякий час. Проблеми з JavaScript API та інтеграцією з Microsoft можуть означати, що мова ще деякий час буде залишатися непоміченою, але це дуже просто поні.

5. Фортранс

Fortran (Formula Translation), мова програмування 62-річної давності, як не дивно, все ще існує. Можливо, з роками його використання зменшилося, але він продовжує переживати деякі з аналогічних мов.

Проте Fortran, м’яко кажучи, незрозумілий. Ймовірно, ви будете сильно покладатися на цю мову, розроблену IBM, якщо вам цікаві чисельні обчислення або наукові моделі. Ви можете використовувати його для таких завдань, як числове прогнозування погоди, обчислювальна фізика та обчислювальна динаміка рідин.

Незважаючи на його обмежене використання, він має міцну основу, і може пройти деякий час, перш ніж розробники Fortran повністю помиють руки з цією мовою.

6. КОБОЛ

Common Business-Oriented Language, або COBOL, домінувала в програмуванні в 1960-х роках разом із трьома іншими мовами: ALGOL, LISP і FORTRAN. Розроблена як мова для створення поділу між бізнесом і науковими обчисленнями, вона померла природною смертю.

Він пропонував мінімальну інтеграцію з іншими мовами та мало впливав на розробників. Незважаючи на пов’язані з нею федеральні та урядові вимоги, ця мова зробила її маловідомою. Можна з упевненістю сказати, що лише кілька розробників володіють COBOL.

7. Perl

Незважаючи на те, що Perl є мовою програмування загального призначення, він був особливо популярним для веб-розробки, мережевого програмування, обробки тексту та розробки графічного інтерфейсу користувача.

Він складається з двох мовних варіантів: Perl 5 і Perl 6 (Raku). Загалом Perl пропонує багато можливостей і може похвалитися чудовим набором функцій. Однак усе це відбувається за рахунок більшого використання процесора та вимог до пам’яті.

Конкуренція повільно зменшує частку використання Perl на ринку, оскільки розробники звертаються до більш доступних і ефективних альтернатив веб-розробки.

8. ActionScript

ActionScript, близький родич відомого JavaScript, є версією ECMAScript від Adobe. Оскільки він є рідним для інструментів Adobe, ви не знайдете його ніде, крім Adobe Flash.

ActionScript була об’єктно-орієнтованою мовою, яка зазвичай використовувалася для інтерактивності програм Flash. Із занепадом Flash і всіх пов’язаних з ним версій, протягом багатьох років також спостерігалося зниження використання ActionScript.

Однак, як тільки Apple вирішила скасувати підтримку Flash на своїх пристроях iOS, напис був на стіні також для ActionScript.

9. Паскаль

Паскаль, створений у 1970 році Ніклаусом Віртом, втілює суть ALGOL-60. Оскільки це була процедурна мова, Pascal служив чудовим інструментом навчання для програмістів-початківців.

Повільно й неухильно Паскаль піднімався по службових сходах, але ніколи не пропонував нічого нового у світі програмування. Хоча мова не змогла по-справжньому еволюціонувати, її наступники були досить інноваційними.

Pascal привів до Turbo Pascal, Object Pascal і Delphi, візуальної, об’єктно-орієнтованої мови, яка затьмарила свого попередника.

Мови програмування, які рано чи пізно помруть

Сьогодні розробники використовують різноманітні мови програмування, оскільки жодна мова не може служити всім цілям. Завдяки постійній еволюції мови з’являються та зникають, оскільки вимоги стають усе більш складними, а вимоги змінюються.

Мови, перелічені тут, зазнали наслідків конкуренції та зазвичай не могли забезпечити сучасні актуальні функції. З приходом часу, повільно й неухильно, кращі мови взяли верх, штовхаючи інші в могили.