8 найкращих інструментів для моніторингу та вимірювання часу роботи

Мрія кожного системного адміністратора — досягти 100% часу безперебійної роботи. Я кажу мрію, тому що ми всі знаємо, що це неможливо. Навіть якщо ви проігноруєте заплановані простої, системи в кінцевому підсумку вийдуть з ладу. Це всі знають. Тим не менш, кожен хоче мати якомога кращий час безперебійної роботи, і, що ще важливіше, вони хочуть мати можливість продемонструвати цей час роботи. Саме тут стають у нагоді інструменти вимірювання тривалості безперебійної роботи — або інструменти моніторингу безперебійної роботи, як їх часто називають.

Хоча насправді не існує жодних інструментів, призначених виключно для вимірювання або моніторингу часу роботи, багато інструментів загального призначення включають час роботи серед параметрів, які вони можуть контролювати. Сьогодні ми розглянемо кілька найкращих інструментів для вимірювання часу роботи.

Перш ніж ми розглянемо різні доступні інструменти, ми почнемо з більш глибокого розгляду вимірювання часу безвідмовної роботи. Ми спробуємо з’ясувати, чому це важливий параметр для вимірювання, а також як його можна виміряти. Потім ми обговоримо різні типи інструментів, доступних для вимірювання часу. Пояснення відмінностей між інструментами вимірювання часу роботи локального сервера та послугами вимірювання часу роботи віддаленого Інтернету стане нашим наступним завданням. Маючи все це позаду, ми зможемо переглянути деякі з найкращих доступних інструментів. Ми почнемо з п’яти найкращих локальних інструментів для вимірювання часу роботи локального сервера, а потім з трьох чудових служб вимірювання часу роботи веб-сайту.

Навіщо вимірювати безвідмовну роботу

Основна причина, чому будь-хто хоче вимірювати час безперервної роботи, — це надати докази цього. Збої в системі, незалежно від того, де вони відбуваються і які їх причини, часто є дуже руйнівними для будь-якої організації. Нерідко під час відключення багатьом працівникам заважають виконувати свою звичайну роботу, і їм нічого іншого, як просто сидіти і чекати, поки система знову запрацює. На жаль, це такий тип ситуації, коли здається, що час плине дуже повільно, і багато людей, включаючи менеджерів і керівників, можуть помилково вважати, що відключення тривають довше, ніж насправді.

Крім того, багато ІТ-відділів мають угоди про рівень обслуговування з рештою організації, які передбачають певний відсоток безперебійної роботи. Вимірювання часу може звітувати про це корисно, щоб розглянути речі в перспективі. Наприклад, цей 2-годинний відключення все ще складає 99 997% часу безперебійної роботи протягом місяця. Це зовсім не погана цифра. І якщо ваша угода про рівень обслуговування визначає час безперебійної роботи 99,99%, ви все ще в межах специфікацій.

Різні типи інструментів для різних типів вимірювання часу роботи

Існують, по суті, два різних типи часу безвідмовної роботи, які зазвичай цікавлять системних адміністраторів, і для кожного потрібен інший тип інструменту. Перший тип називають місцевим часом роботи. Це стосується часу роботи кожного окремого сервера та іншого обладнання. Інший поширений тип вимірювання часу безвідмовної роботи стосується доступності послуг Інтернету. Наприклад, організація захоче відстежувати час роботи або доступність свого веб-сайту для користувачів в Інтернеті. Цей тип вимірювання часу роботи не вимірює час роботи сервера, він вимірює доступність системи.

Вимірювання часу роботи локального сервера

Найпростіше виконати вимірювання часу роботи локального сервера. Насправді більшість (якщо не всі) операційні системи мають вбудований лічильник безвідмовної роботи. Тоді для інструменту вимірювання часу простою буде віддалено зчитувати цей лічильник і зберігати його локально. Ці лічильники зазвичай повідомляють про час роботи системи в днях, годинах, хвилинах і секундах, і інструмент вимірювання або моніторингу повинен виконувати обчислення, щоб обчислити відсоткові цифри з цих даних.

Вимірювання часу роботи віддаленого веб-сервісу

Вимірювання часу роботи віддаленого веб-сервісу дещо відрізняється. Лічильники часу безвідмовної роботи, як правило, недоступні, і різні доступні інструменти повинні періодично перевіряти, чи система працює та нормально реагує. У такій системі роздільна здатність часу вимірювання ніколи не може перевищувати інтервал перевірки. Наприклад, якщо служба моніторингу безвідмовної роботи опитує ваш веб-сайт кожні 5 хвилин, чотирихвилинний перерв між двома опитуваннями залишиться абсолютно непоміченим. Ось чому важливо вибрати послугу з якомога коротшим інтервалом опитування.

Найкращі інструменти для вимірювання часу роботи сервера

Багато інструментів моніторингу мережі можна використовувати для моніторингу часу роботи сервера, оскільки лічильник часу роботи, вбудований у більшість обладнання, зазвичай можна віддалено зчитувати за допомогою протоколу Simple Network Management Protocol. Ми склали список із п’яти інструментів, які можна використовувати для вимірювання та моніторингу часу роботи системи.

1. Сервер і монітор програм SolarWinds (БЕЗКОШТОВНА пробна версія)

SolarWinds – це своєрідне ім’я для мережевих адміністраторів. Компанія виробляє чудові інструменти адміністрування мережі протягом приблизно 20 років, і деякі її продукти, такі як Network Performance Monitor, постійно отримують захоплені відгуки. Але SolarWinds також славиться своїми безкоштовними інструментами. Він створює кілька інструментів, кожен з яких відповідає певним потребам адміністрування мережі. Сервер Kiwi Syslog і сервер TFTP SolarWinds є двома прикладами цих безкоштовних інструментів.

Для вимірювання та моніторингу часу роботи найкращий інструмент в арсеналі SolarWinds називається SolarWinds Server and Application Monitor. Цей інструмент допомагає адміністраторам контролювати сервери, їх робочі параметри, їхні процеси та програми, які вони запускають. Він вимірює не тільки час роботи сервера, але й час роботи додатків, що працюють на серверах. Інструмент може легко масштабуватися від дуже малих мереж до великих із сотнями серверів (фізичних та/або віртуальних), розподілених на кількох сайтах. Він може так само легко відстежувати хмарні служби, як-от Amazon Web Services і Microsoft Azure.

Сервер SolarWinds і монітор додатків дуже легко налаштувати. І після встановлення початкову конфігурацію так само легко зробити за допомогою процесу автоматичного виявлення. Виявлення пристрою – це процес, що складається з двох проходів. Перший прохід виявить сервери, а другий – програми, запущені на них. Щоб прискорити процес, у вас є можливість надати інструменту список програм, які потрібно шукати. Після запуску інструмента зручний графічний інтерфейс робить його використання простим завданням. Ви можете вибрати відображення будь-якої доступної інформації в таблиці або графіку.

Ціна на сервер SolarWinds і монітор додатків починається від 2 995 доларів США для до 150 моніторів і зростає залежно від кількості компонентів, вузлів і томів, які відстежуються. Для тих, хто хоче спробувати продукт перед покупкою, доступна безкоштовна 30-денна пробна версія для завантаження.

2. ManageEngine OpManager

ManageEngine — ще один відомий виробник інструментів мережевого адміністрування. А ManageEngine OpManager дозволяє контролювати маршрутизатори, комутатори, брандмауери, сервери та віртуальну машину на наявність несправностей і продуктивності. Інструмент пропонує підтримку від кількох постачальників для постійного моніторингу серверів і критичних додатків, а також їхніх послуг і процесів. Він періодично контролює сервери за допомогою протоколів SNMP і WMI, щоб гарантувати, що вони постійно працюють на максимальному рівні продуктивності. Крім того, інструмент зберігає всі зібрані дані для історичного відстеження продуктивності та усунення несправностей, усуваючи потребу в кількох інструментах моніторингу серверів.

Продуктивність пристрою відстежується в квазі-реальному часі, і її можна переглядати на інформаційних панелях і графіках в реальному часі. І цей інструмент буде не тільки стежити за часом роботи. Його головною особливістю є моніторинг пропускної здатності, але він також відстежує важливі показники, такі як втрата пакетів, помилки та відкидання. Нарешті, він може контролювати показники продуктивності фізичних та віртуальних серверів, такі як доступність, навантаження на процесор, а також використання дискового простору та пам’яті.

Завдяки більш ніж 100 вбудованим звітам, включаючи звіт про роботу, які можна планувати, налаштовувати та експортувати за бажанням, звітність є ще одним із активів ManageEngine OpManager. Вам потрібно буде вибрати між трьома різними версіями: Free, Essential і Enterprise. Вони відрізняються кількістю пристроїв, які вони можуть контролювати – від 10 для безкоштовної версії до 10 000 для Enterprise – і набором функцій.

3. Paessler Router Traffic Grapher (PRTG)

Paessler Router Traffic Grapher, або PRTG, є добре відомою платформою моніторингу. Постачальник стверджує, що це один із найпростіших і найшвидших інструментів моніторингу для налаштування. За словами Песслера, ви можете запуститися за кілька хвилин. Значна частина швидкості та простоти налаштування продукту забезпечується його функцією автоматичного виявлення. Після встановлення сканує вашу мережу та автоматично додасть знайдені компоненти та монітори, які мають значення для кожного пристрою.

PRTG пропонує кілька варіантів, коли справа доходить до інтерфейсу користувача. Ви можете вибрати між рідною консоллю Windows, веб-інтерфейсом на основі Ajax або мобільними додатками для Android або iOS. А якщо говорити про мобільні додатки, то вони повністю використовують можливості своєї платформи і, наприклад, дозволять вам використовувати камеру мобільного пристрою для сканування QR-коду, прикріпленого до кожного обладнання, щоб швидко переглянути його статус. PRTG не обмежується використанням лише SNMP для моніторингу. Він також може контролювати багато інших параметрів, таких як час роботи системи, використовуючи такі протоколи, як WMI, NetFlow і Sflow.

4. WhatsUp Gold

WhatsUp Gold від Ipswitch – це ще один інструмент, який існує вже деякий час. Насправді, я вважаю, що це найстаріший інструмент тут. Його основною функцією раніше був моніторинг доступності системи — і, відповідно, часу безперебійної роботи — а не робочих параметрів. Звідси інструмент отримав свою назву. Потім WhatsUp Gold використовувався, щоб повідомляти, що відбувається, а що ні, і надсилати сповіщення пейджера, коли сервер виходить з ладу. Як і сьогодні, цей інструмент має одну з найкращих систем оповіщення, яку можна налаштувати на передачу сповіщень різними способами, включаючи електронну пошту та SMS.

Сьогодні WhatsUp Gold робить набагато більше, ніж просто моніторинг стану пристроїв. Це справжня платформа моніторингу, яка також може вимірювати використання пропускної здатності та перевіряти, чи відповідають служби. Він, наприклад, відстежуватиме час роботи серверів Exchange і SQL, Active Directory, IIS і веб-служб Apache. А якщо ваша ферма серверів базується на хмарі, WhatsUp Gold також можна використовувати для моніторингу встановлення Amazon AWS або Microsoft Azure.

5. Zabbix

Останнім у нашому списку засобів вимірювання та моніторингу локального часу роботи є безкоштовний продукт із відкритим вихідним кодом під назвою Zabbix. Незважаючи на те, що цей інструмент безкоштовний, він має високопрофесійний вигляд і відчуття, схожий на те, що ви очікуєте від комерційного продукту. Але його професійний веб-інтерфейс, ймовірно, не є причиною, чому вам варто вибрати цей продукт. Цей інструмент має досить вражаючий набір функцій. Zabbix буде контролювати більшість мережевих пристроїв, а не лише мережеве обладнання, як деякі з його конкурентів. Що стосується вимірювання часу роботи та моніторингу, це легко доступно в продукті.

На додаток до протоколу Simple Network Management Protocol (SNMP), Zabbix також використовує інтерфейс моніторингу інтелектуальної платформи (IMPI) для моніторингу пристроїв. Ви можете використовувати його для моніторингу пропускної здатності, часу роботи, використання ЦП і пам’яті пристрою, загального стану пристрою, а також змін конфігурації. Крім того, Zabbix має чудову і повністю настроювану систему сповіщень, яка не тільки надсилатиме сповіщення електронною поштою чи SMS, але й запускає локальні сценарії.

Zabbix поставляється з чудовим механізмом звітів. Він пропонує кілька готових звітів, включаючи звіт, який називається звітами про доступність і насправді є звітом про безперервну роботу. Цей продукт працює лише на платформах Linux, і, як і багато програм Linux, його налаштування може бути складним завданням. Але за таку ціну хто справді може скаржитися?

Послуги моніторингу часу роботи віддаленого сервера

Якщо вам потрібно вимірювати час з точки зору Інтернету, наприклад, коли намагаєтеся дізнатися час роботи вашого веб-сайту електронної комерції, вам потрібен інструмент абсолютно іншого типу. Тоді вам потрібна хмарна служба, яка буде регулярно опитувати ваш веб-сайт і звітувати про час його роботи. Таких послуг буквально сотні. Забагато, щоб перевірити їх усі. Ми зібрали цей короткий список кількох таких інструментів.

6. Робот, що працює

Uptime Robot — це хмарна платформа моніторингу, яка контролює до 50 веб-сторінок, опитуючи їх кожні п’ять хвилин. Інструмент не тільки вимірюватиме безперервну роботу, але й сповіщатиме вас електронною поштою, коли одна зі сторінок, що контролюються, перестає відповідати. Інструмент також може похвалитися базовим механізмом звітності, де ви зможете побачити час безперебійної роботи, а також простої для будь-якого з ваших елементів, що контролюються.

Для більшої точності або якщо у вас є більше 50 сторінок для моніторингу, план Uptime Robot Pro доступний лише за 5,50 дол. США на місяць (4,50 дол. США, якщо ви платите на рік вперед) і пропонує 1-хвилинний інтервал опитування, моніторинг SSL, розширені сповіщення та ще кілька функцій.

7. Uptime Doctor

Uptime Doctor пропонує подібний тип послуг. Він обмежується моніторингом лише 5 веб-сторінок, але щохвилини безкоштовно опитуватиме їх. Він також дещо гнучкіший у сповіщенні та пропонує SMS та push-сповіщення на додаток до електронної пошти. Інструмент також надає звіти про безперебійну роботу.

Для додаткової можливості тестування Uptime Doctor пропонує не менше трьох платних планів за ціною від 7,95 до 31,95 доларів на місяць. Різні плани відрізняються в основному від кількості тестів, які вони дозволяють: 10, 20 і 30 відповідно.

8. Освіження

Freshping від Freshworks пропонує надійну службу моніторингу часу роботи та продуктивності. Це безкоштовно і стверджує, що завжди буде безкоштовно. Служба буде відстежувати до 50 різних URL-адрес з інтервалом в 1 хвилину та з 10 глобальних місць.

На додаток до безкоштовної послуги, рівень Enterprise доступний від 42 доларів США на місяць. Це дозволить відстежувати до 250 URL-адрес і зберігати дані протягом 36 місяців замість 6 для безкоштовної версії. Унікальною особливістю Freshping є доступність загальнодоступних сторінок статусу, які ви можете використовувати, щоб повідомити клієнтам статус свого сайту.

У висновку

Незалежно від того, який інструмент ви виберете, будь-який з переглянутих тут забезпечить якісне вимірювання часу роботи. Оскільки багато локальних інструментів мають кілька інших корисних функцій, знайдіть деякий час, щоб проаналізувати їх і, можливо, спробувати одну чи дві. Ваш остаточний вибір, перш за все, повинен керуватися наявністю деяких функцій, які будуть вам корисні.