7 найкращих інструментів моніторингу та аудиту конфігурації сервера

Знайти правильну конфігурацію апаратного забезпечення сервера та успішно його запустити – це лише половина справи.

Після цього необхідно постійно стежити за журналами конфігурації та аудиту, щоб усі сервіси, додатки та служби працювали коректно та не виникало проблем із відповідністю.

Своєчасне реагування на збої та загрози безпеці дозволяє уникнути значних продуктивних і фінансових втрат. Без моніторингу важко відразу визначити, чи несправний сервер, чи якісь його служби не працюють належним чином.

Моніторинг конфігурації сервера збирає та аналізує дані про поточну конфігурацію серверів і активів сервера. Для цього використовуються спеціальні інструменти та сервіси, функціонал яких дещо відрізняється один від одного.

Деякі програми для Windows або Linux призначені лише для моніторингу вільної пам’яті та навантаження ЦП сервера, а інші підходять для розширеного моніторингу корпоративних і корпоративних серверів.

Навіщо потрібен моніторинг конфігурації сервера?

Основною метою моніторингу конфігурації сервера є моніторинг будь-яких змін у еталонній або базовій конфігурації сервера, однак часто це також включає моніторинг продуктивності, зайнятості пам’яті та функціональності в режимі реального часу.

Найважливішим у моніторингу конфігурації є виявлення будь-яких змін у конфігурації та співвіднесення їх із показниками продуктивності. Це допомагає виявляти проблеми ще до того, як вони виникнуть у користувачів. Наприклад, якщо зменшити вільний простір на SSD сервера до критичного рівня, можна встигнути вирішити проблему.

Припустимо, це не зроблено вчасно (що найчастіше трапляється без моніторингу комунальних послуг). У цьому випадку веб-служба, програма, сайт або дані можуть постраждати: сайт, служба та програми перестануть працювати для всіх користувачів, а дані можуть бути втрачені. Оцінити фінансові втрати в цьому випадку складно – це загрожує не тільки відтоком користувачів і покупців, але й довгостроковими проблемами з довірою та репутацією.

Моніторинг конфігурації сервера включає аналіз наступних даних:

 • Зміни в конфігурації
 • Журнали сервера
 • Продуктивність процесора
 • Пам’ять
 • Стан накопичувачів, підключених до сервера
 • Загальний стан обладнання
 • Статус поставлених завдань
 • Транспортний потік
 • Зовнішня температура та стан системи охолодження.

На основі цих даних можна відстежувати вільний і зайнятий простір для зберігання, стан обладнання (активне чи ні), обсяг трафіку, завантаження ЦП, температуру пристрою та продуктивність окремих елементів накопичувача (наприклад, активна система охолодження на корпоративних моделях).

Вся інформація аналізується та відображається в режимі реального часу. Інструменти та сервіси зі зручним інтерфейсом мають режим сповіщення, тому системний адміністратор одразу помітить будь-яку помилку.

Моніторинг серверів здійснюється за допомогою спеціальних інструментів або сервісів. Найчастіше послуги моніторингу використовуються для цілодобового спостереження. Нижче наведено деякі з найкращих і широко відомих інструментів моніторингу та аудиту конфігурації сервера:

SolarWinds

SolarWinds’ монітор конфігурації сервера це інструмент, який можна використовувати для виявлення будь-яких змін у контрольній або базовій конфігурації на серверах Windows і Linux. Це дозволяє не лише порівнювати різні зміни конфігурації в реальному часі, а також визначати, хто вносить зміни та як це впливає на продуктивність сервера. SolarWinds також дозволяє контролювати серверне обладнання та програми.

ManageEngine

OpManager ManageEngine це інструмент моніторингу в режимі реального часу, який дозволяє відстежувати понад 2000 показників ефективності. Він також дозволяє контролювати як реальні, так і віртуальні сервери, включаючи віртуальні машини та Hyper-V. OpManager також дає вам можливість установити багаторівневі порогові значення, які можна використовувати для отримання сповіщень про будь-які значні зміни в конфігурації сервера.

Netwrix

Netwrix це інструмент аудиту мережі, який контролює вашу мережу та виявляє загрози безпеці. Це дозволяє пом’якшити недоліки за допомогою автоматизованої оцінки ризиків. Netwrix також спрощує перевірку відповідності, відстежуючи ваші дані та хто має до них доступ, і якщо є критичні проблеми, ви отримуєте сповіщення в режимі реального часу.

Datadoghq

Datadoghq це платформа з широким набором різних інструментів для моніторингу серверів, включаючи моніторинг інфраструктури та продуктивності. Він також надає вам функції керування журналами та моніторингу конфіденційних даних для вирішення проблем відповідності.

Datadog також має низку параметрів керування безпекою та функцію відстеження помилок, щоб надавати сповіщення в режимі реального часу про будь-які зміни, які вносяться в мережу, або проблеми безпеки.

Монітор Opsview

Монітор Ospview це рішення для моніторингу, яке відстежує ваші операційні системи, мережі, сервери електронної пошти, хмару, віртуальні машини, контейнери, бази даних і програми. Він підтримує плагіни від Обмін Nagios що надає додаткові можливості моніторингу. Opsview можна легко інтегрувати, якщо ви використовуєте систему продажу квитків і сповіщень через її API.

Атера

Атера це програмне забезпечення для віддаленого моніторингу та керування, яке дозволяє контролювати мережу в режимі реального часу. Це дозволяє запускати миттєве сканування мережі та автоматизувати завдання адміністрування та обслуговування. Altera дозволяє керувати контрактами та SLA. Крім того, він також дозволяє інтегрувати QuickBooks, Xero та Freshbooks.

Chef.io

Шеф-кухар це рішення для керування конфігураціями на основі політик, яке дозволяє визначати конфігурації та політики як код і автоматизувати усунення дрейфу. Chef automate можна використовувати для перевірки цих політик, а за допомогою Chef infra ви можете легко забезпечити їх виконання.

Вибір інструментів моніторингу та аудиту конфігурації сервера

Вибираючи інструменти та служби для моніторингу або аудиту серверів, важливо враховувати кілька факторів. Тут ми розглянемо три найважливіші фактори:

 • По-перше, це операційна система, для якої розроблено інструмент. Наприклад, деякі інструменти можуть працювати лише на Windows Server 2016+, хоча вони контролюють будь-яке обладнання, включаючи сервери Linux.
 • Другим фактором вибору є наявність зручного інтерфейсу управління та контролю. Набагато зручніше, якщо служба моніторингу має систему оповіщення і візуально показує, який запам’ятовуючий елемент працює справно, а в якому є помилка.
 • Третій фактор — функціональність і кількість параметрів, що контролюються. Деякі сервіси можна доповнити системами аналітики та моніторингу журналів.

Більшість корпоративних служб моніторингу сумісні зі звичайними бізнес-серверами, такими як Dell PowerEdge, HP ProLiant, IBM eServer xSeries, Dell PowerEdge Blade, HP BladeSystem, VMware vSphere та іншими, але іноді раціонально вибрати їх для більш вузької спеціалізації. Наприклад, деякі рішення більше підходять для моніторингу баз даних, тоді як інші більше підходять для моніторингу конфігурації в реальному часі.

Заключні слова

Існує велика кількість варіантів, коли справа доходить до вибору сервера або інструменту моніторингу конфігурації сервера та аудиту. Вибираючи інструмент, важливо враховувати ваші вимоги, наприклад інфраструктуру. Більш того, часто системні адміністратори упереджено ставляться до тих інструментів, з якими вони раніше працювали. Тому, якщо ви думаєте про перехід на новий інструмент, краще вибрати інструмент із неглибокою кривою навчання.