5 найкращих інструментів для планування пропускної спроможності мережі (огляд)

Categories:

Мій перший комп’ютер мав жорсткий диск об’ємом 30 МБ (ні, це не друкарська помилка). Тоді, маючи таку кількість вільного місця, я думав, що ніколи не вичерпаю. Ну, у мене не вистачило місця. І насправді набагато раніше, ніж я думав. І те саме відбувається сьогодні з усіма. Незалежно від того, скільки у вас місця на диску, у вас його в кінцевому підсумку не вистачить. Це пов’язано з тим, що ми використовуємо дані, які постійно збільшуються. І подібно до того, як більше даних займає більше місця для зберігання, більше даних потребує більшої ємності мережі. Планування пропускної здатності мережі — це наука — дехто називає це мистецтвом — про те, щоб пропускна здатність мережі ніколи не вичерпалася, і це є предметом сьогоднішнього обговорення.

Хоча планування пропускної спроможності мережі не є особливо складним, воно включає кілька кроків. Ми почнемо нашу дискусію з пояснення, що це таке. Ми пояснимо різницю в застосуванні планування потужності до всієї мережі або лише до окремого сегмента. Потім ми розглянемо, як зазвичай виконується планування пропускної здатності мережі. Наш підхід — це трикомпонентний процес, який враховує поточну потенційну потужність, поточне використання та передбачуваний ріст для оцінки майбутніх потреб. Детальніше про це за хвилину. Потім ми розглянемо деякі з найкращих інструментів, які можна використовувати для планування пропускної здатності мережі. Вони здебільшого допомагають з другим компонентом аналізу, а також будуть дуже зручними для вимірювання переваг управління потужністю.

Планування пропускної спроможності мережі в двох словах

Планування пропускної здатності мережі — це процес планування мережі для використання пропускної здатності, доступності та інших обмежень пропускної здатності мережі. Це спосіб гарантувати, що достатня потужність завжди доступна, незважаючи на постійно зростаючі або часто змінювані вимоги.

Конкретно, мережі не є нескінченним ресурсом. Навіть у сучасних мережах, які зазвичай мають пропускну здатність 1 Гбіт/с, 10 Гбіт/с і більше, із збільшенням попиту, викликаним регулярним зростанням (таким збільшенням кількості користувачів або збільшенням обсягів даних), їхня пропускна здатність зрештою буде досягнута. Планування пропускної спроможності мережі допоможе вам помітити, що це наближається, і проактивно відреагувати.

Після того, як ви пройшли етапи планування пропускної здатності мережі, вирішувати вам, що ви будете робити з результатами. Як зрозуміло з назви, це всього лише планування. Спосіб реалізації плану може бути різним. Наприклад, якщо визначено, що певна схема ось-ось досягне повної потужності, ви можете вирішити збільшити її. Крім того, ви можете зменшити його використання. Ви також можете використовувати деякі методи керування пропускною здатністю, щоб спробувати пом’якшити необхідність збільшення пропускної здатності.

Вся мережа проти певного сегмента

Планування пропускної здатності мережі може бути діяльністю для всієї мережі. Його можна використовувати, наприклад, для визначення того, яке обладнання замінить поточне, яке має ознаки старіння. Це може допомогти вибрати між комутаторами 1 Гбіт/с або 10 Гбіт/с, наприклад.

Планування пропускної здатності мережі також часто застосовується до конкретних сегментів мережі. Наприклад, він зазвичай використовується в ланцюгах глобальної мережі, які через їх відносно високу вартість, як правило, мають обмежену пропускну здатність.

Як це робиться

Коли справа доходить до планування пропускної здатності мережі, можна використовувати багато способів. Що стосується нас, то ми розглядаємо це як багатоетапний процес. Зауважте, що цей процес призначений для використання в існуючих мережах. Планування потужностей для нової мережі, яку ще потрібно побудувати, дещо відрізняється.

Ми розглянемо деталі кожного кроку на мить, але поки що скажімо, що спочатку нам потрібно оцінити поточну потужність. Потім нам потрібно виміряти, скільки цієї потужності фактично використовується. Наступним кроком є ​​оцінка майбутніх вимог. Нарешті, об’єднавши дані з перших трьох кроків, з’явиться план.

  Як додати «Пошук у Google» до контекстного меню правою кнопкою миші в Microsoft Edge

Оцінка поточної потенціальної ємності

Перший крок найлегший. Насправді це, швидше за все, вже зроблено з більшістю мереж. Нам потрібно знати потенційну ємність, яка є загальною доступною пропускною здатністю. Для комутатора 1 Гбіт/с це буде 1 Гбіт/с на кожному порту. Так само, якщо ви встановили 3 Мбіт/с WAN-ланцюг між двома сайтами, це його потенційна ємність. Потужність фіксується незалежно від використання.

Якщо ваша мережа добре задокументована, ця інформація має бути легко доступною. Якщо це не так, можливо, саме час задокументувати це. Доступні інструменти, які допоможуть зіставити та документувати вашу мережу.

Вимірювання використання струму

Другий крок є найкритичнішим. Це пов’язано з вимірюванням використання струму ланцюгами. Це важливо і дещо важко зробити, але, на щастя, саме тут ви можете знайти багато інструментів для допомоги. Насправді всі інструменти, які ми пропонуємо нижче, можна використовувати для вимірювання використання мережі.

Існує два загальнодоступні типи вимірювань використання. Вона може бути чисто кількісною. Таке вимірювання покаже вам, скільки ланцюга використовується незалежно від того, як і ким він використовується. Інструменти, які вимірюють використання пропускної здатності, зазвичай використовують простий протокол управління мережею (SNMP) для виконання своєї магії. Це тип вимірювання, який може виявитися особливо корисним, коли планування здійснюється з урахуванням планування пропускної здатності ланцюгів глобальної мережі.

Інші інструменти забезпечують якісний аналіз використання мережі, а також показують вам з різною кількістю деталей, що таке використання. Він може, наприклад, показати вам, який користувач, яка програма або який тип трафіку використовує доступну пропускну здатність. Ці інструменти зазвичай покладаються на протокол NetFlow для збору детальних даних про використання мережевого обладнання.

Оцінка нових вимог

Для цього наступного кроку ви самі. Або ти справді? Насправді, якщо ви відстежуєте використання мережі протягом певного часу, ви можете легко отримати деякі дані про еволюцію використання. Минулі історичні дані можна використовувати для екстраполяції майбутньої еволюції.

Звичайно, вам також потрібні глибокі знання про майбутні проекти, розгортання та тенденції. Незалежно від того, наскільки якісні ваші історичні дані, він не знатиме, а тим більше не скаже вам, що розгортання розподіленої програми великих даних незабаром відбудеться.

Оцінка вимог аж ніяк не є точною наукою, але це, можливо, найважливіша частина планування потужності мережі. І, на жаль, це теж те, що насправді не можна автоматизувати.

З’єднати все разом

Найважливішою частиною планування потужності мережі є те, що буде далі. Це означає осмислення всієї інформації, зібраної на попередніх кроках, і складання плану. На жаль, це ще один крок, який найкраще виконується людьми. Просто надто багато факторів, які потрібно враховувати.

Давайте подивимося, як це робиться на прикладі схеми WAN. Це 10 Мбіт/с MPLS WAN-ланцюг, а моніторинг пропускної здатності показав, що його поточне середнє використання становить близько 4 Мбіт/с, і воно стабільно зростає зі швидкістю 0,5 Мбіт/с щомісяця. Це означає, що ви досягнете 70% використання всього за 6 місяців. І оскільки ви ніколи не повинні допускати, щоб середнє використання перевищувало 70%, ви можете зробити висновок, що вам потрібно буде або збільшити ланцюг, або знайти спосіб зменшити використання пропускної спроможності — наприклад, за допомогою методів оптимізації WAN — у наступні 6 місяців.

Найкращі інструменти планування пропускної спроможності мережі

Отже, як ми зазначали раніше, найкращі інструменти, які ви можете використовувати для планування пропускної здатності мережі, — це ті, які дозволять вам контролювати трафік. Інструменти, які ми вибрали для включення до нашого списку, — це всі інструменти або набори інструментів, які дозволяють вимірювати використання пропускної здатності та аналізувати мережевий трафік. Це важливо, оскільки, хоча використання пропускної спроможності покаже вам, який канал або сегмент має або матиме перевантаження, знання того, що спричиняє трафік, може допомогти вам прийняти краще рішення щодо найкращого способу дії.

Ось наш список найкращих інструментів для планування потужності мережі.

1. Пакет аналізатора пропускної здатності мережі SolarWinds (БЕЗКОШТОВНА ПРОБНА ОПЕРАЦІЯ)

Якщо ви довгий час працювали в адмініструванні мережі, швидше за все, ви чули про SolarWinds. Компанія існує вже понад 20 років і, як відомо, створює одні з найкращих безкоштовних інструментів для виконання конкретних завдань мережевих адміністраторів. Серед іншого, у них є чудовий калькулятор підмережі. Але SolarWinds’ ще більше відомий тим, що створює одні з найкращих інструментів моніторингу пропускної здатності та найкращі колектори та аналізатори NetFlow. Ці два інструменти відомі як Монітор продуктивності мережі SolarWinds і аналізатор трафіку SolarWinds NetFlow. Їх можна придбати разом як Пакет аналізатора пропускної здатності мережі SolarWinds і разом вони утворюють чудовий набір інструментів для вимірювання використання мережі, як кількісного, так і якісного.

  Де розмістити маршрутизатор для найкращої швидкості Wi-Fi

Перший компонент комплекту, the Монітор продуктивності мережі або НПМ є багатофункціональною системою моніторингу мережі SNMP. Він має просту у використанні веб-панель, її легко налаштувати. Він також може похвалитися настроюваними функціями попередження, які можуть сповіщати адміністраторів про певні показники, що перевищують попередньо визначене значення.

NPM також може створювати інтелектуальні карти вашої мережі — корисна функція в початковій документації вашої мережі — і може відображати критичний шлях між будь-якими двома точками в мережі. Програмне забезпечення також має функцію моніторингу та керування бездротовою мережею. Network Insights, функція, яка доступна для пристроїв Cisco Nexus і ASA, а також для балансувальників навантаження F5, забезпечує розширений моніторинг кількох параметрів, характерних для цих пристроїв.

Другим компонентом цього комплекту є Аналізатор трафіку NetFlow або NTAдодатковий модуль до Монітор продуктивності мережі. Цей інструмент надає детальну інформацію про спостережуваний трафік. Він, наприклад, повідомлятиме про те, який тип трафіку є більш частим або який користувач використовує найбільшу пропускну здатність. На інформаційній панелі інструмента доступні кілька різних режимів перегляду, як-от найпопулярніші програми, найпопулярніші протоколи або найкращі розмови.

The NTA використовує протокол NetFlow і отримує детальну інформацію про використання від ваших мережевих пристроїв з підтримкою NetFlow. Незважаючи на те, що NetFlow спочатку був розроблений Cisco, NetFlow входить до складу обладнання багатьох постачальників. Він може мати іншу назву, наприклад J-Flow на пристроях Juniper, але всі варіанти підтримуються NTA. Протокол NetFlow був навіть стандартизований IETF як IPFIX, або IP Flow Information Exchange, який, звичайно, також підтримується NTA.

Ціни на Пакет аналізатора пропускної здатності мережі SolarWinds почніть від 4 910 доларів за моніторинг до 100 елементів. Звідти ціни підвищуються залежно від кількості пристроїв, що контролюються. Якщо ви віддаєте перевагу спробувати продукт перед покупкою, безкоштовну 30-денну пробну версію можна завантажити з SolarWinds.

2. Paessler PRTG

The Paessler Router Traffic Grapher, або PRTG, є багатофункціональною системою моніторингу. У своїй основі це система моніторингу використання смуги пропускання. Він використовує SNMP для зчитування даних про використання з мережевих пристроїв. Але PRTG не зупиняється на моніторингу пропускної здатності і використовуватиме інші технології для моніторингу систем. Цей інструмент покладається на датчики, щоб робити свою магію. Для моніторингу пропускної здатності кожен інтерфейс є датчиком. Але є багато інших типів датчиків. Існує, наприклад, датчик NetFlow, який надає детальні дані про використання.

PRTG працює під керуванням Windows, однак його інтерфейс користувача є веб-інтерфейсом і доступний з будь-якого браузера на будь-якій платформі. Є також мобільні додатки для Android та iOS, які можна встановити на свій смартфон. Один з PRTGОсновною особливістю є швидкість монтажу. Песслер стверджує, що ви можете запуститися протягом кількох хвилин. Про те, чи це правда, можна обговорювати, але встановлення дійсно швидке та легке, частково завдяки функції автоматичного виявлення продукту.

PRTG доступний у двох версіях. Безкоштовна версія обмежена 100 датчиками. Для понад 100 датчиків вам потрібна одна з платних ліцензій, які доступні для 500, 1000, 2500, 5000 і необмежених вузлів за ціною від 1 600 до трохи менше 15 000 доларів. Безкоштовна версія дозволить необмежену кількість датчиків для перші 30 днів, що дають змогу провести тест-драйв продукту.

3. ManageEngine OpManager Plus

Можливо, ви вже знаєте ManageEngine OpManager, добре відомий інструмент моніторингу пропускної здатності. Дещо менш відомим продуктом від ManageEngine, можливо, через його дуже схожу назву, є ManageEngine OpManager Plus. «Плюс» у назві продукту є значущим. Цей інструмент поєднує в собі функції моніторингу мережі свого молодшого брата з керуванням пропускною здатністю за допомогою NetFlow та інших подібних протоколів, що робить його чудовим продуктом для планування пропускної здатності мережі.

  Як користуватися Google Maps і Apple Maps в дорозі без підключення до Інтернету

На цьому все не зупиняється. The ManageEngine OpManager Plus також включає моніторинг сервера, керування конфігурацією мережі, аналіз журналу брандмауера, керування IP-адресою та портами комутатора, а також керування додатками. Це один з найбільш повних наборів інструментів мережевого адміністрування. А програмне забезпечення має одну з найкращих інформаційних панелей, яка інтуїтивно зрозуміла й проста у використанні завдяки функціональності деталізації. Для користувачів мобільних пристроїв також доступні клієнтські програми для iOS та Android.

Функції моніторингу мережі та керування пропускною здатністю, а також модуль аналізу пропускної здатності ManageEngine OpManager Plus об’єднайте, щоб надати вам усі дані, необхідні для планування пропускної здатності мережі. Крім того, ви також отримаєте масу інших корисних інструментів.

The ManageEngine OpManager Плюс ціни починаються від 995 доларів США для 25 пристроїв. Ціни зростають, коли ви додаєте більше пристроїв. Детальну інформацію про ціни для вашої конкретної ситуації можна отримати, звернувшись до ManageEngine. Як і більшість продуктів цього асортименту, доступна безкоштовна 30-денна пробна версія.

4. Нагіос XI

Нагіос XI є дуже хорошим інструментом моніторингу мереж і серверів. Він побудований на движку Nagios Core з відкритим кодом. Інструмент працюватиме на CentOS або RedHat Enterprise Linux. Звичайно, він може працювати як віртуальна машина на хості Windows. На відміну від інших мережевих інструментів у цьому списку, Nagios XI не використовує SNMP для моніторингу мережевих пристроїв. Він має власний запатентований метод, вбудований в движок Nagios Core, який взаємодіє з пристроями для збору звітів про стан. Показники, які регулярно збираються монітором, відображаються як поточні дані на інформаційній панелі, і ви також можете зберегти дані для аналізу пізніше. Загалом, це є досить потужним інструментом.

Незважаючи на використання іншої схеми збору даних, Nagios XI надасть усі дані, необхідні для виконання завдань із планування пропускної здатності мережі. Він має дуже зручну інформаційну панель, де ви можете швидко переглянути стан своєї мережі. Цей продукт також має одну з найкращих систем оповіщення для сповіщення адміністраторів, коли виявлено щось дивне.

Nagios XI доступний у стандартній версії від 1 995 доларів США та у версії Enterprise від 3 495 доларів США. Остання має розширену функціональність та включає додаткові функції, які допомагають у масштабній конфігурації, плануванні пропускної здатності мережі та звітності за розкладом. Ціни залежать від кількості пристроїв для моніторингу. Якщо ви хочете спробувати продукт, можна завантажити 60-денну безкоштовну пробну версію.

5. WhatsUp Gold з доповненням для аналізу мережевого трафіку

WhatsUp Gold від Ipswitch багато років тому був просто інструментом моніторингу вгору або вниз. Він перетворився на одну з найкращих платформ моніторингу системи та мережі. А за допомогою кількох доступних доповнень функціональність WhatsUp Gold можна легко розширити. Одним з таких доповнень є доповнення для аналізу мережевого трафіку.

Саме це доповнення робить WhatsUp Gold ідеальним для планування пропускної здатності мережі. Він надасть велику кількість інформації про наявну пропускну здатність і використання. Ви також можете запустити тест нових програм, які плануєте розгорнути в мережі, і використовувати можливості CBQoS і NBAR додатка для відстеження моделей трафіку. Монітор трафіку надає дані, які можна відсортувати, відфільтрувати та об’єднати, а також показує ємність кожного каналу та мережевого пристрою. Схема руху може бути отримана як на основі поточних даних, так і історичних даних.

The WhatsUp Gold Аналіз мережевого трафіку add-on доступний як доповнення до преміальної версії WhatsUp Gold і входить до версії WhatsUp Gold Total Plus. Доступна безкоштовна 30-денна пробна версія WhatsUp Gold та його доповнення для аналізу мережевого трафіку.

Ви використовували щось із цього? Дайте нам знати в розділі коментарів нижче.