4 нові загрози, націлені на Mac у 2023 році, і як їх уникнути

За останнє десятиліття відбулися кардинальні зміни в ландшафті безпеки екосистеми Apple. На відміну від старих часів, зловмисники почали створювати загрози та зловмисне програмне забезпечення, які використовують вразливі місця macOS. Це може сильно вплинути на звичайних користувачів пристроїв macOS і Apple у 2023 році.

Найголовніше, ви повинні розуміти потенційні загрози, спрямовані на комп’ютери Mac, і бути проактивними. Ось що вам потрібно знати.

Комп’ютери Mac стикаються з новими загрозами: мінливий ландшафт

Будь то MacBook або iMac, пристрої Apple стали невід’ємною частиною щоденного робочого процесу багатьох людей. Ця зростаюча кількість пристроїв також привернула увагу невірного натовпу. Хоча комп’ютери Mac загалом безпечніші, ніж комп’ютери з Windows, хакери знайшли способи використати багато вразливостей системи macOS.

Зокрема, висновки з а останній звіт Bitdefender стверджують, що багато нових загроз, таких як трояни та рекламне ПЗ, спрямовані саме на macOS. Окрім миттєвого крадіжки інформації, загрози також створюють бекдори, які хакери можуть використовувати для майбутнього несанкціонованого доступу.

Хоча це правда, що залучення користувачів часто необхідне для встановлення цих загроз на Mac, хакери легко обходять цю перешкоду. Зловмисники докладають додаткових зусиль, щоб зловмисне програмне забезпечення Mac виглядало якомога легітимніше. У більшості випадків пакетне програмне забезпечення використовується для перенесення зловмисного програмного забезпечення на Mac. Проблема посилюється помилковим відчуттям безпеки, яке є у багатьох користувачів Apple.

4 типи шкідливих програм для Mac, на які варто звернути увагу

Це чотири типи шкідливих програм, які стають все більш поширеними на комп’ютерах Mac.

1. Програми-вимагачі

Загрози програм-вимагачів можуть вразити будь-який персональний комп’ютер, у тому числі Apple. Хакери знайшли способи замаскувати програми-вимагачі, щоб вони виглядали як потенційно корисне програмне забезпечення для отримання доступу до системи macOS.

Після зараження програма-вимагач повністю контролює Mac, блокуючи не лише файли та іншу інформацію, але й доступ до пристрою. У більшості випадків, навіть якщо користувачі сплатять викуп, який вимагають зловмисники, немає гарантії відновлення доступу до Mac і його інформації. Це робить профілактику єдиним способом захистити ваш Mac від атак програм-вимагачів.

2. Трояни

Трояни наразі є однією з найбільших загроз, з якими зіткнуться комп’ютери Mac у 2023 році. Хакери використовують обман, щоб змусити вас повірити, що ви встановлюєте корисну програму, але насправді програма містить шкідливий код, який активується, коли ви надаєте необхідні дозволи.

Хакери також використовують зловмисне троянське програмне забезпечення для отримання тихого доступу, запису натискань клавіш і викрадення цифрової інформації з пристрою. Якщо ви заздалегідь не шукатимете ознак зараження, ви можете навіть не знати про трояна на вашому Mac.

3. Рекламне ПЗ

Рекламне програмне забезпечення, яке вважається поширеним типом шпигунського програмного забезпечення, є зловмисним програмним забезпеченням, створеним для відображення проблемної реклами та спливаючих вікон на вашому Mac, що спрямовує вас на інші складні веб-сайти та платформи.

Це зловмисне програмне забезпечення також потрапляє на ваш Mac через щось, що називається bundleware, оскільки воно часто поєднується з, здавалося б, корисними інструментами.

4. ПУА

Потенційно небажані програми, більш відомі як PUA, також є тим, на що вам слід звернути увагу під час використання Mac у 2023 році. PUA відноситься до численних програм, які можуть завдати шкоди шляхом крадіжки інформації, відстеження вашої діяльності або запуску довільного коду на вашому Mac.

Таким чином, PUA може бути дуже проблематичним, оскільки важко оцінити шкоду, яку вони можуть завдати вашому Mac. Цей тип зловмисного програмного забезпечення часто поширюється через веб-оголошення та спливаючі вікна.

Як захистити свій Mac від нових загроз

Наступні профілактичні кроки допоможуть вам запобігти новим загрозам від зараження вашого Mac.

1. Перевірте джерела програми

Наслідування – це найщиріша форма лестощів. Це також хороший спосіб скомпрометувати комп’ютер. Тому вам слід бути обережними щодо джерел, до яких ви звертаєтеся для програм. Наскільки це можливо, ви повинні встановлювати програми з офіційного Mac App Store.

Якщо вам потрібно встановити програму зі стороннього джерела, ви повинні перевірити та повторно перевірити надійність цього джерела. Що ще важливіше, якщо Apple не може перевірити розробника, можливо, краще не встановлювати програму на вашому Mac. Тут є виняток для програмного забезпечення з відкритим кодом, яке вам може знадобитися перевірити за допомогою іншого процесу, як Фонд свободи преси пояснює.

2. Будьте обережні під час надання дозволів

Ви також повинні бути обережними, надаючи дозволи певним програмам, особливо якщо ви завантажили їх із ненадійного джерела. Перевірка необхідних дозволів для програм є ефективним способом покращити конфіденційність вашого Mac.

Звичайно, деякі програми вимагають певних дозволів, і важливо бути обережним. Наприклад, якщо ви завантажуєте програму для створення скріншотів на свій Mac, їй, швидше за все, знадобиться доступ до спеціальних можливостей. Однак якщо проста програма запитує розширені дозволи, вам слід бути обережними та не надавати їх. На цьому етапі також було б гарною ідеєю ще раз перевірити репутацію програми.

3. Слідкуйте за ознаками інфекції

Якщо ваш Mac стає надзвичайно повільним після встановлення певної програми або якщо на екрані з’являються випадкові спливаючі вікна, варто перевірити свій пристрій на наявність потенційного шкідливого програмного забезпечення. Не просто припускайте, що ваш комп’ютер сповільнюється або має проблеми через те, що він старіє.

Дотримання цих правил безпеки також допоможе переконатися, що ваш пристрій не зіткнеться з проблемами в майбутньому.

Захистіть свій Mac

Світ зловмисного програмного забезпечення, націленого на Mac, зростає, але не панікуйте. Просто вживіть профілактичні заходи, щоб захистити свій Mac.

Ви можете почати з встановлення антивірусної програми на свій Mac, але дотримання етикету безпеки, як згадувалося раніше, також має вирішальне значення.