11 найкращих операційних систем Raspberry Pi для різних цілей

| | 0 Comments| 5:55 PM
Categories:

Незважаючи на те, що Raspberry Pi часто використовується в електронних проектах, майже так само, як і мікроконтролер, це повноцінний комп’ютер, здатний запускати повну операційну систему.

Завдяки широкому вибору операційних систем, доступних для лінійки одноплатних комп’ютерів, можна сказати, що користувачі Raspberry Pi розпещені вибором. Однак не кожна операційна система підійде для конкретного випадку використання, тому необхідно вибрати ту, яка була оптимізована для ваших цілей.

Операційні системи загального призначення

Операційні системи цього класу не оптимізовані для певної мети, а скоріше створені для задоволення потреб середнього користувача комп’ютера, що зазвичай включає перегляд Інтернету, базові завдання продуктивності, використання медіа та легкі ігри.

Заснована на Debian Linux, ОС Raspberry Pi (раніше Raspbian) є офіційною операційною системою для сімейства Raspberry Pi. Він доступний для безкоштовного завантаження та попередньо завантажений на картку microSD у більшості комплектів Raspberry Pi. За даними Raspberry Pi Веб-сайт статистики ImagerОС Raspberry Pi є найбільш використовуваною операційною системою на Raspberry Pi, за нею йде Ubuntu.

Він доступний як у 32-розрядній, так і 64-розрядній версіях. Є лише незначні відмінності, але 64-бітна ОС Raspberry Pi пропонує певні ключові переваги.

ОС Raspberry Pi використовує модифіковану версію середовища робочого столу Lightweight X11 (LXDE), яка є простою для навігації. Він також поставляється з понад 35 000 попередньо скомпільованих програмних пакетів для легкого встановлення на Raspberry Pi.

Ubuntu MATE є офіційною похідною версією Ubuntu Linux, яка використовує спрощене робоче середовище MATE як інтерфейс користувача за замовчуванням, що означає, що він менше обтяжує скромні ресурси Raspberry Pi, ніж ванільний Ubuntu.

  Як використовувати власний колір для меж таблиці в Microsoft Word

Ubuntu MATE більше підходить для користувачів, які вже мають досвід роботи з Linux і шукають щось ближче до досвіду роботи з Raspberry Pi. Він пропонує повне настільне середовище для настільних комп’ютерів і роботи з обладнанням.

Крім того, ви можете вибрати стандартну версію настільної ОС Ubuntu. Наш посібник проведе вас через процес встановлення робочого столу, сервера та ядра Ubuntu на Raspberry Pi разом із Ubuntu MATE.

Комп’ютери Raspberry Pi часто використовуються як медіацентри для передачі відео, музики та зображень на інші пристрої. Операційна система медіа-центру значно полегшує впорядкування цих файлів і обмін ними підключених користувачів.

LibreELEC — це Linux JeOS (достатня операційна система) для медіаплеєра Kodi. Це розгалуження проекту OpenELEC, який зараз припинено, і поставляється з попередньо налаштованою версією Kodi та кількома іншими додатковими додатками стороннього програмного забезпечення персонального відеозапису (PVR).

Операційна система LibreELEC невелика, легка та оптимізована для флеш-пам’яті. Якщо ви хочете запустити лише Kodi на Raspberry Pi, це, мабуть, найкращий варіант для вас.

OSMC (Media Center з відкритим вихідним кодом) — це медіа-центр на базі Debian, який в основному поставляє інтерфейс Kodi для Raspberry Pis та інших пристроїв. Він простий у використанні, швидкий для встановлення та пропонує більше функціональних можливостей, ніж LibreELEC. Якщо ви хочете використовувати Raspberry Pi переважно для домашнього кінотеатру, але час від часу хочете запускати інші проекти, OSMC може бути найкращим вибором для вас.

Інтернет речей і домашня автоматизація

Raspberry Pi можна використовувати для керування мережею пристроїв з підтримкою Інтернету за допомогою платформ домашньої автоматизації, таких як Home Assistant.

  10 найкращих інструментів керування посиланнями на бренди для відстеження, маскування, повороту, перенаправлення

Home Assistant OS (HAOS) — це безкоштовне програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, оптимізоване для запуску Home Assistant і його доповнень на SBC і системах x86-64. Home Assistant дає вам можливість контролювати свою розумну домашню мережу, надаючи локальний доступ до ваших пристроїв.

OpenHAB (Open Home Automation Bus) — це платформа з відкритим кодом для домашньої автоматизації. Це дозволяє керувати пристроями розумного будинку незалежно від виробника. Щоб використовувати його на Raspberry Pi, завантажте попередньо налаштоване зображення та запишіть його на картку microSD або USB-накопичувач.

Ретро операційні системи

Ви також можете запускати класичні операційні системи, такі як RISC OS, MS DOS і Amiga, на Raspberry Pi, що може бути корисним для емуляції та освітніх цілей.

RISC OS була вперше розроблена в 1980-х роках і нагадує часи персональних комп’ютерів Acorn Archimedes і A7000. Названа на честь архітектури комп’ютера зі скороченим набором інструкцій (RISC), RISC OS була першою операційною системою для комп’ютерів на базі ARM.

Тепер він є відкритим кодом і доступний для завантаження майже на кожній моделі Raspberry Pi. Це не найдосконаліша операційна система, але вона може бути способом відчути ностальгію за ретро-комп’ютерами та сприяти зростанню спільноти користувачів.

Спеціалізовані проекти

Комп’ютери Raspberry Pi також можна використовувати для спеціалізованих проектів, таких як ретро-ігри, 3D-друк або тестування на проникнення.

RetroPie — це колекція програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, яка дозволяє емулювати ретро-ігри на Raspberry Pi. Він створений на основі Raspberry Pi OS Lite та кількох емуляторів, таких як EmulationStation і RetroArch. Обов’язково перегляньте наш практичний посібник зі створення ретро-ігрової консолі за допомогою RetroPie.

  Як встановити та налаштувати плагін Plex на OpenMediaVault

Авторство зображення: Colaborativa dot eu/Flickr

OctoPrint — це програма, яка дозволяє віддалено контролювати та контролювати ваш 3D-принтер. Сервер OctoPrint можна запустити на старому смартфоні або Raspberry Pi, щоб назвати декілька. Все, що вам потрібно зробити, це завантажити зображення OctoPi на Raspberry Pi і підключити його до 3D-принтера.

Серверні та мережеві програми

Якщо ви зацікавлені у створенні файлового сервера або мережевого сховища на Raspberry Pi. вам слід розглянути можливість встановлення операційної системи, яка добре підходить для цієї мети.

OpenMediaVault базується на Debian Linux і включає певні ключові функції, такі як веб-адміністрування, статистичні звіти електронної пошти, керування користувачами та групами, а також систему плагінів. Він пропонує простий і легкий у користуванні інтерфейс, який дозволяє без проблем створювати файловий сервер. Встановити OpenMediaVault на Raspberry Pi досить просто.

DietPi — це надзвичайно легкий дистрибутив Linux на базі Debian, навіть менший, ніж Raspberry Pi OS Lite, і має набагато більше можливостей налаштування. DietPi оптимізовано для мінімального використання ресурсів і добре підходить для самостійних проектів. Ви можете прочитати більше про те, що пропонує ця ОС, у нашому посібнику про те, як встановити DietPi на Raspberry Pi.

Є й інші чудові варіанти

Якщо ви використовуєте Raspberry Pi для різноманітних проектів, ви швидко побачите, що універсальних операційних систем не існує. Насправді, наявність попередньо завантажених і готових до роботи карток microSD різних ОС, коли в них виникне потреба, є досить популярним серед користувачів Raspberry Pi.