10 менеджерів вікон Linux, щоб використовувати весь простір екрана, який у вас є

Зі збільшенням обчислювальної потужності комп’ютери тепер здатні виконувати багато завдань. Це означає, що комп’ютери можуть комфортно виконувати кілька завдань одночасно, наприклад запускати кілька програм.

Насправді висока ймовірність того, що ви рідко запускаєте одну програму одночасно. Це, у свою чергу, означає, що на моніторі вашого комп’ютера мають відображатися кілька вікон програми.

Оскільки дисплей комп’ютера не безмежний, виникає проблема, як розмістити всі відкриті вікна на дисплеї. За замовчуванням вікна програм накладаються одне на одне в тому порядку, у якому ви їх відкриваєте. Однак перемикатися між програмами в такому налаштуванні непросто, і якщо вам доведеться це робити часто, це може стати дуже незручним.

Що, якби був спосіб легко та ефективно розмістити всі відкриті вікна на вашому дисплеї, щоб максимально використати доступний простір дисплея та забезпечити легку навігацію та моніторинг відкритих програм?

На щастя для користувачів Linux, менеджер вікон Linux робить саме це. Менеджер вікон Linux — це системне програмне забезпечення, яке дозволяє контролювати вигляд і розташування вікон програм на екрані вашого комп’ютера чи зовнішньому дисплеї.

Окрім можливості змінювати розмір вікон, він дозволяє визначати розмір, рядок заголовка та межі вікон.

Надаючи вам абсолютний контроль над тим, як відображаються вікна та як вони виглядають, ви можете налаштувати свій дисплей, щоб ефективно використовувати простір дисплея та звільнити вашу багатозадачність від стресу.

Призначення диспетчера вікон Linux

У той час як ви можете змінювати розмір своїх вікон і змінювати їх положення в Linux без необхідності диспетчера вікон, диспетчер вікон Linux постачається в комплекті з функціями, які можуть оптимізувати багатозадачність, підвищити вашу продуктивність і покращити роботу користувача в Linux.

Насамперед, диспетчер вікон Linux відповідає за керування поведінкою, зовнішнім виглядом і розміщенням вікон програми на екрані.

Це робиться шляхом обробки меж, рядків заголовків і кнопок у вікнах і надання користувачам комбінацій клавіш для зміни розміру, переміщення, мінімізації, розгортання та закриття вікон.

Він також дозволяє автоматизувати деякі з цих операцій, а деякі мають такі додаткові функції, як анімація, прозорі плівки, вікна з вкладками та прості меню для запуску різних програм або налаштування самого менеджера вікон.

Якщо ви хочете повністю налаштувати зовнішній вигляд, поведінку та розташування вікон програми та краще використовувати свій екран, тоді менеджер вікон Linux стане вашим інструментом.

Різниця між робочим середовищем і диспетчером вікон

Без робочого середовища єдиним способом взаємодії з операційною системою Linux були б команди, введені в терміналі. Простіше кажучи, робоче середовище (DE) — це програмне забезпечення, яке працює поверх операційних систем і містить компоненти, які складають графічний інтерфейс користувача операційної системи.

Ці компоненти включають все, що ви бачите на екрані, як-от вікна, значки, покажчики, панелі інструментів, шпалери та віджети робочого столу, серед іншого.

Середовище робочого столу також визначає інтерфейс входу та виходу, файловий менеджер, текстовий редактор за замовчуванням і засіб перегляду зображень, які використовуватимуться операційною системою. Деякі з доступних популярних робочих середовищ включають GNOME, який використовується в Ubuntu, Debian і Fedora, Xfce, який використовується в Manjaro Linux, KDE, який використовується OpenSUSE, і Pantheon, який використовується в Arch Linux.

З іншого боку, диспетчер вікон — це програмне забезпечення, яке дозволяє контролювати вигляд і розташування вікон програм на екрані вашого комп’ютера чи зовнішньому дисплеї. Як правило, диспетчер вікон є компонентом середовища робочого столу, але ви можете встановити його самостійно, не встановлюючи середовище робочого столу.

  Як створити резервну копію фотографій з мобільного пристрою в Linux за допомогою Daemon Sync

Функції, на які слід звернути увагу при виборі менеджера вікон

Деякі функції, на які варто звернути увагу, вибираючи менеджер вікон Linux, включають:

  • Використання ресурсів – з обмеженими ресурсами комп’ютера важливо вибрати менеджер вікон, який не буде навантажувати ресурси комп’ютера. Різні диспетчери вікон використовують різну кількість ресурсів комп’ютера для роботи. В ідеалі вам потрібен легкий менеджер вікон, щоб мінімізувати затримки.
  • Тип диспетчера вікон – диспетчери вікон можуть бути стековими, мозаїчними або динамічними. Диспетчер вікон стекування розташовує вікна одне на одному, як папір на столі, тоді як диспетчери вікон мозаїки розташовують вікна таким чином, щоб вікна не накладалися. Динамічні диспетчери вікон дозволяють перемикатися між режимами стекування та мозаїки
  • Інтерфейс користувача – певні менеджери вікон пропонують мінімалістичний вигляд і усувають такі прикраси, як рамки та рядки заголовків, тоді як інші менеджери вікон пропонують ці прикраси. Залежно від ваших уподобань виберіть диспетчер вікон, який виглядає та працює так, як ви хочете.
  • Документація та підтримка спільноти – використання віконного менеджера іноді може здатися складним. Таким чином, це допомагає, якщо віконний менеджер має чудову документацію та активну спільноту, до якої можна звернутися, якщо ви застрягли або виникли проблеми з віконним менеджером.

Вибір менеджера вікон дуже суб’єктивний. Тому вибирайте менеджер вікон, завдяки якому ваш дисплей виглядатиме та відчуватиметься так, як ви хочете.

XMonad

XMonad — це настроюваний багатофункціональний віконний менеджер мозаїки, написаний мовою Haskell. За допомогою Xmonad відкриті вікна впорядковуються таким чином, щоб екран автоматично розміщувався плитками, не перекриваючись і не залишаючи прогалин. Він має мінімалістичний відтінок і за замовчуванням не малює жодних прикрас вікон, таких як рядок стану чи доки піктограм.

XMonad поставляється з трьома алгоритмами мозаїки, а саме високим, широким і повноекранним, з коробки, хоча користувачі можуть додати більше алгоритмів мозаїки як розширення. Як у високому, так і в широкому режимах усі відкриті вікна розміщуються мозаїкою, щоб відповідати дисплею, не залишаючи прогалин. Однак у повноекранному режимі видимим є лише вибране вікно, яке заповнює весь екран.

Xmonad підтримує кілька фізичних моніторів, що дозволяє одночасно відображати кілька робочих областей. Крім того, усі його функції доступні з клавіатури, і миша не потрібна. Крім чудової документації, що дозволяє навіть новим користувачам використовувати її без будь-яких труднощів, Xmonad підтримує плаваючі вікна, вкладки та декоровані вікна

bspwm

Bspwm — це мозаїчний віконний менеджер, заснований на двійковому розділенні простору. Це означає, що вікна представлені як листя бінарного дерева. Bspwm має як режим автоматичного вставлення, так і режим ручного вставлення.

Під час автоматичної вставки користувачі не визначають, як вставляти вікна на екрані. Натомість це визначає режим вставки bspwm. У ручному режимі користувачі можуть вказати регіон, де має з’явитися наступне вікно.

Він також має різні режими вставки, усі з яких можна використовувати для налаштування способу відображення вікон і використання простору екрана.

Чудовий менеджер вікон

Awesomewm — це менеджер вікон, призначений для досвідчених користувачів, розробників, а також для звичайних користувачів, які хочуть повністю контролювати своє середовище відображення. Awesomewm був розроблений як фреймворк віконного менеджера, який дозволяє розширювати його за допомогою мови програмування Lua та легко налаштовувати, а також бути швидким, малим і стабільним.

  Як відтворювати відео з терміналу в Linux за допомогою Mplayer

Деякі з його видатних особливостей включають використання сучасної асинхронної бібліотеки XCB, що робить Awesomewm віконним менеджером, менш схильним до затримки порівняно з іншими віконними менеджерами.

Awesomewm також можна використовувати без використання миші, і він не розрізняє шари, таким чином гарантуючи відсутність плаваючих або плиткових шарів.

Він також постачається з чудовою документацією та великою кількістю підтримки спільноти, яка допоможе вам почати роботу та покаже різні способи використання Awesomewm для керування вашим середовищем відображення.

Динамічний менеджер вікон

Dynamic Window Manger (dwm) — це швидкий, невеликий і простий динамічний менеджер вікон, який керує відкритими вікнами в мозаїці, монокле або плаваючому макеті. Це також дозволяє позначати вікна тегами, дозволяючи користувачам відображати вікна з певними тегами.

Усе це можна контролювати за допомогою невеликого статусу, який відображається на кожному екрані під час використання dwm. Рядок стану показує доступні теги, кількість видимих ​​вікон, заголовок вікна у фокусі та макет, який використовується.

У разі використання мозаїчного макета ваш дисплей матиме шаблон і стек. Вікно у фокусі буде в головній області, а решта вікон — у області стекання, на відміну від компонування монокля, де всі вікна будуть розгорнуті відповідно до екрана.

У плаваючому макеті користувачі можуть вільно переміщати та змінювати розмір усіх відкритих вікон. Dwm, який надихнув такі менеджери Windows, як Awesomewm, можна налаштувати шляхом редагування його коду, написаного мовою C.

IceWM

IceWM, написаний на C++, є простим у використанні віконним менеджером із можливістю створення теми, який створено з метою бути швидким і простим і не заважати користувачам. Це дозволяє керувати відображеними вікнами за допомогою клавіатури або миші.

IceWM дозволяє користувачам створювати піктограми для вікон, які зараз відображаються, щоб підтримувати швидке перемикання між вікнами за допомогою комбінації клавіш Alt + Tab. Ці піктограми відображаються на панелі завдань, системному треї або робочому столі, а також їх можна приховати.

IceWM пропонує підтримку кількох вікон і надає можливість використовувати свій менеджер шпалер, який також підтримує прозорість. IceWm є відкритим вихідним кодом, і користувачі можуть підтримати його розробку на сторінці GitHub шляхом розгалуження та вдосконалення бази коду.

Herbstluftwm

Herbstluftwm — це безкоштовний менеджер вікон із відкритим вихідним кодом для ручного розміщення плиток, увесь файл конфігурації якого є сценарієм, який запускається під час запуску. Це має ту перевагу, що дозволяє змінювати та оновлювати конфігурації herbstluftwm, наприклад його віртуальні робочі столи, правила вікон і прив’язки клавіш, без необхідності перезапускати herbstluftwm. Ці зміни оновлюються в реальному часі.

Його алгоритм мозаїки працює, розбиваючи кадри на субфрейми, які можна розділити далі або заповнити вікнами. Ці вікна, мозаїчні чи плаваючі, можна переміщувати, змінювати розмір або фокусувати за допомогою клавіатури без використання миші. Це також дозволяє відображати два або більше віртуальних робочих столів одночасно, якщо користувачі мають великі дисплеї.

i3

i3 — це безкоштовний менеджер вікон з відкритим вихідним кодом для операційних систем GNU/Linux і BSD. i3 створено з урахуванням досвідчених користувачів і розробників і, отже, містить функції, спрямовані на покращення життя досвідчених користувачів завдяки використанню багатофункціонального, швидкого та легкого менеджера вікон.

  Як увімкнути підтримку Snap Package на Linux Mint

i3 використовує деревовидну структуру даних, яка дозволяє створювати гнучкіші макети, не обмежуючись організацією вікон у стовпцях. Він також використовує бібліотеку XCB, яка пропонує чистий API, що дозволяє i3 бути швидким і без затримок.

i3 також підтримує кілька дисплеїв, призначаючи кожному робочому простору окремий віртуальний робочий стіл. Він також дотримується принципу мінімалізму та уникає роздутості химерними прикрасами.

Spectrwm

Spectrwm — це легкий віконний менеджер із динамічним розміщенням мозаїк, написаний переважно з використанням програмування на C і створений з урахуванням хакерів. Однак найкраще те, що користувачі можуть налаштувати його без необхідності вивчати мову програмування.

Spectrwm поставляється з настроюваним рядком стану, меню швидкого запуску, визначеними користувачем регіонами та настроюваними кольорами та межами. Крім того, це дозволяє регулювати проміжок плитки, щоб забезпечити справжню межу в один піксель.

За допомогою Spectrwm користувачі можуть швидко перемикатися між різними макетами, налаштовувати мозаїку своїх вікон і перезапускати диспетчер вікон, не втрачаючи стану дисплея. Користувачі також можуть змінювати розмір головної області, переміщувати вікна в будь-який робочий простір і переміщатися будь-де на всіх екранах за допомогою клавіатури або миші.

Tmux

Для звичайних користувачів Tmux може бути не ідеальним менеджером вікон для використання, оскільки він розроблений, щоб бути корисним для досвідчених користувачів, які можуть запускати кілька термінальних сеансів одночасно. Tmux можна запускати в операційних системах OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Linux, macOS і Solaris.

Tmux — це термінальний мультиплексор, який дозволяє створювати, отримувати доступ і контролювати кілька сеансів терміналу з одного екрана. Tmux підтримує прив’язки клавіш, які дозволяють користувачам створювати більше панелей вікон, які найкраще підходять для використання всього доступного простору екрана.

Tmux можна навіть від’єднати від екрана та продовжити працювати у фоновому режимі, а потім знову підключити. Якщо ви хочете запустити кілька вікон терміналів і керувати ними з одного інтерфейсу, це ваш інструмент.

Похитування

Sway — це віконний менеджер Linux, який містить так багато різноманітних функцій, які допомагають покращити роботу користувача.

Sway автоматично розміщує вікна в мозаїці, коли ви їх відкриваєте, і дозволяє користувачам перемикатися з вертикальної чи горизонтальної мозаїки на вікна з вкладками або вікна в стос, і все це за допомогою клавіатури. Це також дозволяє розливати вікна в контейнери, які можуть мати кілька вікон.

Sway також підтримує відображення на кількох моніторах; ключовою особливістю є режим розкладачки, який дозволяє закрити ноутбук і використовувати зовнішні монітори як дисплей на вибір. На відміну від інших менеджерів вікон, Sway використовує Wayland як сервер відображення.

Wayland рекламується як більш безпечний, простий у використанні та ефективніший. Sway постачається з багатьма різними компонентами, які роблять його багатофункціональним менеджером вікон і ідеальним вибором, якщо вам потрібен швидкий і надійний менеджер вікон.

Примітка автора

Менеджери вікон Linux є корисним інструментом для всіх, хто виконує кілька завдань під час операційної системи Linux. У той час як ви можете розділити екран вручну, менеджер вікон може зробити це набагато краще, швидше та легше. Кожен користувач Linux знайде щось для кожного користувача Linux із різноманітними варіантами: від мінімалістичних віконних менеджерів до тематичних віконних менеджерів із красивим оформленням вікон і темами.

Ви також можете ознайомитися з найкращими мережами VPN Linux для безпечного та надійного перегляду.