Як створити резервну копію віртуальної машини Virt-Manager на Linux

Virt-Manager є одним із найкращих інструментів керування віртуалізацією KVM з відкритим кодом у Linux. З його допомогою налаштування кількох віртуальних машин — це простий, оперативний процес. У цій сьогоднішній статті ми розглянемо всі різні способи, якими користувачі можуть створити резервну копію віртуальної машини Virt-Manager.

Примітка: Virt-Manager — не єдиний спосіб взаємодії з віртуальними машинами KVM на платформі Linux. Якщо ці методи не працюють для вас, спробуйте інші інструменти віртуалізації, як-от VirtualBox або Gnome Boxes.

Резервне копіювання знімків

Найпростіший спосіб переконатися, що ваша віртуальна машина Linux KVM має належну резервну копію, — це скористатися інструментом створення знімків Virt Manager. Завдяки знімкам можна легко зберегти все на віртуальній машині та відновити її пізніше. Щоб створити знімок, відкрийте Virt-Manager і введіть пароль root. Якщо ви створюєте резервну копію віддалено, увійдіть до будь-яких віддалених підключень до віртуальної машини.

Примітка. Ідеальним способом використання знімків є встановлення на вашу віртуальну машину всього необхідного для її запуску, а потім створення «базового» знімка для відновлення, наче нове встановлення.

Коли Virt-Manager запуститься, запустіть віртуальну машину, для якої потрібно створити знімок. Натисніть «Перегляд», потім виберіть кнопку «Знімки», щоб відкрити інструмент знімків. Натисніть кнопку +, щоб відкрити меню створення знімків. У меню вам потрібно буде заповнити назву знімка та опис.

У розділі «Ім’я» обов’язково напишіть назву операційної системи, яка є на знімку. У розділі «Опис» напишіть детальне пояснення того, що на знімку, і чому ви це зробили. Це допоможе, особливо якщо у вас є багато різних знімків, і ви не можете відрізнити жодного з них.

Після заповнення всієї інформації в інструменті створення знімків натисніть кнопку Готово, щоб завершити процес.

Відновити знімки

Щоб відновити знімок віртуальної машини Virt-Manager, натисніть «Перегляд» у головному інтерфейсі користувача та виберіть «Знімки». Виберіть знімок в інтерфейсі користувача та натисніть кнопку відтворення. Це зупинить всю поточну активність у віртуальній машині та відновить її до стану, в якому знаходиться знімок.

Потрібно видалити знімок із Virt-Manager? Натисніть на знімок, а потім виберіть піктограму кошика. Якщо вибрати «Видалити», відкриється діалогове вікно із запитом «Ви впевнені, що хочете видалити цей знімок?» Виберіть опцію «так», і знімок буде видалено.

Резервне копіювання архіву

Окрім створення знімків для резервного копіювання віртуальної машини Virt-Manager, ще один спосіб створити резервну копію — це архів тому, який використовується для зберігання операційної системи.

Примітка. Процес резервного копіювання, описаний у цьому розділі, стосується лише віртуальних жорстких дисків. Якщо налаштування KVM дозволяють віртуальним машинам працювати безпосередньо на жорсткому диску, наступний процес не рекомендується. Щоб створити резервні копії для цього, перегляньте наш підручник Gnome Disks.

Почніть з відкриття терміналу (підключіться до свого сервера через SSH у терміналі, якщо ваші віртуальні машини віддалені) і скористайтеся командою CD, щоб перейти до /var/lib/libvirt/images/. Це каталог за замовчуванням для Virt-Manager, і всі дискові томи знаходяться сюди. Якщо ви змінили каталог на щось інше, вам доведеться з’ясувати це самостійно.

Будь-який користувач може завантажити компакт-диск до /var/lib/libvirt/images/, але користувач без root-прав не може використовувати ls для перегляду вмісту каталогу, оскільки дозволи неправильні. Щоб вирішити цю проблему, отримайте root-доступ.

sudo -s

Тепер, коли термінал використовує root, запустіть інструмент virsh, щоб створити резервну копію файлу визначень віртуальної машини.

echo '' > nameofvm.xml
virsh dumpxml nameofvm >  /var/lib/libvirt/images/nameofvm.xml

Використовуйте ls, щоб знайти назву віртуального жорсткого диска Qcow2 у /var/lib/libvirt/images/. Скопіюйте ім’я файлу та використовуйте mv, щоб перемістити його в новий підкаталог.

mkdir -p vm-backup
c
mv example.qcow2 vm-backup

mv nameofvm.xml vm-backup

За допомогою tar створіть архів диска ВМ і файлу XML.

tar -jcvfp my-vm-backup.tar.bz2 vm-backup

mv my-vm-backup.tar.bz2 /home/username/

Резервне копіювання образів диска ВМ займає багато часу. Залежно від розміру файлу це може зайняти годину або більше. Краще дозволити ПК робити свою справу. Коли резервне копіювання буде завершено, сміливо переміщуйте my-vm-backup.tar.bz2 на інший сервер, резервне копіювання в хмару тощо.

Відновлення резервних копій

Щоб відновити резервну копію, спочатку її потрібно розпакувати.

tar -xvfp my-vm-backup.tar.bz2
cd vm-backup

Використовуйте virsh для відновлення файлу XML.

sudo -s
virsh define --file /home/username/location/of/exctracted/archive/vm-backup/nameofvm.xml

Нарешті, перемістіть образ диска в каталог зображень.

mv example.qcow2 /var/lib/libvirt/images/