Як розрахувати платежі за позику в Excel за допомогою функції PMT

У світі фінансів важливо розуміти свої зобов’язання. Незалежно від того, чи ви власник бізнесу, студент чи хтось, хто хоче щось купити, знання того, як розрахувати виплати за кредитом, може кардинально змінити ситуацію.

Microsoft Excel пропонує простий інструмент для полегшення цього завдання: функцію PMT. Ця функція дозволяє розраховувати щомісячні платежі за кредитом і приймати зважені фінансові рішення.

Функція PMT в Excel

Розуміння тонкощів платежів за кредитом, наприклад, скільки ви будете платити щомісяця чи щороку, може бути складним. Microsoft Excel — це потужна платформа для фінансового аналізу, а функція PMT — один із інструментів, який спрощує розрахунок платежів за кредитом.

Функція PMT — це фінансова функція в Excel, яка повертає суму періодичного платежу за кредит або інвестицію. PMT припускає, що платежі та відсоткова ставка постійні. Хоча ви можете використовувати PMT як для ощадних рахунків, так і для позик, тут ми зосередимося на позиках. Синтаксис PMT такий:

 =PMT(rate, nper, pv, [fv], [type]) 

Де:

 • процентна ставка за кредит за кожен період.
 • nper – загальна кількість платіжних періодів.
 • pv (поточна вартість) — це основна сума.
 • fv (майбутнє значення) є необов’язковим аргументом, який зазвичай залишають порожнім або встановлюють значення 0 для позик.
 • тип також є необов’язковим і вказує час платежу (0 = кінець періоду, 1 = початок періоду).

Функція PMT надає точні результати лише тоді, коли значення ставки та nper належать до одного періоду. Наприклад, якщо ви ввели кількість щомісячних платежів у NPER, вам слід ввести щомісячний відсоток для аргументу ставки.

У випадку позик PV або поточна вартість еквівалентна від’ємній сумі позики. Позитивні значення PMT будуть додаватися до негативного PV, доки воно не дорівнюватиме нулю. Оскільки метою є погашення позики, FV або майбутня вартість за замовчуванням встановлюється на нуль, якщо залишити порожнім. Найкраще залишити останній аргумент, тип, також пустим. Більшість банків здійснюють платежі в кінці платіжних періодів, що є параметром за замовчуванням, коли введено порожнє поле.

Як використовувати PMT для розрахунку платежів за кредитом

Ви можете використовувати PMT для розрахунку суми періодних платежів у будь-якій серії платежів, включаючи кредити. Хоча PMT повертає суму платежу самостійно, за допомогою деяких простих формул і налаштувань, він також може допомогти вам обчислити інші значні значення.

Враховуючи те, що PMT приймає кілька аргументів, найкраще вводити аргументи PMT в окремі клітинки та посилатися на клітинки замість безпосереднього введення значень у функції.

Почнемо з простого прикладу в електронній таблиці вище. Припустімо, що ви хочете взяти позику на суму 15 000 доларів США з відсотками 10% річних протягом п’яти років. Відсотки та платежі підлягають сплаті в кінці кожного періоду (місяця), і ви хочете визначити, скільки вам потрібно буде платити щомісяця.

Першим кроком тут є визначення аргументів для PMT. У цьому прикладі PV буде від’ємним для суми позики (-$15 000), відсоткова ставка буде місячною ставкою (10%/12), а кількість платежів становитиме 60 місяців, що еквівалентно п’яти рокам.

З’ясувавши аргументи, ви зможете швидко розрахувати виплати кредиту за допомогою функції PMT.

 =PMT(B2/12, D2, A2) 

Якщо залишити FV і ввести пустим у цій формулі, вони встановлюються на нуль, що нам добре підходить. Ви можете пограти зі значеннями, щоб побачити, як вони впливають на платежі.

Обчисліть загальну суму платежів за кредитом

Значення PMT – це не все, що ви можете отримати щодо своєї позики. Проста формула може допомогти вам отримати чіткішу картину. Наведена нижче формула визначає загальну суму, яку ви сплатите протягом усього терміну кредиту:

=C2*D2

Ця формула множить значення PMT на NPER. Говорячи простіше, це фіксована сума платежу, помножена на кількість платежів, що дає загальну суму, яку ви заплатите.

Обчисліть загальну суму позикових відсотків

Ще одна корисна інформація — це загальний відсоток за кредитом. Це допоможе вам побачити, скільки ви заплатите банку на додаток до суми кредиту.

 =C4-ABS(A2) 

Ця формула віднімає загальну суму кредитних платежів із суми кредиту. Зауважте, що оскільки сума позики є від’ємною, формула використовує функцію ABS, щоб отримати абсолютне значення клітинки.

Використання пошуку цілі з PMT в Excel

Досі ви використовували PMT для визначення суми періодичного платежу за позику. Однак іноді ви вже можете мати на увазі конкретну суму PMT, скажімо, 500 доларів США на місяць для кредиту на 15 000 доларів США. У таких випадках ви можете використовувати функцію PMT разом із функцією пошуку цілі Excel, щоб визначити аргументи, які призведуть до бажаного PMT.

Цей метод дозволяє автоматично коригувати різні аргументи, доки ви не досягнете мети, яку ви маєте на увазі для PMT. Ось як ви можете це зробити:

 • Налаштуйте функцію PMT.
 • Перейдіть на вкладку «Дані» та виберіть «Що, якщо аналіз» у групі «Прогноз».
 • Виберіть «Пошук мети».
 • У полі «Встановити клітинку» виберіть клітинку з функцією PMT.
 • У полі «До вартості» введіть потрібний щомісячний платіж.
 • У полі Змінюючи комірку виберіть змінну, яку потрібно налаштувати (наприклад, процентну ставку).
 • Натисніть OK.
 • Excel тепер пробуватиме різні значення для клітинок, що змінюються, доки не досягне мети PMT. Ви також можете налаштувати пошук цілі, щоб змінити кілька клітинок (наприклад, відсоткову ставку та термін позики) для досягнення цілі PMT.

  Якщо ви вже визначили загальний платіж і загальний відсоток за позику, ви можете використовувати їх як цільову клітинку для Goal Seek. Однак важливо не просити Goal Seek змінити значення PMT безпосередньо, оскільки це перезапише формулу. Ви можете змінити термін і ставку кредиту, як і раніше.

  Якщо ви намагаєтеся визначити процентну ставку, ви можете скористатися функцією RATE Excel, щоб швидко її обчислити. Зауважте, що функція RATE поверне фіксовану процентну ставку; вам потрібно буде створити калькулятор для складних відсотків.

  Розуміння своїх фінансових зобов’язань має першочергове значення в сьогоднішньому швидкому економічному середовищі. З функцією PMT Excel у вас є потужний інструмент для навігації щодо складних платежів по кредитах.

  Незалежно від того, чи плануєте ви взяти іпотеку, кредит на автомобіль чи будь-які інші фінансові зобов’язання, функція PMT у поєднанні з іншими функціями Excel, як-от Goal Seek, може забезпечити ясність і впевненість у ваших фінансових рішеннях. Скористайтеся можливостями Excel і візьміть під контроль своє фінансове майбутнє.