Як розпізнати посилання на шкідливі програми та що робити, якщо ви випадково натиснули

Усі ви вже чули попередження: не натискайте невідомі посилання, оскільки це може заразити ваш пристрій шкідливим програмним забезпеченням. Незалежно від того, чи це посилання в електронному листі з невідомої вам адреси, фальшива кнопка завантаження на сайті потокової передачі або спокусливе посилання в пошуковій системі Google, ви побачите ці сумнівні посилання скрізь, коли ви в мережі. Але навіть якщо ви знаєте про небезпеку зловмисного програмного забезпечення, ви все одно можете випадково натиснути таке посилання.

У цій статті ми трохи пояснимо, що таке посилання на шкідливі програми, а потім навчимо вас як розпізнати посилання на шкідливі програми та що робити, якщо ви випадково натиснули на них.

Що означає шкідливе програмне забезпечення?

Серед менш досвідчених користувачів комп’ютерів існує деяка плутанина щодо того, що саме означає термін «зловмисне програмне забезпечення». І якщо ви користуєтеся комп’ютером протягом тривалого часу, можливо, вам більше знайомий термін «вірус». Це допомагає зрозуміти, як використовуються ці терміни, щоб ви могли зрозуміти свою безпеку.

Шкідливе програмне забезпечення означає шкідливе програмне забезпечення. Це програмне забезпечення, яке встановлено на вашому пристрої та діє проти ваших інтересів – це означає, що програмне забезпечення може використовувати ваші системні ресурси, красти ваші дані, копіювати ваші файли, намагатися вимагати у вас гроші або робити ваш пристрій частиною ботнету. . Термін зловмисне програмне забезпечення охоплює багато видів ворожого програмного забезпечення, включаючи віруси, хробаки, програми-вимагачі, шпигунські, рекламні та інші.

А вірус є особливим типом шкідливого програмного забезпечення. Це програма, яка копіює себе під час запуску та передає себе на інші пристрої в мережі, дозволяючи вірусу поширюватися та заражати інші пристрої.

Зазвичай, коли у людей виникають проблеми з комп’ютером, вони можуть сказати, що на ньому «вірус». Насправді вони, швидше за все, мають якісь інші види шкідливих програм, які спричиняють їм проблеми. Для ясності ми будемо посилатися на шкідливе програмне забезпечення, а не на віруси до кінця цієї статті.

Як виглядає шкідливе програмне забезпечення?

Оскільки термін зловмисного програмного забезпечення охоплює широкий спектр різних типів програмного забезпечення, якщо ваш пристрій заражено, він може діяти різними способами. Однією з тактик зловмисного програмного забезпечення, яка відома тим, що вона особливо хвилюється, є програма-викуп. Це програмне забезпечення, яке проникає у вашу систему і шифрує або приховує ваші файли, а потім відкриває спливаюче вікно з вимогою надіслати гроші шахраям, щоб отримати ваші файли. Цей тип зловмисного програмного забезпечення спричинив багато хаосу за останні кілька років, оскільки він поширюється між пристроями настільки швидко, що цілі мережі можуть дуже швидко заражатися.

Іншою поширеною формою шкідливого ПЗ є рекламне ПЗ. Завдяки цьому реклама проникає у ваш пристрій, наприклад, на веб-сайти або навіть у вікна програми. Це менш небезпечне, ніж інші типи шкідливих програм, але все одно дуже дратує. Сумнозвісні панелі інструментів браузера, які були скрізь 10 років тому, є прикладом такого роду шкідливих програм. Вони можуть переспрямовувати пошукові запити браузера до іншої пошукової системи, відкривати вкладки рекламних сторінок або додавати банери на веб-сторінки, які ви відвідуєте.

Однією з причин для занепокоєння є те, що ви можете навіть не підозрювати, що ваш пристрій заражено. Іноді шкідливе програмне забезпечення буде залишатися у фоновому режимі, коли ви використовуєте свій пристрій і споживаєте системні ресурси, роблячи щось підступне, наприклад, розсилаючи спам з вашого пристрою, використовуючи пристрій для майнінгу криптовалюти або шахрайство з рекламою. Але якщо ви не знаєте, як переглядати ваші системні процеси, ви можете цього навіть не помітити. Шпигунське програмне забезпечення – це тип зловмисного програмного забезпечення, яке збирає дані з вашого пристрою (включаючи ваші паролі) і надсилає ці дані назад шахраям. Ознакою зараження зловмисним програмним забезпеченням є те, що ваш пристрій починає набагато повільніше запускатися та завантажувати програмне забезпечення чи веб-сторінки. Ваш пристрій також може нагріватися, якщо він мобільний. Однак сповільнення все одно відбувається з пристроями з часом, тому може бути важко визначити, чи ваш пристрій заражений, чи просто старіє.

  Приховування міні-панелі інструментів в Office 2013

Які пристрої вразливі до шкідливих програм?

Пристрої у вашому домі, які найімовірніше можуть бути заражені зловмисним програмним забезпеченням, — це ваш персональний комп’ютер, телефон або планшет. Персональний комп’ютер – це ваш настільний комп’ютер або ноутбук, який може працювати під керуванням Windows, Mac OS або Linux. Усі ці операційні системи мають обмеження безпеки, про які слід знати.

Можливо, ви вже давно чули, що «Маки не заражають шкідливих програм» або що ви не можете заразити комп’ютер Linux зловмисним програмним забезпеченням. Хоча раніше було правдою, що було менше шкідливих програм, написаних для користувачів Mac і Linux, ніж користувачів Windows, будь-який домашній комп’ютер завжди міг бути заражений шкідливим програмним забезпеченням. Насправді, оскільки Linux і, зокрема, Mac стали все більш популярними, тепер створюється більше шкідливих програм, які також спрямовані на ці операційні системи.

Оскільки мобільні телефони та планшети стали все більш популярними, тепер вони також часто стають мішенню шкідливих програм. Android та iOS – це дві дуже часто використовувані мобільні операційні системи, які також уразливі до шкідливих програм.

Як ваш пристрій заражається шкідливим програмним забезпеченням?

Все це звучить дуже тривожно, проте ви можете уникнути переважної більшості шкідливих програм, обережно клацаючи. Як правило, зловмисне програмне забезпечення потрапляє на ваш пристрій, коли ви дозволяєте ненадійному сайту або програмі запустити файл інсталятора для вашої операційної системи. Наприклад, якщо ви відвідуєте потоковий або торрент-сайт, ви часто побачите кнопки під файлами, які вам дійсно потрібні, на кшталт «Завантажити у форматі HD зараз!». Ці кнопки не є частиною веб-сайту, але насправді намагаються заразити ваш комп’ютер шкідливим програмним забезпеченням. Якщо ви натиснете кнопку, він спробує встановити шкідливе програмне забезпечення на ваш комп’ютер.

Іншим поширеним способом поширення шкідливого програмного забезпечення є посилання в електронних листах. Якщо ви бачите у своїй скриньці електронний лист від невідомого користувача, краще взагалі не відкривати лист. Але якщо ви відкриєте його, точно не натискайте жодних посилань у електронному листі, оскільки це, ймовірно, будуть посилання для завантаження шкідливого програмного забезпечення. Крім того, не відкривайте вкладення від невідомих відправників, оскільки вкладення можуть приховувати посилання на шкідливі програми навіть у тому, що виглядає безпечним, як-от документ PowerPoint або PDF.

Як розпізнати посилання на шкідливі програми?

Як ми вже говорили раніше, ви завжди повинні враховувати джерело посилання, перш ніж натискати його. Якщо джерелом посилання є невідома адреса електронної пошти, небажане повідомлення у ваших повідомленнях у Facebook від когось, кого ви не знаєте, або твіт від невідомого користувача без підписників, то, ймовірно, це посилання на шкідливе програмне забезпечення.

Ви також повинні бути обережними зі скороченими URL-адресами. Скорочення URL-адрес стало популярним через обмеження символів у Twitter та інших платформах – тому, коли користувачі хотіли додати посилання до твіту, але не займали занадто багато місця, вони використовували скорочувач URL-адрес. Таким чином, довге посилання, наприклад:

https://www.wdzwdz.com/category/vpn/

скорочується до коротшого посилання, наприклад:

https://goo.gl/GMSWJE

Проблема в тому, що це дозволяє легко приховати шкідливе посилання. Якщо ви побачили таке посилання:

https://www.dodgysite.to/spam/dubioussoftware.exe

тоді ви будете знати, що не натискайте його. Але якщо URL-адресу скорочено, ви не зможете сказати.

  Як скинути заводські налаштування маршрутизатора

Якщо ви не впевнені щодо скороченого посилання, яке ви знайшли, спробуйте підключити його до сайту перевірки, наприклад https://checkshorturl.com щоб перевірити, чи це безпечно, перш ніж натиснути. Ви також можете використовувати інструмент перевірки репутації веб-сайту, наприклад https://www.urlvoid.com/ щоб перевірити, чи відомо посилання, яке ви знайдете, сумнівне чи ні.

Що робити, якщо ви натискаєте посилання на зловмисне програмне забезпечення

Можливо, ви випадково натиснули посилання, яке вважаєте підозрілим. Це нормально, такі речі трапляються. Але ви повинні зробити наступні кроки, щоб захистити себе від шкідливого програмного забезпечення:

Залишайся спокійним. Вам не потрібно панікувати. Якщо ви натиснули лише одне посилання на зловмисне програмне забезпечення, то, швидше за все, у вас все в порядку. Просто виконайте наступні дії, щоб переконатися.
Від’єднайтеся від Інтернету. Шкідливе програмне забезпечення може поширюватися з вашого пристрою на інші пристрої у вашій мережі та спілкуватися через Інтернет. Отже, якщо ви думаєте, що маєте справу із зараженням зловмисним програмним забезпеченням, перше, що потрібно зробити, це перевести свій пристрій у автономний режим. Ви можете зробити це, від’єднавши кабель для дротового Інтернету або вимкнувши Wi-Fi і мобільні дані на пристрої Wi-Fi.
Використовуйте диспетчер завдань, щоб закрити ваш браузер. Ви хочете піти з сайту зі зловмисним програмним забезпеченням і знищити всі процеси, які він може виконувати на вашому пристрої. Найкращий спосіб зробити це – скористатися диспетчером завдань на вашому пристрої, щоб закрити ваш браузер.
Відхилити будь-які завантаження, які намагаються почати. Коли ви натискаєте посилання на зловмисне програмне забезпечення, ви потрапляєте на веб-сторінку, де, ймовірно, почнеться автоматичне завантаження. Ви не повинні дозволяти вашому перегляду автоматично завантажувати файли, тому браузер зазвичай запитує вас, чи хочете ви завантажити файл. Якщо натиснути кнопку «Скасувати», завантаження не запуститься, і ви, ймовірно, у безпеці.
Якщо ви завантажили файл, не відкривайте його. Ви маєте отримати попередження, якщо ваш браузер намагається запустити файл .exe або інший потенційно небезпечний тип файлу. Скасуйте автозапуск і негайно видаліть файл.
Знову відкрийте браузер. Однією з проблем, яка може виникнути, є те, що веб-сторінки зі зловмисним програмним забезпеченням не дозволяють вам закрити їх за допомогою Javascript. Ви можете припинити роботу браузера в диспетчері завдань, але коли ви знову відкриєте браузер, ваші вкладки запам’ятаються, а сторінка зловмисного програмного забезпечення знову відкриється. Щоб цього не сталося, знову відкрийте браузер, поки ви все ще відключені від Інтернету. Таким чином, ви можете закрити вкладку із сайтом шкідливого програмного забезпечення, перш ніж він зможе підключитися до Інтернету та відобразити шкідливий Javascript.
Очистіть кеш. Щоб позбутися будь-яких застарілих файлів із відвідування сайту зловмисного програмного забезпечення, очистіть кеш браузера.
Запустіть перевірку шкідливого програмного забезпечення. Щоб перевірити, чи був ваш пристрій заражений зловмисним програмним забезпеченням, і очистити його, якщо він заражений, негайно скористайтеся утилітою для сканування шкідливих програм. Існує багато варіантів сканерів шкідливих програм, але Malwarebytes є популярним інструментом, який ви можете отримати безкоштовно.
Користувачі Android: запустіть сканер root-кіта. Якщо ви використовуєте Android, ви можете зробити додатковий крок і запустити сканер root-кіту, щоб просто бути впевненим, що ви виявили всі потенційні шкідливі програми.
Використовуйте захист від шкідливих програм у режимі реального часу. Щоб запобігти проблемам у майбутньому, ви повинні отримати програмне забезпечення для захисту від шкідливих програм із захистом у режимі реального часу, яке відверне більшість спроб встановлення зловмисного програмного забезпечення. Однак пам’ятайте, що ваше програмне забезпечення є точним лише настільки, наскільки його останнє оновлення. Обов’язково регулярно оновлюйте операційну систему та програмне забезпечення для захисту від шкідливих програм, щоб захистити вас від останніх загроз.

Використовуйте VPN, щоб залишатися в безпеці в Інтернеті

Ще одна хороша практика безпеки, яку потрібно використовувати, — це використання VPN, коли ви виходите в Інтернет. Це працює шляхом шифрування всіх даних, які ваш пристрій надсилає через Інтернет, щоб інші люди не могли побачити або вкрасти ваші дані. Це особливо важливо, коли ви використовуєте загальнодоступні мережі Wi-Fi, як-от ті, які ви знайдете в бібліотеках або в аеропорту, оскільки деякі типи зловмисного програмного забезпечення призначені для націлювання на людей, які використовують ці точки доступу в Інтернеті. Крім того, VPN захистить вас від таких проблем, як крадіжка особистих даних, захистивши ваші дані, щоб вони не були доступні для інших.

  Як менеджер паролів захищає вас від фішингу

Однак пам’ятайте, що зазвичай VPN не захистить вас від шкідливого програмного забезпечення, якщо ви натискаєте посилання на шкідливі програми. Найкраще мати як програмне забезпечення для захисту від шкідливих програм у реальному часі, так і VPN, які ви використовуєте разом для оптимального захисту в Інтернеті.

Наші рекомендовані VPN

Є два VPN-провайдери, яких ми особливо рекомендуємо, щоб захистити вас, коли ви переходите в Інтернет:

1. ExpressVPN

ExpressVPN – це надзвичайно популярна VPN, яка охоплює всі основні принципи: швидкість, простоту використання та високий рівень безпеки. Щоб зберегти ваші дані в безпеці та конфіденційності, служба використовує міцне 256-бітне шифрування та політику без реєстрації, а також у програмному забезпеченні є додаткові параметри безпеки, як-от захист від витоку DNS, перемикач знищення та перевірка IP-адрес.

З’єднання надзвичайно швидкі, а мережа серверів велика, охоплюючи 1500 серверів у 94 різних країнах. Програмне забезпечення просте у використанні і доступне для пристроїв під керуванням Windows, Mac OS, Linux і Android, а також деяких ігрових консолей і смарт-телевізій. Існують також розширення для браузера, доступні для Google Chrome, Mozilla Firefox та Apple Safari.

Плюси
Розблокує американські Netflix, BBC iPlayer та інші потокові сервіси
Швидка подача з мінімальною втратою швидкості
Дуже простий і легкий у використанні
Сувора політика без реєстрації особистої інформації
Чудова підтримка (чат 24/7).

Мінуси
Параметри конфігурації досвідчених користувачів.

Прочитайте наш повний огляд ExpressVPN тут.

2. NordVPN

NordVPN — це найкращий VPN для конфіденційності та безпеки. VPN має важливі функції безпеки, як-от використання 256-бітного шифрування і політику без реєстрації, а також спеціальні сервери, які надають вам додаткові функції безпеки, як-от анти DDoS, подвійний VPN і цибуля через VPN. Ця послуга є особливою, тому що на додаток до VPN є також параметр CyberSec, який ви можете ввімкнути. Цей пакет кібербезпеки захистить вас від шкідливих програм, фішингу та інших загроз. Вам просто потрібно ввімкнути перемикач CyberSec в налаштуваннях, і ви будете в безпеці від зловмисного програмного забезпечення під час використання VPN.

З’єднання досить швидкі для завантаження або потокової передачі великих файлів, і є багато доступних серверів – понад 3500 у 60 різних країнах. Програмне забезпечення можна встановити на пристрої під керуванням Windows, Mac OS, Linux, iOS, Chrome OS, Android або Windows Phone.

Плюси
Сервери, оптимізовані для розблокування Netflix
Великий парк серверів із понад 5400 різних серверів
Дозволяє кілька підключень (6 пристроїв)
«Подвійний» захист даних
Цілодобова підтримка в чаті.

Мінуси
Деякі сервери можуть бути повільними і ненадійними
Додатки іноді можуть повільно підключатися.

Прочитайте наш повний огляд NordVPN тут.

Висновок

Шкідливе програмне забезпечення є поширеною проблемою, яка може викликати що завгодно: від незначного роздратування, пов’язаного з показом додаткової реклами на веб-сторінках, до повного хаосу, коли всі ваші файли зашифровано та викуплено. Однак, якщо ви вживете елементарних заходів безпеки, ви зможете захистити себе. Ніколи не натискайте посилання з невідомих джерел і не завантажуйте невідомі файли, особливо якщо це інсталятори, як-от файл .exe. Якщо ви випадково натиснули посилання на зловмисне програмне забезпечення, відключіть його від Інтернету, закрийте веб-переглядач і відхиліть будь-які завантаження, які намагаються почати, і запустіть перевірку зловмисного програмного забезпечення. Також використовуйте як програмне забезпечення для захисту від шкідливих програм у режимі реального часу, так і VPN у поєднанні для найкращої безпеки.

Чи був у вас досвід зараження шкідливим програмним забезпеченням на вашому пристрої? Як ти від нього позбувся? Розкажіть нам про свій досвід у коментарях нижче.