Як отримати технічні характеристики системи для ПК з Linux

| | 0 Comments| 9:38 AM
Categories:

Одним із недоліків використання Linux є те, що іноді немає легкого способу знайти системну інформацію. Це твердження особливо вірно, коли справа доходить до пошуку системних специфікацій для ПК з Linux. Багато середовищ робочого столу в Linux мають різні способи перегляду цієї інформації. Крім того, різні сторонні програми допомагають користувачам знайти специфікацію їх системи.

Для нового користувача, який хоче знайти назву свого процесора, тип оперативної пам’яті чи встановлену модель відеокарти, це може бути досить неприємним. Саме через цей прикрий факт; ми розглянемо всі способи легкого отримання системних специфікацій для ПК з Linux.

Neofetch і Screenfetch

Швидкий спосіб отримати детальне зчитування всього вашого ПК з Linux – це використовувати інструмент «системна інформація». Це програми на базі терміналів, які запускаються однією командою і можуть дати детальне зчитування всього: від типу процесора, встановленого (і використовуваного) оперативної пам’яті, версії ОС, версії ядра Linux, терміналу. оболонка та багато іншого.

Щоб використовувати одну з цих програм, вам спочатку потрібно її інсталювати. Відкрийте термінал і введіть команди, щоб почати. І Neofetch, і Screenfetch можна встановити в більшості дистрибутивів Linux. Знайдіть у диспетчері пакунків обидва, і ви обов’язково знайдете принаймні один.

Ubuntu

sudo apt install neofetch

або

sudo apt install screenfetch

Debian

sudo apt-get install neofetch

або

sudo apt-get install screenfetch

Arch Linux

sudo pacman -S neofetch

або

sudo pacman -S screenfetch

Fedora

sudo dnf install neofetch

або

sudo dnf install screenfetch

OpenSUSE

sudo zypper install screenfetch


Отримайте технічні характеристики системи за допомогою Neofetch

Щоб отримати доступ до системної інформації через програму Neofetch, відкрийте вікно терміналу. Усередині терміналу викличте програму:

  4 найкращих клієнта Github для Linux

neofetch

Дайте йому пару секунд, і ви побачите повне зчитування всього вашого ПК з Linux з детальною інформацією про ЦП, графічний процесор, оперативну пам’ять тощо.

Отримайте технічні характеристики системи за допомогою Screenfetch

Screenfetch дуже схожий на Neofetch, хоча виглядає не так добре. Щоб отримати специфікації системи для ПК з ОС Linux з цією програмою, відкрийте вікно терміналу та викличте програму.

screenfetch

Як і Neofetch, Screenfetch займе кілька секунд, щоб зібрати системну інформацію. Після завершення програма роздрукує детальну інформацію про всю вашу систему Linux.

Отримання технічних характеристик системи по-старому

Такі програми, як Neofetch і Screenfetch, корисні, але це не єдиний спосіб отримати детальну інформацію на вашому ПК з Linux. Виявилося, що більшість систем Linux мають файли, до яких може отримати доступ будь-який користувач для перегляду системної інформації. У цьому розділі посібника ми розповімо, як отримати цю інформацію та швидко зберегти її для пізніше.

  Як налаштувати папки в Linux за допомогою кольору папки

Давайте почнемо з пошуку інформації про процесор в Linux. У терміналі запустіть:

lscpu

Команда lscpu може показати інформацію про все, що потрібно знати щодо вашого ЦП, кількості ядер, швидкості, моделі ЦП тощо. Потрібно зберегти цю інформацію на потім? Спробуйте запустити його у файл.

lscpu >> ~/cpu-info.txt

Наступний інструмент, lshw, може показати інформацію про ваш процесор, а також про багато іншого обладнання. Просто запустіть lshw в терміналі, щоб отримати список інформації.

Якщо ви хочете виділити конкретне обладнання зі списку, об’єднайте його з -клас.

Наприклад, щоб переглянути обсяг оперативної пам’яті на комп’ютері, виконайте:

sudo lshw -class memory

Потрібно розділити типи сховища на вашому ПК з Linux? Немає проблем, використовуйте сховище -class.

sudo lshw -class storage

Щоб зберегти весь вихід lshw у текстовий файл, виконайте:

sudo lshw -class classname >> /home/username/Desktop/lshw-classname-info.txt

або

sudo lshw >> /home/username/Desktop/lshw.txt

Інформація про апаратне забезпечення стосується не лише внутрішніх компонентів, таких як центральний процесор тощо. Є також шина USB та шина PCI. Щоб переглянути інформацію, пов’язану з цими двома областями, вам потрібно буде використовувати як lsusb, так і lspci. Почнемо з інструменту PCI.

Використання команди lspci дуже схоже на інші інструменти на основі списків у цьому списку. Щоб переглянути повне зчитування кожного пристрою PCI, підключеного до вашого ПК Linux, виконайте:

  Як зробити Linux схожим на macOS

lspci

Ви помітите досить багато різних пристроїв PCI, тому, щоб полегшити сортування, розгляньте можливість додавання до нього команди more.

lspci | more

За допомогою клавіші Enter переміщуйтеся по списку.

Потрібно виділити певний предмет? Використовуйте grep. Наприклад, щоб відокремити графічний процесор Nvidia PCI у списку, ви повинні зробити:

lscpi | grep NVIDIA

Щоб зберегти весь результат цієї команди у файл, виконайте цю команду.

lspci >> ~/lspci-list.txt

Нарешті, USB-пристрої. Використання lsusb дуже схоже на команду lspci, тому не потрібно багато додаткової інформації. Щоб переглянути USB-пристрої у довгому списку, спробуйте виконати команду самостійно:

lsusb

Щоб полегшити навігацію по списку, додайте більше в кінці.

lsusb | more

Ізолюйте різні USB-пристрої у списку за допомогою grep:

lsusb | grep "USB NAME"

Збережіть все у файл за допомогою:

lsusb >> ~/lsusb-info.txt

Якщо ви віддаєте перевагу використовувати інструмент, який має графічний інтерфейс для перегляду характеристик вашої системи, спробуйте Stacer.