Як оптимізувати SSD на Linux

| | 0 Comments| 2:48 PM
Categories:

Сьогодні SSD отримують все більше підтримки для Linux, і все більше і більше користувачів отримують їх у руках. Незважаючи на це, не багато користувачів Linux знають, яку правильну файлову систему вони повинні використовувати, як працює файлова система TRIM або навіть чому їм слід бути обережними при читанні/записі. Ось чому в цій статті ми розглянемо все, що потрібно знати про оптимізацію SSD в Linux. Ми розглянемо найкращі файлові системи для використання. На додаток до цього ми розповімо, як увімкнути TRIM та багато іншого!
ПОВІДОМЛЕННЯ СПОЙЛЕРА: прокрутіть униз і перегляньте відеоурок у кінці цієї статті.

Файлова система для SSD

Твердотільні накопичувачі дуже сучасні. Вони використовують переваги технології NAND, щоб гарантувати, що ваші дані зчитуються та записуються якнайшвидше. Саме завдяки такій швидкості твердотільні накопичувачі, як правило, дуже швидкі, незалежно від типу файлової системи, яку ви використовуєте. Тим не менш, якщо ви хочете отримати максимальну віддачу від вашого SSD в Linux, найкраще вибрати для нього найкращу файлову систему. Давайте розглянемо файлові системи, доступні для Linux, і обговоримо, які з них найкраще використовувати на SSD.

Розширений 4

Файлова система Extended 4 є файловою системою вибору для більшості дистрибутивів Linux не без причини. Він надійний і має досить хороші характеристики для різних випадків використання. Ext4, як правило, є «універсальною» файловою системою, що означає, що очікується, що вона буде використовуватися на різних пристроях зберігання даних. Він спеціально розроблений не тільки для SSD, але нехай вас це не лякає. Він має багато покращень спеціально для власників SSD, як-от підтримка TRIM, а також функції, які дозволяють зменшити кількість читання/запису, щоб збільшити термін служби.

  Як отримати доступ до вашого pCloud Drive в Linux

Якщо ви не впевнені, що ви хочете отримати від свого SSD, скористайтеся цією файловою системою. Він добре закруглений і виконає роботу.

XFS

Файлова система XFS – це старіша файлова система з великою кількістю різних варіантів використання. Як і Ext4, файлова система XFS підтримує такі речі, як TRIM, що забезпечить здоров’я вашого SSD в Linux. На додаток до цього, він має деякі дійсно чудові функції, включаючи інструмент дефрагментації файлової системи та можливість вимкнути журналювання файлової системи (що важливо, коли намагаєтеся максимально збільшити термін служби вашого SSD).

Загалом, XFS — чудова файлова система для SSD, якщо ви хочете отримати максимальну продуктивність. Файлову систему XFS можна вибрати з більшості інструментів встановлення дистрибутива Linux.

Увімкнути підтримку TRIM

FS-TRIM – це інструмент для файлових систем, який проходить і відкидає невикористані блоки. Через природу флеш-пам’яті та NAND загалом, чим більше блоків з’являється, тим повільнішим може стати SSD з часом. Увімкнення цієї функції дуже важливо для працездатності твердотільного накопичувача.

  Як запустити Linux на iPad

Здебільшого, дистрибутиви Linux (наприклад, Ubuntu тощо) дозволять це для вас. Однак не кожен дистрибутив Linux створений однаково, а деякі не вмикають цю функцію за замовчуванням. Ось як це зробити:

Ubuntu

sudo apt install util-linux

Debian

sudo apt-get install util-linux

Arch Linux

sudo pacman -S util-linux

Fedora

sudo dnf install util-linux

OpenSUSE

sudo zypper install util-linux

Встановивши програмне забезпечення util, увімкніть служби systemd, щоб забезпечити запуск FS-TRIM.

sudo systemctl enable fstrim.service
sudo systemctl enable fstrim.timer

Потім відразу запустіть дві служби за допомогою systemctl start.

sudo systemctl start fstrim.service
sudo systemctl start fstrim.timer

Зменште читання та запис на SSD

Твердотільні накопичувачі не працюють так само, як традиційний жорсткий диск, що обертається. На відміну від дисків RPM, SSD мають обмежену кількість записів, які вони можуть виконувати. Як тільки користувач досягне максимально можливого запису, накопичувач стане доступним лише для читання і почне виходити з ладу (або ще гірше). Щоб пом’якшити це, виконайте наступне.

По-перше, не створюйте розділ підкачки на своєму SSD. Надання цілого розділу для заміни на SSD означає, що твердотільний накопичувач постійно зчитує та записує дані. Це може швидко погіршити здоров’я та термін служби накопичувача. Замість цього подумайте про створення файлу підкачки або взагалі відмовитися від підкачки.

Використання файлу підкачки, а не розділу, все ще викликає сумніви, але в кінцевому підсумку це буде краще, оскільки файл підкачки все ще є лише файлом, а не цілим розділом, який може використовувати система. Крім того, файли підкачки легко вимкнути та ввімкнути. Користувач може легко ввімкнути підкачку, коли це необхідно, і вимкнути її відразу, коли закінчить, змінити її розмір тощо. Розділи підкачки менш гнучкі.

  4 найкращі альтернативи Libre Office на Linux

Ще одна хороша практика для пом’якшення читання/запису на вашому SSD – це вимкнути журналювання у вашій файловій системі. Це не критично, але якщо ви це зробите, ви будете читати/писати значно менше. Для цього знайдіть у керівництві вашого дистрибутива Linux будь-яку інформацію про це, що стосується вашої операційної системи.

Нарешті, завжди намагайтеся оновити мікропрограмне забезпечення вашого SSD. Вірте чи ні, але SSD-накопичувачі отримують оновлення, як і будь-який інший компонент вашого ПК. Якщо ви не оновлюєте мікропрограму, ви упускаєте вдосконалення від виробника, які роблять його ефективнішим, менше читають/записують і краще обробляють дані. Щоб оновити мікропрограмне забезпечення вашого накопичувача, краще звернутися до посібника, який постачається з SSD. Крім того, знайдіть веб-сайт виробника або перегляньте Wiki вашого дистрибутива Linux, щоб отримати інструкції.