Як нова афера WhatsApp може коштувати тисячі ваших близьких

Якщо ви отримуєте повідомлення WhatsApp від друга або члена сім’ї з проханням надати велику суму грошей, будьте обережні, перш ніж щось надсилати. Шахрайство на основі WhatsApp шириться, і воно вже принесло шахраям сотні тисяч доларів із кишень невинних людей.

Давайте дослідимо це шахрайство WhatsApp, як воно працює та як ви можете бути в безпеці.

Що відбувається з користувачами WhatsApp?

Як повідомляє The Straits Timesбули повідомлення про низку шахрайських дій у WhatsApp, які спостерігали сплеск активності протягом листопада 2023 року. Це шахрайство полягає в тому, що людей обманом змушують думати, що вони отримують повідомлення від коханої людини, а потім просять у них гроші для вирішення надзвичайної ситуації, яка не не існує.

Лише на початку листопада 2023 року надійшло 237 повідомлень про жертви цієї афери, а шахраї заробили 606 000 доларів США. Найгірше те, що жертва може навіть не усвідомити, що її ошукали, аж через кілька тижнів чи місяців.

Як працює шахрайство WhatsApp

У цьому конкретному шахрайстві шахраї поєднують дві вже відомі шахрайства в одну: фальшивий результат WhatsApp Web Google і соціальну інженерію.

1. Фальшивий результат WhatsApp Web Google

Шахрайство починається з того, що шахрай розміщує рекламу підробленої веб-сторінки WhatsApp у Google. На жаль, шахраї можуть додавати підроблені клони веб-сайтів до реклами в Пошуку Google, тому, коли жертва шукає WhatsApp Web, підроблена версія веб-сайту WhatsApp від шахрая з’являється на першому місці.

Якщо хтось натисне цей фальшивий веб-результат WhatsApp, це призведе до схожого, який попросить користувача відсканувати QR-код, як це робить законний веб-сайт WhatsApp. Коли жертва сканує підроблений QR-код, він надає шахраю доступ до свого облікового запису WhatsApp.

Після того, як шахрай увійшов до облікового запису жертви в WhatsApp, він може почати обмінюватися повідомленнями з друзями та родиною жертви. Тут шахрай створить історію про те, чому контакт повинен надіслати велику суму грошей. Це може бути невідкладна медична допомога, прострочена орендна плата, жертва пограбування або будь-що, що може придумати шахрай.

Якщо контакт погоджується, шахрай каже надіслати гроші на його банківський рахунок. Контактна особа вважає, що допомагає другові чи члену сім’ї, які перебувають у скрутному фінансовому стані, але насправді вони набивають кишені шахрая.

Якщо шахрай вийде з облікового запису досить швидко, ні особа, яку зламали, ні особа, яка надіслала гроші, не зрозуміють, що шахрайство взагалі сталося. Це може виявитися лише тоді, коли особа, яка заплатила, підніме це як тему для розмови пізніше.

Як уникнути цього шахрайства WhatsApp

На щастя, найкращий захист від цього шахрайства — знати про його існування. Поки одна особа в рівнянні розуміє, як працює шахрайство, вона може самостійно перешкодити шахраю вкрасти гроші.

1. Як уникнути фальшивих веб-клонів WhatsApp

Найпростіший спосіб ухилитися від веб-клонів WhatsApp – це взагалі уникати Google. Замість того, щоб шукати веб-сторінку в Google, ви можете перейти до web.whatsapp.com і увійдіть там. Це URL-адреса, яку легко запам’ятати, але якщо ви боїтеся, що можете її забути, додайте веб-сайт у закладки на потім.

Якщо ви надаєте перевагу пошуковій системі для пошуку WhatsApp Web, завжди переконайтеся, що ви натискаєте результат пошуку, а не оголошення. Для цього перевірте URL-адресу під результатом пошуку; якщо там сказано, що це йде до web.whatsapp.comце законно.

2. Як уникнути оплати WhatsApp шахраю

Навіть якщо обліковий запис зламано, ще не все втрачено. Якщо всі, з ким контактував шахрай, знають про шахрайство, вони можуть відмовитися платити й залишити шахрая без грошей.

По-перше, зверніть увагу, якщо хтось із ваших близьких контактів починає зв’язуватися з вами «дивним» способом. Можливо, вони друкують іншим стилем, неправильно пишуть слова, які ніколи б не помилилися, або взагалі просто звучать «неправильно». Це хороший знак того, що людина, з якою ви розмовляєте, не той, за кого себе видає; не натискайте жодних посилань, які вони вам надсилають, і точно не надсилайте їм грошей.

Якщо ви хвилюєтеся, що справді розмовляєте зі справжньою людиною, якій може знадобитися ваша допомога, спробуйте зв’язатися з нею за допомогою методу за межами WhatsApp. Якщо вони підтвердять, що їх зламали, скажіть їм виконати кроки щодо того, що ви повинні робити, якщо ваш обліковий запис WhatsApp зламано.

Захищайтеся від шахрайства WhatsApp

Хоча ця афера може здатися страшною, вона ефективна, лише якщо жертви не знають про аферу заздалегідь. Тепер, коли ви знаєте основи, ви можете застосувати ці поради в реальному світі та не дати шахраям гроші.