Як запобігти вразливості ін’єкції команд ОС?

Впровадження команд ОС є серйозною загрозою безпеці.

Ін’єкційні атаки відбуваються, коли зловмисник може впровадити шкідливий код у програму чи систему таким чином, щоб вони могли виконувати несанкціоновані дії.

Деякі приклади ін’єкційних атак включають ін’єкцію SQL, міжсайтовий сценарій, ін’єкцію команди та ін’єкцію LDAP і XPath.

Наслідки успішної ін’єкційної атаки можуть бути серйозними, включаючи несанкціонований доступ до конфіденційних даних, компрометацію системи та можливість виконання подальших атак на систему чи мережу.

У цій статті мова піде про атаку ін’єкції команд і методи її запобігання.

Давайте розпочнемо!

Що таке впровадження команд ОС?

Ін’єкція команд ОС, також відома як ін’єкція оболонки, — це тип уразливості безпеки, який виникає, коли зловмисник може ввести довільні команди в систему через вразливу програму.

Зловмисник може виконувати ці команди в базовій операційній системі з тими ж привілеями, що й програма, що може призвести до широкого спектру шкідливих дій, таких як викрадення даних, виконання довільного коду та компрометація системи.

Як це працює?

Джерело зображення: Wallarm

Ін’єкція команд ОС працює, використовуючи вразливість у тому, як система обробляє введені користувачем дані. У більшості випадків уразливість виникає через відсутність належної перевірки, дезінфекції або уникнення введених користувачем даних перед тим, як їх буде передано системній оболонці для виконання.

Ось як це зазвичай працює:

  • По-перше, зловмисник визначає цільову систему, яка є вразливою до впровадження команди. Це може бути веб-додаток, окрема програма або будь-яка інша система, яка дозволяє виконувати команди оболонки на основі введення користувача.
  • Зловмисник створює зловмисне корисне навантаження, яке містить команди оболонки, які вони хочуть виконати в цільовій системі. Це корисне навантаження зазвичай призначене для обходу будь-якої перевірки вхідних даних, яку може мати цільова система.
  • Потім зловмисник надсилає зловмисне корисне навантаження в цільову систему через поле форми, параметр URL-адреси або інший механізм введення.
  • Цільова система приймає дані користувача та передає їх до оболонки для виконання.
  • Припустімо, що система не перевіряє або не очищає вхід належним чином. У цьому випадку ці команди оболонки виконуються в цільовій системі, і зловмисник може отримати доступ до конфіденційної інформації, змінити та видалити файли або отримати неавторизований доступ до цільової системи.
  Як оптимізувати PDF-файли, експортовані з MS Word

Приклад введення команди

Уявіть собі веб-додаток, який приймає ім’я хоста або IP-адресу, надане користувачем, і перевіряє його доступність. Програма вразлива до ін’єкції команд, якщо вона не може належним чином перевірити та дезінфікувати введені користувачем дані.

Зловмисник може скористатися цією вразливістю, ввівши корисне навантаження.

127.0.0.1 ; cat /etc/passwd

Коли веб-програма запускає команду ping із цим корисним навантаженням, вона фактично виконає дві команди.

Перша команда «ping 127.0.0.1» буде виконана належним чином і поверне результати команди ping.

Однак крапка з комою (;) після «cat /etc/passwd» дозволяє зловмиснику ввести додаткову команду, яка читатиме вміст файлу /etc/passwd, який містить конфіденційну інформацію про користувачів системи та їхні паролі.

Ось чому впровадження команди вважається серйозною загрозою безпеці.

Вплив уразливості впровадження команди

Впровадження команди є серйозною вразливістю безпеки, яка може мати серйозні наслідки як для системи, так і для її користувачів. Деякі з них:

  Як примусово видалити субтитри на Netflix

Крадіжка даних

Зловмисники можуть викрасти конфіденційну інформацію, таку як паролі та конфіденційні дані, виконуючи команди, які читають та викрадають конфіденційні файли.

Виконання довільного коду

Зловмисники можуть виконувати довільний код у вразливій системі, що дозволяє їм отримати повний контроль над системою та виконувати шкідливі дії, такі як встановлення шкідливого програмного забезпечення або створення нових облікових записів користувачів.

Системний компроміс

Атака впровадження команд ОС може скомпрометувати всю систему, зробивши її вразливою для подальших атак або виводячи з ладу.

Шкода репутації

Це також може негативно вплинути на репутацію постраждалої організації або веб-сайту.

Важливо вжити відповідних заходів для запобігання атакам ін’єкцій, належним чином перевіряючи введені користувачем дані та використовуючи безпечні методи кодування.

Як виявити вразливість впровадження команд ОС?

Існує кілька способів виявити вразливості ін’єкції команд ОС, зокрема:

Огляд коду

Перегляд вихідного коду програми може допомогти виявити випадки, коли введення користувача використовується безпосередньо в командах ОС. Це часто вказує на потенційну вразливість.

Тестування на проникнення

Тестування на проникнення передбачає імітацію дій зловмисника для виявлення вразливостей у програмі. Це може включати спробу введення зловмисних команд у програму, щоб перевірити, чи є вона вразливою до атаки введення команди чи ні.

Інструменти сканування

Існує кілька інструментів сканування безпеки, спеціально розроблених для виявлення вразливостей у програмах, зокрема вразливості впровадження команд. Ці інструменти працюють шляхом автоматичного тестування програми на потенційні експлойти.

Аналіз журналу

Моніторинг журналів програми може допомогти виявити випадки, коли зловмисники могли спробувати ввести команди в програму. Це може допомогти виявити будь-які потенційні вразливості, які необхідно усунути.

Важливо зауважити, що просто виявити вразливість недостатньо. Щоб захистити програму та її користувачів, ви повинні негайно визначити пріоритети та усунути виявлені вразливості.

  Scala проти Java: відмінності та подібності

Як запобігти атакам ін’єкції команд ОС?

Атаки впровадження команд ОС можна запобігти, дотримуючись цих найкращих практик:

Перевірка та санітарна обробка введених даних

Перевірте весь введений користувачем текст, щоб переконатися, що він не містить зловмисного корисного навантаження.

Це можна зробити, використовуючи білий список дозволених символів, перевіряючи довжину введених користувачем даних і кодуючи або екрануючи спеціальні символи у введених користувачами перед передачею в оболонку.

Використовуйте параметризовані команди

Замість того, щоб створювати команди оболонки з недезінфікованого введення користувача, використовуйте параметризовані команди, які передають введення користувача як параметри, а не як частину командного рядка. Це зменшує ризик атак із впровадженням команд.

Уникайте виконання команд оболонки з високими привілеями

Можливість успішної атаки ін’єкції команд збільшується, якщо команди оболонки виконуються з правами root або вище. Команди оболонки повинні мати лише права, необхідні для виконання призначеної функції.

Запровадження обробки помилок і винятків

Застосуйте обробку помилок і винятків, щоб виявляти та уникати ін’єкційних атак, визначаючи та реєструючи незвичну поведінку, як-от неочікуваний результат або збої.

Проводьте регулярне тестування безпеки

Регулярні перевірки безпеки та тестування можуть виявити вразливі місця у вашому коді та системах.

Висновок

Запобігання атакам із впровадженням команд вимагає поєднання методів безпечного кодування та методів захисного програмування. Це включає перевірку вхідних даних, параметризовані запити, вихідне кодування та використання принципів найменших привілеїв.

Крім того, безперервний моніторинг і тестування вразливостей також можуть допомогти виявити й усунути потенційні вразливості ін’єкцій, перш ніж ними зможуть скористатися зловмисники.

Сподіваюся, ця стаття була для вас корисною, щоб дізнатися про вразливість впровадження команд і як їй запобігти. Можливо, вам також буде цікаво дізнатися про вразливі веб-програми, щоб легально практикувати злом.