Як додати користувачів до файлу Sudoer на Linux

Команда терміналу, з якою знайомі більшість користувачів Linux, як нових, так і старих, є sudo. З його допомогою користувач може виконати команду кореневого рівня без необхідності входити в системний обліковий запис. Це неймовірно зручно, не кажучи вже про корисне для тих, хто ненавидить входити в систему та виходити з Root, щоб щось зробити. Як бонус, sudo робить системи Linux більш безпечними.

Сьогодні про sudo не замислюються. Під час встановлення Linux він зазвичай автоматично налаштовується і готовий до роботи.

Встановіть Sudo

Хоча це може здатися трохи дивним, не всі дистрибутиви Linux мають одразу налаштований sudo. У деяких рідкісних випадках він може навіть не бути встановлений. В результаті вам насправді потрібно буде його встановити. Установка sudo досить проста і доступна для всього, що стосується Linux. Перейдіть до Pkgs.org, і дізнайтеся пакунки, які вам знадобляться для встановлення sudo на вашому ПК з Linux. Крім того, виконайте наведені нижче команди, щоб встановити його на свою операційну систему.

  Як знайти та видалити зламані символічні посилання в Linux

Примітка: інструкції зі встановлення описують, як встановити sudo в дистрибутивах Linux, які можуть не мати sudo з коробки або повністю налаштовані тощо.

Debian

su -

apt-get install sudo

Arch Linux

su -

pacman -S sudo

Fedora

su - 

dnf install sudo

OpenSUSE

su -

zypper install sudo

Gentoo/Funtoo

su -
emerge app-admin/sudo

Додати користувачів до sudo через групи

Найпростіший спосіб керувати користувачами у файлі Sudoer — створити групу, яка має доступ до sudo, а потім додати їх до певної групи. Часто налаштування sudo таким чином працює шляхом додавання користувачів до групи «колесо» або, як альтернатива, до групи «sudo».

Залежно від вашої операційної системи Linux, група може відрізнятися. Щоб підтвердити, яку групову систему він використовує, запустіть команду cat і прочитайте /etc/sudoers/.

su -
cat /etc/sudoers | more

Знайдіть рядок із написом «Дозволити учасникам групи sudo виконувати будь-яку команду». Під ним має бути один із цих двох рядків:

%sudo ALL=(ALL:ALL) ALL

або

%wheel ALL=(ALL:ALL) ALL

Зверніть увагу на те, яка група (колесо або sudo) знаходиться на початку рядка, а потім додайте свого існуючого користувача до цієї групи, щоб надати йому привілеї sudo.

  Як використовувати tmux в Linux (і чому він краще, ніж екран)

су –

usermod -a -G sudo yourusername

або

usermod -a -G wheel yourusername

Обов’язково повторіть цей процес для кожного користувача, якому ви хочете надати доступ до sudo.

Додайте користувачів до файлу Sudoer безпосередньо

Інший спосіб надати користувачам доступ до sudo — це вказати їх у файлі Sudoer. Це трохи складніше, ніж останній метод, але краще, якщо вам не подобається мати справу з груповою системою в Linux. Щоб почати, відкрийте термінал і увійдіть в Root за допомогою su.

su -

Тепер, коли оболонка має root-доступ, настав час редагувати файл /etc/sudoers. Зверніть увагу, що редагування цього файлу ПОВИННО виконуватися за допомогою команди visudo. Безпосереднє редагування /etc/sudoers призведе до поломки і є небезпечним. Замість цього спробуйте:

EDITOR=nano visudo

Розміщення EDITOR перед командою visudo дозволить нам змінювати /etc/sudoers за допомогою Nano, а не текстового редактора Vi. Звідси прокрутіть униз і знайдіть «Специфікація привілеїв користувача». Під рядком, який визначає «Root», додайте новий рядок привілеїв для вашого користувача:

username ALL=(ALL:ALL) ALL

Збережіть Nano за допомогою Ctrl + O і закрийте його за допомогою Ctrl + X. З цього моменту ваш користувач повинен мати можливість використовувати команди через sudo.

  Як налаштувати та використовувати веб-браузер Qutebrowser у Linux

Sudo без пароля

Sudo без пароля працює як традиційні привілеї sudo. Щоб увімкнути його, вам потрібно буде вказати через файл Sudoer. Деякі дистрибутиви Linux мають версію sudo, яку можна легко налаштувати. Інші взагалі не мають посилання на «sudo без пароля».

Щоб визначити, чи файл Sudoer вашої операційної системи вже підтримує його, запустіть команду cat.

cat /etc/sudoers/ | more

Спочатку відкрийте файл Sudero та прокоментуйте:

%sudo ALL=(ALL:ALL) ALL

або

%wheel ALL=(ALL:ALL) ALL

Вимкнення цих рядків, щоб вимкнути «пароль sudo». Далі перегляньте і знайдіть «Те саме без пароля». Видаліть # перед рядком. Збережіть редактор за допомогою Ctrl + O і Ctrl + X. Збереження має автоматично ввімкнути sudo без пароля на вашому ПК з Linux.

Вимкніть sudo для певних користувачів

Найкращий спосіб вимкнути sudo для певних користувачів – це дотримуватися наведених вище інструкцій і додавати його лише для кожного користувача. Якщо це не відповідає вашому робочому процесу, і ви віддаєте перевагу надавати привілеї sudo користувачам через групи, хороший спосіб запобігти доступу певних користувачів до цієї команди — видалити групу з їхнього облікового запису. Для цього запустіть:

su -

gpasswd -d sudo

або

gpasswd -d wheel

Після видалення користувача з групи sudo він не зможе використовувати команду для виконання операцій на системному рівні.