Як додати користувача до групи в Linux

Categories:

Припустімо, що ви системний адміністратор великого проекту, і ви часто отримуєте скарги від команди контролю якості, що команда розробників псує кодову базу, і навпаки. При детальному розгляді ви виявите, що дві команди є частиною однієї групи та мають однакову кодову базу. Отже, ви просите свого старшого допомогти з проблемою, і він радить вам створити дві групи для всіх користувачів команд розробки та контролю якості. Але ви не знаєте, як додавати користувачів до групи в Linux. Що ж, ми тут, щоб допомогти вирішити цю проблему. У цій статті ми пояснили, як створити нову групу, створити нових користувачів, а потім додати користувача до групи в Linux.

Додавання користувачів до групи в Linux (2023)

Перш ніж ми продемонструємо, як створювати групи, створювати користувачів і додавати нових або існуючих користувачів до цих груп, нам спочатку потрібно дізнатися про те, що таке група користувачів у Linux. Отже, давайте розглянемо, що таке групи користувачів, а потім перейдемо до додавання користувачів до групи.

Що таке група користувачів у Linux

Як правило, організація поділяється на команди, кожна з яких виконує різні функції, і кожен член організації є частиною команди. Подібним чином у багатокористувацькій системі кожен користувач є частиною групи, яка має різний набір привілеїв, як-от дозволи на читання, запис або виконання для спільного ресурсу в межах групи. У Linux існує два типи груп:

  Як налаштувати файл підкачки в Linux

Первинна група

Щоразу, коли ви входите в сеанс, ви входите до основної групи. Як правило, основна група носить те саме ім’я, що й ім’я користувача в Linux. Будь-який файл або процес, створений вами, є частиною цієї групи, і користувачі інших груп не мають доступу до них за умовчанням. Така інформація, як ідентифікатор користувача, ідентифікатор групи тощо про основну групу, зберігається у файлі – /etc/passwd.

Друга група

Вторинні групи або додаткові групи корисні, коли вам потрібно надати доступ до будь-яких файлів або процесів певній групі користувачів. Лише користувач root або користувачі з привілеями sudo можуть призначати нові дозволи або додавати нових користувачів до вторинних груп.

Користувач може бути частиною лише однієї первинної групи, але може входити до кількох вторинних груп. Тепер, коли ви знаєте основи груп користувачів у Linux, давайте подивимося, як створювати нових користувачів і додавати їх до групи.

Як додати нових користувачів у Linux

Щоб створити нових користувачів, використовуйте команду useradd відповідно до такого синтаксису:

sudo useradd <параметри> ім’я користувача

Нижче наведено кілька варіантів об’єднання з командою:

OptionsDescription-dНовий користувач буде створено з використанням нового імені каталогу як значення для каталогу входу користувача-eЦе використовується для вказівки дати, коли обліковий запис користувача буде деактивовано-uЦе створить нового користувача з певним ідентифікатором користувача

Створений вами новий користувач спочатку входитиме лише до основної групи. Після створення нового користувача призначте йому новий пароль за допомогою команди passwd, як показано нижче:

sudo passwd <ім'я користувача>

Тут вам буде запропоновано ввести новий пароль, а потім повторно ввести пароль для підтвердження. На цьому етапі користувач може увійти в систему за допомогою нового імені користувача та пароля, які ви щойно створили.

Як створити групу користувачів у Linux

Тепер, коли ви створили нового користувача, ви можете почати створювати групи та додавати до них користувачів. Щоб створити нову групу, скористайтеся командою groupadd. Обов’язково дайте унікальну назву новій назві групи, інакше вона конфліктуватиме з іншими існуючими назвами груп. Ось як виглядає синтаксис:

  Як налаштувати сервер Bittorrent передачі в Linux

sudo groupadd <назва_групи>

Як додати користувачів до груп

Після того, як ви створили групу, ви можете почати додавати до неї користувачів. Лише користувач root або користувач із доступом sudo може додавати користувачів до різних груп.

Додати наявного користувача до існуючої групи

Щоб додати існуючого користувача до групи, скористайтеся командою usermod, синтаксис якої ми виділили нижче:

sudo usermod -a <ім'я_користувача> -G <ім'я_групи>

Тут параметр -a означає append (додати в кінці), і він додає користувача до існуючої групи, а прапор -G використовується для визначення назви групи, до якої додається користувач. За допомогою цієї команди немає опції докладного виведення, за винятком того, що вона дає попередження, якщо користувач або група не існує.

Додати користувача до кількох груп

Команда usermod у Linux також може використовуватися для додавання користувача до кількох груп із фактично такими ж параметрами, що й для однієї групи, як показано нижче. Обов’язково вказуйте назви груп без пробілів.

sudo usermod -a <ім'я_користувача> -G <ім'я_групи_1>,<ім'я_групи_2>,<ім'я_групи_3>

Створіть нового користувача та призначте групу

Ви можете додати нового користувача до групи за допомогою однієї команди в Linux. Команда useradd дозволяє створити нового користувача, а потім додати користувача до вказаних груп. Синтаксис додавання нового користувача за допомогою команди useradd такий:

sudo useradd <ім'я_користувача> -G <назва_групи_1>,<назва_групи_2>,<назва_групи_3>

Перегляд груп користувача

Щоб переглянути всі групи, пов’язані з користувачем, ви можете скористатися командою groups або командою id. Перевірте синтаксис, показаний нижче:

групи <ім'я_користувача>

id <ім'я_користувача>

Якщо поле залишити порожнім, відображатимуться імена груп лише для поточного користувача.

Як видалити користувача з групи

Щоб видалити користувача з групи в дистрибутивах Linux, ви можете використати команду gpasswd відповідно до наведеного нижче синтаксису:

  Як налагодити сценарії Linux Bash за допомогою ShellCheck

sudo gpasswd -d <ім'я_користувача> <ім'я_групи>

Окрім видалення користувача з групи, команда gpasswd також використовується для різноманітних адміністративних завдань, таких як визначення адміністраторів групи або встановлення пароля групи тощо.

Видалити групу в Linux

Щоб видалити будь-яку вторинну групу в Linux, ви можете скористатися командою groupdel:

sudo groupdel <назва групи>

Як змінити основну групу користувача

Усі команди, які ми обговорили досі, стосуються вторинної групи та її користувачів. Щоб змінити основну групу користувача в Linux, використовуйте такий синтаксис:

sudo usermod –g <нова_основна_група> <ім'я_користувача>

Вам, мабуть, цікаво, яка різниця між прапорцями -g і -G. Прапор -g використовується для первинних груп, тоді як прапор -G використовується для вторинних груп.

Як створити список усіх груп користувачів у Linux

Користувач, який створюється під час встановлення, називається системним користувачем і є частиною багатьох груп за замовчуванням у Linux. Інформація про кожну групу в системі зберігається у файлі – /etc/group. Щоб отримати список усіх груп у системі, використовуйте такий синтаксис:

sudo cat /etc/group

Керуйте користувачами та групами в терміналі Linux

Керування групами є корисним завданням, яке може стати в нагоді під час різних операцій, особливо якщо ви системний адміністратор. Тут ми показали вам кілька простих команд терміналу Linux для створення нового користувача, створення нових груп, додавання нового користувача до групи тощо. Тож ми сподіваємося, що ця стаття вирішить ваші проблеми. Якщо ні, дайте нам знати в коментарях нижче, і ми вам допоможемо.