Як встановити Darktable на Linux

Darktable — програма з відкритим вихідним кодом для робочої станції для фотографів на Linux. Він має десятки застосувань, включаючи можливість керувати цифровими фотонегативами в базі даних з можливістю пошуку, «масштабований» Lightroom і можливість створювати необроблені фотографії. А ще краще, він абсолютно безкоштовний і сумісний навіть з найбільш незрозумілими дистрибутивами Linux.

ПОВІДОМЛЕННЯ СПОЙЛЕРА: прокрутіть униз і перегляньте відеоурок у кінці цієї статті.

Додаток може багато запропонувати і є конкурентоспроможним з великою кількістю платних пропозицій у сфері цифрової фотографії. Він розроблений і виготовлений фотографами, тому, якщо ви шукаєте надійний додаток для редагування та керування фотографіями в Linux, це, мабуть, один із найкращих варіантів.

Ubuntu

Програма Darktable доступна користувачам Linux через Центр програмного забезпечення Ubuntu, і ОС регулярно розповсюджує її досить свіжу версію у своїх джерелах програмного забезпечення. Однак, якщо ви фотограф, якому потрібні новітні функції, вам краще використовувати офіційний Darktable PPA для встановлення Darkable. Перейти на маршрут PPA — хороша ідея, оскільки це дає вам нові оновлення, щойно вони з’являться.

Щоб додати Darktable PPA, відкрийте термінал і скористайтеся командою add-apt-repository в терміналі.

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release

PPA тепер є частиною Ubuntu, але поки що недоступний. Щоб переконатися, що він доступний, вам потрібно запустити команду оновлення.

sudo apt update

Якщо все оновлено, обов’язково встановіть усі оновлення програмного забезпечення, які з’являться.

sudo apt upgrade -y

Нарешті, коли всі оновлення програмного забезпечення встановлено на Ubuntu, можна безпечно встановити Darktable:

sudo apt install darktable

Debian

Користувачі Debian не матимуть проблем із роботою Darktable. Фактично, він доступний прямо з офіційних джерел програмного забезпечення. Однак доступна версія Darktable суттєво застаріла. Щоб отримати останню версію Darktable, ми рекомендуємо ввімкнути Backports Debian.

Для тих, хто не знає: Debian Backports — це проект, який компілює новіші пакунки Debian зі старими бібліотеками у гілці стабільного випуску. Використання Backports у Debian дозволяє користувачам гілки Stable (і Old Stable) використовувати нове програмне забезпечення. Щоб увімкнути Backports, дотримуйтесь нашого посібника тут. Після ввімкнення виконайте наведені нижче інструкції, щоб інсталювати версію Darktable Backport Debian.

sudo apt-get -t stretch-backports install darktable

Arch Linux

Arch Linux – це те, що відоме як «недоступний» дистрибутив Linux. Bleeding edge означає, що він завжди має найновіші версії програмного забезпечення (помилки та все). Звичайно, ОС має зовсім нову версію Darktable, готову до встановлення.

На щастя, для отримання програми Darktable на Arch не потрібні спеціальні репозиторії. Просто відкрийте термінал і скористайтеся інструментом керування пакетами Pacman, щоб встановити його.

sudo pacman -S darktable

Fedora

Fedora Linux має досить свіжу версію програмного забезпечення для фотографування Darktable. Проте це не так недавно, як могло б бути. В результаті веб-сайт Darktable вказує на стороннє сховище програмного забезпечення, яке доступне для операційної системи Fedora.

На даний момент існує репозиторій програмного забезпечення Darktable для Fedora 27, 28 та Rawhide. Щоб додати його, відкрийте термінал і скористайтеся командою «Вставити», яка відповідає вашій версії.

Fedora Rawhide

sudo dnf config-manager --add-repo https://download.opensuse.org/repositories/graphics:darktable/Fedora_Rawhide/graphics:darktable.repo

Fedora 28

sudo dnf config-manager --add-repo https://download.opensuse.org/repositories/graphics:darktable/Fedora_28/graphics:darktable.repo
Fedora 27

sudo dnf config-manager --add-repo https://download.opensuse.org/repositories/graphics:darktable/Fedora_27/graphics:darktable.repo

Запустіть оновлення, щоб бути в безпеці, а потім встановіть Darktable.

sudo dnf update -y
sudo dnf install darktable

OpenSUSE

OpenSUSE — це неоднозначний варіант, коли справа доходить до Darktable. Користувачі Tumbleweed мають досить свіжу версію. Однак користувачі Leap матимуть доступ лише до застарілої версії. На щастя, завдяки службі збирання OpenSUSE отримати найновішу версію програми просто.

OpenSUSE Leap

Leap — надійна ОС, але завдяки своїй зосередженості на стабільності Darktable наче застаріла. Щоб виправити це, вам потрібно буде додати таке сховище програмного забезпечення в термінал:

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/graphics:darktable/openSUSE_Leap_15.0/graphics:darktable.repo

або

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/graphics:darktable/openSUSE_Leap_42.3/graphics:darktable.repo

Коли нове репо працює, запустіть оновлення, а потім встановіть Darktable.

sudo zypper update

sudo zypper install darktable

OpenSUSE Tumbleweed

sudo zypper install darktable

Загальні інструкції для Linux

Потрібна поточна версія програми Darktable, але не можете знайти її у своєму дистрибутиві Linux? Спробуйте створити його з вихідного коду!

Створення Darktable з джерела починається з встановлення всіх необхідних залежностей. Відкрийте термінал і знайдіть елементи у списку нижче за допомогою менеджера пакетів.

libsqlite3
libjpeg
libpng
libpugixml
необроблена швидкість
gtk+-3
каїр
lcms2
exiv2
сварка
завивати
gphoto2
dbus-glib
fop
openexr
libsoup2.4
wget

Після встановлення всіх залежностей візьміть код Darktable і створіть його за допомогою наведених нижче команд:

wget https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-2.4.4/darktable-2.4.4.tar.xz
tar xvf darktable-2.4.4.tar.xz && cd darktable-2.4.4

./build