Як виявити кейлоггер на вашому смартфоні

Ключові висновки

  • Кейлогери смартфонів можуть викрасти конфіденційну інформацію, непомітно для вас, тому важливо знати, як виявити та зупинити ці загрози.
  • Кейлоггери відстежують натискання клавіш, записуючи кнопки, які ви натискаєте, і порядок, у якому ви їх натискаєте. Вони можуть бути націлені як на ПК, так і на смартфони.
  • Ознаки кейлоггера включають затримку введення тексту, зниження продуктивності, перегрів, швидку розрядку акумулятора та збільшення використання даних. Використовуйте Google Play Protect Scan на Android або надійну програму безпеки на iPhone, щоб видалити кейлоггери.

Якщо ви покладаєтеся на свій телефон, щоб отримати доступ до свого банківського рахунку, набрати конфіденційні повідомлення, оплатити рахунки або навіть розблокувати свій будинок, кейлоггер смартфона може викрасти цю інформацію непомітно.

Кіберзлочинці можуть використовувати кейлоггери, щоб дізнаватися ваші паролі, номери кредитних карток тощо, тож ви повинні знати, як виявити та зупинити ці загрози, щоб ваші дії на смартфоні залишалися конфіденційними.

Що таке кейлоггер?

Кейлоггер — це програма, яка відстежує натискання клавіш. Щоразу, коли ви щось вводите, він записує кнопки, які ви натискаєте, і порядок, у якому ви їх натискаєте. Деякі компанії використовують кейлоггери, щоб притягнути працівників до відповідальності, але шкідливі версії допомагають хакерам викрасти вашу інформацію.

Можливо, ви вже знайомі з версіями для ПК, як-от Snake Keylogger, який заражає Microsoft Office або програми для читання PDF, але клавіатурні шпигуни також можуть націлитися на ваш телефон.

Клавіатурні шпигуни для смартфонів можуть бути ще більш зловісними, ніж настільні версії, оскільки безпеку телефону легко не помітити. Більшість людей звикли використовувати антивірусний захист і подібні засоби захисту на своїх комп’ютерах, але інша справа – телефони.

Багато людей упускають з уваги потребу в безпеці телефону, оскільки для iPhone не обов’язково потрібні антивірусні програми. Це тому, що вони мають потужний вбудований захист, а дизайн iOS робить багато атак малоймовірними, якщо телефон не зламано. Однак малоймовірне не означає неможливе, і Android більш сприйнятливі до атак.

Як виявити кейлоггери на смартфонах

Кейлоггери важко виявити порівняно з іншими типами зловмисного програмного забезпечення. Тим не менш, у кейлоггерів є кілька ознак, на які варто звернути увагу.

  • Однією з найбільших ознак кейлоггера є затримка під час введення. Це червоний прапорець, якщо ваші введені дані потрібен час для реєстрації після того, як ви торкнетеся чогось. Це пов’язано з тим, що зловмисне програмне забезпечення записує натискання клавіш і забирає потужність процесора.
  • Подібним чином слідкуйте за зниженням продуктивності. Затримка часу відгуку, збої в додатках і не завантаження графіки — все це червоні прапорці. Це ознаки того, що ваш телефон обробляє більше, ніж зазвичай, особливо якщо це відбувається, здавалося б, нізвідки.
  • Перегрів є ще одним симптомом клавіатурних шпигунів смартфона, оскільки зазвичай це відбувається, коли все працює у фоновому режимі. Це привід для занепокоєння, якщо у вас немає відкритих програм, але ваш телефон сильно нагрівається. Те саме стосується часу роботи акумулятора, який розряджається швидше, ніж зазвичай, або вашого смартфона, який використовує більше даних, ніж зазвичай.

Перезапустіть телефон, якщо ви помітили будь-який із цих симптомів. Якщо це не вирішить проблему, це може бути кейлоггер. Google Play Protect Scan може сканувати небезпечні програми на Android, щоб визначити зловмисне програмне забезпечення.

Щоб запустити сканування Google Play Protect, відкрийте магазин Google Play, торкніться значка свого профілю, торкніть «Play Protect», а потім торкніться значка шестірні, щоб відкрити налаштування. Увімкніть «Сканувати програми за допомогою Play Protect», якщо його ще не ввімкнено, а потім поверніться на головну сторінку Play Protect і торкніться «Scan». Потім ваш телефон просканує шкідливий код і невідомі програми та порекомендує наступні кроки, якщо щось знайде.

Пристрої Apple не мають такої вбудованої функції (головним чином тому, що iOS не страждає від зловмисного програмного забезпечення так само, як Android), але ви можете завантажити надійну сторонню програму безпеки, наприклад Avast або Нортон 360 для сканування вашого iPhone. Обидві програми можна завантажити безкоштовно, хоча Avast пропонує безкоштовне сканування без необхідності підписки чи безкоштовної пробної версії:

Зауважте, що пристрої iOS можуть страждати від зловмисного програмного забезпечення, програм-вимагачів і кейлоггерів; просто воно трапляється набагато рідше й часто пов’язане з скомпрометованим пристроєм (наприклад, через джейлбрейк) або є дуже цільовим (використовуючи щось на кшталт шпигунського програмного забезпечення Pegasus).

Як видалити кейлоггер зі смартфона

Коли ви визначили кейлоггер на своєму смартфоні, у вас є кілька варіантів його видалення. Найпростіший спосіб — скористатися будь-якою програмою безпеки, яку ви використовуєте для сканування на наявність шкідливого програмного забезпечення. Після того, як сканування виявить кейлоггер, ви маєте надати можливість видалити програмне забезпечення. Зробіть це, а потім перезавантажте телефон.

Ви також можете шукати та видаляти підозрілі програми вручну. Усе, що ви не завантажили з офіційного магазину програм, потрапляє під цю парасольку. Те саме стосується будь-якої програми, продуктивність якої різко впала після завантаження. Якщо проблема виникла після встановлення певної програми, видаліть її. Якщо ні, перейдіть до списку програм у налаштуваннях телефону та видаліть усе, що ви не пам’ятаєте завантажувати.

Ви можете спробувати відновити заводські налаштування, якщо жоден із цих кроків не працює. Є кілька способів скинути заводські налаштування Android та iPhone, але незалежно від того, як ви це робите, не забудьте спочатку створити резервну копію важливих файлів. Скидання має видалити будь-які некритичні дані, включаючи кейлоггер.

Ваш телефон теж потребує безпеки

Якщо ви виросли з комп’ютерами та Інтернетом, ви вже знаєте важливість безпеки свого комп’ютера. Важливо застосувати ті самі принципи до свого смартфона. Телефони можуть мати потужніший вбудований захист, ніж багато комп’ютерів, але вони все одно можуть бути вразливими.