Як витоки DNS можуть зруйнувати анонімність під час використання VPN і як їх зупинити

Коли ви намагаєтеся залишатися анонімним в Інтернеті, VPN є найпростішим рішенням. За допомогою одного-двох клацань ваша IP-адреса, постачальник послуг і місцезнаходження будуть приховані від будь-якого сайту, на який ви заходите, і від усіх, хто намагатиметься шпигувати за вашим з’єднанням.

Але витік DNS може повністю підірвати мету VPN, поставивши вашу конфіденційність під загрозу. Ось як цього уникнути.

Що таке витік DNS?

Система доменних імен (DNS) — це система зв’язування URL-адрес та IP-адрес. Коли ви використовуєте свій браузер для переходу на веб-сайт, він надсилає запит до DNS-сервера з URL-адресою, яку ви ввели, і вказує на правильну IP-адресу.

Зазвичай DNS-сервери призначаються вашим постачальником послуг Інтернету (ISP), що означає, що вони можуть відстежувати та записувати вашу онлайн-діяльність кожного разу, коли ви надсилаєте запит на сервер. Коли ви використовуєте віртуальну приватну мережу (VPN), DNS-запит має бути спрямований на анонімний DNS-сервер через вашу VPN, а не безпосередньо з вашого браузера; це не дозволяє вашому провайдеру контролювати ваше з’єднання.

На жаль, інколи ваш браузер просто ігнорує, що у вас налаштовано VPN, і надсилає DNS-запит прямо вашому провайдеру. Це називається витоком DNS. Це може змусити вас подумати, що ви залишилися анонімними та захищені від стеження в Інтернеті, але ви не будете захищені.

Витік DNS викликає занепокоєння щодо конфіденційності, лише якщо ви хвилюєтеся, що ваш Інтернет-провайдер стежить за вашим переглядом. Це не має нічого спільного зі спостереженням АНБ чи іншими формами цифрового стеження.

Очевидно, що це далеко не ідеальне. Тож давайте розглянемо діагностику та зупинку.

Як діагностувати витік DNS

Якщо ваш комп’ютер використовує налаштування за замовчуванням і не направляє DNS-запити через DNS-сервер VPN, це не буде очевидним; вам потрібно буде використовувати тест на витік. На щастя, є один, який легко запам’ятати: www.dnsleaktest.com.

Просто зайдіть на сайт і натисніть кнопку Стандартний тест. Якщо ви дійсно стурбовані спостереженням, ви можете натиснути «Розширений тест» — він трохи повніший, але займає трохи більше часу.

Якщо ви бачите свою країну та провайдера на сторінці результатів, ви знатимете, що ваш провайдер може контролювати ваше з’єднання. Це не добре.

Як зупинити витік DNS

Ви можете зробити кілька кроків, щоб зупинити витік DNS і запобігти таким випадкам у майбутньому.

1. Змініть DNS-сервери

Якщо ваш DNS-сервер за замовчуванням призначено вашим інтернет-провайдером, один із найпростіших способів уберегти його від того, що ви робите в Інтернеті, — це змінити ваш DNS-сервер. Навіть якщо ви не турбуєтеся про витік DNS, зміна DNS-сервера за замовчуванням може бути гарною ідеєю, оскільки це може призвести до швидшої швидкості Інтернету.

Наступні DNS-сервери добре обслуговуються та забезпечать вам високу продуктивність і безпеку:

  • Відкрити DNS (бажано: 208.67.222.222, альтернативно: 208.67.222.220)
  • Comodo Secure DNS (бажано: 8.26.56.26, альтернатива: 8.20.247.20)
  • Google Public DNS (бажано: 8.8.8.8, альтернатива: 8.8.4.4)

Перегляньте наш посібник зі зміни налаштувань DNS у Windows 11, якщо ви хочете змінити сервер.

2. Використовуйте VPN із захистом від витоків DNS

Деякі VPN мають функцію, яка відстежуватиме ваші запити DNS, щоб переконатися, що вони надходять через VPN, а не безпосередньо до вашого провайдера (тобто ви використовуєте DNS-сервери VPN замість провайдера).

Щоб перевірити, чи має ваша VPN такий захист, відкрийте налаштування; ви повинні побачити опцію, яка перевірятиме та запобігатиме витоку DNS.

Наступні постачальники VPN пропонують захист від витоку DNS та/або тести на витік:

Якщо ви використовуєте одну з цих мереж VPN, переконайтеся, що ваші налаштування налаштовано правильно. Якщо ви ні, і вас турбує стеження провайдера, ви можете розглянути можливість переходу.

3. Використання програмного забезпечення моніторингу VPN

Деякі програми моніторингу VPN також включають підтримку виправлення витоків DNS. Професійна версія VPNCheck зробить це за вас, як і OpenVPN Watchdog (якщо ви використовуєте OpenVPN).

Оскільки такі варіанти усунення витоку доступні лише за допомогою програмного забезпечення преміум-класу, це, ймовірно, не буде стратегією для багатьох людей, якщо ви вже не використовуєте програмне забезпечення для моніторингу VPN, щоб переконатися, що ваше VPN-з’єднання є повністю безпечним.

4. Вимкніть тунелювання Teredo

Teredo — це технологія на базі Windows, яка, по суті, забезпечує зв’язок за двома протоколами IP: IPv4 та IPv6. Обидва присутні в Інтернеті, і в деяких випадках вам потрібно буде використовувати щось на зразок Teredo, щоб дозволити їм спілкуватися. Однак Teredo іноді може спричинити витік DNS, тому ви можете вимкнути його.

Щоб вимкнути Teredo, відкрийте командний рядок і введіть таку команду:

 netsh interface teredo set state disabled 

Якщо вам знадобиться повторно ввімкнути Teredo в якийсь момент, ви можете скористатися цією командою:

 netsh interface teredo set state type=default 

Якщо Teredo тепер вимкнено, ймовірність витоку DNS на вашому пристрої буде значно нижчою.

5. Використовуйте веб-браузер, орієнтований на конфіденційність

Хоча багато хто з нас використовує Chrome, Firefox або Safari під час серфінгу в Інтернеті, є певні браузери, які створені для збереження вашої анонімності, наприклад Tor. Tor використовує цибулеву маршрутизацію, щоб маскувати вашу IP-адресу та онлайн-активність. Це включає маскування ваших запитів DNS, що знижує ймовірність витоку DNS.

Зауважте, що конфіденційні браузери, такі як Tor, не повністю захищені від витоків DNS. Навпаки, вони зменшують їхню ймовірність. Щоб значно знизити ймовірність витоку DNS, розгляньте можливість одночасного використання браузера конфіденційності та VPN.

Закрийте ці витоки

Якщо ви використовуєте VPN, витік DNS може виявити більше інформації, ніж ви уявляєте. Отже, виконайте наведені вище кроки, щоб переконатися, що ви не витікає інформації, і, якщо так, закрийте витік, щоб зберегти конфіденційність вашої конфіденційної інформації та активності.