Як виправити нестабільне з’єднання Wi-Fi: 6 порад і способів виправлення

Цікаво, чому ваша мережа нестабільна? Нестабільний Wi-Fi часто починається з перевантажень бездротового зв’язку, які є поширеними в жвавих районах.

По суті, надто багато конкуруючих сигналів Wi-Fi може негативно вплинути на швидкість з’єднання. Однак є способи виправити нестабільне з’єднання Wi-Fi і відновити нормальну швидкість з’єднання. Але майте на увазі, що нестабільність Wi-Fi може виникати з інших причин, як-от оновлення Windows, електрична дуга, погодні явища тощо.

Нестабільний Wi-Fi викликаний бездротовими перешкодами

Перевантаження бездротового зв’язку спричинено проблемами з двома факторами: перекриванням частот і обмеженими каналами Wi-Fi.

1. Бездротове перекриття

Уявіть стару автомобільну магнітолу. Обертаючи циферблат станцій, іноді відтворюється плутана комбінація двох різних радіостанцій. Це тому, що дві радіовежі можуть працювати на одному частотному каналі. Те саме стосується маршрутизаторів Wi-Fi: коли два чи більше маршрутизаторів передають дані по одному каналу, вони сповільнюють один одного та спричиняють нестабільне з’єднання.

Проблема найсерйозніша у щільних житлових приміщеннях. Наприклад, у житловому комплексі десятки роутерів можуть передавати по одному каналу. Навіть сучасна технологія Wi-Fi, яка розбиває кожен діапазон на канали, не може впоратися з таким рівнем перешкод.

2. Канали Wi-Fi

Як і радіо, Wi-Fi розбивається на частоти в діапазоні гігагерц (ГГц) 2,4 ГГц і 5 ГГц для Wi-Fi 5 і 6. Якщо у вас є Wi-Fi 6E, ви отримаєте доступ до нещодавно доступного діапазону 6 ГГц . Кожна частота розбивається на менші прирости, які називаються каналами.

Частота 2,4 ГГц страждає від найбільшого перевантаження через обмежену кількість каналів і велику дальність. Хоча 2,4 ГГц має 11 каналів, лише три з них не перекриваються. Це означає, що швидкість і якість з’єднання страждають, коли в одній зоні є більше маршрутизаторів.

Автор зображення: Бездротові мережі в країнах, що розвиваються/Wikimedia

З іншого боку, 5 ГГц пропонує 23 канали, які не перекриваються. Він також страждає від меншого діапазону, що означає менше радіосигналів, що перекриваються. Це дуже схоже на AM і FM-радіо, де AM з більшим радіусом дії має гіршу точність звуку, а FM звучить чудово, але це відбувається за рахунок діапазону.

На щастя, ви можете змінити канал свого маршрутизатора так само, як ви можете змінити радіоциферблат. Це працює так: визначте, які канали не перевантажені, і переключіть свій пристрій на них. Якщо це не спрацює, подумайте про оновлення маршрутизатора до моделі 5 ГГц або 6 ГГц.

Маршрутизатори Wi-Fi 6 і Wi-Fi 6E забезпечують чудову стабільність

Маршрутизатор моделі 6E з частотою 6 ГГц і Wi-Fi має явні переваги перед своїми попередниками. Спектр 6 ГГц досить новий, тому небагато споживачів мають до нього доступ. Це означає, що навряд чи він постраждає від перешкод. Однак якщо у вас є маршрутизатор Wi-Fi 6E, який пропонує діапазон 6 ГГц, він має трохи більше каналів, ніж Wi-Fi 5. Специфікації Wi-Fi Alliance 6E, маршрутизатор 6E може отримати доступ до 14 «жирних» каналів 80 Гц або семи «надшироких» каналів 160 Гц. Оскільки ширші канали швидше, 6E пропонує швидкість і надійність.

3. Пристрої та кабелі USB 3.0 створюють перешкоди для бездротового зв’язку

Іншим джерелом бездротових перешкод є випромінювання, створюване неекранованими кабелями та пристроями USB 3.0. Завдяки помилці в стандарті USB 3.0, про яку йдеться в ан Intel White Paper PDF, деякі кабелі випромінюють дуже коротке випромінювання 2,4 ГГц, перешкоджаючи сигналам Bluetooth і бездротових пристроїв 2,4 ГГц. Є кілька можливих виправлень:

 • Від’єднайте пристрої USB 3.0 і перевірте, чи покращився бездротовий сигнал
 • Купити екрановані кабелі
 • Перемістіть свої бездротові приймачі подалі від кабелів USB 3.0 і пристроїв за допомогою подовжувачів
 • Перемістіть USB-ключі якомога далі від антен або USB-передавачів/приймачів
 • Лише зауваження щодо екранованих кабелів: вони мають металевий шар, який захищає кабель від зовнішніх бездротових перешкод. Але цей шар металу також заважає кабелю працювати як антена для випромінювання 2,4 ГГц. Крім кабелів, багато погано сконструйованих ключів і USB-пристроїв також створюють перешкоди при підключенні до порту USB 3.0. Тому просте від’єднання всіх ваших ключів інколи покращує бездротове з’єднання на частоті 2,4 ГГц.

  Як виправити нестабільне з’єднання Wi-Fi за допомогою Wi-Fi Analyzer

  Існує багато мережевих аналізаторів Wi-Fi із подібними функціями, але ми збираємося використовувати Wi-Fi Analyzer для цього короткого посібника.

  1. Завантажте та встановіть Wi-Fi Analyzer

  У Windows багато безкоштовних програм можуть аналізувати якість бездротових каналів. Одним із найкращих варіантів є Wi-Fi Analyzer, який доступний у Microsoft Store. Для тих, у кого немає Windows, знайдіть у магазині програм своєї операційної системи «Аналізатор Wi-Fi», і ви побачите десятки варіантів.

  Завантажити: Аналізатор Wi-Fi для вікна (безкоштовно)

  Якщо у вас Windows, але ви не можете отримати доступ до Microsoft Store, я рекомендую WifiInfoView від NirSoft. Обидві програми для аналізу Wi-Fi працюють практично однаково.

  2. Виявлення нестабільного Wi-Fi

  Використовувати Wi-Fi Analyzer дуже просто. Просто встановіть і запустіть додаток. Після встановлення ви можете запустити його, перейшовши до Windows Search (клавіша Windows + S) > Wi-Fi Analyzer.

  Інструмент має визначити силу сигналу Wi-Fi у діапазоні від нуля до -100 децибел міліват (дБм). Якщо у вас мережа 5 ГГц, перемикач у нижній частині інтерфейсу програми дозволяє перемикатися між виявленням 2,4 ГГц і 5 ГГц.

  Щоб проаналізувати якість сигналу бездротового маршрутизатора, виконайте такі дії:

  Натисніть «Аналізувати» у верхній панелі меню.

  Потім Wi-Fi Analyzer відображає візуалізацію мереж Wi-Fi поблизу вас. Якщо дві мережі транслюють на одному каналі, ви помітите накладання. Кожен канал має номер від одного до 161 на частоті 5 ГГц і від одного до 11 на частоті 2,4 ГГц.

  Ось як це виглядає, коли дві мережі перекриваються:

  Вісь Х представляє канали, доступні в діапазоні 2,4 ГГц. Як бачите, канали з четвертого по сьомий не зайняті. П’ятий і шостий канали не мають жодної конкуренції. Враховуючи аналіз програми, мені слід змінити канал мого маршрутизатора 2,4 ГГц на п’ять або шість.

  Але як змінити канал маршрутизатора?

  3. Як змінити канал маршрутизатора

  Щоб отримати доступ до налаштувань маршрутизатора, потрібен браузер, наприклад Chrome або Microsoft Edge. На жаль, доступ до його налаштувань залежить від моделі маршрутизатора, але застосовуються деякі загальні правила.

  Ви можете виконати пошук в Інтернеті, щоб знайти URL-адресу входу для конкретної марки та моделі маршрутизатора.

  Більшість маршрутизаторів використовують «admin» як логін і «password» як пароль. Дані для входу також можуть бути надруковані на задній панелі маршрутизатора або в посібнику з експлуатації, який постачається з ним. Якщо ви не можете отримати доступ до свого маршрутизатора, спробуйте пошукати в Інтернеті спосіб доступу окремого маршрутизатора.

  Для мого власного маршрутизатора Telus змінити канал Wi-Fi легко. Спочатку я переходжу до адреси входу в маршрутизатор і вводжу свій логін і пароль. Змінити канал зазвичай можна в розділі «Параметри бездротового зв’язку» > «Додаткові параметри».

  Потім я зміню мережевий канал на варіант, який забезпечує хороше з’єднання, зберігаю налаштування та перезапускаю маршрутизатор, увімкнувши його (вимкнувши та знову ввімкнувши). Після цього він перестав випадково відключатися.

  Слід зазначити, що більшість сучасних маршрутизаторів мають дводіапазонну функцію, яка об’єднує частоти 2,4 ГГц і 5 ГГц в одне ім’я мережі або SSID. Ця функція, як відомо, ненадійна, і якщо у вас проблеми з мережею, я пропоную вимкнути її, якщо нічого іншого не працює. На маршрутизаторі Telus це називається SmartSteering. Інші бренди мають зовсім інші назви.

  Після вимкнення діапазони 2,4 ГГц і 5 ГГц відображатимуться як окремі мережі.

  Чому моя мережа нестабільна? Як виправити нестабільний Wi-Fi

  Якщо ваш Wi-Fi поганий, програма для аналізу Wi-Fi — найкращий спосіб дізнатися ідеальні налаштування мережевого каналу вашого маршрутизатора. Якщо ви все ще отримуєте ненадійний Інтернет після зміни каналу маршрутизатора, подумайте про помилку USB 3.0. Але якщо всі ваші спроби вирішити проблему не вдаються, найкращим рішенням буде оновити маршрутизатор до моделі Wi-Fi 6 або 6E, але лише якщо ваші пристрої це підтримують.

  Варто зазначити, що маршрутизатори Wi-Fi 6 іноді пропонують ширший діапазон каналів порівняно зі старими маршрутизаторами Wi-Fi 5. Таким чином, оновлення вашого мережевого обладнання може усунути багато проблем, які не можуть налаштувати канали.