Як використовувати правило третин у фотографії

Ключові висновки

 • Використовуйте правило третин, щоб створювати динамічні фотографії зі збалансованою композицією.
 • Увімкніть сітку на цифровій камері, щоб легко застосувати правило третин.
 • Пам’ятайте, що для кращих фотографій у різних ситуаціях може знадобитися порушення правила третин.

Правило третин — це перше правило фотографії, яким кожен початківець скористається найчастіше. Коротше кажучи, це спосіб краще обрамити свої фотографії за допомогою сітки з дев’яти квадратів, яка привертає погляд глядача до об’єкта уваги. Отже, давайте подивимося, що таке правило третин і коли його слід використовувати.

Що таке правило третин?

Правило третин має одну головну мету для кращої композиції ваших фотографій: баланс.

Це одне з основних правил фотографії. Уявіть, що ваша рамка розділена на три горизонтальні секції та три вертикальні секції двома горизонтальними лініями та двома вертикальними лініями. Будь-який цікавий елемент сцени слід розташувати вздовж однієї з цих ліній або на одному з їх перетинів для більш динамічних фотографій.

Найкращий спосіб уявити це як візерунок тик-так поверх вашої фотографії.

Правило третин працює, тому що наука каже, що наш погляд природним чином привертає увагу до об’єктів, які трохи зміщені від центру, а не від центру зображення. Чотири точки перетину є найбільш ефективними нецентральними точками візуального інтересу.

Цікава дрібниця: цей термін вперше згадується в книзі Джона Томаса Сміта «Зауваження про сільські пейзажі», опублікованій у 1797 році. Є й інші основні правила фотографії, які були запозичені з математики та психології.

  11 інструментів штучного інтелекту для роботи з таблицями, які працюють як магія [2023]

Як використовувати правило третин у камері

Правило третин не є жорстким правилом, якого ви повинні дотримуватися. Розташування основного об’єкта фотографії подалі від центру не завжди дозволить отримати гарнішу фотографію.

Правило третин можна застосувати до будь-якого об’єкта зйомки, і це допоможе вам продумати композицію перед тим, як натиснути кнопку затвора. Це може покращити ваші, як правило, будні знімки. Це також може бути швидким ярликом, щоб зробити фотографію, коли у вас немає часу подумати та кадрувати сцену.

Використовуйте сітку у своїй цифровій або мобільній камері

Майже всі камери, включно з пристроєм Android або iOS, мають сітку за правилом третин на електронних дисплеях і видошукачах. Можливо, вам доведеться його ввімкнути. Для цього перейдіть у налаштування камери та знайдіть опцію, щоб увімкнути лінії сітки. Деякі виробники включають кілька різних варіантів.

Ось як увімкнути або вимкнути сітку в налаштуваннях камери iPhone (вона ввімкнена за замовчуванням).

 • Відкрийте налаштування.
 • Прокрутіть список до Камера.
 • У групі Композиція ввімкніть перемикач Сітка.
 • Як використовувати сітки та обрізати накладення у Photoshop і Lightroom

  Ви завжди можете обрізати свої знімки в будь-якій програмі для редагування та покращити їх за правилом третин. Photoshop і Lightroom мають накладення напрямних кадрування, які включають сітку за правилом третин. Використовуйте цю сітку під час обрізання зображення, щоб розмістити найцікавіші елементи вздовж ліній, що перетинаються.

  Ви також можете налаштувати параметри сітки, щоб створити накладення.

  Як показати сітку в Photoshop

  У Photoshop скористайтеся комбінацією клавіш Ctrl + K (Mac: Command + K), щоб відкрити параметри. Клацніть «Напрямні», «Сітка та фрагменти» зі списку ліворуч і змініть налаштування для розділу «Сітка» таким чином:

    11 найкращих розумних дверних замків для кращої безпеки будинку
 • Сітка кожні 100 відсотків. Підрозділи 3.
 • Натисніть OK.
 • Натисніть Ctrl + ‘(Command + ‘), щоб щоразу перемикати сітку на фотографії.
 • Ви також отримуєте сітку за допомогою найбільш використовуваного інструменту Photoshop — обрізання. Коли ви клацаєте його на панелі інструментів (або натискаєте клавішу C), на вашому зображенні миттєво розміщується сітка за правилом третин.

  Як показати сітку в Lightroom Classic

  Lightroom допоможе вам із «Crop Guides» для більш точного обрізання. Відкрийте свою фотографію та виконайте наведені нижче дії.

 • Перейдіть до модуля «Розробка».
 • Виберіть опцію «Обрізати накладання» (або скористайтеся комбінацією клавіш R) на правій панелі.
 • Натисніть «Інструменти» > «Накладення направляючої кадрування» > «Третина», щоб відобразити сітку поверх вашої фотографії.
 • Ви можете перевірити композицію за правилом третин або налаштувати фотографію, обрізавши її для кращого балансу.

  Правило третин у дії

  Давайте застосуємо посібники до двох типових сценаріїв: Пейзажі та Портрети.

  Пейзажі

  Часто важко збалансувати пейзажні знімки — ви не можете нічого перемістити, щоб створити сильну точку фокусування. Правило третин допомагає створити візуальну привабливість. Наприклад, ви можете вирівняти горизонт з однією з пересічних ліній. Під час зйомки пейзажів уникайте розміщення горизонту посередині кадру. Зазвичай розміщення горизонту на нижній лінії найкраще передає простори неба.

  Інші елементи на фотографії (наприклад, дерево або будинок) можна розмістити біля однієї з чотирьох точок перетину.

  Портрети

  Хоча більшість портретів зберігають об’єкт зйомки в центрі кадру, ви можете створювати цікаві портрети, розташовуючи об’єкт зйомки подалі від центру. Очі – це завжди цікаві об’єкти, тому розташовуйте їх уздовж перетину сіток.

  Також спробуйте вирівняти вісь тіла людини вздовж однієї з вертикальних ліній сітки. Використовуйте напрямок погляду, щоб розмістити людину на правій або лівій вертикальній лінії.

    Як оновити драйвери графічного процесора (Повний посібник)

  Коли не слід використовувати правило третин

  Правило третин впливає на природний рух наших очей. Це може бути метод за замовчуванням, і ви будете робити саме це, коли станете краще фотографувати. Але пам’ятайте, що сцена має визначати композицію, а не навпаки.

  Це не жорсткі правила, але буде багато ситуацій, коли вам слід уникати використання правила третин.

  1. Коли ви хочете заповнити кадр

  Найпоширенішою альтернативою правилу третин є розміщення фокусної точки фотографії в центрі. Симетричні фотографії, наприклад портрети, потребуватимуть негайного й прямого фокусування на головному об’єкті. У таких ситуаціях можна сміливо заповнювати кадр своїм об’єктом у мертвій точці.

  Деякі фотографії, як-от архітектура чи одна частина будівлі з повторюваним візерунком, можуть мати більше однієї точки фокусування. Правилом третин можна нехтувати, якщо деякі з них лежать на прямих, що перетинаються.

  2. Для Instagram гідних квадратних фотографій

  Центрування цікавого елемента в мертвій точці фотографії добре працює для квадратних фотографій. Тоді елемент знаходиться на однаковій відстані від усіх чотирьох кутів, створюючи симетрію.

  3. На фотографіях із насиченим фоном

  Ви можете порушити правило третин, якщо фон вашої фотографії зайнятий. Наприклад, поле квітів або натовп на ярмарку. Використовуйте невелику глибину різкості та центруйте головний об’єкт уваги.

  4. Коли провідні лінії працюють краще

  Провідні лінії — ще один композиційний прийом. На цій фотографії доріжка веде очі глядача до точки, віддаленої від центру кадру. Ваш погляд не мандрував би разом із травою та деревами до будинку вдалині, якби ви скористалися правилом третин, щоб зробити фотографію.

  Дивлячись на все з-за сітки, ви можете запам’ятати правило третин у вашій м’язовій пам’яті. Але завжди намагайтеся вирватися і спробувати різні композиції. Ідея фотографії перемагає над усім іншим — правило третин не спрацює, якщо історія на фотографії слабка.