Як видалити зайві дані в Linux за допомогою Fdupes

Categories:

Ніхто не любить дублікати файлів. Вони займають непотрібне місце в системі і заважають. На щастя, у Linux є спосіб видалити зайві дані та очистити повторювані файли за допомогою Fdupes.

Встановіть Fdupes

Інструмент Fdupes є одним із найкращих інструментів для видалення дублікатів командного рядка на платформі Linux. Під час запуску він може сканувати будь-який каталог на наявність дублікатів файлів, визначати їх точне розташування та перетворювати дублікати на символічні посилання — як жорсткі, так і програмні посилання. Найкраще те, що, перетворюючи дублікати на системні посилання, він зменшує простір, зберігаючи файли в незмінному місці.

Fdupes легко встановити і має велику підтримку в більшості дистрибутивів Linux. Насправді навіть у FreeBSD є доступне програмне забезпечення. Щоб програмне забезпечення працювало, запустіть термінал і введіть команди, які відповідають вашій операційній системі Linux.

Ubuntu

sudo apt install fdupes

Debian

sudo apt-get install fdupes

Arch Linux

Fdupes знаходиться в Arch Linux через репозиторій «Спільнота». На жаль, репо «Спільнота» не налаштовано за замовчуванням. Щоб інсталювати цю програму, спочатку потрібно відредагувати файл Pacman.conf.

  Як слухати Spotify без офіційного клієнта на Linux

Щоб відредагувати файл конфігурації, відкрийте його в текстовому редакторі Nano.

sudo nano /etc/pacman.conf

У файлі конфігурації видаліть «#» перед усім, що стосується «Спільнота». Майте на увазі, що кожен «#» має бути зникнутий, інакше репо не працюватиме. Коли редагування буде виконано, збережіть його за допомогою Ctrl + O і вийдіть за допомогою Ctrl + X.

Синхронізуйте нове репо спільноти з Pacman.

sudo pacman -Syy

Тепер, коли джерело програмного забезпечення «Спільнота» успішно синхронізовано, Arch Linux має повний доступ до нього. Завершіть процес, встановивши програму Fdupes через менеджер пакетів.

sudo pacman -S fdupes

Fedora

sudo dnf install fdupes

OpenSUSE

sudo zypper install fdupes

Сканувати на наявність дублікатів

Перш ніж Fdupes зможе видалити зайві файли, він повинен знати, де вони знаходяться. Щоб знайти файли, вам потрібно буде скористатися перемикачем r. За допомогою перемикача r ви зможете здійснювати пошук у кожній папці на вашому ПК з Linux, а також у кожній підпапці, завдяки чому пошук дублікатів буде набагато, набагато швидшим.

Виконайте наведені нижче інструкції, щоб дізнатися, як знайти та видалити дублікати файлів у кількох місцях на вашому ПК з Linux.

  Як встановити JetBrains Rider на Linux

Дублікати в домашній папці

Одним з основних місць, де користувачі зберігають файли, є /home/. Причина, чому ця папка містить безліч файлів, полягає в тому, що все, що робить користувач у Linux, розміщується тут. Як наслідок, файли накопичуються з часом і часто дублюються. Щоб знайти ці дублікати, відкрийте термінал і наведіть fdupe на свою домашню папку.

fdupes -r ~/

або, щоб просканувати іншого користувача на вашому ПК, який наразі не ввійшов у систему, виконайте:

fdupes -r /home/username/

Після запуску сканування інструмент поверне весь список дублікатів, знайдених у домашньому каталозі. Щоб зберегти цю інформацію, передайте результат у файл у папці «Документи».

fdupes -r ~/ >> ~/Documents/fdupes-scan-home.txt

або

fdupes -r /home/username/ >> ~/Documents/fdupes-scan-home-user.txt

Дублікати в кореневій файловій системі

Fdupes має можливість сканувати будь-яке місце, а не тільки домашню папку. Якщо ви намагаєтеся знайти дублікати файлів у кореневій файловій системі вашого ПК з Linux, ось що потрібно зробити.

У терміналі змініть оболонку зі звичайного користувача на обліковий запис root. Зміна з традиційного облікового запису на Root дозволить програмі Fdupes сканувати в місцях, які не є обмеженими для звичайного налаштування.

sudo -s

або

su -

Як root, скануйте кореневу файлову систему за допомогою Fdupes.

fdupes -r /

Крім того, скануйте конкретне розташування, а не всю кореневу систему за допомогою:

fdupes -r /location/on/your/pc

Потрібно експортувати результати сканування у файл на потім? Виконайте цю команду.

fdupes -r / >> /home/username/Documents/fdupes-scan.txt

або

fdupes -r /location/on/your/pc >> /home/username/Documents/fdupes-scan.txt

Видалити зайві дані

Сканування на наявність дублікатів файлів є важливою частиною видалення зайвих даних. Наступний крок – розібратися з результатами та видалити надлишки. На щастя, позбутися зайвих даних неймовірно швидко. Найкраще те, що насправді нічого не потрібно видаляти, оскільки Fdupes підтримує обмін фактичними файлами символічними посиланнями.

  Як використовувати та встановлювати пакети Snap на Linux

Існує два типи дедуплікації, які підтримує Fdupes: жорсткі посилання та м’які посилання. Для досягнення найкращих результатів ми рекомендуємо використовувати жорсткі посилання, оскільки їх неможливо відрізнити від реальних файлів. Однак м’які символічні посилання також працюють. Щоб дедуплікувати, виконайте наступне в терміналі.

Примітка: не замінюйте повторювані дані в системі, якщо ви не розумієте ризики, які можуть виникнути!

Замінити жорстке посилання

fdupes -rH /home/username/

або для загальносистемних дублікатів:

sudo -s
fdupes -rH /root/file/location

Замінити програмне посилання

fdupes -rS /home/username/

або для загальносистемної:

fdupes -rS /root/file/location