Як вибрати правильну модель ліцензування для вашого програмного забезпечення [2023]

Хочете монетизувати своє програмне забезпечення та перетворити його на прибутковий бізнес? Ви повинні вибрати відповідну модель ліцензування програмного забезпечення для своєї програми вже сьогодні!

Ліцензування програмного забезпечення є критично важливим фактором у галузі розробки програмного забезпечення. Варіантів ліцензування не бракує — від дозвільних ліцензій з відкритим вихідним кодом до суворих комерційних ліцензій і всього між ними. Отже, вибір правильної моделі ліцензування може бути надзвичайно складним.

Розслабтеся, оскільки я тут, щоб провести вас через головоломку ліцензування програмного забезпечення та допомогти прийняти правильне рішення. У цій статті я поясню різні типи ліцензій для ваших програм, як вони працюють і як вибрати найкращу! Отже, продовжуйте читати до кінця.

Що таке ліцензія на програмне забезпечення?

Ліцензія на комп’ютер, мобільний або веб-додаток — це юридичний договір між розробником (ліцензіаром) і користувачем (ліцензіатом). У ньому вказуються положення та умови, яких користувач повинен дотримуватися, щоб використовувати програмне забезпечення без жодних юридичних санкцій чи позовів.

Саме цей документ гарантує право інтелектуальної власності розробника або компанії SaaS на його програму. Права включають, але не обмежуються наступним:

 • Використання
 • Захист від копіювання
 • Модифікація
 • Розподіл
 • Продаж або перепродаж

На відміну від актів на землю чи інших фінансових контрактів, користувачам не потрібно підписувати ліцензійну угоду на програмне забезпечення. У більшості випадків, встановлюючи та використовуючи програмне забезпечення, ви погоджуєтеся з умовами, встановленими розробниками.

Отже, як користувач, ви повинні прочитати весь документ T&C. І як розробник програмного забезпечення, ви повинні включити це положення, щоб захистити свої інтереси.

У великих і корпоративних компаніях, де розробник програмного забезпечення розкриває багато інформації своїм клієнтам, вони можуть укласти письмовий, нотаріально засвідчений і підписаний договір, який захищає обидві сторони.

Ліцензія на комп’ютерну програму визначає, наскільки легко розробник може поширювати програмне забезпечення серед громадськості. Наприклад, якщо ви обираєте ліцензію з відкритим вихідним кодом, ви просто завантажуєте програмне забезпечення на свій веб-сайт, і кожен може завантажити та використовувати його безкоштовно.

Якщо ви обираєте сувору комерційну ліцензію, то спершу громадськість має придбати ліцензію. Таким чином, ви обмежуєте розповсюдження програми. Однак ви збільшуєте свій дохід.

Типи ліцензій на програмне забезпечення

Знайдіть нижче найпопулярніші варіанти ліцензій на програмне забезпечення для будь-якої програми:

#1. Дозвільна ліцензія

Дозвільна ліцензія на програмне забезпечення є різновидом моделі ліцензії на програмне забезпечення з відкритим кодом. Це дозволяє кінцевим користувачам вільно використовувати, розробляти вихідний код і поширювати програму з невеликими обмеженнями. Такі ліцензії висувають до користувачів мінімальні вимоги щодо використання та розповсюдження програмного забезпечення. Часто користувачі можуть інтегрувати вихідний код програмного забезпечення в іншу запатентовану програму.

Кілька прикладів дозвільних ліцензій включають ліцензію BSD, ліцензію MIT і ліцензію Apache. Ці ліцензії зазвичай просять користувачів включити копію ліцензії та повідомлення про авторські права під час повторного розповсюдження програмного забезпечення. Але ліцензії не накладають обмежень на те, як використовувати, змінювати чи розповсюджувати програмне забезпечення чи його похідні.

#2. Ліцензія Copyleft

Джерело зображення: Вікіпедія

Copyleft також є ліцензією з відкритим кодом. Однак це вимагає від вас випустити програмне забезпечення та вихідний код за тією ж ліцензією, за якою ви придбали код з відкритим кодом. Таким чином, будь-хто може змінювати та повторно поширювати програму зі змінами, що дозволяє іншим створювати на основі оригінальної програми. Отже, усі похідні від початкового програмного забезпечення також стають відкритими.

Популярною ліцензією з копілефтом є GNU General Public License (GPL). Багато проектів з відкритим кодом, включаючи операційну систему Linux, використовують модель ліцензування GPL. Інші приклади ліцензій із копілефтом включають публічну ліцензію Mozilla (MPL) і меншу загальну публічну ліцензію (LGPL).

#3. Комерційна ліцензія

Якщо програмне забезпечення постачається з комерційною ліцензією, користувач може використовувати інтерфейс програмного забезпечення, лише сплативши плату за копію ліцензії. Немає доступу до вихідного коду програми. Таким чином, є менше шансів для спільнотної розробки програмного забезпечення.

Комерційні ліцензії захищають інтереси розробників щодо їхніх активів програми. Розробники створюють ліцензійний ключ або код, щоб користувачі не могли інсталювати та активувати інструмент на кількох комп’ютерах, якщо ключ призначено для одного користувача.

#4. Подвійна ліцензія

Подвійна ліцензія на програмне забезпечення дозволяє розповсюджувати різні версії однієї програми в різних ліцензіях, як-от з відкритим вихідним кодом і комерційну. Прикладом цієї ліцензії є система керування базами даних MySQL.

MySQL доступний за ліцензією GPL з відкритим кодом. Він дозволяє безкоштовно використовувати та розповсюджувати. Крім того, ви можете отримати комерційну ліцензію, якщо хочете використовувати програмне забезпечення у запатентованому продукті. Крім того, якщо ви не згодні з умовами GPL, ви можете отримати комерційну ліцензію.

#5. Ліцензія суспільного надбання

Ліцензія суспільного надбання означає відсутність правил авторського права на вихідний код програмного забезпечення. Він також відомий як вміст CC0. Ви розробляєте та випускаєте програмне забезпечення у відкритий доступ разом із вихідним кодом. Крім того, ви не накладаєте жодних правил щодо копіювання, модифікації та повторного розповсюдження програмного забезпечення.

Він виступає за безкоштовні інтернет-проекти. Але існує ризик зараження комп’ютерів кінцевих користувачів зловмисним програмним забезпеченням, оскільки ніхто не перевіряє вихідний код або його похідні. Хакери можуть додавати шкідливі коди до такого програмного забезпечення.

#6. Неліцензована ліцензія

Це ліцензія суспільного надбання, за якою автор або розробник відмовляється від своїх попередніх авторських прав на програму. Тепер кожен може копіювати, створювати, публікувати, компілювати, використовувати, поширювати та перепродавати програмне забезпечення на власних умовах.

Таким чином, інший розробник може використовувати вашу роботу, ліцензувати свою похідну програму як комерційну програму та отримувати дохід. Хоча ви можете не отримати від цього ніякої користі.

Як працює ліцензування програмного забезпечення?

Функціональне використання ліцензування програмного забезпечення залежить від цільової сторони. Нижче наведено робочий процес для двох різних сторін, а саме кінцевого користувача та розробника:

Погляд кінцевого користувача

Новий фізичний або бізнес-користувач програмного забезпечення переважно приймає ліцензійну угоду кінцевого користувача (EULA). Тут пояснюється, як кінцевий користувач може використовувати, копіювати, поширювати або змінювати програмний код, якщо він має до нього доступ.

Якщо програмне забезпечення належить до моделі SaaS, між розробником і користувачем можуть бути додаткові угоди, крім ліцензійної угоди. Це такі:

 • Щомісячна плата
 • Тривалість договору
 • Правила скасування або повернення коштів
 • Плата за розірвання договору

Для більшості ліцензій на безкоштовне програмне забезпечення та ліцензії з відкритим вихідним кодом кінцеві користувачі можуть не дотримуватися правил EULA. Однак для суворих комерційних ліцензій ви повинні заохочувати своїх клієнтів уважно читати ліцензійну угоду.

Інакше вони можуть не дотримуватися Закону про захист авторських прав у цифрову епоху (DMCA), прав інтелектуальної власності (IPR) та інших актів, які захищають інтереси розробників їхніх програм.

Погляд розробника програмного забезпечення

#1. Розподіл

Як розробник, ви вирішуєте ліцензію на програмне забезпечення. Потім, дотримуючись правил ліцензування, ви можете призначити торгових посередників для розповсюдження програми для комерційних програм або зробити це самостійно. Для програм із відкритим кодом ви можете просто надати посилання для завантаження на своєму веб-сайті.

#2. Ліцензійна угода

Ви повинні включити різні положення, як-от заборону зворотного проектування, правила модифікації коду, правила копіювання тощо, щоб захистити свій інтерес до програми. Ви також повинні обмежити користувачів або кількість установок, щоб ви могли продавати більше копій одній компанії.

#3. Відшкодування вартості ліцензії

Коли програмне забезпечення є комп’ютерною або мобільною програмою, яку можна встановити один раз і використовувати протягом усього життя, зазвичай стягується передоплата. Однак якщо це веб-додаток або додаток SaaS, ви можете стягувати плату з користувачів щомісяця. Там ви також можете додати додаткові пункти монетизації, як-от додаткових користувачів, доповнення, швидший доступ, цілодобову угоду про рівень обслуговування (SLA) тощо.

За додатки з відкритим кодом або безкоштовні програми здебільшого не стягуються. Можуть бути пожертви на підтримку підприємства розробника.

#4. Примусове виконання

Розробник програмного забезпечення або торговельний посередник може забезпечити дотримання умов ліцензійної угоди на програмне забезпечення різними способами. Це моніторинг використання додатків, проведення раптових перевірок або судові дії проти тих, хто порушує Загальні положення та умови.

#5. Оновлення та післяпродажна підтримка

Як постачальник або розробник, ви повинні чітко вказати, чи буде якась післяпродажна підтримка. Більшість розробників програмного забезпечення пропонують наступне:

 • Регулярні оновлення програмного забезпечення протягом усього життя або обмеженого періоду
 • Патчі безпеки
 • Виправлення Ad-hock для будь-яких лазівок безпеки
 • Технічна підтримка використання програми

Як вибрати модель ліцензування

Ось кілька важливих факторів, які слід враховувати, коли ви обираєте спосіб ліцензування програмного забезпечення:

#1. Бізнес-цілі

Вибраний вами тип ліцензії має відповідати бізнес-цілям і моделям доходу. Якщо ви хочете максимізувати дохід або збільшити частку ринку, тоді виберіть політику комерційного ліцензування.

Однак ліцензія з відкритим кодом хороша, якщо ви хочете сприяти відкритому співробітництву. Знову ж таки, ви можете розширити співпрацю, зберігаючи жорсткий контроль над своїм програмним забезпеченням, наприклад, загальнодозвільною ліцензією GNU.

#2. Цільова аудиторія

Ваша цільова аудиторія значною мірою диктуватиме модель ліцензування програмного забезпечення. Наприклад, якщо ваші відвідувачі та користувачі є особами, які купують обмежену кількість програм протягом свого життя, тоді ви повинні вибрати безкоштовну ліцензію.

Щоб отримати дохід від своєї аудиторії, ви можете додавати покупки в програмі, додатки тощо, які користувачі легко купуватимуть, коли відчують, що програма є необхідною для їхнього професійного чи особистого життя.

Крім того, якщо ви в основному працюєте з бізнесом, ви можете отримати безкоштовну пробну ліцензію, а потім запрацює платне ліцензування.

#3. Особливості та функціональність

Функціональні можливості та особливості вашої програми також впливатимуть на метод ліцензування програмного забезпечення. Наприклад, комерційна модель ліцензування є більш доцільною, якщо програма включає власні функції або розширені служби, оскільки продаж ліцензій є способом заробітку.

З іншого боку, якщо ваше програмне забезпечення використовує загальнодоступний код для певних функцій, можливо, ви не зможете отримати комерційну ліцензію. Вам потрібно випустити програмне забезпечення за ліцензією GNU з відкритим вихідним кодом, але обмежити модифікацію та розповсюдження, вказавши правила в EULA.

Завжди існують юридичні міркування, які сильно впливають на модель ліцензування програми. Це права інтелектуальної власності на комерційну цінність програми та програмного коду або авторські права на вміст.

Ви повинні проконсультуватися з юридичними експертами, які займаються такими речами, щоб переконатися, що ваша модель ліцензування відповідає закону та містить усі необхідні положення для захисту ваших бізнес-інтересів.

#5. Ринкова конкуренція

Вам також потрібно стежити за поточною ринковою тенденцією щодо ліцензування програмного забезпечення для нішевих програм. Наприклад, більшість веб-програм для редагування відео чи графіки, програм для мобільних пристроїв і програм для комп’ютера постачаються з безкоштовною ліцензією. Користувачі можуть встановлювати та використовувати програмне забезпечення безкоштовно, але не матимуть доступу до розширених або популярних функцій, доки не отримають преміум-підписку.

Тепер, якщо ви виберете сувору комерційну ліцензію, ви можете не досягти успіху, якого шукаєте. Таким чином, ви також повинні враховувати, що ваші конкуренти роблять щодо ліцензування програмного забезпечення.

#6. Випадки використання

Для різних випадків використання ви повинні вибрати різні методи ліцензування програмного забезпечення. Ось кілька ідей, які ви можете перевірити:

 • Щоб збільшити аудиторію вашого програмного забезпечення, створіть версію, яка надає базові послуги. Потім випустіть це програмне забезпечення за ліцензією GNU General Public License або GPL. Більше людей завантажать програму; якщо він гідний, ваш бренд отримає безкоштовний маркетинг.
 • Якщо ви хочете співпрацювати з незалежними розробниками програмного забезпечення, ви можете випустити базову версію свого програмного забезпечення за ліцензією з відкритим кодом. Це дозволить талановитим розробникам-фрілансерам у всьому світі імпортувати вихідний код вашого програмного забезпечення з GitHub і створювати нові функції чи служби на основі існуючого коду.
 • Однак, якщо ви розробляєте бізнес-орієнтовані програми, які організації завжди використовують для роботи свого підприємства, ви можете вибрати сувору комерційну ліцензію. Ви також можете обмежити кількість застосувань ліцензії для активації програми.

Підведенню

Як розробник програмного забезпечення або власник бізнесу SaaS, тепер ви знаєте про кілька типів ліцензування програмного забезпечення та як працює система ліцензування. Крім того, ви дізналися, як вибрати найкращу модель ліцензування на основі програми, її цільової аудиторії, сценарію використання та моделі прибутку від бізнесу. Тож виберіть той, який відповідає вашим потребам. Активно збільшуйте свою аудиторію програмного забезпечення, що в кінцевому підсумку збільшує ваш прибуток.

Можливо, вам також сподобається найкраще програмне забезпечення з відкритим кодом для Windows.