techukraine.net techukraine.net Які є різні типи руткітів і як ви можете бути в безпеці?

Які є різні типи руткітів і як ви можете бути в безпеці?

| | 0 Comments| 4:36 AM
Categories:

Руткіти — це різновид шкідливих програм, призначених для приховування своєї присутності в системі, одночасно надаючи зловмиснику несанкціонований доступ і контроль. Ці приховані інструменти становлять значну загрозу безпеці системи, оскільки вони можуть поставити під загрозу цілісність і конфіденційність комп’ютерної системи.

Незважаючи на таку небезпечну загрозу, дуже мало людей знають про різні типи руткітів. Розуміючи характеристики та функції кожного типу, ви зможете краще зрозуміти серйозність загроз руткітів і вжити відповідних заходів для захисту своїх систем.

Що таке руткіт?

Перш ніж занурюватися в різні типи, дуже важливо зрозуміти концепцію руткіта. За своєю суттю руткіт — це набір інструментів і програмного забезпечення, які забезпечують несанкціонований доступ і контроль комп’ютерної системи. Руткіти працюють, маніпулюючи системними ресурсами та змінюючи функціональність операційної системи, ефективно приховуючи свою присутність від заходів безпеки та антивірусного програмного забезпечення.

Після встановлення руткіт надає зловмиснику повний контроль над скомпрометованою системою, дозволяючи йому виконувати шкідливі дії без виявлення. Термін «руткіт» походить зі світу Unix, де «корінь» відноситься до облікового запису суперкористувача з повними правами адміністратора.

Типи руткітів

Хоча руткіти мають подібну мету, вони не всі працюють однаково.

1. Руткіти режиму користувача

Руткіти режиму користувача, як випливає з назви, працюють у режимі користувача операційної системи. Ці руткіти зазвичай націлені на процеси та програми на рівні користувача. Руткіти режиму користувача досягають своїх цілей, змінюючи системні бібліотеки або впроваджуючи шкідливий код у запущені процеси. Роблячи це, вони можуть перехоплювати системні виклики та змінювати свою поведінку, щоб приховати присутність руткіта.

Руткіти режиму користувача легше розробляти та розгортати порівняно з іншими типами, але вони також мають обмеження щодо рівня контролю, який вони можуть здійснювати над системою. Тим не менш, вони можуть бути дуже ефективними в приховуванні своїх зловмисних дій від традиційних інструментів безпеки.

2. Руткіти режиму ядра

Руткіти режиму ядра працюють на більш глибокому рівні операційної системи, а саме в режимі ядра. Компрометуючи ядро, ці руткіти отримують значний контроль над системою.

  Як виправити проблеми із запуском Mac за допомогою режиму відновлення

Руткіти режиму ядра можуть перехоплювати системні виклики, маніпулювати системними структурами даних і навіть змінювати поведінку самої операційної системи. Цей рівень доступу дозволяє їм ефективніше приховувати свою присутність і робить їх виявлення та видалення надзвичайно складним. Руткіти в режимі ядра є складнішими та складнішими, ніж руткіти в режимі користувача, тому вимагають глибокого розуміння внутрішніх функцій операційної системи.

Руткіти режиму ядра можна далі класифікувати на два підтипи: постійні та руткіти на основі пам’яті. Постійні руткіти безпосередньо змінюють код ядра або маніпулюють структурами даних ядра, щоб забезпечити їхню присутність навіть після перезавантаження системи. Руткіти на основі пам’яті, з іншого боку, повністю зберігаються в пам’яті та не вносять жодних змін у код ядра чи структури даних. Натомість вони підключаються до певних функцій ядра або перехоплюють системні виклики в режимі реального часу, щоб маніпулювати своєю поведінкою та приховувати свою діяльність.

3. Руткіти пам’яті

Руткіти пам’яті, також відомі як руткіти в пам’яті, повністю зберігаються в пам’яті комп’ютера. Вони не змінюють жорсткий диск або файли системи, що робить їх особливо невловимими та важкими для виявлення. Руткіти пам’яті використовують уразливості в операційній системі або використовують методи, як-от видалення процесів, щоб вставити свій шкідливий код у законні процеси. Працюючи виключно в пам’яті, вони можуть уникнути традиційних методів сканування файлів, які використовують антивірусне програмне забезпечення. Руткіти пам’яті є дуже складними і вимагають глибокого розуміння внутрішньої системи системи для розробки.

Однією з поширених технік, які використовують руткіти пам’яті, є пряма маніпуляція об’єктами ядра (DKOM), коли вони маніпулюють критично важливими структурами даних у ядрі, щоб приховати свою присутність і діяльність. Інша техніка — це ін’єкція процесу, коли руткіт впроваджує свій код у законний процес, що ускладнює ідентифікацію шкідливого коду під час його виконання в надійному процесі. Руткіти пам’яті відомі своєю здатністю залишатися непомітними та наполегливими, навіть незважаючи на традиційні заходи безпеки.

4. Руткіти гіпервізора

Руткіти гіпервізора націлені на рівень віртуалізації системи, відомий як гіпервізор. Гіпервізори відповідають за управління та контроль віртуальних машин, і, скомпрометувавши цей рівень, руткіти можуть отримати контроль над усією системою. Руткіти гіпервізора можуть перехоплювати та змінювати зв’язок між головною операційною системою та віртуальними машинами, дозволяючи зловмисникам контролювати чи маніпулювати поведінкою віртуалізованого середовища.

  6 простих способів зробити знімок екрана на Mac як професіонал

Оскільки гіпервізор працює на нижчому рівні, ніж операційна система, він може надавати руткітам підвищений рівень привілеїв і скритності. Руткіти гіпервізора також можуть використовувати такі методи, як вкладена віртуалізація, для створення вкладеного гіпервізора, ще більше приховуючи свою присутність.

5. Прошивки руткітів

Руткіти вбудованого програмного забезпечення націлені на мікропрограмне забезпечення, яке є програмним забезпеченням, вбудованим у апаратні пристрої, такі як BIOS або UEFI. Компрометуючи мікропрограму, руткіти можуть отримати контроль над системою на рівні навіть нижчому від операційної системи. Руткіти мікропрограми можуть змінювати код мікропрограми або ін’єктувати шкідливі модулі, дозволяючи їм виконувати шкідливі дії під час процесу завантаження системи.

Руткіти мікропрограм становлять значну загрозу, оскільки вони можуть зберігатися навіть після перевстановлення операційної системи або форматування жорсткого диска. Скомпрометована мікропрограма може дозволити зловмисникам порушити заходи безпеки операційної системи, дозволяючи їм залишатися непоміченими та здійснювати контроль над системою. Для пом’якшення руткітів мікропрограми потрібні спеціальні інструменти та методи сканування мікропрограм, а також оновлення мікропрограм від виробників апаратного забезпечення.

6. Буткіти

Буткіти — це тип руткітів, які заражають процес завантаження системи. Вони замінюють або модифікують законний завантажувач своїм власним шкідливим кодом, що дозволяє їм виконуватися до завантаження операційної системи. Буткіти можуть зберігатися навіть після перевстановлення операційної системи або форматування жорсткого диска, що робить їх надзвичайно стійкими. Ці руткіти часто використовують передові методи, такі як обхід підпису коду або пряме модифікування головного завантажувального запису (MBR), щоб отримати контроль під час процесу завантаження.

Буткіти працюють на критичному етапі ініціалізації системи, що дозволяє їм контролювати весь процес завантаження та залишатися прихованими від традиційних заходів безпеки. Захист процесу завантаження за допомогою таких заходів, як Secure Boot і Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), може допомогти запобігти зараженню буткітом.

7. Віртуальні руткіти

Віртуальні руткіти, також відомі як руткіти віртуальних машин або VMBR, націлені на середовища віртуальних машин. Ці руткіти використовують уразливості або недоліки програмного забезпечення віртуалізації, щоб отримати контроль над віртуальними машинами, що працюють на хост-системі. Після зламу віртуальний руткіт може маніпулювати поведінкою віртуальної машини, перехоплювати її мережевий трафік або отримувати доступ до конфіденційних даних, що зберігаються у віртуалізованому середовищі.

  Чому в ОС Chrome віруси не є проблемою?

Віртуальні руткіти становлять унікальну проблему, оскільки вони працюють на складному та динамічному рівні віртуалізації. Технологія віртуалізації забезпечує кілька рівнів абстракції, що ускладнює виявлення та пом’якшення діяльності руткітів. Віртуальні руткіти вимагають спеціальних заходів безпеки, включаючи вдосконалені системи виявлення та запобігання вторгненням, розроблені спеціально для віртуалізованих середовищ. Крім того, для захисту від відомих вразливостей важливо підтримувати оновлене програмне забезпечення віртуалізації та застосовувати виправлення безпеки.

Як захиститися від руткітів

Захист вашої системи від руткітів вимагає багаторівневого підходу до безпеки. Ось кілька основних заходів, які ви можете вжити:

  • Слідкуйте за оновленнями операційної системи та програмного забезпечення. Регулярно встановлюйте найновіші патчі безпеки, щоб зменшити вразливості, які можуть використовувати руткіти.
  • Встановіть надійне антивірусне або антишкідливе програмне забезпечення. Виберіть надійне рішення та регулярно оновлюйте його для виявлення та видалення руткітів.
  • Використовуйте брандмауер. Використовуйте брандмауер для моніторингу та контролю мережевого трафіку, запобігаючи несанкціонованому доступу до вашої системи.
  • Будьте обережні під час завантаження та встановлення програмного забезпечення. Будьте пильні під час завантаження програмного забезпечення, особливо з ненадійних джерел, оскільки вони можуть містити руткіти.
  • Регулярно скануйте свою систему. Використовуйте спеціалізовані інструменти, призначені для сканування шкідливих програм і руткітів, забезпечуючи своєчасне виявлення та видалення.
  • Увімкніть безпечне завантаження та перевірте цілісність мікропрограми. Увімкніть функції безпечного завантаження та регулярно перевіряйте цілісність мікропрограми вашої системи для захисту від руткітів мікропрограм.
  • Впровадити системи виявлення та запобігання вторгненням. Використовуйте системи виявлення та запобігання вторгненням, адаптовані до вашого середовища, щоб відстежувати підозрілі дії та проактивно захищатися від руткітів.
  • Практикуйте належну гігієну кібербезпеки. Встановлюйте надійні паролі, будьте обережні, натискаючи посилання або відкриваючи вкладення електронної пошти, і будьте пильні щодо спроб фішингу.

Тримайте руткіти на відстані

Руткіти становлять значну загрозу безпеці системи. Розуміння їх різних типів і функціональних можливостей має вирішальне значення для ефективного захисту, оскільки ці шкідливі програми можуть порушити цілісність і конфіденційність комп’ютерних систем, ускладнюючи виявлення та видалення.

Для захисту від руткітів важливо прийняти проактивний і багаторівневий підхід до безпеки, поєднуючи регулярні оновлення системи, надійне антивірусне програмне забезпечення, брандмауери та спеціалізовані засоби сканування. Крім того, дотримання гігієни кібербезпеки та пильність щодо потенційних загроз можуть допомогти запобігти зараженню руткітами.