Що це таке і як цьому запобігти?

Categories:

Дані є основою вашого цифрового бізнесу, професійного та особистого життя. Пошкодження даних може пошкодити цю основу, якщо ви не підготуєтеся завчасно.

Регулярне зношування, а також несправні програми можуть пошкодити дані. Даними можуть бути сімейні фотографії, відео з нещодавньої подорожі або скановані зображення сертифікатів про освіту. Якщо ви втратите їх, ви можете сумувати через фотографії або зіткнутися з незручностями під час онлайн-подання заявок на роботу.

Однак його наслідки для бізнесу є більш глибокими, оскільки це стосується грошових втрат і шкоди репутації. Ви можете втратити вміст реклами через пошкодження даних, які ви повинні надати клієнту. Пошкоджені дані можуть спричинити нескінченні проблеми для вашої організації.

Зміст

Що таке пошкодження даних?

Коли ви виявляєте будь-яку небажану зміну в збереженому файлі під час передачі, зберігання та обробки, це зазвичай називається пошкодженням даних. У більшості випадків пошкоджені дані стають нечитабельними для комп’ютерного програмного забезпечення, веб-додатків або мобільних додатків.

Однак ви також можете зіткнутися з неточностями у великих базах даних, поганою якістю вмісту зображень і відео чи відсутністю кількох частин даних. У двох словах, пошкоджені дані стають марними для професійного, особистого чи бізнес-використання.

Обчислювальні машини сприймають документи, файли, зображення тощо, дані, як ми бачимо, зовсім по-іншому. Машини зчитують дані як біти 0 і 1. Через несправність апаратного забезпечення, електричний розряд, удар, помилку програмного забезпечення та людську помилку накопичувачі можуть змішувати біти багатьох окремих файлів.

Коли ви використовуєте спеціальне програмне забезпечення для цього файлу, щоб відкрити його, ви можете побачити помилку. Тоді ви знаєте, що файл пошкоджено. Існують інші ознаки та симптоми пошкодження даних, наведені нижче.

 • Рівень затримки комп’ютера збільшується, оскільки блоки даних операційної системи зазнають пошкоджень.
 • Програмне забезпечення несподівано аварійно завершує роботу під час роботи з певними файлами, документами, відео тощо.
 • Папка чи файл не відкриваються.
 • Назва файлу змінена на тарабарщину.
 • Деталі та атрибути файлу різко змінюються. Наприклад, файл JPEG відображається як файл PNG; відсутня дата створення тощо.
 • Диск для зберігання дуже зайнятий, навіть якщо ви закрили всі відкриті програми на своєму комп’ютері.

Тепер, коли ви зрозуміли пошкодження даних, давайте заглибимося в нещодавні дослідження вразливостей до пошкодження даних.

Останні дослідження вразливості даних до пошкодження

Щоб зрозуміти, чи сучасні запам’ятовуючі пристрої кращі за старі, компанії продовжують опитувати організації, які часто використовують накопичувачі. Кілька досліджень показали, що сучасні пристрої зберігання даних, такі як SSD і NVMe SSD, можуть демонструвати меншу ймовірність пошкодження даних.

Однак невелике пошкодження файлу може завдати серйозної шкоди вашому бізнесу, оскільки сучасні накопичувачі зберігають терабайти даних. Для порівняння, старі накопичувачі, такі як жорсткі диски, безпечніші, оскільки вони зберігають менше даних, ніж сучасні пристрої.

  12 переваг використання плану обслуговування WordPress для вашого бізнес-сайту

Нижче наведено тенденції випадків пошкодження даних у глобальному бізнесі:

 • NetApp, хмарне рішення для керування даними, тестувало 1,5 мільйона жорстких дисків протягом 41 місяця. Дослідження виявило 400 000 випадків пошкодження даних. Цікаво, що пристрій RAID-контролера не міг виявити 30 000 подій пошкодження файлів.
 • Європейська організація з ядерних досліджень, CERN, перевіряла 97 петабайт даних протягом шести місяців і виявила, що 128 МБ були пошкоджені через тривалий час.
 • Greenplum, постачальник технологій великих даних від VMware, повідомив, що їхні центри обробки даних стикаються з проблемами, пов’язаними з пошкодженням даних, кожні 15 хвилин.

Наведені вище дослідження показують, наскільки серйозною є проблема пошкодження даних для підприємств і організацій.

Виявлено проти Невиявлене пошкодження даних

Існує два типи процесів пошкодження даних. Це виявлені та невиявлені пошкодження даних. Нижче наведено таблицю, яка ефективно розрізняє ці два варіанти:

FeaturesDetected Data CorruptionUndetected Data CorruptionDefinitionПошкодження файлової системи, яке вже виявила операційна система, програмне забезпечення для керування жорстким диском або ІТ-команда. Тихе пошкодження даних через нормальний знос або проблеми з програмним забезпеченням. ОС, інструменти для жорсткого диска та ІТ-команди не помічають цього, доки не станеться серйозна поломка. Масштаб пошкодження Відомий Невідомий Джерело пошкодження Відомий Невідомий Рівень серйозності Низький, оскільки ви вже цього очікуєте або помітили під час планової перевірки бази даних. Високий, оскільки пошкодження застають вас зненацька та можуть завдати серйозної шкоди бізнес-операціям. Запобігання Регулярне технічне обслуговування накопичувачів, резервне копіювання тощо. Запобігання не існує це можливо, оскільки багато змінних прискорюють тихі події пошкодження даних.

Причини пошкодження даних

Існують різні причини пошкодження даних на рівні бізнесу та окремих користувачів. Деякі з важливих і поширених причин, як зазначено нижче:

#1. Збій живлення

Комп’ютери, сервери та масиви зберігання даних центрів повинні отримувати безперебійне живлення за певної напруги. Якщо вони цього не зроблять, вони можуть просто несподівано вийти з мережі. Такі зупинки в процесах обробки даних призводять до пошкодження магнітних і чіпових блоків даних.

#2. Жорсткий перезапуск

Жорсткі перезавантаження також спричиняють пошкодження блоків даних. Якщо ви навмисно натискаєте кнопку вимкнення протягом тривалого часу, процесор негайно вимикається. Головка читання/запису жорстких дисків часто пошкоджує крихітні блоки даних під час швидкого завершення роботи.

Несправні графічні карти, материнські плати, оперативна пам’ять, карти локальної мережі тощо також можуть спричинити несподіване завершення роботи або синій екран смерті, пошкодивши блоки даних.

#3. Мережеві пристрої

Несправні та нестандартні мережеві пристрої, такі як комутатори, маршрутизатори, концентратори тощо, також можуть створювати пошкоджені сектори на жорстких і твердотільних дисках.

#4. Гаряча заміна

Сучасні материнські плати оснащені опцією plug-and-play або гарячої заміни для SSD, HDD, NVMe тощо. Хоча здається зручним підключати накопичувач, копіювати дані та від’єднувати його, постійне використання в такому напрямку шкодить пристрою експоненціально.

#5. Несправні програми

Неправильні коди програмування можуть перешкодити пристроям масової пам’яті належним чином створювати та зберігати блоки магнітної пам’яті. Ви можете побачити, що ви створили документ, але файл буде видалено після завершення роботи програми.

#6. Зловмисне програмне забезпечення та програми-вимагачі

Сьогодні великим головним болем для цифрового бізнесу є програми-вимагачі та шкідливі програми. Хакери можуть отримати доступ до масивів сховищ вашого центру обробки даних і зашифрувати збережені дані. Якщо у вас немає ключа шифрування, ви можете вважати, що дані втрачені назавжди.

#7. Зношення

Усі електронні пристрої страждають від нормального зносу. Це означає, що пристрої зберігання даних перестануть працювати належним чином через кілька років.

  10 способів виправити помилку Spotify Unable to Login

Як виявити пошкодження даних

#1. Відстежуйте повідомлення про помилки з ОС

Основні ОС, такі як Windows, Mac і Linux, мають інструменти звітування про стан пристроїв зберігання даних. Вони постійно збирають дані та показують звіти з попереджувальними знаками. Однак такі сповіщення марні, якщо пошкодження даних уже сталося.

#2. Запустіть контрольну суму

Ваша ІТ-команда може регулярно запускати контрольну суму під час транспортування або переміщення даних з одного диска на інший. Коли ви запускаєте сценарій контрольної суми, ви бачите поточний стан накопичувача та будь-які майбутні проблеми в інтерфейсі командного рядка (CLI).

#3. RAID і ZFS

Для таких операційних систем, як Linux, Ubuntu, Debian, програмне забезпечення RAID і ZFS. Ви можете налаштувати розклад автоматичного очищення даних щотижня або щомісяця.

Найкращі методи запобігання пошкодженню даних

Незалежно від того, чи це бізнес, чи особиста потреба, завжди створюйте резервні копії цінних даних, які ви створюєте. Підприємства можуть створити групу резервного копіювання даних, яка буде часто перевіряти дані та створювати їх резервні копії на іншому пристрої зберігання на чорний день.

Інші найкращі практики, яких ви можете дотримуватися, наведені нижче.

 • Використовуйте 75% сховища, а решту залишайте порожньою для робіт з обслуговування.
 • Використовуйте інструменти SMART, щоб перевірити працездатність HDD і SSD і визначити пріоритет резервного копіювання даних для накопичувачів, які скоро вийдуть з ладу.
 • Використовуйте онлайн-системи ДБЖ для постійного забезпечення електроенергією робочих станцій, серверів і масивів зберігання в центрі обробки даних.
 • У разі використання зовнішніх запам’ятовуючих пристроїв перевірте диск на наявність вірусів, перш ніж відкривати диск.
 • Для всіх знімних запам’ятовуючих пристроїв виконайте витягнення перед від’єднанням пристрою від комп’ютера або сервера.
 • Тримайтеся подалі від фішингового вмісту, електронних листів, текстових повідомлень тощо.
 • Не встановлюйте кожне програмне забезпечення, яке ви отримуєте безкоштовно в Інтернеті.
 • Завжди використовуйте надійне антивірусне програмне забезпечення.

Як відновити пошкоджені дані

Знайдіть нижче поширені засоби Windows для відновлення пошкоджених даних:

Команда CHKDSK

Ця команда шукає пошкоджені сектори в розділі. Він також зчитує наявні дані з пошкодженого сектора та намагається відновити відомі типи файлів.

Ви можете легко запустити команду в командному рядку Windows за допомогою цього коду. Замініть літеру e буквою диска, яку потрібно перевірити.

chkdsk e: /f /r /x

Відновити попередні версії

Якщо у вас виникли проблеми з будь-яким файлом, як-от Word, Excel, JPEG, MP4 тощо, ви можете спробувати відновити будь-яку попередню версію, яку Windows могла зберегти.

Виберіть файл і клацніть правою кнопкою миші, щоб відобразити контекстне меню. Тепер натисніть «Відновити попередні версії», щоб отримати параметри відновлення файлів.

Обслуговування та керування зображеннями розгортання (DSIM)

ІТ-адміністратори та розробники використовують інструмент DSIM для відновлення файлів і образів операційної системи, таких як середовище відновлення Windows, інсталяція Windows тощо.

Якщо вам потрібно відновити пошкоджений образ ОС Windows 10 або 11, ви можете запустити таку команду в CMD з правами адміністратора:

DISM/Online/Cleanup-Image/RestoreHealth

Використовуйте інструменти відновлення даних

Найзручнішим способом відновлення пошкоджених даних є використання професійного та корпоративного програмного забезпечення для відновлення даних.

Нижче знайдіть кілька популярних, на які може орієнтуватися ваш бізнес.

Оскільки пошкодження даних неминуче в бізнес-центрах обробки даних, ви повинні підготуватися до цих популярних інструментів відновлення даних:

StellarInfo

Stellar пропонує різноманітні послуги відновлення даних за допомогою одного програмного забезпечення. Наприклад, ви можете використовувати інструмент для відновлення даних Windows, відновлення даних iPhone, відновлення відео/зображень, відновлення даних Mac тощо.

  Виправити синтаксичну помилку Bash біля неочікуваного маркера

Для компаній він пропонує розширені послуги відновлення даних, як-от відновлення пошкоджених даних із магнітних стрічок, віртуальних машин, пристроїв масової пам’яті тощо.

Tenorshare

Tenorshare 4DDiG Data Recovery допомагає компаніям відновлювати понад 1000 типів файлів і документів із пошкоджених дисків, розділів, SSD, NVMe, USB-накопичувачів тощо. Інструмент підтримує всі найновіші операційні системи та апаратне забезпечення, наприклад Windows 11, Mac T2 тощо.

Інструмент має багато допоміжних утиліт, таких як видалення дублікатів файлів, відновлення фотографій, відновлення відео, Mac Boot Genius, Windows Boot Genius тощо.

Відновити

Wondershare Recoverit — це повний пакет для відновлення даних, який відповідає будь-яким вимогам щодо відновлення бізнес- та індивідуальних даних. Він пропонує спеціальний інструмент для пристроїв Windows і Mac.

Крім того, інструмент дуже ефективний у відновленні фото, відео та аудіофайлів. Розробник стверджує, що інструмент забезпечує 95% відновлення для 500+ сценаріїв пошкодження даних.

Ресурси

Нижче перегляньте деякі книги та онлайн-курси, щоб дізнатися про пошкодження та відновлення даних:

Пошкодження даних, друге видання

Цей посібник із пошкодження даних дражнить клітини вашого мозку, щоб ви могли задавати унікальні запитання. Потім скористайтеся цифровими ресурсами, які надаються разом із книгою, щоб отримати відповіді.

Зрештою, ви та ваша бізнес-команда станете ефективнішими в мозковому штурмі стратегій запобігання пошкодженню даних або розробки рішень для відновлення даних.

Відновлення даних, жорсткі диски, USB-накопичувачі: Udemy

Курс «Відновлення даних» — це всеосяжний ресурс для того, щоб стати експертом із відновлення даних. Курс складається з 21 відеолекції, яка охоплює різні теми, наприклад:

 • Відновлення запуску Windows
 • Ремонт накопичувачів
 • Відновити видалені файли з жорсткого диска

Курс підходить для студентів інформатики, компаній, які хочуть відкрити відділи технічної підтримки, професіоналів, які працюють у галузі відновлення даних тощо.

Безпека даних, відновлення та злом зберігання для новачків: Udemy

Якщо ви хочете стати експертом з безпеки даних для ІТ-бізнесу, вам слід ознайомитися з цим курсом з безпеки даних. У цьому курсі ви дізнаєтесь про життєво важливі концепції безпеки та відновлення даних, як-от згадані нижче:

 • Основи відновлення даних
 • Методи відновлення даних
 • Безпека даних, злом сховищ і відновлення даних за допомогою лабораторних проектів і інструментів

Це 1-годинний курс відеолекцій на замовлення.

Примітка автора

Пошкодження даних є поширеною проблемою для компаній і окремих осіб. Бізнес навколо послуг відновлення даних також процвітає. Згідно з нещодавнім дослідженням GlobeNewswire, між 2022 і 2030 роками доходи світового ринку від відновлення даних зростуть на 9,6% у середньому. До 2030 року відновлення даних стане галуззю вартістю 23,1 мільярда доларів.

Отже, ви можете підготуватися до розробки унікальних рішень, дізнавшись про пошкодження даних. Ви можете створити свій стартап або приєднатися до IT-гігантів, які керують сферою відновлення даних.

Краще вивчити теорії пошкодження даних і лабораторні проекти та застосувати знання у своєму бізнесі, щоб запобігти пошкодженню даних. Вивчаючи теорії пошкодження даних, ви також можете підготуватися до розробки нових рішень, які можуть бути корисними для бізнесу.

Вас також можуть зацікавити найкращі хмарні платформи захисту даних.