Що таке Fedora Onyx? Незмінний дистрибутив Linux на основі Budgie

| | 0 Comments| 6:29 AM
Categories:

Ключові висновки

  • Fedora 39 представляє Fedora Onyx, незмінну альтернативу Silverblue, засновану на робочому середовищі Budgie.
  • Budgie — це настільне середовище для безкоштовних операційних систем із відкритим вихідним кодом, яке пропонує безкоштовний робочий стіл із легким відтінком.
  • Fedora Onyx відрізняється від версії Fedora Budgie використанням rpm-ostree для оновлень і пропонує програми у форматі пакету Flatpak.

Як завжди, Fedora 39 постачається з останніми оновленнями робочого середовища GNOME. Але цей випуск також представив нову незмінну альтернативу Silverblue на основі робочого середовища Budgie. Його назва Fedora Onyx.

По-перше, що таке хвилястий папужка?

Budgie — це настільне середовище для безкоштовних операційних систем із відкритим кодом, яке існує з 2014 року. Спочатку розробка була зосереджена навколо дистрибутива Solus, але пізніші версії від самого початку не залежать від дистрибутивів.

  Як подвійне завантаження Linux і Windows 10

Budgie — це привабливий варіант для людей, яким подобаються простіші настільні комп’ютери, такі як Xfce, MATE та Cinnamon, але вони хочуть трохи більше вишукувати.

Що означає бути незмінним?

Незмінний робочий стіл — це такий, на якому ви не можете вносити зміни до системних файлів. Основна система доступна лише для читання, і вона замінюється новішою версією кожного разу, коли надходять оновлення. Таким чином ваш комп’ютер не перестане завантажуватися через одну несправну програму.

Якщо проблеми все-таки виникнуть, ви можете повернутися до попередніх версій операційної системи. Ви також можете безпечно протестувати нові бета-версії дистрибутива або робочого середовища.

Хоча ви рідко бачите слово «незмінний» в рекламі, багато операційних систем, орієнтованих на споживача, уже є незмінними. Це стосується Android, ChromeOS, iOS і macOS. Версія Linux, яка постачається на Steam Deck від Valve, також є незмінною.

  Як контролювати хід виконання команд Linux (з pv і прогресом)

Чим Fedora Onyx відрізняється?

Будь-хто, хто знайомий із Fedora Budgie, знайде багато знайомого. На перший погляд ці два проекти ідентичні. Насправді, якщо ви взагалі знаєте Budgie, Fedora Onyx не змінює формулу. Інтерфейс тут здебільшого такий самий, як би ви зіткнулися, якби замість цього завантажували Solus.

Те, що відрізняє Fedora Onyx, те саме, що відрізняє Fedora Silverblue від Fedora Workstation.

  • Ви використовуєте rpm-ostree в терміналі для керування оновленнями замість dnf.
  • Програми поставляються у форматі пакету Flatpak. Fedora надає деякі програми у власному сховищі Flatpak, але ви можете знайти набагато більше Flathub.
  • Ви можете додати програми RPM до образу системи за допомогою команди встановлення rpm-ostree та перезавантажити систему після цього. Програми, встановлені таким чином, з’являться в меню програм.
  • Ви можете використовувати toolbx для створення контейнерів, у які ви встановлюєте програми за допомогою dnf. Програми, встановлені таким чином, не відображатимуться в меню програм.
  • Ви можете легко перемикатися між Fedora Onyx, Silverblue, Kinote, Sodalite та іншими настільними комп’ютерами з підтримкою лише Flatpak, не ламаючи та не захаращуючи свій ПК.
  Як використовувати curl для завантаження файлів з командного рядка Linux

Ти можеш завантажити Fedora Onyx з веб-сайту проекту Fedora.

Чи варто використовувати Fedora Onyx?

Budgie може бути новішим за MATE та Xfce, але все ще має більше спільного з тими дещо застарілими середовищами робочого столу, ніж те, що ви бачите на сучасних ПК. Якщо вам подобається цей традиційний досвід, Fedora Onyx — це спосіб зберегти зручний інтерфейс, одночасно використовуючи нові технології.