Що таке Bit Rot і як цьому запобігти? [2023]

Categories:

Дізнайтеся тут чітко та лаконічно, щоб ви могли ефективно вирішувати проблеми архівування даних і зберігання в центрі обробки даних.

Вторинним або масовим запам’ятовуючим пристроєм комп’ютерів є переважно жорсткий диск (HDD). Це можуть бути твердотільні накопичувачі (SSD) у преміальних і високооплачуваних компаніях зі зберігання даних.

Усі ці накопичувачі є високоефективними, доступними та довговічними. Однак це обладнання для зберігання не служить нескінченно довго. Ці накопичувачі мають багато недоліків. Найбільш інвазійним є гниль.

Читайте далі, щоб дізнатися поради та підказки щодо боротьби з гниттям бітів у накопичувачах для домашнього чи бізнес-користування.

Що таке Bit Rot?

Bit Rot – це явище погіршення даних, яке спостерігається на пристроях масової інформації для комп’ютерів. Від цифрових стрічок до твердотільних накопичувачів, розрядність є скрізь.

Технічно кажучи, це повільне погіршення даних і формату файлів на пристроях зберігання даних, таких як жорсткі диски, DVD-диски, компакт-диски, цифрові стрічки, твердотільні накопичувачі тощо.

Якщо погіршення мінімальне, ви все ще можете отримати доступ до вмісту пристрою зберігання даних. Однак бітове гниття може серйозно вразити весь пристрій зберігання даних, унеможливлюючи доступ до даних. Крім того, сильне гниття бітів робить біти даних невідновними. Тому програмне забезпечення для відновлення даних також може не працювати.

Іноді гниття бітів також може означати, що головка читання диска або вихід SSD надсилає неправильні дані, ніж ті, що були записані спочатку. Існує багато інших синонімів бітової гнилі, наприклад:

  • Деградація даних
  • Гниття даних
  • Розпад даних
  • Погіршення даних

Format Rot — ще один термін для Bit Rot

Гниття формату відбувається, коли сучасні комп’ютери не підтримують формат даних. Наприклад, ваші батьки зберігали малюнки з дитинства на дискеті. Тепер, коли ви хочете отримати доступ до цих зображень із дискети, ви виявите, що на вашому ноутбуці чи комп’ютері немає дисковода.

В іншому випадку розробники програмного забезпечення постійно працюють над розробкою більш просунутих і зручних форматів для певних файлів і припиняють обслуговування старих форматів файлів. Microsoft Word спочатку створював файли .DOC, але зараз ви отримуєте лише типи файлів .DOCX.

  24 найкращих альтернатив Outlook

Дякуємо корпорації Майкрософт за те, що вона все ще пропонує зворотну сумісність для типів файлів .DOC. Якщо розробник програмного забезпечення MS Word припинить підтримку, усі ваші файли .DOC більше не працюватимуть у MS Word.

Таким чином, коли ви не можете отримати доступ до свого вмісту через недоступність апаратного чи програмного забезпечення, це також відоме як пошкодження бітів або форматування.

Що викликає гниття біт?

Основною причиною гниття біт є поступове зношування носія інформації. Однак причина залежить від носія інформації, з яким ви маєте справу. Нижче знайдіть різні причини гниття бітів на різних носіях інформації:

#1. Перфострічки або карти

Такий тип носіїв інформації може буквально згнити з часом, оскільки сировина походить із природних джерел.

#2. Сховища оптичних носіїв

Оптичні запам’ятовуючі пристрої, як-от компакт-диски, DVD-диски та диски Blu-Ray, можуть завдати шкоди навколишньому середовищу. Наприклад, пил, тепло, волога тощо можуть зробити прозору пластикову поверхню оптичного диска напівпрозорою. Це перешкоджає голівці зчитування даних таких приводів видобувати дані з носія.

#3. Магнітні запам’ятовуючі пристрої

Магнітні запам’ятовуючі пристрої використовують магнетизм для тривалого збереження даних. Електричні, електронні й забруднювачі навколишнього середовища можуть перешкоджати магнетизму таких пристроїв зберігання даних.

Якщо магнітна полярність таких накопичувачів змінюється на рівні бітів, це може зробити дані недоступними. Однак ви здебільшого зіткнетеся з гниттям даних через знос жорстких дисків, магнітних стрічок тощо.

#4. Твердотільні накопичувачі

Твердотільні накопичувачі використовують логічні вентилі NAND або NOT-AND для зберігання даних у напівпровідникових мікросхемах замість магнітних дисків. Таким чином, процесори та материнські плати можуть отримувати доступ до даних із внутрішніх систем чи систем зберігання даних у 35 разів швидше, ніж жорсткі диски. Тут витік заряду з комірок NAND викликає гниття бітів.

Чи впливає Bit Rot на SSD?

SSD базуються на вентилях NAND. Отже, SSD також страждають від гниття бітів. Насправді будь-який носій даних може зазнати певного розпаду даних, оскільки знос є основною проблемою для таких накопичувачів.

Технологія транзисторів з плаваючим затвором лежить в основі флеш-комірок NAND. У мікроскопічних плаваючих воротах, виготовлених із силіконових чіпів, флеш-пристрої NAND зберігають дані у вигляді незначних кількостей електричного заряду.

Плаваючі ворота затиснуті ізольованими шарами. Проте електричний заряд може повільно витікати з такої системи ізоляції. Вам потрібно підключати SSD до джерела живлення принаймні раз на два роки, інакше ви зіткнетеся з серйозним розрядом.

  14 найпопулярніших генераторів опису продукту для збільшення ваших продажів

Гниття даних, яке відбувається під час використання твердотільних накопичувачів, є незначним і його можна легко відновити за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Як виявити Bit Rot?

Щоб виявити бітове гниття на накопичувачі, вам потрібно часто перевіряти цілісність файлу, наприклад щомісяця, щокварталу тощо.

Для цього можна використовувати алгоритм дайджесту повідомлень 5 або контрольну суму MD 5. Тут ви створюєте цифровий підпис вихідного файлу за допомогою математичного алгоритму через контрольну суму MD5.

Тепер, через кілька місяців, вам потрібно запустити іншу контрольну суму MD5 того самого жорсткого диска, SSD або файлу, про який йдеться. Контрольна сума MD5 повинна повертати той самий хеш-код або цифровий відбиток, створений кілька місяців тому.

Якщо хеш-код MD5 збігається зі старим хешем, то гниття бітів немає. Навпаки, якщо ви бачите різницю в хеш-коді, це, швидше за все, бітове гниття, доки хтось не змінить вміст файлу.

Як запобігти гниттю біт?

Звести до мінімуму ризик втрати даних через бітове гниття можна лише за допомогою багаторівневої системи запобігання втраті даних. Гниття бітів неминуче для пристроїв масової інформації. Щоб мінімізувати збитки, завдані вашому бізнесу через знищення даних, можна використати такі методи:

#1. Використовуйте високоякісні SSD

Отримайте SSD від надійних і перевірених брендів, які використовують центри обробки даних. Таким чином ви зведете до мінімуму випадки втрати даних через серйозне та повільне гниття бітів. Подивіться на найкращі накопичувачі даних.

#2. Використовуйте надійні жорсткі диски

Подібним чином, якщо ви створюєте рішення для архівування чи зберігання даних за допомогою жорстких дисків, використовуйте високоякісні жорсткі диски. Нестандартні жорсткі диски можуть скомпрометувати ваші бізнес-дані.

Оскільки жорсткі диски зберігають дані магнітно на металевих пластинах, вкрай необхідно, щоб якість збірки виробу відповідала найвищому стандарту.

#3. Резервне копіювання даних часто

Найкращий і перевірений спосіб впоратися з гниттям бітів – це резервне копіювання даних. Ви можете легко відновити втрачені дані з хмари або резервної копії на місці. Таким чином, ваш бізнес не постраждає від простоїв у роботі.

Існує багато способів резервного копіювання даних. Наприклад, ви можете використовувати програмне забезпечення для клонування диска, щоб клонувати весь диск і зберігати резервний диск у делікатному сховищі.

Наприклад, умови зберігання повинні бути такими:

  • Місце для зберігання повинно бути абсолютно сухим і холодним
  • Без прямого сонячного світла чи інших електричних або електронних перешкод
  • Відсутність магнітних перешкод
  • Середовище без пилу
  Чи є штраф, якщо я зніму гроші з Acorns?

Якщо основний жорсткий диск виходить з ладу, ви можете підключити резервний жорсткий диск і продовжити роботу без серйозних простоїв.

Іншим варіантом резервного копіювання даних є використання хмарних платформ зберігання. Постачальники хмарних сховищ, як-от Google Cloud, AWS, Microsoft Onedrive тощо, піклуються про ваші дані протягом обумовленого періоду відповідно до вибраного вами пакета.

Отже, вам не потрібно турбуватися про апаратне чи програмне забезпечення. Постачальник послуг із хмарним керуванням має забезпечити цілодобовий доступ до ваших бізнес-даних.

#4. Виконайте перевірку даних

Більшість операційних систем мають вбудовані утиліти перевірки даних. Вам просто потрібно часто перевіряти дані, щоб забезпечити наявність необхідного рівня цілісності даних на ваших жорстких або твердотільних накопичувачах.

Якщо ви бачите будь-які ознаки занепаду даних, ви можете скопіювати та вставити дані з резервного копіювання на основний диск. Це виправить гниль біта, яка вже мала місце.

#5. Оновити форматування файлу

Якщо ви запобігаєте бітовому гниттю на основі формату файлу, ви повинні оновити програмне забезпечення та пов’язані файли, щойно розробник випустить нове оновлення.

Наприклад, Microsoft 365 — це остання програма для всіх настільних комп’ютерів і ноутбуків. Він використовує файли .DOCX, .XLSX тощо замість .DOC, .XLS тощо.

Ви можете отримати останню версію Microsoft Office і конвертувати старі файли для Microsoft Office у нові формати.

#6. Повторити дані

Ще одна стратегія для належного поводження з бітовим гниттям – реплікація даних. Якщо у вас є навчальний заклад або офіс з великою кількістю комп’ютерів, ви можете створити мережу LAN.

Потім підключіть усі накопичувачі за допомогою локальної мережі. Тепер скопіюйте необхідні файли на всі жорсткі диски цих ПК. Відновлення необхідних файлів при виході з ладу одного жорсткого диска.

Підведенню

Тепер ви знаєте, як боротися з бітовим гниттям для кількох накопичувачів, які ви використовуєте для професійних і особистих потреб.

Ви можете вжити необхідних заходів для захисту архівних даних протягом багатьох років, дотримуючись запропонованих порад.

Ви також можете дослідити найкращі рішення для резервного копіювання корпоративних даних.