Що таке BeOS і чому він полюбився людям?

У середині 1990-х у Be Inc. вистачило сміливості створити абсолютно нову операційну систему персонального комп’ютера з нуля. Він отримав схвалення критиків завдяки своїм випереджаючим свого часу функціям, але не зміг захопити значну частку ринку. Через 25 років він все ще залишається культовим, і ось чому.

Секрет BeOS? Свіжий початок і унікальні відчуття

BeOS — це вже неіснуюча мультимедійна операційна система, яка була вперше представлена ​​в жовтні 1995 року для комп’ютера BeBox компанії Be Inc. Рушійними силами Be були Жан-Луї Гассе, колишній віце-президент Apple з розробки продуктів, і Стів Сакоман, творець Яблуко Ньютон. З цими технічними даними, Be мав вуха в галузі з самого початку.

Рання версія BeOS, що працює на BeBox.

BeOS була унікальною серед комп’ютерних операційних систем 90-х років через відсутність застарілого коду. До середини 90-х Windows, Mac OS, OS/2, Solaris, Linux і навіть NeXTSTEP були еволюційними операційними системами з принаймні десятилітньою історією. Проте з BeOS Be наважився створити абсолютно нову операційну систему з нуля, щоб задовольнити потреби епохи: мультимедійна та інтернет-підтримка.

Розробляти BeOS у поєднанні зі спеціальною двопроцесорною апаратною платформою на базі PowerPC під назвою BeBox. Вперше випущений 3 жовтня 1995 року, він був обладнаний для роботи з цифровим аудіо та відео більш вправно, ніж сучасні комп’ютери Mac і ПК.

Оригінальний BeBox, близько 1995 року.

BeBox був дивною, але бажаною машиною. Спочатку він продавався приблизно за 1600 доларів (2700 доларів у сьогоднішніх грошах) і передбачався використовувати як платформу для розробки, ніж звичайний споживчий пристрій.

Це також послужило важливим доказом того, що мультимедійне бачення настільних комп’ютерів Be може працювати.

Що зробило BeOS особливим?

Незабаром після запуску BeOS преса скептично поставився до проекту, але, загалом, високо оцінив його чистий і незавантажений інтерфейс. Використання кнопок у BeOS мінімальне та обачне. Замість смужок у верхній частині кожного вікна у BeOS були вкладки вікон. Його ікони також були милими і нехитрими.

Система меню Deskbar BeOS (приблизно еквівалентна меню «Пуск» Windows і Dock macOS) дозволила створити компактний, але надійний інтерфейс для керування програмами та налаштуваннями. У випуску Beos 5 (R5) його також можна було розтягнути по нижній частині екрана, як меню «Пуск».

Менеджер завдань BeOS 5 на Deskbar в дії.

На відміну від інших операційних систем того часу, BeOS з самого початку підтримувала багатопотокові програми та включала підтримку багатопроцесорних машин. Після оновлення він також включав багатопотокову 64-розрядну файлову систему журналу під назвою BFS. Він мав вбудовану базу даних, розроблену для підтримки цифрового мультимедійного запису та відтворення, що було новим у середині 90-х.

Метою було зробити ОС легкою та швидкою (як повідомляється, завантаження на BeBox займало всього 10 секунд), залишаючись достатньо надійним для одночасного відтворення кількох цифрових відеофайлів. Це було вражаюче досягнення 1995 року.

BeOS також постачався з веб-браузером і мав UNIX-подібні елементи, включаючи підтримку інтерфейсу командного рядка Bash, незважаючи на той факт, що він не базувався на Unix. Він також підтримував віртуальні робочі столи для підвищення продуктивності, функція, яка досі не реалізована на рівнях BeOS у більшості сучасних операційних систем.

Чому BeOS вийшов з ладу?

Завдяки високо оціненій технологіям і близьким заходам з успіхом, BeOS є майже хрестоматійним прикладом болісних технологічних сценаріїв «що-якщо». Найвідомішим є те, що в 1996 році Apple зробила пропозицію придбати Be та її інтелектуальну власність з наміром зробити BeOS ядром нової ОС Macintosh. Керівники Be відмовилися від запропонованої ціни (як повідомляється, близько 120 мільйонів доларів), і переговори незабаром зайшли в глухий кут.

Коли Стів Джобс дізнався про потенційну угоду з BeOS, він запропонував NeXT та її операційну систему, які в кінцевому підсумку виграли. Таким чином з’явилася Mac OS X від Apple, але її поштовхом могла б бути BeOS, якби вона прийняла початкову пропозицію Apple.

Не продавши Apple, Be залишився на самоті. Продавши лише близько 1800 одиниць BeBox за два роки (і без майбутнього придбання), Be вирішив розробити версії BeOS, які працюватимуть на комп’ютерах Mac і стандартному комп’ютерному обладнанні Windows. Був навіть а Personal Edition, який може працювати в Windows.

Копія BeOS у коробці, продана Gobe Software наприкінці 90-х.

На жаль для Be, в той час на операційній системі персональних комп’ютерів була жорстка конкуренція. Apple, Microsoft, IBM, NeXT і Linux для настільних комп’ютерів змагалися за домінування. Як і OS/2, BeOS не мав достатньої підтримки сторонніх додатків, тому що розробники спочатку орієнтувалися на платформи ОС з більшою базою встановлення.

І все-таки укласти багатообіцяючі угоди. Він домовився з кількома виробниками ПК про включення BeOS у конфігурацію з подвійним завантаженням з Windows. Зрештою, єдиним комп’ютерним обладнанням (крім BeBox), яке постачалося з BeOS, було Hitachi FLORA Prius 330J лінія в Японії.

На жаль, через монопольний тиск з боку Microsoft, його інсталяція BeOS залишалася прихованою, якщо вона не була розблоковано за допомогою громіздкого процесу. Будьте подав до суду на Microsoft через цю практику в 2002 році, і згодом позов було вирішено у позасудовому порядку.

Вінтажна фотографія Hitachi FLORA Prius 330J, яка постачається разом із BeOS.

Зрештою, Be вирішив змінити швидкість і підтримати інтернет-прилади. Palm, Inc. придбала Be за 11 мільйонів доларів у 2001 році та припинила підтримку настільної версії BeOS. Приблизно до 2006 року BeOS існувала лише як вбудована операційна система в деяких продуктах для запису та редагування відео від Roland і Tascam.

BeOS працює в ОС Haiku

Сьогодні ви можете завантажити і використовувати функціональний сучасний нащадок настільного BeOS називається Хайку. Цей безкоштовний проект з відкритим кодом все ще знаходиться в бета-версії, але він сумісний із застарілими (і новими) програмами BeOS. Приємно експериментувати як на віртуальній машині, так і як пряме встановлення на сумісному з Windows апаратному забезпеченні.

ОС Haiku в дії.

Легкий і ефективний інтерфейс Haiku виглядає як ковток свіжого повітря в порівнянні з Windows. Він також включає сучасний веб-браузер на основі WebKit, тож ви все ще можете багато чого зробити з ним, навіть незважаючи на те, що підтримка додатків BeOS та Haiku зазвичай відсутня. Перегляньте це, щоб відчути смак майбутнього, яке могло бути.

З днем ​​народження, BeOS!