Що таке інтелектуальна власність і чому це важливо?

Чи часто ваша компанія чи агентство обробляє креативний вміст, як-от зображення, GIF-файли, мультимедіа, слогани, маркетингові копії, копії продуктів, графіку продуктів тощо? Ви повинні дізнатися, що таке інтелектуальна власність, щоб захистити такий безцінний цифровий вміст від піратства!

У центрі цифрового маркетингу та цифрового бізнесу є професіонали, які постійно діляться цифровим креативним вмістом у компанії або із зовнішніми постачальниками.

Незалежно від того, чи йдеться про захоплюючу кампанію в соціальних мережах, захоплюючий веб-сайт чи інноваційний мультимедійний вміст, обмін такими цифровими активами є джерелом життя онлайн-екосистеми.

Ви надаєте код свого веб-сайту розробнику-фрілансеру або залучаєте підрядника для публікації статей через CMS вашого веб-сайту, використовуючи ресурси вашого бренду, як-от зображення, логотипи тощо. Як це зробити, не турбуючись про піратство?

У цьому випадку йдеться про інтелектуальну власність і законні права, які захищають ваш творчий і інтелектуальний вміст.

Прочитайте цю статтю до кінця, оскільки я поясню цю надзвичайно технічну концепцію легкою мовою. Таким чином, ви можете швидко це переварити, внести зміни у своє цифрове агентство чи бізнес і зробити себе сумісним з правами інтелектуальної власності!

Що таке інтелектуальна власність?

Інтелектуальна власність (ІВ) — це як щит для ваших творчих речей. Він охоплює речі, які ви створюєте у своїй голові, наприклад винаходи, мистецтво, музику та навіть бізнес-ідеї. Там написано: «Це твоє, не чиєсь інше».

Інтелектуальна власність включає авторські права на мистецтво та музику, патенти на винаходи, торгові марки на логотипи та комерційні секрети для бізнес-стратегій.

Співробітники та підрядники, які працюють у вашому бізнесі та створюють такі речі, також захищені ПІВ, а активи належать вам, оскільки ви платите за них у формі зарплати або погодинної оплати.

Наприклад, ви ведете особистий блог про хобі в Інтернеті. Ви доручили письменнику написати для вас статтю за фіксовану оплату. Ви також опублікували статтю у своєму блозі, вказавши автора автора.

Тепер автор вирішує скопіювати та вставити той самий вміст і опублікувати його з власного блогу чи сайтів Medium, WordPress тощо. Це є порушенням автором прав інтелектуальної власності.

Вони можуть просувати вміст, посилаючи його на початково опублікований сайт, який належить вам, але їм не дозволяється публікувати статтю як є або як короткий виклад на інших порталах без посилання на ваш веб-сайт.

Міжнародні договори та угоди щодо ІВ

Нижче наведено деякі з місцевих і глобальних чинних угод, які поважають ваші права інтелектуальної власності на ваші нематеріальні цифрові твори:

#1. Угода ТРІПС

Кредит зображення: Вікіпедія

Світова організація торгівлі (СОТ) керує Угодою про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ПОЇЗДКИ). Він встановлює мінімальні стандарти захисту ІВ серед країн-членів.

#2. Паризька конвенція

The Паризька конвенція це угода про права інтелектуальної власності, яка стосується захисту промислової власності, включаючи патенти, товарні знаки та промислові зразки.

#3. Бернська конвенція

The Бернська конвенція є міжнародним договором про авторське право. Він встановлює мінімальні стандарти захисту авторських прав серед своїх країн-членів.

#4. Договір про патентну кооперацію (PCT)

PCT робить процес отримання патентного захисту на міжнародному рівні простим, дозволяючи подавати одну міжнародну патентну заявку.

#5. Мадридський протокол

Мадридський протокол це угода, яка спрощує міжнародну реєстрацію торгових марок, дозволяючи одній заявці охоплювати кілька країн.

#6. Гаазька угода

Гаазька угода дозволяє реєструвати промислові та ділові зразки на міжнародному рівні. Таким чином, якщо ви обміркуєте, розробите та зареєструєте промисловий зразок у США відповідно до Гаазької угоди, тоді він буде однаково захищений законами про інтелектуальну власність у країнах-членах у всьому світі.

#7. Будапештський договір

Будапештський договір стосується міжнародного визнання депонування мікроорганізмів з метою патентних процедур.

#8. WPPT

Договір ВОІВ про виконання та фонограми захищає права виконавців і виробників фонограм у цифровому середовищі.

#9. WCT

Договір ВОІВ про авторське право є розширенням Бернської конвенції. Він розглядає питання цифрового авторського права.

#10. Найробійський договір

Найробійський договір забезпечує захист олімпійського символу, щоб жодна сторона не могла використовувати символ у комерційних чи особистих цілях без отримання письмової згоди Міжнародного олімпійського комітету.

Види інтелектуальної власності

Авторське право є одним із найпоширеніших видів інтелектуальної власності, який пропонує правовий захист авторам матеріальних або нематеріальних творів. Він охоплює такі речі, як книги, музика, твори мистецтва тощо.

Завдяки авторському праву ви можете гарантувати, що інші не зможуть копіювати чи ділитися вашими творами без вашого явного дозволу. Окрім заохочення креативності творців контенту та винагороди за їхні зусилля, це дозволяє їм отримувати користь від своєї роботи протягом певного періоду.

Торгова марка

Зареєстрована торгова марка — це тип інтелектуальної власності, який може відрізняти продукт або послугу від інших. Ви можете позначити товарним знаком слово, фразу, малюнок або символ за допомогою впізнаваного значка, щоб допомогти людям ідентифікувати ваші продукти.

Коли компанія реєструє торгову марку, вона отримує виключні права на використання цієї марки для своєї унікальної роботи. У той же час це не дозволяє іншим використовувати те саме або щось подібне для підтримки цілісності вашого бренду.

Патент

Отримання патенту є найефективнішим способом для винахідників захистити свої винаходи. З ним винахідники отримують виключне право контролювати виробництво, використання та розповсюдження своєї роботи.

Зазвичай дійсність патенту США триває від 14 до 20 років з дати подання заявки на патент. Патент пропонує виключне право, яке заохочує інновації в таких сферах, як технології, охорона здоров’я та медицина.

Комерційна таємниця

Під комерційною таємницею розуміється конфіденційна інформація, якою володіє окрема особа або компанія, яка дає їм перевагу перед конкурентами. Комерційною таємницею можуть бути формули, рецепти, стратегії або навіть список списків клієнтів, які повинні залишатися в таємниці скільки завгодно.

Право на промисловий дизайн

Право на промисловий зразок використовується для захисту зовнішнього вигляду продукту від несанкціонованого використання. Він забезпечує такі елементи, як форма або естетичний дизайн чогось. Це дозволяє творцям і компаніям чесно конкурувати з іншими, одержуючи при цьому користь від їхніх зусиль, не даючи іншим імітувати унікальний вигляд продукту.

Корисна модель

Подібно до патентів, цей тип інтелектуальної власності надає захист корисним винаходам. Однак він надає винахідникам виключні права на певний період, менший за патенти. Ці IP підходять для поетапних винаходів і для винаходів з меншим терміном служби.

Топографія напівпровідників

Напівпровідникова топографія – це особливий тип IP, який захищає компонування або конструкцію різних компонентів і їх з’єднання в цих електронних пристроях. Завдяки цьому інновації в електронній промисловості захищені від несанкціонованого копіювання або відтворення, а оригінальні творці та дизайнери отримують переваги.

Право бази даних

Використовуючи право на базу даних, ви можете законно захистити виключне право контролювати використання бази даних. Це також забороняє іншим компаніям видобувати або повторно використовувати компоненти бази даних без дозволу. Право на базу даних заохочує розробників баз даних вкладати час і зусилля в компіляцію інформації в бази даних.

Чому інтелектуальна власність важлива для бізнесу?

 • IP захищає унікальні ідеї, винаходи та творіння вашої компанії від копіювання або використання конкурентами.
 • Це може підвищити вартість бізнесу, зробивши його більш привабливим для інвесторів і потенційних покупців. Що більше патентів та IP-адрес отримає ваш бізнес, то вищу оцінку ви можете отримати.
 • Інтелектуальна власність забезпечує конкурентну перевагу, дозволяючи вашому бізнесу пропонувати унікальні продукти чи послуги, які ваші конкуренти не можуть повторити.
 • Ви можете монетизувати свої права інтелектуальної власності на певні активи та отримувати додатковий дохід від ринку.
 • Коли компанії поважають закони та договори про інтелектуальну власність у всьому світі, творчі мислителі та творці відчувають себе в безпеці, створюючи більше безцінних активів для цих компаній.
 • Ваші торгові марки та комерційні секрети створюють сильну фірмову ідентичність вашого продукту чи послуг. Це, у свою чергу, сприяє довірі та лояльності клієнтів.
 • Якщо ваш конкурент все ще копіює вашу інтелектуальну власність, ви можете надати свої патенти, авторські права, торговельні марки тощо як юридичний доказ, щоб подати до суду на конкурента.
 • Ви можете легко продавати свої інтелектуальні творіння на міжнародному ринку, не побоюючись піратства інтелектуальної власності, оскільки існують міжнародні угоди щодо прав інтелектуальної власності.
 • Права інтелектуальної власності (ПІВ) допомагають підприємствам убезпечити свою позицію та відповідність на ринку в довгостроковій перспективі.
 • Захист інтелектуальної власності заохочує співпрацю та партнерство, оскільки компанії можуть ділитися своєю інтелектуальною власністю за певними угодами.
 • Давайте розглянемо деякі типові приклади інтелектуальної власності.

  Поширені приклади інтелектуальної власності

  Кредит зображення: Кока-Кола США

  Нижче наведено найпопулярніші приклади інтелектуальної власності з усього світу в різних важливих сферах бізнесу:

 • Характерний візерунок монограми LV на виробах Louis Vuitton є зареєстрованою торговою маркою IP.
 • Логотип Starbucks із зеленою русалкою є торговою маркою, яка вирізняє її кав’ярні, кавові чашки та інші активи, на яких позначено цю монограму.
 • Логотип Nike Air Jordan або логотип Jumpman, пов’язаний із лінійкою кросівок Air Jordan, є торговою маркою, що належить Nike.
 • Такі персонажі, як Міккі Маус і Попелюшка, захищені як авторським правом, так і товарним знаком, що гарантує виключні права Disney.
 • Код і дизайн програмного забезпечення операційних систем Microsoft Windows захищені авторським правом для запобігання несанкціонованому розповсюдженню.
 • Суміш трав і спецій, які використовуються у смаженій курці KFC, є добре захищеною комерційною таємницею.
 • Пошуковий алгоритм Google є суворо охоронюваною комерційною таємницею, що дає йому конкурентну перевагу на ринку пошукових систем.
 • Apple має патенти на дизайн для виразного вигляду своїх iPhone, що не дозволяє іншим копіювати їх зовнішній вигляд.
 • Знаковий шрифт і дизайн логотипу Coca-Cola є торговою маркою, щоб захистити ідентичність бренду.
 • Далі ми обговоримо, що таке порушення прав інтелектуальної власності.

  Що таке порушення інтелектуальної власності?

  Коли хтось порушує закони про права інтелектуальної власності, такі як торгові марки, авторські права, патенти тощо, і створює матеріальні чи нематеріальні продукти для комерційного чи особистого використання, це є порушенням інтелектуальної власності.

  Це все одно, що взяти свої ідеї, винаходи чи мистецтво й використовувати їх так, ніби вони належать їм. Це може статися, якщо копіювати книгу, використовувати логотип без дозволу або продавати запатентований продукт без згоди власника.

  Порушення прав інтелектуальної власності суперечить закону, оскільки завдає шкоди творцям і власникам цих речей. Важливо поважати інтелектуальну власність інших людей і запитувати дозвіл або дотримуватися правил, якщо ви хочете її використовувати. Власники оригінальних творчих ідей або активів мають право захищати свою роботу, і коли ви порушуєте ці права, ви можете мати проблеми.

  Як уникнути порушення прав інтелектуальної власності

  Ось кілька способів захисту інтелектуальної власності, щоб уникнути порушення прав інтелектуальної власності:

 • Проведіть ретельне дослідження, щоб переконатися, що ви не використовуєте чужий матеріал, захищений авторським правом. Наприклад, якщо ви копіюєте будь-яке зображення з Пошуку Google для публікації у своєму блозі, це є порушенням прав інтелектуальної власності, якщо ви не отримаєте письмовий дозвіл від творця.
 • Будьте в курсі законів і норм ІВ, щоб забезпечити дотримання мінливих правил.
 • Зверніться за юридичною порадою або проконсультуйтеся з експертами з ІВ, щоб вирішити складні питання ІВ і захистити свої інтереси.
 • Зареєструйте свої цифрові та творчі активи, використовуючи торгові марки, авторські права, патенти, права на бази даних тощо.
 • Ліцензуйте цифрові активи від їхніх власників, якщо вам потрібно використовувати їх у комерційних цілях. Якщо ви хочете уникнути цього, ви можете створити цифрові активи самостійно за допомогою таких програм:
  • Canva для зображень, дизайну, зміни розміру зображення, створення логотипу тощо.
  • Міро для створення діаграм, каркасів, дошок, карт процесів, моделювання бізнес-процесів тощо.
  • Creately дозволяє створювати організаційні діаграми, блок-схеми, каркаси тощо.
  • використання EdrawMax для проектування плану поверху, складання схем, проектування електрики, проектування програмного забезпечення тощо.
 • Далі ми обговоримо, що таке права інтелектуальної власності.

  Що таке права інтелектуальної власності (ПІВ)?

  Права інтелектуальної власності — це правовий захист, який надає вам, як творцю та винахіднику, виключне право власності та контроль над своїми нематеріальними творами. Це можуть бути кодові бази, бази даних, набори даних, цифрові винаходи, мистецтво, музика та ідентифікація брендів.

  Різні права інтелектуальної власності дозволяють вам і вашому цифровому бізнесу перешкоджати іншим використовувати, імітувати або отримувати прибуток від вашої інтелектуальної власності без письмової згоди чи оплаченої ліцензії. Права інтелектуальної власності включають авторські права на творчі роботи, патенти на винаходи, торговельні марки для розпізнавання бренду, комерційні таємниці для конфіденційної інформації тощо.

  Висновок

  Наразі ви ознайомилися з визначенням, типами та прикладами інтелектуальної власності. Ви також досліджували права інтелектуальної власності (ПІВ), різні міжнародні угоди, які захищають ваші творіння від піратства, і як уникнути порушення ПІВ. Не кажучи вже про те, що ви також дізналися, як забезпечити захист інтелектуальної власності.

  Далі перевірте, як запатентувати ідею.