Що таке прослуховування Wi-Fi? Розуміння ризиків і те, як залишатися в безпеці

| | 0 Comments| 5:25 AM
Categories:

Уявіть собі, що ви проводите приватну сесію пліток зі своїми близькими друзями або передаєте конфіденційну інформацію професіоналу лише для того, щоб дізнатися, що вас підслуховує цікавий незнайомець. У цифровому світі прослуховування Wi-Fi еквівалентно цим сценаріям.

Щоб захистити вашу конфіденційність в Інтернеті, важливо знати, як працює прослуховування Wi-Fi, його різновиди та найкращі профілактичні заходи.

Як працюють атаки підслуховування Wi-Fi

Атаки підслуховування Wi-Fi включають перехоплення та моніторинг трафіку бездротової мережі без авторизації. Пакети даних надсилаються через радіохвилі кожного разу, коли ви вводите свій пароль, надсилаєте повідомлення або виконуєте онлайн-транзакцію через загальнодоступну мережу Wi-Fi. Ці пакети можуть бути перехоплені будь-ким, хто має великі навички прослуховування Wi-Fi, якщо вони не захищені належним чином.

Коли зловмисник отримує доступ до ваших даних, він може проаналізувати їх, щоб знайти особисті повідомлення, дані кредитної картки, контактну інформацію та паролі.

Прослуховування Wi-Fi можна здійснювати різними способами.

1. Атаки людини посередині

Атака “людина посередині” (MiTM) полягає в тому, що зловмисники перехоплюють дані, що надсилаються між двома точками: від вашого пристрою (точка A) до служби або веб-сайту (точка B).

У цьому сценарії зловмисники можуть видати себе за надійне джерело, часто через мережеві маніпуляції. Ця шахрайська дія змушує користувачів повірити, що вони спілкуються з законною організацією, тоді як насправді вони взаємодіють із зловмисником.

Перебуваючи в центрі транзакції чи спілкування, зловмисник може не лише підслуховувати конфіденційну інформацію, але й маніпулювати вмістом, потенційно призводячи до несанкціонованого доступу, крадіжки даних або інших зловмисних дій.

2. Нешифровані мережі

Зашифрована мережа захищає ваші дані, перетворюючи їх на секретний код. Тільки той, хто має правильний ключ, може його розшифрувати. Однак багато маршрутизаторів Wi-Fi за замовчуванням налаштовано на незашифровані.

  8 найкращих рішень безпеки даних для захисту вашого бізнесу

Підключення до незашифрованої мережі — це все одно, що викласти свій особистий щоденник у публічний доступ. Шахраї можуть легко отримати доступ до вашого веб-трафіку та використовувати його для зловмисних дій, зокрема атак MITM. На жаль, із загальнодоступним Wi-Fi немає гарантії шифрування, і ви можете легко стати жертвою прослуховування Wi-Fi.

3. Розповсюдження шкідливих програм

Розповсюдження зловмисного програмного забезпечення стосується методів і тактик, які використовують кіберзлочинці для поширення шкідливого програмного забезпечення (зловмисного програмного забезпечення) на пристрої користувачів, які нічого не підозрюють.

Кіберзлочинці використовують уразливості програмного забезпечення та впроваджують шкідливі коди в законні програми. Потім вони розповсюджують його за допомогою різних методів, таких як фішинг, шкідлива реклама, завантаження тощо. Ви можете ненавмисно запровадити шкідливе програмне забезпечення у свою систему та спровокувати прослуховування Wi-Fi та інші шкідливі дії.

4. Шкідливі гарячі точки

Шкідливі точки доступу, також відомі як «шахрайські точки доступу» або «злі близнюки», — це мережі Wi-Fi, створені кіберзлочинцями, щоб ввести користувачів в оману, щоб вони подумали, що це законні та безпечні мережі.

Уявіть, що ви підключилися до Wi-Fi вашого готелю під назвою «XYZ Inn». Зловмисники вказали невелику орфографічну помилку або варіант, як-от «XYZZ Inn». Після підключення користувача зловмисник може перехопити дані, що передаються між пристроєм користувача та мережею. Це включає відвідані веб-сайти, облікові дані для входу, особисту інформацію тощо.

5. VoIP-трафік

VoIP — це технологія, яка дозволяє користувачам здійснювати голосові дзвінки за допомогою широкосмугового підключення до Інтернету замість звичайної або аналогової телефонної лінії.

На відміну від традиційних телефонних ліній, для підключення яких потрібен фізичний доступ, незашифровані дзвінки VoIP можуть бути перехоплені будь-ким, хто має доступ до мережі та вміє зламати.

Оскільки багато комунікацій VoIP проходять через відкритий Інтернет або спільні мережі, вони стають уразливими цілями. Зловмисники можуть перехоплювати, записувати та навіть маніпулювати викликами VoIP, якщо вони не захищені.

  Чи запобігає шахрайству перевірка ідентифікатора в додатках для знайомств?

Типи атак підслуховування Wi-Fi

Існує два основних типи атак підслуховування, кожна зі своїми методами та потенційними наслідками.

1. Активні атаки

Під час активної атаки хакер не тільки перехоплює дані, але й може змінювати їх перед тим, як відправити назад одержувачу. Це схоже на те, як хтось перехоплює вашу пошту, змінює вміст, а потім повертає його в поштову скриньку.

2. Пасивні атаки

Як випливає з назви, пасивні атаки передбачають лише «прослуховування» без втручання. Хакери захоплюють дані та аналізують їх пізніше. Подумайте про це як про те, що хтось записує ваш телефонний дзвінок без вашого відома. Хоча вони не втручаються в розмову, вони все одно можуть збирати конфіденційну інформацію.

Як зменшити ризик атак підслуховування Wi-Fi

Вам не потрібно бути фахівцем у техніці, щоб захистити себе від перехоплювачів Wi-Fi. Ось кілька кроків, щоб захистити ваші дані:

 • Обмежте доступ до конфіденційної інформації: зберігайте важливі транзакції, як-от покупки в Інтернеті чи оплату рахунків, у захищеній приватній мережі. Прийнятно шукати кафе або перевіряти погоду через загальнодоступну мережу Wi-Fi, але уникайте обробки важливих даних.
 • Приймайте VPN: VPN діє як захисний тунель для ваших даних, захищаючи їх від сторонніх очей. Інвестування в надійну платну службу VPN від надійного постачальника підвищить вашу безпеку в публічних мережах.
 • HTTPS: переконайтеся, що URL-адреса вашого веб-сайту або веб-сайту, який ви відвідуєте, починається з «HTTPS», перш ніж надавати будь-які дані. Це означає зашифрований захищений сайт.
 • Вимкнути автоматичне підключення: вимкніть опцію автоматичного підключення на своїх пристроях. Це запобігає їм мимоволі шукати відомі мережі, що може піддати вас фіктивним Wi-Fi-пасткам, встановленим зловмисниками.
 • Екрани конфіденційності: якщо вам конче потрібен публічний доступ до важливих даних, екран конфіденційності гарантує, що лише ви можете переглядати свій екран, запобігаючи спробам шпигунів.
 • Вимкнути спільний доступ до файлів: перед підключенням до публічної мережі Wi-Fi завжди вимикайте спільний доступ до файлів. Це гарантує, що ваші папки залишаться недосяжними для будь-кого іншого в тій самій мережі.
 • Використовуйте двофакторну автентифікацію (2FA): увімкнення 2FA додає додатковий рівень перевірки під час входу. Навіть якщо ваш пароль зламано в загальнодоступній мережі, хакер не матиме другого коду чи підтвердження для доступу до вашого облікового запису.
 • Будьте в курсі: регулярно оновлюйте операційну систему. Це гарантує, що у вас є новітні засоби захисту від потенційних загроз.
 • Вийдіть і забудьте: після завершення роботи завжди виходьте зі служб. Також переконайтеся, що ваш пристрій забуває про мережу, запобігаючи автоматичним повторним підключенням.
 • Використовуйте антивірусну програму: завжди майте надійне антивірусне програмне забезпечення. Це ваш основний захист від поширених загроз, таких як віруси та шпигунське програмне забезпечення.
 • Підключайтеся лише до надійних мереж: хакери можуть створювати підроблені мережі Wi-Fi, які виглядають як справжні. Завжди перевіряйте мережу, до якої ви підключаєтеся, і уникайте загальнодоступних Wi-Fi, де це можливо.
  8 найкращих інструментів моніторингу сховища, щоб стежити 👀 за продуктивністю

Захищайтеся від онлайн-прослуховування

Використання загальнодоступної мережі Wi-Fi часто є зручністю, якої ми не можемо уникнути, але це може бути небезпечним і може призвести до кіберзагроз. Прослуховування Wi-Fi може здатися складним, але ви можете захистити себе, використовуючи надійний пароль, увімкнувши шифрування та оновлюючи програмне забезпечення. Ви також повинні бути обережними щодо того, яку інформацію ви передаєте через публічні мережі Wi-Fi. Дотримуючись трохи пильності, ви можете насолоджуватися онлайн-розмовами, не турбуючись про небажаних слухачів.