Що таке моніторинг мережі та чому він важливий?

Моніторинг мережі перевіряє стан мережі як на апаратному, так і на програмному рівнях.

Це метод, який використовують інженери для виявлення та усунення проблем у своїх мережах.

У цій статті ми пояснимо, як працює моніторинг мережі та найкращі інструменти для його виконання.

Давайте спочатку розглянемо моніторинг мережі.

Що таке моніторинг мережі?

Моніторинг мережі — це практика безперервного спостереження за комп’ютерною мережею та керування нею для підтримки її безперебійної роботи, продуктивності та безпеки.

Він передбачає збір даних про різні аспекти мережі, такі як мережевий трафік, стан пристрою, використання пропускної здатності, рівень помилок і загрози безпеці.

Ці дані зазвичай збираються з мережевих пристроїв, таких як маршрутизатори, комутатори, брандмауери та сервери, за допомогою різних програмних засобів моніторингу.

І чому це важливо?

Що ж, на це є кілька причин. Деякі з них:

Виявлення несправностей

Моніторинг мережі допомагає виявити проблеми/аномалії в мережі, наприклад збої обладнання, помилки програмного забезпечення або проблеми конфігурації.

У разі виникнення будь-якої проблеми адміністратори отримують сповіщення в режимі реального часу, що дозволяє їм швидко реагувати та мінімізувати час простою.

Оптимізація продуктивності

Він надає інформацію про продуктивність мережі, включаючи дані про використання пропускної здатності, затримку та втрату пакетів.

Аналізуючи ці дані, мережеві інженери можуть оптимізувати мережеві ресурси, покращити взаємодію з користувачами та за потреби планувати оновлення потужностей.

Безпека

Моніторинг мережі може виявити підозрілі або несанкціоновані дії, такі як спроби вторгнення, зараження зловмисним програмним забезпеченням і витік даних.

Завдяки постійному моніторингу мережевого трафіку та шаблонів можна швидко виявити та усунути порушення безпеки, що зменшує ризик втрати даних або зламу мережі.

Відповідність

Багато галузей/організацій підпадають під нормативні вимоги, які зобов’язують моніторинг мережі та звітування для забезпечення безпеки та конфіденційності даних.

Моніторинг мережі в буквальному сенсі допомагає організаціям відповідати цим вимогам і уникнути юридичних і фінансових санкцій.

Розподіл ресурсів

Моніторинг мережі допомагає приймати обґрунтовані рішення щодо розподілу ресурсів.

Так, ви правильно почули.

Організації можуть ефективніше розподіляти пропускну здатність та інші ресурси, розуміючи, як різні програми/послуги споживають ресурси мережі.

Планування потужностей

Відстеження мережевого трафіку та шаблонів використання з часом допомагає планувати пропускну здатність. Це дозволяє організаціям передбачати майбутні потреби в мережі та приймати обґрунтовані рішення щодо розширення чи модернізації своєї інфраструктури.

Зниження витрат

Організації можуть зменшити операційні витрати та уникнути непотрібних оновлень або простоїв, усунувши неефективність мережі/вузькі місця в продуктивності.

Досвід користувача

Дуже важливо гарантувати позитивний досвід клієнта. Моніторинг мережі допомагає виявляти та вирішувати проблеми з мережею, які можуть вплинути на роботу кінцевого користувача, що особливо важливо для компаній, які покладаються на цифрові послуги.

Як працює моніторинг мережі?

Збір даних

Збір даних є початковим кроком у моніторингу мережі. На цьому етапі засоби моніторингу збирають широкий спектр інформації про продуктивність мережі, зокрема:

 • Використання пропускної здатності: вимірює обсяг даних, що передаються через мережу. Це допомагає зрозуміти, чи ефективно використовується пропускна здатність мережі, чи вона перевантажена.
 • Шаблони трафіку: Інструменти відстежують типи даних, що передаються, а також джерела та адресати цих даних. Ця інформація допомагає визначити, які програми чи служби споживають ресурси мережі (перешкоди пропускної здатності).
 • Стан пристрою: маршрутизатори, сервери та кінцеві точки контролюються, щоб переконатися, що вони працюють. Сповіщає, коли вони виходять із мережі або виникають проблеми.

Аналіз даних

Коли дані зібрані, вони проходять аналіз для виявлення закономірностей.

 • Аналіз тенденцій: інструменти моніторингу шукають закономірності та тенденції в зібраних даних. Наприклад, вони можуть визначити, що використання мережі зазвичай різко зростає в певний час доби.
 • Виявлення аномалії: шукайте відхилення від нормальної поведінки мережі. Якщо трапляється щось незвичайне, як-от раптовий сплеск трафіку або несподіваний вихід пристрою з мережі, це позначається як аномалія.

Оповіщення

Сповіщення є важливою частиною моніторингу мережі, оскільки воно допомагає адміністраторам бути в курсі проблем, щойно вони виникають.

 • Порогові значення: адміністратори визначають конкретні порогові рівні для різних параметрів мережі (наприклад, використання пропускної здатності, час відповіді). Коли ці пороги перевищуються, система моніторингу генерує сповіщення.
 • Сповіщення: сповіщення спрацьовують, коли в мережі виявляється незвичайна поведінка, і можуть надсилатися через різні канали, такі як електронна пошта, SMS або push-сповіщення. Користувачі швидко отримують ці сповіщення, що допомагає вжити негайних заходів.

Звітність

Звітування передбачає створення докладних звітів і інформаційних панелей, які надають уявлення про стан і продуктивність мережі. Ось що ви можете очікувати від цього кроку:

 • Детальні звіти: ці звіти пропонують повне уявлення про дані мережі за певний час. Вони можуть містити історичні дані продуктивності, журнали подій та інформацію про минулі інциденти.
 • Інформаційні панелі: інформаційні панелі – це візуальне представлення мережевих даних у реальному часі або за минулі періоди, які часто містять діаграми та графіки, що відображають ключові показники ефективності (KPI).
 • Усунення несправностей: історичні дані у звітах можуть бути цінними для усунення несправностей, коли виникають проблеми з мережею, h. Адміністратори можуть точно визначити, коли і де виникла проблема.

Види мережевого моніторингу

Ось кілька поширених типів моніторингу мережі:

#1. Активний моніторинг

Моніторинг Ping і ICMP. Цей тип моніторингу передбачає надсилання ехо-запитів ICMP (Internet Control Message Protocol) мережевим пристроям, щоб перевірити їх реакцію. Якщо пристрій не відповідає, він вважається несправним.

Опитування SNMP: SNMP використовується для активного запиту мережевих пристроїв на отримання таких даних, як використання пропускної здатності та використання пам’яті.

#2. Пасивний моніторинг

Захоплення та аналіз пакетів: засоби пасивного моніторингу фіксують мережевий трафік для аналізу. Це дозволяє проводити поглиблену перевірку мережевих пакетів для виявлення проблем. Wireshark — популярний інструмент для захоплення та аналізу пакетів.

Аналіз NetFlow: NetFlow та подібні технології потоку пасивно збирають дані про мережевий трафік, включаючи IP-адреси джерела та призначення, номери портів і протоколи. Ці дані можна використовувати для моніторингу та аналізу поведінки мережі.

#3. Моніторинг продуктивності додатків (APM)

Інструменти APM зосереджені на моніторингу продуктивності та досвіду користувачів конкретних програм. Вони відстежують такі показники, як час відповіді, рівень успішності транзакцій і рівень помилок. Цей тип моніторингу потрібен організаціям, які значною мірою покладаються на веб-додатки.

#4. Моніторинг безпеки

Системи виявлення та запобігання вторгненням: рішення IDS та IPS відстежують мережевий трафік на наявність підозрілих або зловмисних дій. IDS визначає потенційні загрози, тоді як IPS вживає заходів для їх усунення.

Інформація про безпеку та керування подіями (SIEM): Інструменти SIEM збирають і співвідносять дані журналу з різних джерел, зокрема мережевих пристроїв, для виявлення інцидентів безпеки та загроз.

#5. Моніторинг пропускної здатності

Інструменти моніторингу пропускної здатності відстежують використання пропускної здатності мережі. Вони допомагають організаціям забезпечити ефективний розподіл їхніх мережевих ресурсів і відсутність негативного впливу програм, які потребують пропускної здатності, на інші служби.

#6. Моніторинг пристроїв і серверів

Моніторинг серверів: цей тип моніторингу зосереджується на справності та продуктивності серверів у мережі. Він включає такі показники відстеження, як використання процесора, використання дискового простору та пам’яті.

Моніторинг пристроїв: це передбачає моніторинг мережевих пристроїв, таких як маршрутизатори та брандмауери, щоб переконатися, що вони функціонують належним чином і не мають таких проблем, як апаратні збої або помилки конфігурації.

#7. Моніторинг користувацького досвіду (UX).

Цей підхід оцінює вплив мережі на кінцевих користувачів шляхом вимірювання таких факторів, як час відповіді програми, час завантаження сторінки та задоволеність користувачів. Це допомагає організаціям забезпечити позитивний досвід користувачів.

#8. Моніторинг бездротової мережі

Інструменти, призначені для моніторингу бездротових мереж, необхідні для підтримки продуктивності та безпеки мереж Wi-Fi, особливо в середовищах із великою кількістю підключених пристроїв.

#9. Екологічний моніторинг

Цей тип моніторингу відстежує умови навколишнього середовища в центрах обробки даних або серверних кімнатах, включаючи температуру, вологість і енергоспоживання, щоб забезпечити оптимальне функціонування мережевого обладнання.

Вибір інструменту моніторингу мережі є важливим рішенням для організацій, щоб забезпечити надійність/продуктивність своєї мережевої інфраструктури. Ось деякі фактори, які слід враховувати при виборі інструменту моніторингу мережі.

Складність мережі

Враховуйте розмір і складність вашої мережі. Для більших і складніших мереж можуть знадобитися більш надійні та масштабовані рішення моніторингу.

Вимоги до моніторингу

Визначте конкретні показники/параметри, які потрібно контролювати. Різні інструменти пропонують різні можливості, тому переконайтеся, що інструмент відповідає вашим вимогам моніторингу.

Масштабованість

Це дуже важливий фактор, який слід враховувати. Переконайтеся, що інструмент може масштабуватися з вашою мережею в міру її зростання. Він повинен мати можливість обробляти все більшу кількість пристроїв і мережевий трафік.

Підтримувані пристрої та протоколи

Перевірте, чи підтримує інструмент пристрої та протоколи, які використовуються у вашій мережі, включаючи маршрутизатори, комутатори, брандмауери, сервери та різні мережеві протоколи (SNMP, NetFlow, sFlow тощо).

Моніторинг у реальному часі та історичні дані

Визначте, чи надає інструмент можливості моніторингу в реальному часі для швидкого виявлення та реагування на проблеми мережі. А також перевірте здатність інструменту зберігати історичні дані для аналізу тенденцій, планування потужностей і звітності про відповідність.

Оповіщення та сповіщення

Шукайте надійні функції сповіщень і сповіщень, які можуть сповіщати адміністраторів у режимі реального часу про проблеми з мережею. Настроювані сповіщення та методи сповіщень також важливі.

Ціноутворення

Враховуйте свій бюджет і вартість інструменту моніторингу, включно з будь-якими поточними зборами за ліцензування чи обслуговування. Просто переконайтеся, що інструмент пропонує хороший баланс між функціями та ціною.

Підтримка та документація

Оцініть рівень підтримки та документації, наданої постачальником. Надійна підтримка може бути важливою для вирішення проблем і підвищення ефективності інструменту.

Пробний період

За можливості скористайтеся пробним періодом, щоб протестувати інструмент у своєму мережевому середовищі та перевірити, чи відповідає він вашим вимогам.

Майбутнє

Розглянемо довгострокову життєздатність інструменту та зобов’язання постачальника щодо оновлень і вдосконалень.

Ось кілька популярних інструментів моніторингу мережі, які варто спробувати!

#1. Аувік

Auvik виділяється як кардинальний фактор для постачальників керованих послуг (MSP) та ІТ-фахівців.

Його автоматичне відображення мережі є справжньою перлиною, яка спрощує складне завдання розуміння топології мережі

Багато користувачів виявили, що неймовірно легко візуалізувати підключення всіх пристроїв, що важливо для усунення несправностей і підвищення продуктивності мережі.

Однак варто зазначити, що Auvik особливо добре підходить для MSP і може мати крутішу криву навчання для невеликих підприємств завдяки широкому набору функцій.

 • Автоматичне відображення мережі: Auvik автоматично відображує вашу мережу та надає статистичні дані про підключення пристроїв і топології в реальному часі.
 • Моніторинг продуктивності: моніторинг мережі в реальному часі дозволяє швидко виявляти та вирішувати проблеми.
 • Механізм попередження: настроювані сповіщення та сповіщення гарантують, що користувач інформований про проблеми мережі та потенційні загрози.
 • Аналіз трафіку: аналізує мережевий трафік, щоб зрозуміти, як використовується пропускна здатність (головним чином для виявлення переривань пропускної здатності), що необхідно для оптимізації мережевих ресурсів.

Ось докладна стаття про те, чому використовувати Auvik для керування мережею. Не соромтеся відвідати цю сторінку.

#2. Песслер PRTG

Програмне забезпечення для моніторингу та керування мережею Paessler PRTG, розроблене компанією Paessler AG для моніторингу продуктивності та доступності їхньої мережевої інфраструктури.

Paessler PRTG добре відомий своїм зручним інтерфейсом (навіть для тих, хто має обмежений досвід керування мережею), а також надає історичні дані про мережеві пристрої, програми та використання пропускної здатності.

А також він підтримує широкий спектр мережевих протоколів, включаючи SNMP, NetFlow, sFlow (Sampled Flow) тощо. PRTG здатний інтегруватися з іншими програмними засобами, такими як платформи візуалізації даних, системи продажу квитків і засоби автоматизації.

 • Моніторинг мережі: PRTG використовує різні методи, такі як SNMP, WMI (Windows Management Instrumentation) і аналіз пакетів для збору даних із ряду мережевих пристроїв, таких як маршрутизатори, комутатори, сервери тощо.
 • Архітектура на основі датчиків: PRTG використовує датчики для моніторингу певних аспектів вашої мережі чи системи. Ці датчики можуть вимірювати такі показники, як використання пропускної здатності, навантаження ЦП, використання пам’яті тощо. Користувачі можуть налаштувати датчики відповідно до своїх потреб у моніторингу.
 • Спеціальні інформаційні панелі: користувачі можуть створювати налаштовані інформаційні панелі для візуалізації даних, які їх цікавлять. Ці інформаційні панелі можуть відображати інформацію в різних форматах, наприклад графіки та карти.
 • Віддалені зонди: підтримує віддалені зонди, які дозволяють контролювати сегменти мережі в різних місцях (підходить для організацій з розподіленими мережами). Це особливо корисно для організацій, які мають офіси в кількох місцях.

Цей інструмент зберігає історичні дані, які дозволяють користувачам аналізувати продуктивність мережі з часом. Ці дані представлені у вигляді графіків і звітів, що полегшує визначення тенденцій і вирішення проблем.

#3. ManageEngine OpManager

ManageEngine OpManager — це ще одне фантастичне програмне забезпечення для керування та моніторингу, розроблене для підвищення продуктивності, доступності та безпеки мережевої інфраструктури.

Він підтримує NetFlow, sFlow та інші протоколи потоку, щоб допомогти вам проаналізувати моделі трафіку та зрозуміти використання мережі. Він також включає функції моніторингу безпеки для виявлення та реагування на загрози безпеці/вразливості в мережі.

 • Механізм попередження: OpManager пропонує настроювані можливості сповіщень і сповіщень, які дозволяють налаштувати порогові значення/тригери для отримання сповіщень, коли виникають проблеми з мережею або зниження продуктивності.
 • Аналіз продуктивності: він надає інструменти для поглибленого аналізу продуктивності, включаючи можливість візуалізації історичних даних для виявлення тенденцій і недоліків.
 • Керування конфігураціями: OpManager допомагає керувати конфігураціями, відстежуючи конфігурації пристроїв і дозволяє створювати резервні копії/відновлювати конфігурації за потреби.
 • Відображення мережі: вбудовані функції відображення та візуалізації мережі, які допомагають зрозуміти топологію вашої мережі, що спрощує пошук несправностей.
 • Інтеграція: OpManager можна інтегрувати з іншими продуктами ManageEngine і програмами сторонніх розробників, такими як аналізатор Netflow, AlarmsOne тощо, що забезпечує розширене керування мережею та моніторинг.
 • Автоматизовані робочі процеси: підтримує автоматизацію за допомогою робочих процесів і сценаріїв, які допомагають оптимізувати завдання керування мережею та зменшити ручні зусилля.

Інтерфейс користувача ManageEngine OpManager розроблений таким чином, щоб бути зручним для користувача, з настроюваними інформаційними панелями та звітами для представлення даних у зрозумілому форматі.

Примітка автора ✍️

Не забуваймо про гумористичний бік моніторингу мережі.

Це як мати власного ІТ-детектива зі збільшувальним склом, який невтомно шукає підказки в проводах і пакетах даних. І коли він виявляє щось підозріле, то о 4 ранку дзвонить голосніше, ніж собака вашого сусіда 😂.

Сподіваюся, ця стаття допоможе вам дізнатися про моніторинг мережі та його переваги. Вам також може бути цікаво дізнатися про найкращі інструменти безагентного моніторингу.