Що таке кіберстійкість і чим вона відрізняється від кібербезпеки?

Кіберстійкість — це здатність організації підтримувати свою мережу, системи, програми та дані в режимі онлайн незалежно від кібератак і загроз.

Незважаючи на наявність хороших інструментів безпеки, хакери та кіберзлочинці знаходять способи використовувати деякі вразливості. Отже, вони все ще можуть проводити успішні кібератаки на захищені системи. Тому організації повинні бути готові до відновлення після таких атак, забезпечуючи мінімальний збиток.

У той час як рішення для кібербезпеки захищає цифрові активи від атак, кіберстійкість обмежує шкоду, простої, збої в роботі послуг і фінансові втрати, спричинені кібератакою.

Крім того, він надає можливість виконувати аналіз після атаки, що дає змогу організації оптимізувати свої стратегії безпеки та аварійного відновлення.

Що таке кіберстійкість?

Кіберстійкість — це здатність організації планувати, готуватися, виявляти, протистояти та відновлюватися після кібератак, компрометацій та інших інцидентів безпеки. Це обмежує вплив кібератаки, таким чином мінімізуючи шкоду та пов’язані з нею втрати.

Метою програми кібервідмовостійкості є забезпечення безперервності бізнесу, незважаючи на виклики безпеки, які розвиваються щодня. Хороша стратегія допомагає зменшити вплив атаки, забезпечуючи продовження бізнес-операцій.

Оскільки кіберзагрози постійно розвиваються, завжди існує ризик атаки, навіть якщо ви використовуєте найнадійніші рішення безпеки. Це збільшує ризик несподіваних подій, які можуть порушити звичайні бізнес-операції. З цієї причини організації повинні вжити заходів, які захищають цифрові активи, забезпечуючи при цьому швидке відновлення в разі атаки.

Типова програма захисту від кібернетичного середовища передбачає підготовку, виявлення та реагування на атаки та, зрештою, якнайшвидше відновлення після них. Організація, яка є кіберстійкою, краще забезпечує безперервність роботи під час і після кібератаки.

Створення стратегії кібер-стійкості

Деякі практики, які допомагають створити кіберстійкість, включають:

 • Розгортання ефективної системи безпеки для захисту всієї мережі, систем, користувачів і даних.
 • Створення та впровадження ефективного та надійного плану безперервності бізнесу та аварійного відновлення (BCDR).
 • Виконуйте регулярне резервне копіювання, щоб переконатися, що компанія має найновіші дані та може відновити їх у разі порушення чи зламу. Однак важливо мати систему резервного копіювання в іншій власній безпечній мережі.
 • Огляд готовності шляхом проведення регулярних тестів, моделювання та аналізу. Проведення симуляційних тестів дозволяє організації оцінити свою готовність і здатність протистояти кібератаці. Це дозволяє командам виявляти та усувати будь-які прогалини.
 • Створіть стратегію зв’язків із громадськістю, щоб забезпечити оперативне спілкування з клієнтами та іншими зацікавленими сторонами у разі атаки та відновлення. Це повинно забезпечити їм продовження надання послуг і, отже, зберегти довіру та репутацію.
 • Аналіз після атаки дає можливість виявити та усунути слабкі місця в системах безпеки та готовності, отже, захистити системи від існуючих і майбутніх загроз.

Далі ми обговоримо, як працює кіберстійкість.

Як працює кіберстійкість

Кіберстійкість поєднує кілька технологій, заходів і практик, які забезпечують багаторівневий захист і аварійне відновлення. Він включає рішення безпеки, виявлення, резервного копіювання даних і аварійного відновлення.

Отже, це допомагає блокувати кіберзагрози, захищати пристрої та дані, створювати резервні копії даних і швидко відновлювати служби та дані у разі атаки.

На відміну від кібербезпеки, за яку в основному відповідають ІТ-команди, кіберстійкість залучає всіх в організації. ІТ-команди мають співпрацювати з керівниками та всіма іншими в організації.

Організації можуть зробити наступні кроки, щоб покращити свою кіберстійкість.

#1. Підвищення загальної безпеки

Удосконалити методи безпеки та заходи, щоб запобігти зловмисникам отримати доступ або проникнути в їхню мережу та системи.

Деякі із заходів включають використання надійного програмного забезпечення та інструментів безпеки, таких як брандмауери, політику надійних паролів, підвищення рівня безпеки в організації, використання багатофакторної автентифікації тощо.

#2. Виявляти атаки та злами

Організації повинні запровадити надійне рішення для швидкого виявлення та припинення атак, щоб мінімізувати вплив і шкоду. Типове рішення повинно мати можливість постійно контролювати мережу та комп’ютерні системи на наявність підозрілих дій.

Крім того, організація повинна надати своїм співробітникам повноваження спостерігати за безпечним використанням систем, а також мати можливість визначати ознаки компрометації, злому та інших атак.

#3. Реагувати на інциденти

ІТ-команди повинні мати план і інструменти реагування на будь-яку виявлену атаку. У плані повинні бути визначені групи та люди, відповідальні за вирішення таких проблем, а також кроки, які вони повинні вжити для реагування на атаку. Це зменшить вплив атаки.

#4. Відновлення після порушення безпеки

Підприємства повинні швидко відновити або відновити роботу своїх систем після усунення атаки. Однією зі стратегій є регулярне резервне копіювання та надійний план аварійного відновлення.

Навіть якщо системи постраждали, ви повинні бути в змозі швидко відновити системи та дані з резервної копії.

Чому кіберстійкість важлива для вашого бізнесу?

Навіть за дуже сильної безпеки все ще виникають зовнішні та внутрішні ризики, які можуть призвести до успішних атак.

На практиці повністю зупинити всі напади неможливо. Тим не менш, вам потрібно розробити стратегію, підготуватися, відреагувати та відновитися після кібератаки, якщо вона станеться.

Для цього організації поєднують кібербезпеку та кіберстійкість, щоб залишатися конкурентоспроможними та забезпечувати безперервність бізнесу в разі кібератаки.

Кібервідмовостійкість забезпечує безперервність роботи навіть у разі інциденту безпеки. Добре підготовлений бізнес може швидко відновитись і продовжити свою діяльність з невеликим простоєм або без перерв.

Окрім підвищення рівня безпеки, стійкість забезпечує широкий спектр переваг для організації, клієнтів або користувачів. Нижче наведено інші причини, чому кіберстійкість важлива для вашого бізнесу.

 • Запобігання фінансовим втратам через простої та відсутність довіри з боку інвесторів, клієнтів та акціонерів.
 • Забезпечує безперервність роботи та мінімальні збої в роботі в разі інциденту безпеки.
 • Гарна репутація та довіра клієнтів та інших зацікавлених сторін
 • Отримує конкурентну перевагу над іншими підприємствами, які не є стійкими.

Далі ми дослідимо різницю між кібербезпекою та кіберстійкістю.

Кібербезпека Vs. Кіберстійкість

Кібербезпека зосереджена на захисті цифрових активів від кібератак, таких як зловмисне програмне забезпечення, програми-вимагачі, витоки даних, зловмисне програмне забезпечення, викрадення даних тощо.

З іншого боку, кіберстійкість — це здатність організації запобігати збиткам і втратам, забезпечуючи при цьому швидке та ефективне відновлення послуг у разі кібератаки.

У той час як кібербезпека обмежує загрози, кіберстійкість обмежує шкоду та пов’язані втрати після атаки.

Застосування обох рішень означає, що, окрім запобігання та захисту цифрових активів від атак, організації можуть швидко та надійно реагувати та відновлюватися після них.

Компоненти програми кіберстійкості

Нижче наведено основні компоненти програми кіберстійкості.

Захищати

Захист є першим етапом стратегії кіберстійкості. Процес передбачає розгортання надійних інструментів безпеки та практик, які запобігають кібератакам, несанкціонованому доступу та збоям системи. Процес допомагає захистити користувачів, мережі, системи, пристрої та процеси.

Захист покладається на відповідні технології, людей, процеси та практики. Вони зосереджені на управлінні активами, політиках безпеки, контролі доступу, шифруванні та захисті.

Інші сфери включають системи керування оновленнями та виправленнями, екологічну та фізичну безпеку, навчання та програми підвищення обізнаності персоналу тощо.

Виявляти

Другим кроком є ​​безперервний моніторинг усієї інфраструктури для виявлення та реагування на підозрілі дії, атаки, несанкціонований доступ та інші загрози, які можуть скомпрометувати системи.

На практиці рівень і обсяг моніторингу залежать від розміру та типу інфраструктури, а також від вимог відповідності.

Незважаючи на те, що автоматичний моніторинг надає корисну інформацію, доцільно також виконувати деякі перевірки журналів вручну. Це дозволяє командам виявляти незвичайні дії, які автоматизовані інструменти могли пропустити.

Відновити

Організація повинна бути готова швидко відновити звичайні послуги в разі атаки. Це вимагає ефективної стратегії реагування на інциденти в поєднанні з практикою безперервності бізнесу, яка забезпечує мінімальний збиток і перебої в роботі послуг.

В ідеалі компанія повинна мати можливість швидко зупинити атаку та відновити уражені системи, програми та дані.

Метою етапу відновлення є швидке відновлення чистих версій систем, програм і даних, уражених або скомпрометованих внаслідок зламу.

Запевнити

Останній етап для вищого керівництва, щоб спостерігати за належним розгортанням кіберстійкості. Вони повинні підтримувати програму, забезпечуючи, щоб вона відповідала бізнес-цілям організації.

Гарантія передбачає зобов’язання та залучення вищого керівництва до рівня правління, створення структури управління та отримання зовнішньої перевірки.

Крім того, важливо проводити внутрішні аудити та продовжувати вдосконалювати процеси для усунення існуючих і нових загроз.

Переваги Cyber ​​Resilience

Кібервідмовостійкість дозволяє організації відновлюватися після кіберінцидентів і продовжувати роботу з невеликими перервами. Переваги включають:

 • Швидкий час відновлення, отже, підвищення продуктивності та ефективності, оскільки менше простоїв і збоїв у обслуговуванні.
 • Покращений захист від кіберзагроз і атак. Оскільки компанія будує свою стратегію кіберстійкості, вона також посилює свої інструменти та методи кібербезпеки, що ускладнює атаку в майбутньому.
 • Дотримання законодавчих і галузевих нормативних вимог.
 • Зменшення фінансових втрат.
 • Захистити репутацію організації та підвищити довіру клієнтів.
 • Поліпшити загальну безпеку та методи аварійного відновлення.

А тепер давайте розглянемо деякі з найкращих навчальних ресурсів для кіберстійкості.

Навчальні ресурси

Програма кіберстійкості може відрізнятися від однієї організації до іншої. І є чудові ресурси, які можуть допомогти вам у подорожі. Якщо ви перебуваєте в процесі розробки або вдосконалення своєї стратегії кіберстійкості, ось деякі ресурси.

#1. Цифрова стійкість: чи готова ваша компанія до наступної кіберзагрози?

Сьогодні питання не в тому, чи атакуватимуть вашу організацію, а коли. Як керівник, чи готова ваша організація до неминучого? Чи відстежуєте ви свої мережі, щоб виявляти та стримувати кібератаки та продовжувати надавати послуги під час і після атак? У вас є план відновлення?

На жаль, лише кілька організацій готові впоратися з кібератаками, забезпечуючи при цьому мінімальну шкоду та перебої в роботі сервісу. Книга Digital Resilience допоможе вам розробити ефективну стратегію кібервідмовостійкості.

Книга містить основні ресурси для малого та великого бізнесу щодо боротьби з кібератаками.

#2. Cyber ​​Resilience (Серія видавців River у галузі безпеки та цифрової криміналістики)

Сучасні кіберсистеми є складними та спираються на широкий спектр існуючих і нових технологій галузі 4.0, таких як IoT/IIoT, 5G, Blockchain, AI, AR, VR та великі дані.

У книзі Cyber ​​Resilience розповідається про розробку концепції управління кіберстійкістю кіберсистем індустрії 4.0, корпоративні методи управління кіберризиками та технічне впровадження програм сталого розвитку бізнесу

#3. Повний посібник із кіберстійкості – видання 2020 р

Посібник допоможе вам виконати самооцінку кіберстійкості, щоб визначити, чи ваша стратегія добре узгоджується з вашими бізнес-цілями. Це дає вам змогу покращити й оптимізувати процес вирішення проблем, зменшити витрати та налаштувати стратегію кіберстійкості.

Після того, як ви придбаєте посібник із Cyber ​​Resilience, ви отримаєте завантажену інформаційну панель cyber resilience, за допомогою якої ви зможете визначити, що вам потрібно зробити, щоб розробити надійну програму.

Заключні слова

Оскільки організації продовжують покладатися на цифрові системи для покращення роботи та ефективності, їм необхідно захистити себе від зростаючих кіберзагроз і атак.

Розгортання надійного рішення безпеки та методів допомагає запобігти атакам, які інакше можуть призвести до збоїв у роботі служби, фінансових втрат і псування репутації.

Оскільки атаки стають складнішими, а деякі з них нелегко виявити, системи безпеки, якими б потужними вони не були, можуть не зупинити всі порушення.

Таким чином, організації повинні запровадити заходи, які дозволять їм швидко зупиняти, реагувати та відновлюватись після неминучих атак, отже, продовжувати надавати послуги з мінімальними збоями або без них.

Далі ви можете перевірити інструменти EDR, щоб швидко виявляти кібератаки та реагувати на них.