Що таке концептуальна карта та як її створити?

Чи стикалися ви останнім часом із проблемами під час осмислення своїх ідей після тренінгу?

Скажіть «так», і вам може знадобитися розробник концептуальних карт!

Незалежно від того, чи ви студент або власник бізнесу, концептуальна карта може вам допомогти. Причина в тому, що ідеї продовжують текти в голові, і тоді стає важливою фіксувати їх та інтерпретувати з них значущу інформацію, щоб використовувати її далі.

Хоча багато хто з вас має гарну звичку фіксувати свої ідеї в щоденниках, просте накопичення їх не допоможе. Вам потрібно співвіднести речі та вирізати інформацію, яка має сенс для ідеї чи концепції, яку можна більше обробити, щоб додати цінність у вашому навчанні чи бізнесі.

Звучить заплутано?

Дозвольте мені спростити це, навівши вам приклад.

Припустимо, якщо ви знаєте мови програмування C і C++, це стане трохи легше вивчити Java.

Або

Якщо у вас є досвід водіння автомобіля на горбистих станціях, то вам стане легше їздити на інших рівнинних місцевостях.

Яка причина цього?

Через ваш попередній досвід, будь то водіння, або мова програмування прокладає шлях для наступних речей. Коли нове знання об’єднується та з’єднується з наявними знаннями, нове стає легшим для розуміння та запам’ятовування.

Концептуальна карта працює подібним чином.

Давайте заглибимося в науку концептуального відображення та зрозуміємо все про це.

Що таке концептуальна карта?

Концептуальна карта — це діаграма або візуальне представлення та організація знань. Діаграма представлена ​​на двовимірному папері зверху та розширюється до низу. Основні концепції організовані вгорі за допомогою ключових слів, тоді як пов’язані з ними ідеї лежать унизу в прямокутниках або бульбашках і з’єднані з центральною концепцією через з’єднувачі.

Концептуальна карта має ієрархічну структуру, де зв’язок між різними ідеями сформульовано за допомогою зв’язуючих фраз, пояснюючи, як ідеї пов’язані одна з одною за допомогою коротких фраз.

Метод візуалізації взаємозв’язків між декількома поняттями називається відображенням понять.

Цей графічний інструмент є перлиною як для студентів, так і для професіоналів, включаючи інженерів, дизайнерів інструкцій, технічних авторів, підприємців тощо.

Історія концептуальних карт

Заслуга в розробці концептуальних карт належить Джозефу Д. Новаку, вченому-досліднику та американському педагогу, та його команді в 70-х роках у Корнельському університеті.

Концептуальні карти виникли як результат їхнього дослідження під час розуміння того, як студенти сприймають основні наукові поняття. У своєму дослідженні вони виявили, що лише стенограми інтерв’ю в детальних форматах недостатньо, щоб учні могли зрозуміти різні наукові концепції.

Отже, їм потрібен був кращий спосіб представлення речей, що зрештою привело їх до розробки концептуальної карти в 1972 році.

Чому варто створювати та використовувати концептуальні карти?

Концептуальні карти пояснюють, як думки співвідносяться одна з одною, що може стати чудовим інструментом навчання для будь-кого. Карти можуть допомогти вам з’єднати раніше здобуті знання та нові концепції, щоб виявити нові зв’язки.

Ієрархічна структура, в якій ідеї розташовані в каскадному порядку, може бути потенційним підходом до навчання. Це може допомогти вам визначити місця, де ваші думки вписуються в ширшу картину, і розробити нові концепції під час процесу.

Загалом, ви можете використовувати концептуальні карти, щоб:

 • Мозковий штурм думок
 • Структуруйте свої думки та впорядкуйте їх належним чином, щоб виділити значущу інформацію
 • Встановіть зв’язок між різними ідеями, які мають сенс
 • Продемонструйте підрозділи ідеї
 • Узагальніть і запам’ятайте ключові поняття
 • Створіть нову концепцію
 • Візуалізуйте основну концепцію
 • Знайдіть рішення проблеми у творчому стилі.
 • Повідомте нову тему та оцініть попередні знання
 • Оцінка навчання
 • Підкресліть різницю та/або схожість між двома поняттями

Концептуальні карти – це те саме, що розумові карти?

Десь в Інтернеті ви дізналися про концептуальне відображення та виявили, що воно може вам дуже допомогти. Раптом наступна стаття, яку ви бачите, розповідає про інтелектуальні карти або тематичні карти.

Тепер, впевнений, ви, мабуть, заплуталися!

І ви маєте на це всі права, тому що спочатку це дійсно здається незрозумілим.

Але ось що – вони різні.

Давайте дізнаємося як!

Концептуальна карта

 • Він являє собою мережу кількох взаємопов’язаних концепцій
 • Здається більше з логічного боку
 • Чудово підходить для картографування своїх знань і аналізу прогалин у змісті
 • Вузли можуть мати зв’язки «багато до багатьох».
 • Легко перевірити за допомогою фраз зв’язку
 • Може бути складно змінити, якщо він має понад 20 вузлів
 • Підкреслює як теми, так і їхні зв’язки
 • Теми можуть бути перехресними
 • Пропозиція заяви; означає, що кожні два вузли, пов’язані з фразами-зв’язками, утворюють окреме речення
  Як знайти місце запису Microsoft Teams

Mind Map

 • Це деревоподібна діаграма, де ви можете систематизувати інформацію
 • Здається, забезпечує більше гнучкості
 • Корисно для мозкового штурму, швидкого конспектування та створення ідей
 • Вузли зазвичай мають прості взаємозв’язки один до одного
 • Непіддається перевірці
 • Модифікація проста навіть з більшими вузлами
 • Більше уваги приділяє самій темі
 • Відсутність зшивання
 • Жодної заяви

Як концептуальна карта може допомогти вам упорядкувати свої думки?

Концептуальні карти приносять переваги як доповідачам, так і тим, хто вивчає нову інформацію. Ви можете проілюструвати будь-яку систему, як-от запропонувати новий план, навчати студентів тощо.

Подивіться, як вам може допомогти концептуальна карта:

Швидке тлумачення

Ви можете швидше сприймати ідеї, дивлячись на концептуальну карту, ніж просто читаючи її в книзі чи статті. Це тому, що ваш мозок швидше обробляє інформацію, якщо вона представлена ​​у візуальному форматі з виділеними ключовими моментами та стисло.

Допомагає в підготовці презентацій

Ви можете створити концептуальну карту та впорядкувати ідеї в стислому та логічному форматі для демонстрації у своїх презентаціях. Це глибше вплине на слухачів.

Ефективне оцінювання знань

Замість того, щоб вибирати традиційний набір запитань або оцінювання з кількома варіантами відповіді, викладачі можуть використовувати концептуальні карти для оцінки знань студентів з конкретної теми.

Пояснює ієрархію ідей

Ви можете продемонструвати зв’язок між різними компонентами різними способами. Найкраще те, що карта має ієрархічну структуру, де ви можете зчитувати дані зверху з конкретною інформацією, а також те, як вони просуваються та взаємопов’язуються з дрібнішими деталями, коли ви рухаєтесь смугою.

Покращує командну співпрацю

Коли ви можете представити свої ідеї більш вичерпним способом за допомогою концептуальної карти, люди, як правило, розуміють це краще. Таким чином, їм стає легше співпрацювати над планом.

Візуальні уявлення стимулюють діяльність мозку. А концептуальна карта — це візуальне представлення ідей у ​​творчий спосіб. Таким чином, він може розвинути аналітичні навички, а також навички мислення вищого рівня. Крім того, це також полегшує обробку інформації та запам’ятовування.

Як намалювати концептуальну карту?

Виберіть потрібний спосіб малювання

У вас є два варіанти; ви можете намалювати карту на дошці або 2D-папері за допомогою ручки або програмного інструменту.

За допомогою програмного забезпечення відносно легко створювати, змінювати та точно налаштовувати діаграму. Крім того, ви можете зберегти будь-яку кількість дизайнів, які хочете, у самій мережі та повернутися пізніше для редагування.

Визначте центральне поняття

Визначте причину створення вашої концептуальної карти. Спробуйте подумати над проблемним питанням, яке потрібно вирішити. Придумайте питання, яке ви хочете вирішити за допомогою концептуальної карти.

На основі запитання виділіть центральне поняття та запишіть його зверху.

Перелічіть усі пов’язані ідеї, які можуть допомогти вирішити проблему. Розташуйте їх залежно від того, наскільки вони специфічні чи загальні.

Опишіть ці підпоняття коротко, можливо, приблизно 1-2 слова на поняття.

Упорядкуйте елементи та додайте сполучні фрази

Підконцепції порядку на основі ієрархії. Зберігайте найбільш загальні вгорі під основною концепцією. Так само зберігайте конкретні ідеї внизу. З’єднайте ідеї лініями та надайте фразу-зв’язок для кожної лінії, пояснюючи зв’язок між вузлами.

Перевірте остаточний вигляд

Перегляньте кожен елемент, чи правильно вони розташовані. Перевірте, чи мають зв’язкові фрази сенс чи ні. З’ясуйте, чи гарне розташування чи ні. Якщо ні, ви можете знайти кращі позиції, щоб знайти їх.

Тонко налаштуйте все, і ви закінчили з малюванням концептуальної карти!

Тепер, не зволікаючи, давайте знайдемо деякі онлайн-платформи для створення концептуальної карти, щоб ви могли заощадити свій час і отримати інші пов’язані переваги.

Canva

Схоже, що зірковий дизайн є синонімом для Canva!

Я маю на увазі, що цей веб-сайт має такий великий потенціал для розробки різноманітних речей, від маркетингових і бізнес-матеріалів до соціальних мереж і особистих контрольних списків.

Концептуальна карта є одним із них.

У Canva ви отримуєте виняткову гнучкість і легкість у створенні чудових концептуальних карт для мозкового штурму, упорядкування своїх ідей і вирішення складних проблем. Вони пропонують на вибір понад 20 професійних графіків разом із чудово розробленими шаблонами та декількома попередньо розробленими макетами, щоб швидко розпочати роботу.

Комбінуйте речі за допомогою мільйонів ілюстрацій, зображень, векторів або піктограм, щоб представити свої ідеї. Налаштуйте шаблони, змінюючи кольори, текст або елементи, щоб зробити їх захоплюючими. Canva пропонує сотні безкоштовних шрифтів, щоб передати ідентичність, стиль і мету вашого бренду.

Дизайнер чи ні, неважливо!

Використовуйте редактор перетягування, щоб упорядкувати речі. Вставляйте концептуальну карту у свої презентації та звіти без метушні. Ви можете легко візуалізувати дані через інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Canva, не вивчаючи складне програмне забезпечення.

Співпрацюйте зі своїми командами, щоб отримати нові ракурси або ідеї щодо вашої концепції, поділившись редагованою копією дизайну, де вони можуть додавати коментарі або вносити зміни з будь-якої точки земної кулі. Після того, як ви закінчили з частиною проектування, ви можете зберегти його, а потім завантажити, опублікувати або поділитися своїми красивими картами з високою роздільною здатністю.

Edraw

Мозковий штурм не повинен бути нудним!

Збирайте очі, створюючи красиві концептуальні карти за допомогою Edraw.

  Як очистити та продезінфікувати Apple Watch

Здивуйте незліченну кількість шаблонів, форм, значків і символів, які він пропонує. Просто виберіть елементи, які ви хочете почати, і налаштуйте їх.

Усі шаблони, які він пропонує, повністю налаштовуються, друкуються та редагуються. Деякі з шаблонів включають стиль Венна, маркетинг, цикл, кольоровий, прямокутник, карти мислення тощо.

Ви можете узагальнити та впорядкувати фрагментовані знання в певному порядку за допомогою конструктора концептуальних карт. Сприяти кращому зв’язку між двома концепціями за допомогою привабливих з’єднувачів і пов’язуючих текстів. Потужні можливості налаштування та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Edraw Max дозволяють створювати високоякісні карти.

Якщо ви любите працювати з MS Office, я впевнений, що вам сподобається Edraw Max з точки зору зручності використання та інтерфейсу. Це зручно для користувача з функцією перетягування.

Оскільки він має хмарне сховище та опцію хмарної співпраці, ви можете працювати з командами будь-де, будь-коли та за допомогою будь-якого пристрою. Поділіться своєю роботою в соціальних мережах або експортуйте файли в різні формати файлів, як-от PDF, Microsoft PowerPoint і різні формати зображень.

Visme

Ви хочете створити концептуальну карту, яка могла б пояснити вашій команді складні теми?

Якщо так, Visme може допомогти вам зробити це за лічені хвилини.

Широкий набір інструментів допоможе вам створювати дизайни з нуля, додаючи форми, сполучні лінії, розташовуючи їх навколо свого полотна, щоб правильно передавати ваші повідомлення.

У Visme є чудові параметри налаштування, які допомагають змінити вигляд усього, що знаходиться у вашому малюнку. Ви можете згортати або збільшувати фігури, зберігаючи сполучені лінії недоторканими. Грайтеся з кольорами, щоб виділяти предмети, змінювати тексти та шрифти та анімувати карту за допомогою вкладки «Дії», яку можна знайти у верхньому правому куті.

У Visme є готові шаблони, багато зображень і значків, а також широкий спектр елементів дизайну. Ви можете завантажити свої карти у форматі PDF або файли зображень. Створіть посилання для спільного використання або вставте їх на веб-сторінку. Включайте графіки та діаграми та візуалізуйте свої цифри та статистику за допомогою настроюваних віджетів даних.

Міро

Ви прагнете зрозуміти нову концепцію?

Хочете з’ясувати зв’язок між складними ідеями?

Яким би не був випадок використання, Міро може допомогти вам створити чудову концептуальну карту!

Заощаджуйте час, використовуючи вбудовані шаблони Miro замість того, щоб малювати все з нуля. Запрошуйте команди до співпраці над концептуальною картою, оскільки Miro дозволяє залучати віддалені та суміжні команди через віртуальну дошку, яка не передбачає жодних обмежень.

Ви отримуєте такі шаблони:

 • Lean Canvas, де ви можете окреслити важливі моменти щодо вашого бізнесу
 • Матриця сегментації ринку для визначення ключових можливостей для зростання
 • Матриця RACI для відстеження відповідальності, забезпечуючи змістовні розмови
 • 5-Чому шаблон для визначення першопричини проблеми
 • Шаблон ромба стратегії для надійної бізнес-стратегії

Lucidchart

Прискорюйтеся до інновацій, створюючи нові концепції Lucidchart.

Для навчання та викладання це допомагає візуалізувати зв’язки між ідеями, нотатками або подіями, щоб спланувати навчальний план, намітити проекти та створити посібники. Його параметри форматування можна налаштувати, що забезпечує контроль над вашою картою та допомагає створювати уроки та оцінювання для підтримки навчання.

Для компаній використовуйте генератор концептуальних карт Lucidchart, щоб створювати ідеї, які легко зрозуміють співробітники з різних відділів, у тому числі нетехніки. Використовуйте його, щоб спростити існуючі стосунки, знайти протиріччя та прогалини, сприяти творчому розумінню та вирішенню проблем, а також для отримання результатів.

Їхні шаблони створені для чіткої та швидкої ілюстрації думок. Ви можете впорядковувати фігури та елементи, перетягуючи їх, з’єднуючи основну тему та інші підтеми. Упорядкуйте ідеї кількома кольорами, щоб зробити їх більш зрозумілими.

Ви можете налаштувати кожен аспект карти, включаючи зміну макета перед друком, додавання знімків екрана та зображень для певного повідомлення тощо. Lucidchart підтримує спілкування в редакторі та оновлення в режимі реального часу для створення ідей, запропонованих іншими учасниками.

Lucidchart дає змогу інтегрувати Google Workspace, щоб ви могли підтримувати та отримувати доступ до своєї карти онлайн.

Творіть

Простота Творіть полегшує візуалізацію ваших концепцій. Це вже допомогло понад 4 мільйонам людей і тисячам команд. Доклавши трохи зусиль, ви зможете організувати елементи та візуалізувати їх.

Намалювати навіть дуже складну концептуальну карту можна легко, використовуючи розширені функції Creately. Він пропонує розумні форми, з’єднувачі, вбудовані параметри стилю, імпорт зображень тощо. Поділіться своїми малюнками зі своєю командою, щоб отримати миттєвий відгук.

У Creately є тисячі високоякісних шаблонів для різноманітних сценаріїв для маркетингу, ІТ, програмного забезпечення, відділу кадрів та освіти. Незалежно від того, чи використовуєте ви macOS, Windows, Linux чи Android, ви можете легко використовувати Creately. Він також має 30-денну гарантію повернення грошей, тому ви можете спробувати його, не боячись втратити гроші.

SmartDraw

Концепція картографа від SmartDraw дозволяє візуалізувати концепції, не перериваючи творчий потік. Як тільки у вас виникла ідея, просто намалюйте форму на концептуальній карті. Продовжуйте додавати ідеї, коли вони з’являться, оскільки концептуальна карта доступна для редагування в будь-який час.

SmartDraw має інтелектуальні параметри форматування, щоб надати вашій карті професійний вигляд. Почніть роботу з простих команд, додайте або видаліть ідею, легко переставляйте та впорядковуйте фігури. Ви отримуєте професійні теми, наприклад Greyscale, Everest, Calico тощо, де ви можете застосовувати кольори, шрифти та градієнти, щоб працювати професійним дизайнером.

  Як поділитися грою на Nintendo Switch

Вставте карти у свої звіти; інтегруйте їх із такими інструментами, як Microsoft Office, Google Workspace, Dropbox, Box, OneDrive, JIRA тощо. Ви навіть можете підключити карти до Trello та проводити зустрічі, щоб обговорити більше ідей. Миттєво перетворюйте карти на діаграми Ганта одним клацанням миші.

Усі зміни, які ви вносите на одній карті, автоматично відображаються на іншій. У вас є можливість поділитися своїми файлами, надіславши електронного листа з посиланням тим, хто не користується SmartDraw.

Zen Mind Map

Zen Mind Map це легкий у використанні та простий інструмент для створення концептуальних карт. Його робочий простір не відволікає, оскільки він уникає бічних панелей і плаваючих значків.

Зручний і мінімалістичний інтерфейс Zen дозволяє швидше і легше створювати продумані карти. Вони також видалили непотрібні функції, які захаращують і роблять його громіздким. Зробіть концептуальні карти незабутніми та цікавими за допомогою емодзі.

У вас є можливість завантажити PDF-файл. Але ви також можете опублікувати документ у прямому ефірі, де внесені зміни відображатимуться автоматично. Включено різні шаблони для бізнес-планування, управління OKR, вирішення проблем, планування есе, призначення завдань і маркетингу.

Міндомо

Структуруйте інформацію про певну тему, намалювавши концептуальну карту Міндомо. Розгорніть свою уяву, повністю персоналізувавши та налаштовуючи свою карту.

Намалюйте все з нуля або скористайтеся будь-яким із їхніх шаблонів, включаючи управління ризиками, математичні поділки, діаграму «риб’яча кістка» тощо. Ви можете редагувати такі елементи, як стрілки, а також їх колір, форму, малюнок і положення.

Високоякісна платформа дозволяє вам співпрацювати з вашими злими учасниками в режимі реального часу, щоб підвищити ефективність і заощадити час. Зміни відображаються миттєво, і ви також можете відстежувати всі внесені зміни за допомогою «Історії відтворення».

Mindomo також підтримує прямі чати, тож вам не доведеться витрачати час або втрачати концентрацію на перемиканні складних програм. Він має кілька варіантів обміну картами:

 • З конкретними людьми
 • Лише люди, з якими ви поділилися посиланням для перегляду
 • Лише люди, з якими ви поділилися посиланням для редагування
 • Публічний обмін

Якщо ви хочете, ви можете передати концептуальну карту в інші форми діаграм, як-от діаграми Ганта, розумові карти та контури.

Mindomo підтримує інтеграцію з Google Classroom, Canvas, Schoology, Blackboard тощо.

Візуальна парадигма онлайн

Візуальна парадигма онлайн або VP Online поставляється з простим інструментом із редактором перетягування, який допоможе вам створити приголомшливі концептуальні карти за лічені хвилини. Завдяки його інтуїтивності вам не доведеться витрачати час на вивчення програмного забезпечення; замість цього вся увага приділяється дизайну.

Почніть створювати карти, відредагувавши повністю настроювані та безкоштовні шаблони для соціальних мереж, аналізу даних, зміни клімату, змісту курсу тощо. Він надає понад 1700 таких шаблонів, і всі вони мають високу якість.

DesignCap

У вас немає досвіду дизайну, але є потреба в проектуванні концептуальних карт?

Нічого страшного!

Спробуйте безкоштовне програмне забезпечення для картографування концепцій від DesignCap створювати чудові дизайни. Він містить широкий спектр прикладів карт із медсестер, науки, біології, клітинного дихання та багато іншого.

Все, що вам потрібно зробити, це вибрати лише один шаблон, який відповідає вашим вимогам, і почати досліджувати. DesignCap пропонує тисячі доступних ресурсів, таких як графіка, елементи дизайнуі кольори, а також потужні можливості редагування та шрифти.

стемічний

стемічний це веб-додаток для створення концептуальних карт, що дозволяє користувачеві викладати свої ідеї на цифровій дошці, щоб схематизувати ситуації, проблеми чи проблеми у вигляді графіка.

Безкоштовна версія дозволяє робити нотатки, систематизувати ідеї, пов’язувати їх між собою, малюючи посилання, як на класичній інтелектуальній карті.

Але Stemic — це не просто інструмент мозкового штурму!

Stemic розширює межі ментальної карти, дозволяючи користувачам описувати об’єкти, якими вони маніпулюють, класифікувати їх, визначати характер і напрямок посилань тощо… Таким чином, він допомагає користувачеві будувати аналіз, моделювати свої знання, структурувати свої думка.

Інтерфейс мінімальний, дизайн допрацьований, щоб підкреслити аналізи користувача. Взаємодія, плавна та інтуїтивно зрозуміла, була розроблена для полегшення маніпулювання даними та підтримки мислення.

Stemic також має пропозицію Pro для користувачів, які бажають отримати переваги від найдосконаліших функцій програми, включаючи спільне редагування концептуальних карт, копію спільної карти, використання гіперпосилань, настроюваний експорт (рамка, тема, назва та легенда) карт .

Висновок

Організовані ідеї спрощують учням або навіть бізнесменам зрозуміти концепцію, розбиваючи її на кілька частин. Скористайтеся ефективним інструментом картографування концепції, щоб почати краще розуміти свої теми та використати отримані знання у подальшому навчанні чи бізнесі.