techukraine.net techukraine.net Що станеться, якщо криптовалютна біржа зруйнується?

Що станеться, якщо криптовалютна біржа зруйнується?

Categories:

Ключові висновки

  • Криптобіржі можуть зазнати збою через погане управління ризиками, хакерство або інвестування в ризиковані активи, що призведе до безповоротної втрати коштів користувачів.
  • Коли біржа закривається, користувачі втрачають доступ до своїх криптовалютних запасів, що зберігаються на біржі, і біржа може оголосити про банкрутство.
  • Після невдачі криптовалютної біржі користувачі можуть подавати позови, державні органи проводять розслідування, а галузь втрачає довіру інвесторів. Диверсифікація та використання авторитетних бірж можуть допомогти захиститися від втрат.

Світ криптовалюти містить багато ризиків для інвесторів, оскільки біржі зберігають для користувачів цифрову валюту на мільярди доларів. Але є один кошмарний сценарій, який не дає спати багатьом вночі — що, якщо обрана вами криптовалютна біржа раптово завалиться?

Це страшна думка для тих, хто має криптовалютний портфель.

Отже, що станеться з криптовалютою, якщо біржа криптовалюти згорнеться? Чи є у інвесторів шанс повернути свої кошти? Або їхня важко зароблена криптовалюта зникне в ефірі?

Чому криптобіржі падають?

Останніми роками крах криптобірж, на жаль, став повторюваною історією. Часто немає однієї причини, чому криптовалютна біржа дає збій, а скоріше існує сукупність факторів, які можуть привести до краху навіть найбільших гравців.

Погане управління ризиками є великою проблемою. Управління біржами криптовалют за своєю суттю є ризикованою справою, але деякі, як-от Mt. Gox у 2014 році, ризикували набагато більше, ніж могли впоратися. У Mt. Gox не було належного захисту від проблем безпеки, таких як злом і крадіжка, що призвело до втрати сотень мільйонів коштів клієнтів у разі злому.

У 2016 році криптовалютна біржа Bitfinex у Гонконзі була зламана. Зловмисники скористалися лазівками в його системах безпеки, щоб отримати та вивезти близько 72 мільйонів доларів у біткойнах. Криптобіржі вдалося зберегти працездатність після зламу. Однак він впорався зі збитками, змусивши всіх користувачів розділити тягар, віднімаючи 36% із балансу рахунку кожного клієнта.

Крім того, деякі біржі інвестують депозити клієнтів у тіньові активи без належного аудиту. Таким чином, вони опиняються з мільярдами в дірі, коли вартість падає, як ми бачили з FTX. Криптовалютна біржа інвестувала депозити та активи клієнтів у різні спекулятивні криптотокени та неліквідні венчурні інвестиції без належного нагляду.

  Що таке Chocolatey і як його встановити?

Коли ширший криптовалютний ринок зазнав краху у 2022 році, вартість багатьох із цих інвестицій різко впала, залишивши FTX із величезним боргом і причиною для банкрутства. Ситуація ще більше погіршилася через змішування активів FTX і Alameda.

Класичний банкінг є ще одним важливим фактором. Криптобіржі зберігають частку загальних балансів користувачів у ліквідних резервах (перевірте, що означає підтвердження резервів, щоб зрозуміти цю концепцію), інвестуючи решту для отримання прибутку.

Це означає, що вони не мають 100% депозитів, доступних для миттєвого зняття користувачів. Якщо ринкова паніка спричинить каскадні вилучення коштів, криптобіржі можуть швидко стати неліквідними та неплатоспроможними, що сталося з Celsius у 2022 році.

Підвищення кількості запитів на зняття коштів виснажило резерви компанії та залишило Celsius без достатньої ліквідності для виконання всіх запитів. Цей каскад вилучень перевантажив баланс Celsius і змусив компанію призупинити діяльність і оголосити про банкрутство.

Що відбувається, коли біржа криптовалюти згортається?

Коли головна криптовалютна біржа падає, це може викликати ефект хвилі хаосу та втрат у всьому криптосвіті. Просто запитайте будь-кого, хто мав гроші на FTX, Voyager або Celsius. Ось розбивка того, що зазвичай відбувається.

1. Втрата коштів користувача

Автор зображення: freepik/freepik

Найбільш прямий вплив полягає в тому, що користувачі втрачають доступ до частини або всіх своїх криптовалютних активів, що зберігаються на біржі. Залежно від обставин це може означати, що депозити на мільйони доларів на кожного клієнта раптово стануть недоступними та можуть зникнути назавжди. Для багатьох людей це означає їхні заощадження.

Ця втрата коштів відбувається через те, що криптовалютні біржі зберігають депозити клієнтів на об’єднаних рахунках під їх контролем. Коли біржа припиняє роботу, користувачі не зможуть отримати збережену криптовалюту. На відміну від грошей, які зберігаються в традиційному банку, ці обмінні депозити не застраховані. Тож без доступу до приватних ключів, які контролюють гаманці, користувачі зазнають незворотних втрат.

2. Подання про банкрутство

Коли велика криптобіржа усвідомлює, що стала неплатоспроможною та не в змозі виконати свої фінансові зобов’язання, вона зазвичай ініціює судові заяви про банкрутство. Це робиться для того, щоб зупинити відкликання клієнтів і розпочати офіційне судове провадження.

Біржа подає документи та клопотання до суду у справах про банкрутство, як правило, відповідно до глави 11 захисту від банкрутства. Це дозволяє компанії реорганізувати та реструктуризувати свою діяльність під наглядом суду.

  Виправте проблему, коли додаток LinkedIn не показує зображення

Для розгляду справи про банкрутство призначається незалежний арбітражний керуючий. Їх роль полягає в оцінці активів і зобов’язань біржі, сповіщенні кредиторів про провадження, зборі претензій від власників рахунків, перевірці фінансових справ компанії та розробці плану погашення, якщо це можливо.

Суд накладає автоматичне призупинення, яке негайно призупиняє будь-яке стягнення або судові дії проти біржі під час банкрутства. Власники рахунків втрачають доступ до коштів, поки справа триває через слухання та пропозиції.

Зрештою, суддя визначає, чи повинна біржа повністю ліквідуватися чи може бути реорганізована з підтвердженим планом погашення. Власники рахунків повинні подавати претензії та чекати вирішення справи, щоб повернути втрачені кошти.

3. Позови та судові справи

Як тільки криптобіржа оголосить про банкрутство, власники рахунків поспішають подавати позови та ініціювати судові справи, щоб спробувати повернути свої втрачені кошти. Суд у справах про банкрутство розглядає ці вимоги кредиторів і власників рахунків.

Справи можуть тягнутися роками, оскільки провадження визначають стан активів, суму заборгованості кредиторам і порядок погашення боргів. Наприклад, Mt. Gox збанкрутувала в 2014 році, але станом на серпень 2023 року ще не розплатилася зі своїми кредиторами.

4. Розслідування та правила

Автор зображення: Wikimedia Commons

Коли велика криптобіржа руйнується, державні установи, як-от Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) і Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC), зазвичай починають досліджувати, чим займалася компанія до того, як справи пішли нанівець.

Вони копаються в бухгалтерських книгах біржі, шукаючи тіньові дії, як-от шахрайство, неправильне управління коштами, порушення законодавства про цінні папери або надання спотворень клієнтам.

Вони можуть накласти штрафи, пені та інші покарання, якщо виявлять порушення правил. Залежно від тяжкості злочину окремі керівники можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.

5. Ефект пульсації в крипто

Автор зображення: Poring Studio/Shutterstock

Криптобіржа, яка зруйнувалася, особливо якщо вона популярна, завдає шкоди всій галузі. Довіра інвесторів зазнає удару, що може знизити ціни.

Наприклад, банкрутство Celsius Network і FTX наприкінці 2022 року призвело до того, що біткойн у листопаді 2022 року впав нижче 17 000 доларів США після того, як рік тому коливався біля 60 000 доларів США. Навіть платоспроможні централізовані біржі, такі як Coinbase і Binance, страждають від падіння кількості користувачів і обсягів торгів після галузевих скандалів.

  Як відкликати електронну пошту в Gmail

Крім того, крах залученої біржі може потягнути за собою інші криптобізнеси, з якими вона пов’язана через позики чи інвестиції. Невдача FTX призвела до краху афілійованої торгової фірми Alameda Research.

Як користувачі можуть захистити себе від зруйнованих бірж криптовалют

Крах великих криптобірж, таких як FTX, зрозуміло, змусив багатьох користувачів крипто нервувати. Ніхто не хоче одного разу прокинутися вранці й виявити, що біржа, якій вони довіряли зберігати свої активи, зникла, забравши разом із собою і їхні кошти. Отже, що можуть зробити звичайні криптотрейдери та інвестори, щоб уникнути опіків у разі краху їхньої біржі?

По-перше, вибирайте, які біржі ви використовуєте в першу чергу. Проведіть дослідження та вибирайте відомі, надійні криптобіржі з надійним досвідом. Слідкуйте за прозорістю в їхніх бізнес-операціях і доказами того, що кошти користувачів належним чином забезпечені. Криптовалютні біржі, які пройшли фінансові перевірки, мають вищу легітимність.

Крім того, уникайте зберігання всіх ваших криптовалют на одній біржі. Щоб диверсифікувати ризик, краще розподілити свої активи між двома-трьома авторитетними біржами. Сподіваюся, якщо один зазнає невдачі, з іншими все буде добре. Так само не зберігайте всі монети чи токени на біржі. Зберігайте трохи у своєму власному крипто-гаманці, закриті ключі якого контролюєте лише ви.

Говорячи про гаманці, використовуйте варіанти холодного зберігання крипто. Вони зберігають ваші особисті ключі в автономному режимі, подалі від сторонніх очей хакерів або ненадійних бірж. Апаратні криптогаманці, такі як Ledger і Trezor, пропонують чудове холодне зберігання. Просто пам’ятайте про безпеку самого фізичного пристрою.

Нарешті, знайте статус страхової компанії будь-якої біржі, якою ви користуєтеся. Деякі великі біржі, такі як Coinbase, мають приватні страхові поліси для покриття збитків користувачів у таких випадках, як злом або банкрутство. Це не гарантує 100% покриття, але забезпечує додатковий рівень захисту.

Готуйтеся до гіршого, сподівайтеся на краще з Crypto Exchanges

Наслідки зриву обміну можуть означати місяці чи роки юридичних суперечок, фінансових втрат і емоційного стресу для власників рахунків.

Варто бути обережним щодо того, де ви зберігаєте свої криптокошти, і диверсифікуйте їх між біржами та гаманцями. Є надія, що в майбутньому ми побачимо менше випадків катастрофічних збоїв обміну криптовалютою.