Штучний інтелект (ШІ) пояснюється простими словами

Швидкі посилання

Ключові висновки

  • Штучний інтелект подібний до навчання комп’ютерів навчатися як люди, переглядаючи дані та приймаючи рішення, але йому бракує здорового глузду та емоцій.
  • Машинне навчання дозволяє алгоритмам навчатися на основі даних, тоді як обробка природної мови передбачає, що комп’ютери розуміють людську мову та розмовляють нею.
  • ШІ використовується в чат-ботах, аналізі даних, дизайні продуктів і створенні мистецтва, але майбутнє викликає занепокоєння щодо можливого зловживання та регулювання.

Штучний інтелект у моді, його величезний потенціал викликає ажіотаж майже в кожній галузі. Але повністю зрозуміти штучний інтелект може бути складно, особливо якщо ви погано розбираєтеся в технічних темах.

Отже, давайте розберемо штучний інтелект у найпростіших термінах. Як працює штучний інтелект і як він використовується?

Найпростіше пояснення ШІ

Штучний інтелект подібний до того, щоб навчити комп’ютери навчатися так само, як люди, тобто моделювати те, як люди думають. ШІ робить це, переглядаючи багато даних або прикладів, а потім використовуючи їх для прийняття рішень або прогнозів.

Уявіть, що ви вчитеся їздити на велосипеді. Після кількох падінь ви починаєте розуміти, як балансувати й крутити педалі одночасно. Саме так працює машинне навчання, частина ШІ. Він переглядає багато даних, а потім вивчає з них шаблони. Інша частина ШІ, обробка природної мови, схожа на навчання комп’ютерів розуміти людську мову та розмовляти нею.

Але навіть незважаючи на все це, комп’ютери все ще не можуть повністю мислити чи розуміти, як люди. Сучасні системи ШІ не мають здорового глузду, емоцій чи свідомості.

ШІ докладніше

Гевін Філіпс/MakeUseOf/ChatGPT

Штучний інтелект (ШІ) — це галузь інформатики, спрямована на створення машин, здатних імітувати людський інтелект. Це передбачає створення алгоритмів, які дозволяють комп’ютерам вчитися та приймати рішення або прогнози на основі даних, а не слідувати лише явно запрограмованим інструкціям.

Машинне навчання (ML)

Машинне навчання (ML), підмножина ШІ, включає системи, які можуть «навчатися» з даних. Ці алгоритми покращують свою продуктивність, оскільки збільшується кількість наборів даних, з яких вони навчаються.

  Як отримати необмежену кількість пропусків на дистанційний рейд у Pokémon Go

Глибоке навчання, додаткова частина машинного навчання, використовує штучні нейронні мережі для прийняття рішень і прогнозів. Він розроблений, щоб імітувати те, як людський мозок навчається та приймає рішення.

Обробка природної мови (NLP)

Обробка природної мови (NLP) — ще один важливий аспект штучного інтелекту, що стосується взаємодії між комп’ютерами та людьми за допомогою природної мови.

Це часто передбачає, що система штучного інтелекту приймає запит природною мовою, аналізує його, отримує контекст, а потім створює відповідь природною мовою.

Наприклад…

  • Людина: «Чи не могли б ви знайти мені кілька прикладів токсичних рослин у Південній Америці?»
  • ШІ чат-бот: «Звичайно! Ось кілька прикладів токсичних рослин у Південній Америці…» [and so on]

Нейронні мережі використовуються в НЛП і мають багато різних форм, зокрема:

  • Попередньо навчені трансформаторні нейронні мережі
  • Рекурентні нейронні мережі
  • Мережі глибокої віри
  • Згорткові нейронні мережі
  • Самоорганізуючі карти

Здатність машин розуміти людську мову та реагувати на неї має вирішальне значення для багатьох програм штучного інтелекту, таких як віртуальні помічники та чат-боти штучного інтелекту (про які ми поговоримо трохи пізніше).

Штучний інтелект можна класифікувати на два основні типи: вузький ШІ, який призначений для виконання вузького завдання (наприклад, розпізнавання обличчя або пошук в Інтернеті), і штучний загальний інтелект (AGI), який є системою ШІ з узагальненими когнітивними здібностями людини, тому що він може перевершити людей у ​​найбільш економічно цінній роботі. AGI іноді називають сильним ШІ.

Однак, незважаючи на численні досягнення, ШІ все ще не володіє повним спектром людських когнітивних здібностей, і ми ще далекі від досягнення справжнього штучного інтелекту. Сучасні технології штучного інтелекту залежать від конкретних завдань і не можуть зрозуміти контекст за межами свого спеціального програмування.

Як AI використовується сьогодні?

ШІ має потенціал і програми, які виходять далеко за межі лише технологічної сфери.

1. Чат-боти

Гевін Філіпс/MakeUseOf

Навіть якщо ви не дуже любите техніку, ви, напевно, чули назву «ChatGPT». ChatGPT (скорочення від Chat Generative Pre-transformer) — це генеративний чат-бот ШІ. Але це не схоже на чат-ботів, якими ви могли користуватися в минулому. ChatGPT використовує штучний інтелект для обробки природної людської мови, пошуку даних і надання відповідей.

  9 онлайн-клубів для найкращих рекомендацій щодо читання

Можливості ChatGPT складають довгий список, включаючи перевірку фактів, перевірку орфографії та граматики, створення розкладів, написання резюме та навіть переклад мов.

HuggingChat, Claude і Gemini (раніше Bard) є іншими прикладами чат-ботів ШІ. Усі ці послуги відрізняються певним чином. Деякі безкоштовні, деякі платні, деякі спеціалізуються на певних напрямках, а інші краще підходять для загальних завдань.

2. Аналіз даних

Аналіз даних є ключовою частиною нашого світу, чи то в дослідженнях, охороні здоров’я, бізнесі тощо. Комп’ютери аналізують дані протягом багатьох років, але використання штучного інтелекту може вивести речі на новий рівень.

Системи штучного інтелекту можуть ефективніше виявляти тенденції, закономірності та невідповідності, ніж звичайний комп’ютер (або людина, якщо на те пішло). Наприклад, система штучного інтелекту могла б більш чітко виділяти менш очевидні звички користувачів або переваги платформ соціальних мереж, дозволяючи показувати більш персоналізовану рекламу.

3. Виробництво та дизайн

При проектуванні виробів необхідно враховувати багато елементів. Вартість матеріалів, джерело їх отримання та ефективність продукту — це лише кілька факторів, про які компанії повинні пам’ятати, і саме в цьому ШІ може допомогти.

Оскільки штучний інтелект може вивчати та відкривати нові речі на основі інформації, яку він надає, його можна використовувати для розробки більш економічно ефективних і екологічно чистих матеріалів і методів виробництва для бізнесу. Наприклад, система штучного інтелекту могла б перелічувати більш екологічні матеріали, які можна використовувати в батареї продукту, маючи повний набір даних для роботи.

4. Художня творчість

Мистецтво, створене штучним інтелектом, захопило світ у 2022 році, коли такі продукти, як DALL-E, Stable Diffusion і Midjourney, стали надзвичайно популярними. Ці інструменти ШІ для перетворення тексту в зображення приймають текстову підказку та генерують твір мистецтва на основі запиту.

Наприклад, якщо ви введете «фіолетовий захід сонця на місяці» в DALL-E, ви отримаєте більше одного результату. Деякі генератори мистецтва також дозволяють вибрати стиль для створеного зображення, наприклад вінтаж, гіперреалістичний або аніме. DALL-E суттєво вдосконалився з моменту свого першого випуску, і зараз це третя версія, DALL-E 3. Ви можете використовувати DALL-E на ChatGPT Plus для створення зображень AI у своїх чатах.

  5 найкращих аналізаторів Wi-Fi для перевірки безпеки мережі

Microsoft Image Creator/MakeUseOf

Деякі художники відмовилися від генераторів мистецтва штучного інтелекту, оскільки вони навчаються на вже існуючому мистецтві в Інтернеті, щоб навчитися створювати свої твори за підказками. Художники стверджують, що це є порушенням авторських прав і сприяє крадіжці оригінальних творів мистецтва, проблема, яка вже охоплює Інтернет.

Майбутнє ШІ

ШІ вже використовується для розробки нових ліків, висвітлення більш стійких методів ведення бізнесу та навіть полегшення нашого повсякденного життя, виконуючи такі повсякденні завдання, як приготування їжі чи прибирання.

Однак багато хто вважає, що майбутнє штучного інтелекту темне та антиутопічне. Не дивно, що це загальне припущення, враховуючи те, як науково-фантастичні книги та фільми створили деякі страшні стереотипи щодо ШІ та його можливих наслідків.

ШІ справді можна зловживати чи неправильно використовувати, але це стосується будь-якої технології. Ми бачили, як кіберзлочинці використовують Wi-Fi, VPN, електронну пошту та навіть флеш-накопичувачі для поширення зловмисного програмного забезпечення та шахрайства. Проте стурбованість зосереджена на штучному інтелекті через його можливості.

У січні 2023 року особа написала повідомлення на хакерському форумі, заявивши, що успішно створила зловмисне програмне забезпечення за допомогою ChatGPT. Це не було дуже складним зловмисним програмним забезпеченням, але можливість створювати шкідливий код за допомогою чат-бота ШІ змусила людей говорити. Якщо зараз зловживають менш просунутим штучним інтелектом, що станеться, якщо в майбутньому використовуватимуться суперрозумні комп’ютери?

На даний момент не існує систем штучного інтелекту, які могли б мислити на тому ж рівні, що й людина. Багато хто передбачав, як буде виглядати така машина, але все це гіпотетично. Хоча деякі вважають, що ми створимо машини з когнітивними здібностями на рівні людини в наступне десятиліття, інші вважають, що це займе набагато більше часу.

Якщо штучний інтелект регулюється належним чином, його розробку та використання можна буде контролювати, щоб запобігти зловмисникам отримати в свої руки високорозвинену технологію.

Ліцензії, закони та загальні практичні правила відіграють важливу роль у захисті ШІ від чужих рук. Однак це потрібно буде зробити, не надто жорстко обмежуючи розвиток технології ШІ та доступ до неї, оскільки це може швидко стати контрпродуктивним.