Чому на комп’ютерах 90-х років були замки з замком і що вони робили?

Categories:

Ще в 1990-х роках багато машин, сумісні з IBM PC, мали циліндрові замки на своїх корпусах поруч із кнопками Turbo та Reset. Що робили ці замки і навіщо вони там? Давай дізнаємось!

Земля перед паролями

На початку 1980-х років комп’ютери, сумісні з IBM PC, були переважно однозадачними однокористувацькими машинами, які працювали під керуванням MS-DOS, яка не передбачала вбудованого захисту паролем. Кожен, хто сів перед вашим ПК, міг завантажити його та отримати доступ до всіх ваших даних.

Як і сьогодні, ПК часто запускали серверне програмне забезпечення або виконували інтенсивні завдання, виконання яких могло зайняти багато часу. Якщо вам довелося відійти, ви, звичайно, не хотіли, щоб хтось підійшов і натиснув клавішу, яка перервала процес, чи не так? Сьогодні ви б просто заблокували свій комп’ютер паролем, але тоді це було неможливо.

Ось тут і з’явився замок клавіатури (або «замок», як його назвала IBM).

Блокування клавіатури на стандартному ПК класу 386 з початку 90-х.

Приблизно з 1984 року до середини-кінця 90-х років багато модульних комп’ютерних корпусів містили невеликий трубчастий штифтовий замок на передній панелі. Зазвичай він розташовувався біля кнопок Turbo і Reset.

Коли вони задіяні (і якщо підключено правильно — розробники ПК іноді пропускають цей крок), ці замки заважають використовувати клавіатуру. Ви можете вводити все, що хочете, але комп’ютер не слухає.

  Як відключити жорсткі диски в Ubuntu

У деяких системах цей ключовий перемикач також запобігав завантаженню ПК, коли він був заблокований, що призвело до появи «302-Системний блок Блокування клавіатури заблоковано” помилка.

Походження блокування клавіатури

Предків блокування клавіатури можна простежити до IBM сервери та мейнфрейми, яка передувала ПК компанії. Фізичний замок був заходом безпеки для запобігання несанкціонованому використанню.

Для сумісних з ПК блокування клавіатури виникло на персональному комп’ютері IBM AT, який був дорогим 286 на основі машина, випущена в 1984 році. Спочатку IBM розрахувала машину вартістю 4000-6700 доларів США (приблизно 10 000-16 800 доларів США сьогодні) на професіоналів малого бізнесу, але її нові функції незабаром стали де-факто стандартом для сумісних з ПК.

Коли IBM включила циліндровий замок на передній панелі ПК AT, виробники клонів слідували, впроваджуючи власні блокування клавіатури на AT-сумісних машинах. Вони додали блокування як для включення функцій, які були на одному рівні з IBM, так і для підтримки сумісності з її системами. Сумісність була ключовим моментом продажу клонів ПК на той час.

Для IBM PC AT замок на передній частині корпусу не тільки вимкнув клавіатуру та переривав процес завантаження, але й перемістив внутрішній металевий фланець. Це запобігло відкриттю металевого корпусу комп’ютера.

У багатьох наступних клонах IBM PC лише високоякісні машини копіювали функцію блокування корпусу. На більшості інших ПК блокування просто відключало клавіатуру.

  Як зробити ваш Google Home тихіше вночі

Сутінки блокування клавіатури

Як би круто не було мати корпус ПК із замком, мало хто насправді ним користувався. Оскільки ринок клонів ПК дедалі більше ставав головоломним товарним бізнесом, із все більш тонкими прибутками, виробники ПК почали скорочувати функції. Вони особливо орієнтувалися на застарілі функції, які мало хто використовує, як-от блокування клавіатури та кнопку Turbo.

У середині 90-х блокування клавіатури вийшли з моди. Паролі з’явилися в сучасних багатокористувацьких багатозадачних операційних системах, таких як Windows NT, Novell NetWareLinux і (до певної міри) Windows 95. Останні переважно використовували паролі для збереження особистих уподобань, а не для безпеки.

Кому потрібен дорогий апаратний замок, якщо він є у програмного забезпечення?

Клавіатурний замок пізньої епохи на звичайному корпусі ПК, близько 1996 року.

Паролі BIOS також стали звичайною особливістю для клонів ПК в середині 90-х. Тепер існував програмний спосіб запобігти завантаженню комп’ютера.

Оскільки паролі операційної системи та паролі BIOS широко доступні, блокування клавіатури більше не здавалося таким корисним. Нарешті він зник приблизно в середині-кінці 90-х. Останній клон ПК, який ми бачили з блокуванням клавіатури, родом із 1996 року.

Загубили ключ? Як обійти старовинну блокування клавіатури

Якщо у вас є заблокований старий, сумісний із IBM PC, і ви втратили ключ, є кілька обхідних шляхів. По-перше, ви, очевидно, ніколи не повинні намагатися обійти блокування комп’ютера без дозволу власника. Напевно, десь це незаконно. Отже, робіть це лише на старовинній машині, яка у вас є або у вас є дозвіл на роботу з розблокуванням.

  Як захистити свій розумний дім від атак

Якщо це просто замок клавіатури і не блокує корпус фізично, ви можете розібрати комп’ютер і знайти два дроти, що ведуть від перемикача клавіатури до материнської плати. Обережно від’єднайте роз’єм для проводів блокування клавіш від материнської плати (можна залишити їх не прикріпленими).

Після цього ви зможете користуватися ПК.

Роз’єм блокування клавіш на материнській платі 386.

Якщо він блокує корпус і клавіатуру, ну, це інша історія. Ви можете проконсультуватися зі слюсарем. Якщо ви спробуєте пробитися за допомогою інструментів, це пошкодить корпус.

Крім того, ви можете придбати запасний ключ для вашої машини. Перевірте eBay і пошукайте в Інтернеті. Постачальник комп’ютерних запчастин, Directron, досі продає комплекти запасних ключів від комп’ютерного корпусу. Однак майте на увазі, що в різних випадках використовувалися замки стовбура різного діаметру, тому немає гарантії, що певний замінний ключ працюватиме з вашою системою.

Ймовірно, будуть задіяні деякі спроби та помилки. Удачі!