Чому люди відновлюють старовинні комп’ютери і як ви також можете

Якби мій PowerBook G3 був людиною, він мав би законний вік для голосування та відлічував би дні, поки йому законно не буде дозволено пити. Як комп’ютер, він майже марний і перевершує навіть найпростіші смартфони.

Отже, навіщо його зберігати? І не просто зберегти його, а й витрачати величезні кошти на його утримання та збереження? Тому що це важлива частина історії сучасних обчислень. Як і інші літні комп’ютери, які переповнені полицями мого офісу, його дизайн розповідає історію — і її варто зберегти.

Чому люди збирають класичні комп’ютери?

Коли ви говорите людям, що вам подобається ремонтувати та відновлювати старі комп’ютери, перше слово, яке пролунає у них, — «чому?».

Це справедливе питання. 15 машин у моїй колекції разом менш потужні, ніж сучасний ігровий комп’ютер. Вони не можуть запускати найновіші ігри, а деякі з них борються з сучасним Інтернетом. Хоча я дивлюся на свій крихітний музей із прихильністю, я знаю, що кожна машина принципово застаріла.

Гадаю, те саме можна сказати і колекціонеру старих автомобілів. Навіщо ремонтувати автомобіль 1960-х років, коли сучасна модель, безсумнівно, буде економнішою, зручнішою та надійнішою?

Для деяких людей з’ясувати, як щось працює, весело, як і повернути його до робочого стану. Незалежно від того, чи це машини чи комп’ютери, ціль одна.

Далі є ще й історичний аспект. Приємно знати, якщо комп’ютер є в моїй колекції, він не потрапить у центр утилізації. Крім того, ще одна причина, чому мені подобається колекціонувати старі комп’ютери Apple, полягає в тому, що я можу стежити за зміною підходу компанії до дизайну обладнання.

PowerBook G3, наприклад, принципово модульний. Доступ до компонентів надзвичайно простий. Ви просто піднімаєте клавіатуру, яка тримається на місці завдяки трьом простим засувам.

Коли ви копаєте вниз, ви помічаєте, що процесор і оперативна пам’ять розташовані на дочірній платі, яка під’єднується до плати логіки ноутбука. Це відкриває можливість для оновлення. Дійсно, наприкінці 1990-х і на початку 2000-х років можна було купувати карти оновлення ЦП у сторонніх компаній.

У майбутніх моделях ви бачите, що підхід до модульності виходить за межі вікна. У наступному поколінні Apple PowerBooks центральний процесор був припаяний до логічної плати. З часом Apple почала інтегрувати всі компоненти — від оперативної пам’яті та сховища до мережевих карт — як невід’ємні компоненти на платі логіки. Це заважало людям модернізувати та ремонтувати власні машини.

Якщо у вас досить велика колекція, ця зміна філософії дизайну стає очевидною.

Де знайти старовинні машини

Ви можете знайти старовинні машини в звичайних місцях: eBay, Craigslist, Gumtree, гаражні розпродажі тощо. Їх неважко знайти, тому що більшість людей вважає їх сміттям. Краса, як кажуть, в очах того, хто дивиться.

  Як створити та оновити таблицю рисунків у Microsoft Word

Сума, яку ви заплатите, залежить від стану, рідкості та можливостей пристрою. Наприклад, ноутбуки Intel MacBook раннього покоління на даний момент коштують дуже дешево. Я знайшов деякі всього за 20 доларів. Це тому, що вони звичайні, як бруд.

У 2006-2007 роках Apple продавала більше одного мільйона з них щоквартально. Більше того, на даний момент вони в значній мірі марні як повсякденна машина. Остання операційна система, яку вони можуть запускати, — Mac OS X Lion, яка була випущена в 2011 році. Останні версії Chrome і Firefox навіть не працюватимуть на них.

Оригінальні розкладачки iBook G3, з іншого боку, коштують дорожче, оскільки вони старші та мають культовий дизайн. Apple також продала їх набагато менше, через що їх важче знайти. Нерідко можна побачити, що вони коштують понад 200 доларів, особливо якщо вони в робочому стані з усіма оригінальними аксесуарами та документацією.

У спільноті ретро-комп’ютерів існує думка, що цього року ціни на старе обладнання зросли. Теорії крутяться про те, чому це може бути. Одним з частих пояснень є пандемія. Деякі думають, що люди захопилися хобі, щоб скоротати час. Інші звинувачують популярних ютуберів, наприклад Psivewri і 8-бітовий хлопець за популяризацію хобі.

Однак я не заперечую цю тенденцію. Я вважаю за краще побачити старий комплект відновленим, ніж в кінцевому підсумку винести на смітник. Найкращий спосіб це зробити, якщо більше людей буде залучено.

Можна також стверджувати, що якщо буде більший попит на ретро-комп’ютери, більше людей почнуть продавати свої старі машини. Щоб хобі процвітало, має бути постійний запас старого обладнання.

Як відновити старий комп’ютер

Отримавши машину, пора приступати до відновлення. Складність цього завдання багато в чому залежить від стану машини. Якщо він у робочому стані, вам не доведеться виконувати жодного ремонту, хоча у вас може виникнути спокуса виконати деякі оновлення.

Якщо ви зіткнетеся з несправними компонентами, вам може бути важко замінити їх аналогічними альтернативами. Наприклад, важко знайти абсолютно нові жорсткі диски IDE/PATA. Крім того, багато старіших специфікацій оперативної пам’яті вже давно знято з виробництва — ви зможете знайти їх лише вживаними.

Однак у вас є кілька варіантів. Ви можете купити іншу машину, яку ви відновлюєте, і розібрати її на компоненти. Крім того, ви можете проявити творчість. Коли справа доходить до жорстких дисків IDE, ви можете використовувати адаптер mSATA-IDE. Це дозволить вам використовувати сучасний (і дешевий) формат зберігання.

  Практичне використання голосових і відеодзвінків Skype для Outlook.com

У підсумку ви отримаєте трохи швидшу пам’ять (ви все одно будете обмежені пропускною швидкістю стародавніх сокетів IDE/PATA), а також значний приріст продуктивності акумулятора. Ви також можете знайти адаптери IDE, які підтримують карти M.2 і CompactFlash.

Майте на увазі, що повний ремонт і оновлення старого комп’ютера може легко коштувати дорожче, ніж початкова ціна покупки цього комп’ютера. Крім того, якщо ви коли-небудь захочете перепродати свою оновлену машину, немає гарантії, що ви зможете окупити свої витрати.

Якщо ви не приступаєте до проекту реставрації, маючи на увазі будь-які фінансові цілі, у вас все в порядку. Виплата тут полягає в тому, щоб щось тикати довго після закінчення терміну придатності.

А як щодо програмного забезпечення? На щастя, можна знайти старіші операційні системи та програми на різних залишених сайтах. Macintosh Garden — чудовий ресурс для тих, хто відновлює старі комп’ютери Apple.

Звичайно, якщо ви сподіваєтеся використовувати відновлений комп’ютер для повсякденної роботи, ви зіткнетеся зі значними перешкодами. Щось таке просте, як перегляд веб-сторінок, виявиться проблемним.

На щастя, є способи обійти ці проблеми. Якщо у вас є старіший Mac на базі PowerPC, ви можете покластися на зусилля браузера, орієнтованого на спільноту TenFourFox і Classilla. Якщо ви намагаєтеся оновити Intel Mac раннього покоління, ви можете скористатися Застаріла версія Firefox, або запустіть новішу версію macOS неофіційний інструмент виправлення. У всіх випадках ваш пробіг буде відрізнятися.

Крім того, ви можете встановити Linux, що я зробив під час відновлення старого IBM ThinkPad. Основна перевага цього підходу полягає в тому, що я можу використовувати повністю оновлений браузер із початкового джерела, а не неофіційний «розкрут» спільноти.

Багато старих карт Wi-Fi також не зможуть працювати на сучасних маршрутизаторах, особливо якщо чіпсет на вашому комп’ютері має максимальний рівень 802.11b. У цьому випадку у вас є такі варіанти:

Використовуйте дротове з’єднання Ethernet: тоді ви можете повністю обійти проблему.
Встановіть новішу карту Wi-Fi: для цього не обов’язково потрібно відкривати пристрій — ви можете отримати карту, яка використовує USB або PCMCIA CardBus.
Отримати перехідний пристрій: Вони ідеальні, тому що вам не потрібно встановлювати жодних драйверів. Вони діють як посередник для вашої локальної бездротової мережі та пересилання трафіку через Ethernet.

Потенційні мінні поля

Відновлюючи старі комп’ютери, слід остерігатися кількох речей. Сумна реальність полягає в тому, що ці машини можуть стати жертвою старості. Гвинти стають менш міцними і можуть зірватися, що ускладнює процес розбирання. Пластик може жовтіти і ставати крихким. Вам доведеться бути обережними з більш крихкими частинами та компонентами.

  Як додати блок-схеми та діаграми до Google Docs або Slides

Коли ви купуєте старий комп’ютер, одним із перших речей, які ви повинні зробити, є вийняти (і, бажано, замінити) усі внутрішні батареї. Більшість із них мають внутрішній акумулятор, який використовується для відстеження часу (серед іншого). Вони називаються CMOS або PRAM батареями. Однак батареї в кінцевому підсумку виходять з ладу. У деяких випадках вони також протікають. Якщо це станеться, ваша машина може зазнати значних корозійних пошкоджень.

У більшості випадків ви зможете знайти заміну. Нерідко можна побачити деякі ноутбуки, які використовують стандарт 2032 батарейки типу «таблетка».. Крім того, ви можете знайти сторонні альтернативи на eBay або Amazon.

Однак для деяких машин це неможливо, оскільки Apple використовує напівзакритий формат. Однак схема досить проста. Можна перепроектувати свою власну заміну, використовуючи каркас оригіналу, кілька замінних елементів і паяльник.

Варто зазначити, що багато старих машин можуть мати несправні конденсатори. Ці компоненти рівня схем використовуються для забезпечення постійного живлення решти плати. Як і все інше, вони також схильні до виходу з ладу від використання та старості.

Заміна їх є складним завданням. Якщо ви не впевнені в роботі з паяльником, ви можете розглянути можливість передати це завдання компетентному другові.

Інструменти, які вам знадобляться

Якщо відновлення старих комп’ютерів — це хобі, яким ви хочете зайнятися, вам доведеться інвестувати в надійний набір інструментів. Хороша викрутка на вагу золота. Найдешевші, як правило, хлипкі. Ви навіть можете виявити, що метал на драйвері зрізається, коли ви намагаєтеся викрутити стійкий гвинт. Як то кажуть, «купуй дешево, купуй двічі».

Інші інструменти, які вам знадобляться, – це лопатки та плектруми, щоб відкрити панелі та друковані плати. Багато комплектів для ремонту комп’ютерів включають їх. Вам також слід інвестувати в чашу або лоток з магнітними гвинтами, щоб не втратити важливі гвинти, які знадобляться для повторного збирання машини.

Підтримка охолодження комп’ютера є важливою частиною його обслуговування. Якщо ви купуєте стару машину, майже напевно, що термопаста, яка була спочатку нанесена, стала твердою і крихкою. Це означає, що він більше не є ефективним провідником тепла.

Обов’язково інвестуйте в пару тюбиків Arctic Silver. Вам також знадобляться насадки Q-tips і пляшка ізопропілового спирту, щоб видалити будь-яку стару інкрустовану термопасту. (Є щось досить катарсисне в тому, щоб зішкребти цю стару кірку слизу.)

Звичайно, балончик зі стисненим повітрям завжди є корисним способом видалення пилу, який потрапив у машину. Зняти засмічення радіатора – це, мабуть, і найпростіший спосіб зробити комп’ютер більш холодним (і тихіше) з меншим споживанням енергії.