Чи справді ваш антивірус шпигує за вами?

Avast збирає історію перегляду своїх користувачів і продає дані третім сторонам, згідно спільного розслідування PCMag і материнська плата. Це лише останній приклад збору даних безкоштовного антивірусного програмного забезпечення. Зрештою, той безкоштовний антивірус повинен якось заробляти гроші.

Оновлення: 30 січня 2020 року Avast оголосила він закриє свою дочірню компанію Jumpshot, яка продавала історії браузерів своїх користувачів маркетологам.

Avast збирає та продає вашу історію перегляду

Ви використовуєте антивірус Avast? За замовчуванням Avast збирає вашу активність у веб-перегляді та пропонує її маркетологам через дочірню компанію під назвою Jumpshot. Компанії, які платять Avast, можуть переглядати повні «дані кліків», щоб побачити, що роблять користувачі Avast в Інтернеті. Ось як Майкл Кан викладає це на PCMag:

Зібрані дані настільки детальні, що клієнти можуть переглядати окремі кліки, які користувачі роблять під час своїх сеансів перегляду, включаючи час до мілісекунд. І хоча зібрані дані ніколи не пов’язуються з іменем людини, електронною поштою чи IP-адресою, кожній історії користувача призначається ідентифікатор, який називається ідентифікатором пристрою, який зберігатиметься, доки користувач не видалить антивірусний продукт Avast.

  Як слухати Spotify офлайн на годиннику Samsung

Avast каже, що ці дані «анонімні», але PCMag і материнська плата змогли зв’язати їх з окремими особами. Наприклад, якщо ви знаєте, який користувач Amazon купив певний продукт у певну секунду певної дати, ви можете ідентифікувати «анонімізовану» особу, а потім переглянути їх історію перегляду.

Avast збирає дані за допомогою свого антивіруса для робочого столу

Якщо у вас встановлено Avast із налаштуваннями за замовчуванням, ваша історія перегляду продається маркетологам через Jumpshot. Ці дані не збираються через розширення браузера Avast. Замість цього він збирається через основну антивірусну програму Avast для комп’ютера.

Коли ви інсталюєте Avast, ви побачите запит, чи хочете ви поділитися даними. Більшість людей, які натиснули «Я згоден», ймовірно, не усвідомлювали всього, що вони погодилися.

Якщо у вас інстальовано Avast, ви можете відкрити програму Avast і перейти до меню > Налаштування > Загальні > Особиста конфіденційність, щоб контролювати, які дані збираються та передаються. Вимкніть тут параметри обміну даними.

Ми рекомендуємо просто видалити Avast. Але якщо ви хочете залишити його встановленим і вимкнути збір даних, ви це робите тут.

Розширення браузера є лише частиною проблеми

Антивірусне програмне забезпечення часто об’єднує розширення браузера, які збирають детальні дані для маркетингових цілей. У жовтні 2019 року творець Adblock Plus Володимир Палант каталогізовані як кілька розширень браузера Avast збирають і передають дані про історію браузера людей. Розширення для браузера AVG також робило те ж саме — це не дивно, оскільки Avast купила AVG кілька років тому.

  Як створити книгу в Microsoft Word

Google і Mozilla розправився, видаляючи розширення веб-переглядача з веб-магазину Chrome і сайту Mozilla Addons, доки Avast не внесе певні зміни. Тепер вони знову доступні для завантаження. Неясно, наскільки точно був обмежений збір даних, але Avast також більш «прозорий» у своїй політиці конфіденційності.

Хоча Google і Mozilla можуть боротися з можливостями розширення браузера антивірусної компанії, ніхто не заважає такій компанії, як Avast, збирати дані за допомогою настільного додатка. Це може бути однією з причин, чому Avast бере участь у такому масовому зборі даних через свій настільний додаток.

Ми рекомендуємо не встановлювати розширення для браузера вашого антивірусу, але ви не можете уникнути проблем із конфіденційністю, просто уникаючи розширень браузера.

Безкоштовне антивірусне програмне забезпечення якось потрібно платити

Безкоштовне антивірусне програмне забезпечення має якимось чином приносити прибуток, тому не дивно, що такі компанії, як Avast, звернулися до збору та монетизації даних своїх клієнтів.

У минулому Avast навіть включав функцію «покупок», яка додавала рекламу на інші веб-сторінки під час перегляду. Avast більше не робить цього, але збір даних не виглядає зовсім нетиповим.

Як ми зазначали ще в 2015 році, безкоштовне антивірусне програмне забезпечення більше не є «безкоштовним». Багато антивірусних компаній звернулися до зміни вашої пошукової системи за замовчуванням, зміни домашньої сторінки вашого браузера та інтеграції додаткових програмних «пропозицій» у свої інсталятори. Сьогодні багато інших антивірусних програм, ймовірно, відстежують ваш перегляд і, ймовірно, продають ці дані.

  Як додати блок-схеми та діаграми до Google Docs або Slides

Яке антивірусне програмне забезпечення не відстежує вас?

Не кожен безкоштовний антивірус обов’язково відстежує вас. Ми не перевірили всі антивіруси. Деякі можуть надати безкоштовну пробну версію, яка не збирає та продає дані, замість цього намагається продати вам платний антивірусний продукт компанії.

Наприклад, Володимир Палант, який показав збір даних у розширеннях браузера Avast і AVG, сказав у відповідь на коментар, що він не знайшов жодних ознак Безкоштовний антивірус Касперського шпигує за своїми користувачами. Однак ще в 2019 році Касперський був раніше введення унікального ідентифікатора в трафік веб-перегляду, що дозволило б ідентифікувати його користувачів в Інтернеті.

Ми рекомендуємо Windows Defender від Microsoft, інтегрований у Windows 10. Антивірус Microsoft не має жодної мети, крім захисту від шкідливого програмного забезпечення на вашому комп’ютері. Він не відстежує ваш веб-перегляд. Він не намагається продати вам додаткове програмне забезпечення, хоча Microsoft пропонує більш просунуті контракти на програмне забезпечення безпеки для бізнесу.

Нам також подобається і рекомендуємо Malwarebytes, який, як ми виявили, добре виявляє та видаляє небажане програмне забезпечення. Безкоштовна версія Malwarebytes не може працювати у фоновому режимі. Він пропонує лише ручне сканування. Malwarebytes заробляє гроші на підписках Premium, а не відстежуючи своїх користувачів.