Чи потрібне програмне забезпечення для захисту від вимагачів для вашого ПК?

| | 0 Comments| 7:42 PM
Categories:

На відміну від інших типів зловмисного програмного забезпечення, ви не можете просто очистити програму-вимагач і продовжувати свій день. Запущений вірус не знищить усі ваші дані та резервні копії. Ось чому програмне забезпечення-вимагач — це небезпека, до якої потрібно підготуватися заздалегідь.

«Якби ви не використовували захист від програм-вимагачів», – сказав Адам Куява, директор Malwarebytes Labs. «Якщо ви не забезпечили резервні копії заздалегідь, то вам дійсно не пощастило».

Ви в групі ризику?

Звичайно, атака програмного забезпечення-вимагача може бути поганою, але не всі небезпеки несуть однаковий рівень ризику. Наприклад, відома небезпека — удар астероїда-вбивці. Чи варто витрачати трильйони доларів на захист від загрози, яка виникає лише раз на 100 мільйонів років? Не обов’язково, оскільки ризик фактичного впливу досить низький. Отже, коли справа доходить до програм-вимагачів, ви повинні враховувати, який рівень ризику для постійної втрати даних.

Частина вашої оцінки ризику полягає в тому, щоб враховувати, наскільки ви готові до нападу. Є кілька речей, які ви можете зробити, щоб зробити ваші дані відносно безпечними. Оскільки програми-вимагачі можуть і будуть шифрувати будь-які файли, які знайде на вашому ПК або підключеній мережі, виберіть рішення для резервного копіювання, яке не зробить ваші файли легкодоступними.

Одним із таких рішень є «повітряний зазор» вашого резервного накопичувача, що означає, що він не підключений до ПК чи мережі постійно. Іншим варіантом є інструмент резервного копіювання, який використовує версії, тож ви можете відновити версії файлів, які передували будь-якій катастрофі. Якщо у вас є безпечна ізольована резервна копія, атака програмного забезпечення-вимагача може бути незручною, але ви можете позбутися від неї без особливих труднощів.

  Як вимкнути GPS на телефоні

У поєднанні з застереженнями здорового глузду, як-от не натискати посилання, яким ви не довіряєте, все це є досить стандартною комп’ютерною гігієною. Є також кілька простих способів, за допомогою яких можна додати захист від програм-вимагачів на свій ПК, не встановлюючи ще одну програму безпеки. Ваш існуючий антивірусний пакет може вже забезпечувати певний захист. Наприклад, якщо ви використовуєте Windows Defender, антивірус Windows 10 за замовчуванням, він має певний вбудований захист від програм-вимагачів, але він вимкнено за замовчуванням.

Якщо ви ввімкнете захист «Контрольований доступ до папок» у Windows Defender, програма захистить загальні папки, як-от «Документи» та «Зображення», від несанкціонованих змін. Якщо програма-вимагач не може отримати доступ до вашої папки «Документи», вона не зможе зашифрувати ваші файли — гра, набор, матч! Є також безкоштовні програми, як-от Trend Micro RansomBuster, які працюють так само.

На жаль, цей підхід не є надійним і може дратувати на практиці. Багатьом програмам на законних підставах потрібен регулярний доступ до папок документів, тому вам, можливо, доведеться вводити багато спливаючих вікон.

Програми-вимагачі все ще є серйозною загрозою

Деякі експерти вважають, що тепло не на домашніх комп’ютерах. Злочинці, як правило, зосереджують свої зусилля на жертвах із глибокими кишенями. Щойно опублікований звіт про кібербезпеку Check Point 2020 погоджується з цією оцінкою:

«У 2019 році ми спостерігали ескалацію складних та цілеспрямованих вимагань. Конкретні галузі були сильно постраждали, включаючи державні та місцеві органи влади та організації охорони здоров’я».

Заголовки у 2019 році були наповнені історіями про ці атаки, включаючи успішні напади понад 70 державних та місцевих органів влади. Якщо ви не банк або міська влада, у 2020 році вам, можливо, доведеться менше хвилюватися щодо програм-вимагачів, ніж кілька років тому, оскільки поточні атаки програм-вимагачів є більш цілеспрямованими.

  Як завантажити електронні листи Microsoft Outlook

Крім того, дослідження 2019 року щодо тенденцій програм-вимагачів від ЗаписаноFuture зазначив, що загальна кількість кампаній-вимагачів може неухильно зростати, але «правда полягає в тому, що більшість з цих кампаній неефективні та швидко вмирають».

Це гарна новина для вашого домашнього комп’ютера, особливо якщо ви не хочете запускати ще одну програму кібербезпеки. Проте ми ще не вийшли з лісу.

«Легко зробити висновок, що програми-вимагачі більше не є проблемою для споживачів», – сказав Куджава. «Але ми знаємо, лише виходячи з історії, що кіберзлочини, тактика циклічні. Вони повертаються. Можливо, ми побачимо щось, що використовує якусь техніку, розроблену для атаки на бізнес, і буде прийнято на стороні споживачів. Можливо, стане доступним новий експлойт, або тактика зараження, яка принесе кращу віддачу від інвестицій, щоб кіберзлочинці знову переслідували споживачів».

Джонні Пелтер, генеральний директор SimpleCyberLife.com, погоджується.

«Обсяг атак програм-вимагачів почав зрівнюватися, але рівень атак все ще високий».

Це правда. The 2019 CrowdStrike Global Security Attitude Опитування задокументовано, що кількість жертв, які заплатили викуп за напад минулого року, вдвічі більше, ніж у 2018 році.

«Звичайно, це лише зробить розробку та розповсюдження програм-вимагачів кіберзлочинцями набагато більш прибутковими», – сказав Пелтер. «На жаль, я боюся, що ми вступаємо в період самовдоволення. Оскільки атаки програм-вимагачів зникають з основних засобів масової інформації, люди неправильно інтерпретують це як зменшення кількості атак програм-вимагачів, що, на жаль, далеко від реальності».

Програмне забезпечення для запобігання викупам

The

Все це означає, що в короткостроковій перспективі ви можете бути відносно в безпеці, але все ж варто захистити себе за допомогою певного програмного забезпечення для запобігання викупу. Хоча домашні комп’ютери були відносно беззахисними протягом кількох років, зараз є багато пакетів антивимагань, які ви можете вибрати — як безкоштовних, так і платних.

  Як виправити «Ваші миттєві повідомлення та дзвінки надходять до Microsoft Teams»

Навіть стандартні антивірусні пакети тепер зазвичай пропонують певний рівень захисту від програм-вимагачів. Однак багато з цих (і більшість безкоштовних пакетів) покладаються на ту саму технологію, що й традиційні антивірусні програми. Вони виявляють сигнатури відомого програмного забезпечення для розпізнавання шкідливих програм. Недоліком такого підходу, звичайно, є те, що він робить вас вразливими до інфекцій нульового дня.

Навпаки, більшість окремих пакетів програм-вимагачів, як Acronis Ransomware Protection, Програмне забезпечення Check Point ZoneAlarm Anti-Ransomware, і Malwarebytes Anti-Ransomware Beta, виявляти шкідливе програмне забезпечення за його поведінкою. Ці програми відстежують активність програм і процесів карантину, які виконують підозрілі дії, наприклад, генерують ключ шифрування або починають шифрувати файли. Це робить ці програми значно ефективнішими для зупинки програм-вимагачів, які знаходяться в їх роботі, будь то відомий штам, абсолютно нова загроза або гібридне (і вірус, і програмне забезпечення-вимагач) зловмисне програмне забезпечення. І так, це нова річ, про яку варто хвилюватися.

«Ми бачимо, що все більше сімей зловмисних програм використовують можливості програм-вимагачів», — сказав Куджава. «Якщо раніше він міг просто викрадати деяку інформацію, то тепер, коли це зробить, він може викупити вашу систему та попросити у вас гроші».

Який би спосіб ви не вибрали для захисту свого комп’ютера та даних, пам’ятайте: коли справа доходить до програм-вимагачів, профілактика та підготовка мають вирішальне значення.

І проблема, ймовірно, буде тільки посилюватися. Як скаржився Куджава:

«Програми-вимагачі – це кошмар моєї кар’єри».