Чи варто довіряти штучному інтелекту, як-от ChatGPT і Bard, у фінансових порадах?

Ключові висновки

 • Системи штучного інтелекту приносять переваги прийняттю фінансових рішень, аналізуючи величезні обсяги даних, пропонуючи ідеї та усуваючи емоційну упередженість. Вони надають зручні та економічно ефективні фінансові консультації.
 • Однак покладатися виключно на штучний інтелект для отримання фінансових порад має недоліки. ШІ не може зрозуміти індивідуальні фінансові ситуації та цілі, може мати помилки, не має емоційної підтримки та не враховує більш широкі життєві події.
 • Фактори, які слід враховувати перед тим, як довіряти фінансову консультацію штучному інтелекту, включають складність вашої фінансової ситуації, толерантність до ризику, емоційні потреби, міркування щодо вартості та варіант гібридного підходу, що поєднує штучний інтелект і людські поради. Рекомендується бути обережним при використанні генеративного ШІ.

Інвестори хочуть легкого виходу, коли справа стосується фінансових порад. Сьогодні вони покладаються на моделі штучного інтелекту, щоб допомогти орієнтуватися у своїх інвестиціях. Але чи варто покладатися на такі технології з важко заробленими грошима?

Щоб відповісти на це запитання, давайте заглибимося в тонкощі штучного інтелекту у фінансовому секторі, зваживши всі за та проти, щоб допомогти вам вирішити, чи довіряти цим цифровим консультантам.

Чи варто довіряти фінансовим порадам ШІ?

Перш ніж перейти до деталей, давайте спробуємо цю революційну технологію, щоб побачити, чи можуть три генеративні інструменти ШІ, Bard AI від Google і GPT-3.5 (безкоштовно) і GPT-4 від OpenAI, допомогти вам диверсифікувати інвестиційний портфель, що містить різні класи активів.

Для тестування я написав підказку, яка читає:

Ви фінансовий експерт зі штучного інтелекту, розроблений для оптимізації портфеля розміром 20 000 доларів США, який потрібно розподілити між такими активами: ETF глобальних акцій, ETF облігацій, сировинні товари та ETF криптовалюти. Виконайте оптимізацію портфоліо для метрики коефіцієнта Шарпа та надайте результат у вигляді відсоткового розподілу.

Коефіцієнт Шарпа зазвичай розраховується таким чином: коефіцієнт Шарпа = (прибутковість активів – безризикова ставка) / волатильність активів. Це загальновживаний показник у фінансах, який допомагає інвесторам оцінити прибутковість інвестицій або портфеля з поправкою на ризик.

Відповідь Google Bard:

Модель штучного інтелекту Google зосереджується на важливості довгострокового інвестування, перебалансуванні портфеля та його диверсифікації. Переходимо далі, давайте подивимося результати на моделях ChatGPT — GPT-3.5 (безкоштовна версія) і GPT-4 (платна підписка).

Відповідь ChatGPT-3.5:

Відповідь ChatGPT-4:

Навіть використовуючи моделі ChatGPT, акцент робиться на довгостроковому аспекті. У всіх випадках розподіл портфеля призначений для максимізації коефіцієнта Шарпа, зберігаючи при цьому диверсифікований портфель.

ETF глобального капіталу забезпечує доступ до світового фондового ринку, який історично пропонував найвищі прибутки в довгостроковій перспективі. Облігаційний ETF надає доступ до активів з фіксованим доходом, пропонуючи нижчу прибутковість і волатильність. Товарний ETF надає доступ до товарів, що може запропонувати захист від інфляції. Крипто ETF забезпечує доступ до ринку криптовалют, який є новим і нестабільним класом активів.

Але ситуація може змінитися. Тобто традиційні або навіть нові класи активів можуть вийти переможцями та запропонувати вищі доходи залежно від ринкових умов. Навпаки, потенційний крах фінансового ринку може потенційно знищити ваші прибутки.

Розуміння розвитку ШІ у фінансах

За останні роки штучний інтелект повністю змінив роботу фінансової індустрії. Штучний інтелект використовує свої великі навчальні дані та величезну потужність обробки, щоб швидко переглядати масу інформації, з’ясовувати закономірності та навіть передбачати те, що раніше могли робити лише люди. Завдяки цьому штучний інтелект зробив інструменти особистісного розвитку дійсно популярними серед звичайних людей, зокрема для фінансів.

Але перш ніж спробувати використовувати інструменти штучного інтелекту для фінансових консультацій, важливо зрозуміти хороші та потенційні проблеми, які це пов’язано.

Плюси довіри ШІ для фінансових порад

Використання моделей штучного інтелекту має певні переваги, які можуть бути корисними для користувачів.

Системи штучного інтелекту (ШІ) приносять безліч переваг у сферу прийняття фінансових рішень. Їхня майстерність полягає в аналізі на основі даних, що дозволяє їм вміло обробляти величезні обсяги фінансових даних, уважно вивчати ринкові тенденції та аналізувати економічні показники. Ця аналітична майстерність дає їм змогу пропонувати ідеї, які можуть вислизати від порадника-людини.

Крім того, платформи ШІ звільняються від обмежень робочого часу, пропонуючи цілодобову доступність. Це означає, що ви можете отримати зручний доступ до фінансової консультації, коли вам це потрібно, без клопоту про планування зустрічей або очікування зворотних дзвінків.

Ще однією помітною перевагою ШІ в цьому контексті є його здатність усувати емоційну упередженість. Людські емоції часто затьмарюють судження під час прийняття фінансових рішень. Однак системи ШІ, такі як ChatGPT і Bard, ґрунтують свої рекомендації виключно на даних, таким чином усуваючи емоційну упередженість, яка може призвести до імпульсивних або ірраціональних рішень. Такий раціональний підхід підвищує якість наданих консультацій.

Нарешті, послуги фінансового консультування на основі штучного інтелекту часто є економічно ефективною альтернативою традиційним людям-консультантам. Їх доступність робить високоякісне фінансове керівництво доступним для широкого кола людей. По суті, штучний інтелект не тільки розширює аналітичні можливості прийняття фінансових рішень, але й пропонує зручність, об’єктивність і економічну ефективність, в кінцевому підсумку змінюючи ландшафт послуг фінансового консультування.

Такі переваги можуть стати основною причиною довіри інвесторів. Фактично, згідно зі звітом від 22 серпня 2023 року, опублікованим Рада сертифікованого фінансового планування31 відсоток американських інвесторів розглянули б можливість скористатися фінансовими порадами, створеними штучним інтелектом, не перевіряючи їх з іншого джерела.

Кредит зображення: CFPB

У дослідженні було опитано понад 1100 дорослих, щоб продемонструвати загальну впевненість інвесторів у довірі ШІ без перевірки інформації. Опитування показало, що штучний інтелект може володіти навичками демонстрації фінансової хватки для інвесторів. Зважаючи на це, ШІ також має деякі підводні камені.

Мінуси довіри моделям AI для фінансових порад

Довіряти фінансову консультацію штучному інтелекту, такому як ChatGPT і Bard, може бути палкою з двома кінцями, і є значні недоліки, які слід враховувати.

По-перше, ці системи ШІ не можуть по-справжньому зрозуміти вашу унікальну фінансову ситуацію та цілі. Вони працюють на основі алгоритмів і історичних даних, тому їхні рекомендації можуть не відповідати вашим потребам. Фінансові рішення є дуже особистими, і універсальний підхід може призвести до поганих результатів.

Ще одним критичним недоліком є ​​можливість помилок. Системи ШІ не застраховані від збоїв або неточностей. Покладаючись виключно на поради ШІ без перевірки, ви можете наражатися на значні фінансові ризики. Проста помилка даних або неврахування несподіваних ринкових подій може призвести до значних втрат.

Крім того, ШІ не пропонує емоційної підтримки. Фінансові рішення можуть бути стресовими, а штучному інтелекту не вистачає співчуття та людського підходу, які може забезпечити фінансовий консультант. Іноді вам потрібно з кимось поговорити, особливо в неспокійні ринкові часи.

Нарешті, системи ШІ не можуть забезпечити ширший контекст вашого фінансового життя. Життєві події, такі як одруження, народження дитини або плани виходу на пенсію, можуть суттєво вплинути на ваші фінансові рішення. ШІ може не зрозуміти ці нюанси, залишаючи вам поради, які не враховують ваші загальні обставини.

5 факторів, які слід врахувати перед використанням ШІ для фінансових порад

Загалом, рішення довіряти фінансову консультацію штучному інтелекту залежить від ваших обставин і вподобань. Ось кілька факторів, які слід враховувати:

 • Складність вашої фінансової ситуації: якщо ваша фінансова ситуація відносно проста, штучного інтелекту може бути достатньо для основних вказівок. Однак, якщо ваші обставини складніші, ви можете отримати вигоду з нюансів розуміння, які може надати порадник-людина.
 • Толерантність до ризику: ваша толерантність до ризику відіграє вирішальну роль у ваших фінансових рішеннях. Системи штучного інтелекту можуть не повністю розуміти вашу схильність до ризику, тому, якщо це критичний фактор, було б доцільно проконсультуватися з експертом-людиною.
 • Емоційні потреби: Чи потрібна вам емоційна підтримка та керівництво при вирішенні фінансових питань? Якщо так, людина-порадник може запропонувати співчуття та запевнення, яких бракує ШІ.
 • Розгляд вартості: фінансові консультації за допомогою ШІ часто є економічно ефективнішими, ніж консультанти-людини. Якщо ваш бюджет обмежений, AI може бути більш практичним вибором.
 • Гібридний підхід: подумайте про застосування гібридного підходу, поєднавши поради ШІ з періодичними консультаціями з фінансовим консультантом. Таким чином, ви можете отримати вигоду як від аналізу штучного інтелекту на основі даних, так і від персоналізованих думок експерта-людини.
 • Це значний список, але він може допомогти вам отримати перевагу.

  Завжди будьте обережні, використовуючи Generative AI

  Ви завжди повинні пам’ятати, що хоча ШІ має переваги, сліпо довіряти йому фінансові поради ризиковано. Важливо обережно підходити до рекомендацій штучного інтелекту, враховувати його обмеження та в ідеалі доповнювати його людським досвідом, який може надати персоналізоване, емоційно підтримуюче та з урахуванням контексту керівництво, адаптоване до вашої унікальної фінансової подорожі.