Технологія блокчейн: Посібник для початківців

Технологія блокчейн досі залишається загадкою для більшості людей. Хтось вважає це захоплюючим, а хтось лякаючим, а інші навіть не підозрюють про це 😊

І я це розумію, оскільки він все ще на ранній стадії розробки, і є стільки всього, чого потрібно навчитися та реалізувати.

Ця стаття має на меті познайомити вас з основами технології блокчейн, принципами її роботи та застосуванням.

Для початку уявіть, яким легким може стати життя, якби ви могли надіслати гроші своїй родині, перебуваючи за тисячі миль від вас, за лічені хвилини, не сплачуючи величезних банківських комісій.

Тепер подумайте про повний контроль над своїми грошима, не вимагаючи жодного дозволу від вашого банку на їх перегляд або переказ. І ви можете зберігати свої гроші в цифровому вигляді в гаманці без контролю банку.

Усе це не мрії; вони можливі з блокчейном, який пропонує багато можливостей і переваг. Це причина, чому люди зацікавлені у вивченні блокчейну та прийнятті його. Також оцінюється, що корпоративні інвестиції в блокчейн, ймовірно, досягнуть 12,4 мільярда доларів США до 2022 року.

Але що саме таке блокчейн?

Давай дізнаємось!

Зміст

Що таке технологія блокчейн?

Блокчейн — це незмінна (незмінна) і спільна цифрова книга, яка зберігає записи або транзакції в кількох місцях у мережі комп’ютерів. Тут кожна перевірена транзакція додається в простір, який називається блоком, який зв’язується з іншими наступними блоками за допомогою криптографії, утворюючи ланцюжок.

Якщо це визначення змусило вас почухати голову, давайте розберемо технологію блокчейн простіше.

Блокчейн — це різновид бази даних, яка зберігає дані (записи) на комп’ютері в електронному вигляді.

Блок = простір, який містить записи

Ланцюжок = ланка, що з’єднує записи

Отже, ланцюжок пов’язаних блоків, що містять записи, називається блокчейном.

Усі блокчейни є базами даних, але не всі бази даних є блокчейнами. Різниця між базою даних і блокчейном полягає в тому, як вони зберігають дані.

Блокчейн проти бази даних

База даних збирає величезну кількість інформації та впорядковує її в табличному форматі, щоб користувачі могли легко й одночасно змінювати дані. Крім того, більші бази даних використовують сервери з потужними комп’ютерами для зберігання масивних даних і виконання обчислень. Базою даних зазвичай володіє компанія або окрема особа; отже, вони контролюють і керують його доступом.

З іншого боку, блокчейн збирає дані в групи або блоки з певною ємністю для зберігання. Коли ємність блоку заповнюється, він приєднується до іншого блоку, утворюючи ланцюжок. Усі нові записи після наступного, щойно доданого блоку компілюються в новий блок.

На відміну від традиційної бази даних, блокчейн не має одного власника; замість цього він доступний для всіх, хто має дозвіл. Ось чому її також називають децентралізованою системою, оскільки немає центрального центру для контролю блокчейну. Так само технологія блокчейн називається технологією розподіленої книги (DLT). Це розподілена книга записів, яка дозволяє користувачам обмінюватися даними або виконувати однорангові транзакції без центральної влади.

Технологію блокчейн винайшов невідомий суб’єкт – Сатоші Накамото (окрема особа або група осіб у 2008 році) як загальнодоступний журнал транзакцій біткойнів. Він спрямований на те, щоб на цифровому документі поставити мітку часу та гарантувати, що ніхто не зможе його підробити. Це допомагає вирішити проблеми, пов’язані з подвійним записом, і виконувати безпечні операції з активами без залучення сторонніх посередників, таких як держава чи банк.

Ця технологія працює в Інтернеті та складається з різних частин, таких як бази даних, підключені комп’ютери або вузли, програмні додатки тощо.

Приклад: компанія може використовувати технологію блокчейн у своїй бухгалтерії для реєстрації всіх транзакцій. Бухгалтерський облік передбачає подвійний облік операцій, які можуть заплутати та важко перевірити записи іншими сторонами. Ці записи також легко підробити, наприклад редагувати, видаляти або додавати новий запис; отже, вони можуть бути неточними.

Саме тут блокчейн може допомогти їм, захищаючи транзакції за допомогою криптографії. Він пропонує захищений від втручання спосіб зберігання транзакцій у блоках.

Які компоненти блокчейна?

Архітектура блокчейну включає різні рівні, такі як інфраструктура або апаратне забезпечення, дані, мережеві вузли, верифікація, розподіл інформації та програми. Розберемося з деякими його складовими.

Блокувати

Як пояснювалося вище, блокчейн відноситься до ланцюжка різних блоків, які містять дані або записи. І дані в кожному блоці базуються на типі блокчейна. Наприклад, банківський блокчейн матиме блоки, що містять таку інформацію, як номер рахунку, ім’я власника рахунку, назва відділення тощо.

Перший блок у блокчейні відомий як блок Genesis, і всі блоки містять дійсні записи, закодовані та хешовані. Кожен блок має власний криптографічний хеш і хеш попереднього блоку в тому самому блокчейні, що пов’язує їх і утворює ланцюжок. Цей ітеративний процес перевіряє цілісність попередніх блоків за допомогою цифрових підписів.

Хешування

Хеш схожий на відбиток пальця, унікальний для кожного блоку. Це код, створений за допомогою математичної функції, яка перетворює цифрові дані на довгий рядок літер і цифр. Це 64-значне шістнадцяткове число ідентифікує кожен блок і його вміст, і після його створення будь-які зміни в блоці змінять хеш. Технологія блокчейн використовує хешування Secure Hash Algorithm (SHA) 256 і дуже корисна для виявлення будь-яких змін, внесених у транзакції. Це також робить його безпечним, оскільки всі блоки містять хеші попереднього блоку.

  Виправте код помилки Microsoft Store 0xc03f300d

Отже, якщо зловмисник змінює дані в блоці, його хеш змінюється, тоді як наступний блок все ще має старий хеш скомпрометованого блоку. Таким чином, усі наступні блоки стають недійсними, що можна легко відстежити.

Активи

Активи можуть бути матеріальними і нематеріальними. Матеріальні активи – це фізичні об’єкти, такі як земля, будинок, обладнання тощо, тоді як нематеріальні активи – це нефізичні об’єкти, такі як контракти на інтелектуальну власність, авторські права, патенти тощо. Цікаво, що гроші можуть бути як матеріальними, так і нематеріальними.

Розподілена однорангова (P2P) мережа

Кожна транзакція в блокчейні працює в розподіленій одноранговій (P2P) мережі, яка не має центрального органу для контролю даних. Це дозволяє всім (маючи доступ) приєднатися до блокчейну, і кожен комп’ютер, доданий до мережі, є вузлом.

Отже, коли користувач створює новий блок, він переходить до кожного користувача в мережі, і кожен вузол повинен перевірити цей новий блок, щоб переконатися, що його ніхто не змінив. Після завершення перевірки кожен вузол починає додавати новий блок безпосередньо до свого блокчейну.

Усі вузли, присутні в мережі, досягають консенсусу, підтверджуючи дійсність блоків і відхиляючи підроблені.

Типи блокчейнів

Блокчейн буває різних типів, і користувачі використовують цю технологію для багатьох випадків використання залежно від її типу. Отже, різні типи блокчейнів:

Публічні блокчейни

Блокчейни створюють децентралізовану відкриту мережу з кількох комп’ютерів, до якої будь-хто може отримати доступ, щоб запитати або перевірити точність транзакції. Це дозволяє користувачам створювати нові блоки, отримувати доступ до всіх блоків у блокчейні та перевіряти дані.

Оскільки вони відкриті та потребують відмінної безпеки, вони використовують такі поняття, як підтвердження участі або підтвердження роботи. Майнери блоків, які підтверджують транзакції, отримують фінансову винагороду. Публічні блокчейни в основному використовуються для майнінгу та обміну криптовалют.

Приклади: блокчейни Bitcoin, Litecoin і Ethereum.

Приватні блокчейни

Приватні блокчейни централізовані та керуються особою чи організацією, яка вирішує, хто може отримати доступ до блокчейну, бути доданим як вузол і перевіряти записи. На відміну від публічних блокчейнів, приватні блокчейни не є відкритими та пропонують обмеження доступу. Якщо хтось хоче приєднатися до приватного блокчейну, він повинен отримати дозвіл адміністратора.

Приклад: біржі віртуальних валют B2B, такі як Hyperledger.

Консорціум Blockchains

Група компаній або організацій керує цими дозволеними блокчейнами замість однієї особи. Вони більш децентралізовані, ніж приватні блокчейни, щоб мати більшу безпеку. Це дозволяє обмежений доступ, і поточні вузли визначають процес консенсусу.

Крім того, він являє собою вузол перевірки для ініціювання, отримання та перевірки транзакцій, тоді як вузли-учасники мають дозвіл ініціювати або приймати транзакції. Тут користувачі можуть передавати цифрові активи з одного блокчейну в інший із покращеною ефективністю та масштабованістю.

Приклад: блокчейни консорціуму використовуються в платежах і банківській справі, наприклад Quorum і Corda.

Гібридний блокчейн

Гібридні блокчейни поєднують в собі атрибути приватних і публічних блокчейнів. Вони можуть бути централізованими або децентралізованими і дозволяють організаціям створювати приватний блокчейн на основі дозволів разом із загальнодоступним блокчейном. Таким чином, організації можуть контролювати доступ до даних у блокчейні та доступ до яких даних мають бути публічними.

Приклад: використовується в галузях нерухомості та роздрібної торгівлі, наприклад IBM Food Trust.

Як працює блокчейн-транзакція?

Ось як відбувається типова транзакція в блокчейні:

Крок 1: Запит на трансакцію

По-перше, особа запитує транзакцію, що стосується нерухомості, банківської справи, криптовалюти, записів, контрактів тощо.

Крок 2: Розподіл

Запитана транзакція транслюється в одноранговій мережі через вузли, розташовані по всьому світу.

Крок 3: Перевірка

Вузли в мережі перевіряють транзакцію за допомогою алгоритмів і вирішення складних рівнянь. Якщо вони визнають транзакцію законною, записи вводяться всередину блоків.

Крок 4: Додавання блоків до блокчейну

Після завершення транзакції новостворений блок зв’язується з попереднім блоком за допомогою криптографії та шифрування. Він має хеш-код і містить хеш-код попереднього блоку. Як тільки цей блок заповнить виділений простір, наступний блок починає заповнюватись і приєднуватися до попереднього блоку; таким чином формується довгий ланцюжок транзакцій. Це незмінно та прозоро для всіх у блокчейні.

Як блокчейн забезпечує безпеку транзакцій?

Blockchain має різні методи для забезпечення безпеки транзакцій, такі як криптографія, хешування, підтвердження роботи тощо. Деякі з методів безпеки такі:

Незмінність

Незмінність у блокчейні означає, що ніхто не може маніпулювати даними, введеними в блокчейн. Це тому, що кожен блок має унікальний хеш-код і ще один посилається на попередній блок. Криптографічні хеш-коди не є зворотним проектуванням. Якщо дані транзакції містять помилку, ви можете ввести новий запис для виправлення. У цьому випадку буде показано обидва записи. Таким чином, немає ймовірності помилок або подвійного запису.

Хронологічна структура

Кожен блок у блокчейні зберігається в хронологічному та лінійному порядку, тобто вони завжди приєднуються в кінці блокчейну. І кожен блок має хеш і хеш попереднього. Ця мода дотримується в усьому блокчейні, який може містити тисячі блоків. Отже, важко відступати назад, щоб змінити записи.

Навіть якщо комусь вдасться змінити блок, йому доведеться зробити це для всіх інших блоків, що вимагає значних зусиль, ресурсів, обчислювальної потужності та часу. Це дає користувачам час перевірити блокування та визначити, чи не зламано його. Ціна такого злому може бути непомірно високою та здебільшого безрезультатною.

Підтвердження роботи (PoW)

Хоча хешування є чудовим способом пом’якшити втручання, зловмисники можуть зламати блокчейн за допомогою потужних комп’ютерів, щоб змінити блок і перерахувати наступні блоки, а також зробити весь блокчейн дійсним.

  Як записати екран на Chromebook

Щоб протидіяти цьому, блокчейн використовує Proof of Work, механізм уповільнення створення нових блоків. Це частина складного обчислення, для вирішення якого потрібні певні зусилля. Крім того, на вирішення проблеми потрібно більше часу, ніж на перевірку результатів. Отже, обчислення підтвердження роботи та додавання нового блоку стає набагато складнішим, ніж зміна блоку та решти блоків після нього. Ось як доказ роботи робить блокчейни безпечними.

Багато разів люди плутають PoW і PoS, тому швидко це розуміють.

Доказ участі (PoS)

Proof of Stake використовує криптографічні алгоритми для перевірки транзакцій. Наприклад, у майнінгу перевірка виконується обраним валідатором залежно від кількості монет, які вони займають, що називається їхньою часткою.

Технічно користувачі не займаються видобутком і не отримують винагороди, а підробляють блоки. Учасники процесу отримують монети, а ті, хто має більшу ставку, мають більшу потужність майнінгу. Це збільшує їхні шанси бути обраними валідатором.

Переваги та обмеження Blockchain

Переваги 👍

Переваги блокчейну:

Точність

Усі транзакції перевіряються тисячами вузлів у мережі блокчейн. Він достатньо потужний, щоб усунути помилки та забезпечити більшу точність даних. Навіть якщо сталася помилка, інші комп’ютери можуть її швидко помітити. І якщо ця помилка має переважати, щонайменше 51% від загальної кількості комп’ютерів у мережі мають зробити таку саму помилку, що майже неможливо, особливо коли задіяний такий масивний блокчейн, як біткойн.

Децентралізація

Жоден центральний хаб не контролює та не керує блокчейном; замість цього він децентралізований. Це означає, що мережа з тисяч комп’ютерів може отримати доступ до неї без жодної людини чи організації, яка б нею керувала. Будь-яка зміна в блокчейні негайно відображається на кожному вузлі з дозволом у мережі.

Економічність

Blockchain не залучає будь-яку третю сторону для схвалення транзакції разом з її витратами на обробку. Наприклад, банки або платіжні системи стягують невелику суму за обробку транзакції. Таким чином, підприємства, які здійснюють платіжні операції за допомогою технології блокчейн, такої як біткойн, можуть значно заощадити кошти.

швидкість

Традиційні банківські системи займають багато часу для обробки платежу, від його ініціації до моменту, коли сума відображається на вашому рахунку. Крім того, фінансові установи працюють лише у визначені робочі години та дні. Отже, може знадобитися кілька днів, щоб остаточно відобразити суму на вашому банку. З іншого боку, блокчейн неможливо зупинити. Він працює 24/7/365, і транзакції можуть тривати кілька хвилин. Це також дуже вигідно для міжнародних платежів.

Незмінність

Усі записи є незмінними або незмінними в блокчейні завдяки надійному механізму шифрування, криптографічному хешування та хронологічному зв’язуванню блоків. Отже, змінити або видалити дані неможливо.

Безпека

Після додавання транзакції до блокчейну тисячі потужних комп’ютерів перевіряють автентичність запису, перш ніж додати його до блоку. Технологія блокчейн використовує складні обчислення та алгоритми для перевірки та призначає унікальний хеш кожному блоку для ідентифікації.

І навіть якщо зловмисник щось змінює, це відразу стає видимим для всіх вузлів, які можуть ідентифікувати помилку та зробити блок недійсним і наступні за ним блоки. Таким чином, він пропонує високий рівень безпеки.

Прозорість

Без центрального органу влади більшість блокчейнів, як і публічні блокчейни, є програмним забезпеченням з відкритим кодом. Це дозволяє кожному отримати доступ до коду та аудиторам для перевірки безпеки. Будь-хто в мережі може запропонувати оновлення або зміни, і якщо більшість користувачів погодиться, це може бути прийнято. Таким чином, блокчейн забезпечує більшу прозорість, ніж традиційні системи. Крім того, ви також можете залишатися анонімними, щоб захистити свою конфіденційність.

Обмеження 👎

Незаконна діяльність

Блокчейн приваблює багато незаконних дій і торгівлі, незважаючи на те, що він пропонує користувачам безпеку та конфіденційність. Є багато випадків крадіжок і зломів, пов’язаних із валютами та послугами, заснованими на блокчейні.

Екологічні проблеми

Блокчейн-мережі, такі як біткойн, споживають величезну кількість електроенергії для майнінгу та перевірки транзакцій, що негативно впливає на навколишнє середовище.

Проблеми масштабованості

Хоча блокчейни швидші, ніж традиційні фінансові установи, масштабованість все ще є проблемою. Їх важко масштабувати глобально, і це може призвести до неефективності. Однак сьогодні з’являються нові розробки для покращення масштабованості, як-от інноваційний рівень 2 (L2) Ethereum.

Проте багато хто досі стверджує, що плюси блокчейну перекривають мінуси, і, отже, блокчейн стає все більш популярним у всьому світі в різних програмах і галузях.

Blockchain проти Bitcoin

Існує багато плутанини та неправильних уявлень щодо блокчейну. Багато хто плутає блокчейн з біткоіни, вважаючи, що це одне і те ж.

Ну, вони точно не однакові!

Блокчейн — це технологія, а біткойн — це застосування блокчейну. Блокчейн дозволяє записувати та розповсюджувати дані, але не дозволяє редагувати, що робить його безпечним для біткойнів та інших фінтех-сервісів.

Якщо говорити про біткойн, то це цифрова валюта (криптовалюта), побудована на технології блокчейн. Це однорангова система без третьої сторони чи керівного органу, яка використовує блокчейн для зберігання книги транзакцій (або платежів). Зараз майнінг біткойнів і адміністрування транзакцій здійснюються в мережі спільно.

Найбільша у світі криптовалюта біткойн (BTC) має загальнодоступну книгу з відкритим кодом. Це дозволяє надсилати й отримувати платежі в біткойнах без залучення банку чи сплати їм комісій.

Використання Blockchain

Зараз блокчейн поширюється в різних галузевих вертикалях, щоб запропонувати їм переваги безпеки, прозорості, конфіденційності та багато іншого. Провідними компаніями, які вже запровадили блокчейн, є IBM, Siemens, Walmart тощо.

Давайте розглянемо деякі способи використання блокчейну.

Криптовалюта

Біткойн – не єдина існуюча криптовалюта. Криптовалюти — це цифрові валюти, які використовують надійну криптографію для безпечного зберігання записів транзакцій у реєстрі (блокчейні). Центральна влада його не видає, а його контроль децентралізований.

Крім біткойна існує багато інших криптовалют, таких як Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Namecoin (NME), Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP), TRON (TRX) тощо.

  Як виправити проблему, що Apple Watch не отримує сповіщень

Розумні контракти

Смарт-контракти — це запропоновані цифрові контракти на основі блокчейну. Їх можна примусово виконувати або виконувати без участі людини. Це усуває потребу в посереднику між двома договірними сторонами; блокчейн піклується про це. Як результат, він пропонує автоматизацію транзакцій і зменшує тертя між сторонами.

Банківська справа та фінанси

Деякі банки, як-от UBS, зацікавлені у впровадженні блокчейну через його високу швидкість транзакцій і менші витрати. Крім того, відбувається токенізація різних акцій, а також з’являються нові фінансові послуги, такі як початкові пропозиції монет (ICO) і пропозиції токенів безпеки (STO). Ці послуги можуть допомогти токенізувати матеріальні активи, такі як нерухомість.

Ланцюг поставок

Блокчейн впроваджується в таких сферах ланцюга поставок, як постачання продуктів харчування, меблів, розробка програмного забезпечення та видобуток дорогоцінних товарів, таких як алмази.

Охорона здоров’я

За даними The Wall Street Journal, Ernst & Young використовувала блокчейн для допомоги урядам, авіакомпаніям, роботодавцям та іншим у відстеженні людей, які не мають імунітету до коронавірусу, і тих, хто пройшов тести на антитіла. Китай також використовував блокчейн для прискорення транзакцій медичного страхування.

Інше використання: блокчейн також використовується у відеоіграх, таких як CryptoKitties, P2P торгівлі енергією, доменними іменами та перевіркою документів, відправлень і продуктів.

Історія Blockchain

Блокчейн – нова технологія, але деякі елементи цієї концепції існують вже давно. Деякі визначні події призвели до заснування технології блокчейн. Згадаймо коротку хронологію таких визначних подій.

2008 рік

 • Bitcoin, який є одноранговою електронною готівковою системою, був опублікований Сатоші Накамото.

2009 рік

 • Між Сатоші Накамото та комп’ютерним науковцем Хелом Фінні була перша успішна транзакція біткойнів (BTC).

2010 рік

 • Ласло Ганицез, програміст із Флориди, здійснив першу офіційну покупку за допомогою біткойнів. Він купив дві піци Papa John’s, переказавши 10 000 BTC вартістю 60 доларів на той час. Зараз вони коштують 438 мільйонів доларів.
 • В даний час офіційна ринкова капіталізація Bitcoin становить 830 мільярдів доларів.

2011 рік

 • Деякі організації, такі як Wikileaks, Electronic Frontier Foundation та багато інших, почали приймати біткойни як пожертви.

2012 рік

 • Bitcoin-розробник Віталік Бутерін запустив Bitcoin Magazine.
 • У популярному телешоу «Хороша дружина» вперше згадали про блокчейн і криптовалюту. Отже, це було перше впровадження блокчейну в поп-культуру.

2013 рік

 • Ринкова капіталізація Bitcoin перевищила 1 мільярд доларів.
 • Вперше ціна BTC перевищила 100 доларів.
 • Віталік Бутерін опублікував статтю під назвою «Проект Ethereum», щоб припустити, що може бути кілька інших застосувань блокчейну, крім біткойна.

2014 рік

 • Такі компанії, як Overstock.com, The D Las Vegas Hotel і відома ігрова компанія Zynga, почали приймати платежі через біткойн.
 • PayPal оголосила про інтеграцію своїх систем з Bitcoin.
 • Група з понад 200 блокчейн-фірм об’єдналася в групу під назвою R3, щоб знайти нові способи впровадження блокчейну в різних секторах.
 • Проект Ethereum Бутеріна успішно залучив краудфандінг через первинну пропозицію монет (ICO), щоб зібрати понад 18 мільйонів доларів. Це була найважливіша подія в історії блокчейну, оскільки вона відкрила нові шляхи для технології блокчейн.

2015 рік

 • Існує понад 100 000 продавців, які приймають платежі через BTC.
 • Блокчейн-компанії NASDAQ і San-Fransico збираються разом, щоб протестувати технологію торгівлі акціями приватних компаній.

2016 рік

 • IBM, як технологічний гігант, оголошує про стратегію блокчейну для кращих хмарних бізнес-рішень.
 • У Японії легалізують блокчейн і криптовалюту.

2017 рік

 • Ціна BTC вперше перевищила 1000 доларів.
 • Ринкова капіталізація криптовалюти перевищує 150 мільярдів доларів.
 • Уряд Дубая оголосив, що до 2020 року вони будуть використовувати блокчейн.
 • Ціни BTC досягли свого історичного максимуму в 19 783,21 доларів США.
 • Джеймі Дімон, генеральний директор JP Morgan, заявив, що вірить у майбутнє з технологією блокчейн. Це дало системі блокчейн вотум довіри з боку всієї Уолл-стріт.

2018 рік

 • Такі гігантські банки, як Barclays і Citi, підписалися на банківську платформу на основі блокчейну, розроблену IBM.
 • Facebook зобов’язався створити блокчейн-групу та натякнув, що існує ймовірність появи власної криптовалюти Facebook у будь-який час у майбутньому.

2019 рік

 • Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) оголосила про створення Bakkt – компанії цифрових гаманців для криптовалютної торгівлі.
 • Президент Китаю Цзі Сіньпін публічно підтримав технологію блокчейн, а Центральний банк Китаю оголосив, що працює над створенням власної криптовалюти.
 • Генеральний директор Twitter & Square Джек Дорсі оголосив, що вони наймуть інженерів блокчейну в Square для роботи над деякими майбутніми планами в криптоіндустрії.

2020 рік

 • Купівля, продаж і зберігання криптовалют стали можливими в PayPal.
 • «Пісочний долар» став першою у світі цифровою валютою центрального банку, запущеною на Багамах.
 • До кінця 2020 року біткойн зміг піднятися до позначки в 30 тисяч доларів.
 • Під час сценарію COVID-19 технологія блокчейн стала найважливішою для зберігання інформації про пацієнтів і даних досліджень.

Блокчейн – це не лише біткоін. Незважаючи на те, що біткойн був причиною величезної популярності блокчейна в попередні роки, зараз це набагато більше. В даний час існує безліч застосувань технології блокчейн в різних секторах.

Висновок 👩‍🏫

Блокчейн – це передова технологія з високим рівнем безпеки та прозорості. Із зростанням обізнаності про блокчейн все більше і більше організацій застосовують його в різних галузях. Отже, ця технологія, ймовірно, залишиться і знайде ще багато застосувань у майбутньому.

Вам також може бути цікаво прочитати: Майнінг криптовалюти для початківців.